1900. Zondag 26 November 1905. 19de Nieuws» en Advertentieblad- Binnenland, Kantoor- en Winkelboekenj Enveloppen, Schrijfpapier. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een slangetje van een fietspomp, gevonden op den Hoorn- derweg. LANDWEER. Jaarlijksch Onderzoek. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel nocftligen de ingezetenen met aandrang uit, geeu giften aftestaan voor collecten, wanneer zij Diet door hun college vooraf zijn aangekondigd. Texel, den 24 November 1905. Burgemeester en Wethouders ^voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 25 NOVEMBER 1905. Belastingen. Een dubbeltje bespaard is een dubbeltje gewonnen, wordt veel maal terecht gezegd. Tot besparing van dat dubbeltje willen wij medewerken door onzen lezers er aan te herinneren, dat onder de aanslagbiljetten van personeel- en grondbelasting gedrukt staat de laatste termijn vervalt 30 November. Dit beteekent dat wie op dien datum be doelde belasting niet heeft aangezuiverd, inge- breke is gebleven en ingevolge de wet zal worden vervolgd, hetgeen tot extra uitgaven dwingt. Ter voorkoming om met de St Nicolaas met eene minder aangename surprice te worden verrast, willen wij belanghebbenden daarom berinneren dat vóór December de grondbelasting en die op het personeel geheel moet zijn aangezuiverd en de bedrijfsbelasting voor minstens de helft. Een ieder wachtte zich voor schade. \judescïïild21 Nov. Hedenavond had in de - „Zeven Provinciën" de viering van bet 45 jarig bestaan der Sociëteit Neptunus plaats. Velen waren opgekomen om dit feest te vieren, maar ook velen, die wij daar zoo gaarne hadden gezien, waren öf door treu rige familie omstandigheden öf door ziekte verhinderd. De Vico-Voorzitter, de heer C. C. Backer opent met een gepast woord van welkom tot hen, die van elders waren gekomen, de bijeenkomst en geeft tevens een overzicht van de 1ste oprichters. Na het zingen van feestlied No. 1 en het voorlezen van een heilwensch van de Zustervereeniging „Nut en Genoegen" te Oosterend, betreedt een der oudste leden, de heer J. K. G. Möller het spreekgestoelte en geeft in een aardige causerie een overzicht van het ontstaan, het streven en werken der vereeniging. Vooral een 4 tal leden, de Heeren W. Hillenius, T. Mets, Kapt. Buikes en R. Smit, worden als baanbrekers voor al het goede, dat de Sociëteit heeft gewrocht, besproken. Veel wat de Vereeniging in die 45 jaar heeft opgericht, wordt nog met eere gemeld. Alles op te sommen, zou voor dit verslag te groot zijn, daarom zij slechts de oprichting van het Ziekenfonds gemeld. Met gloed en warmte besprak ZEd. alles wat op 't plaatselijk Nut betrekking had, spoorde de jongeren aan ook hunne krachten eons te beproeven en voor hot voetlicht te treden, en eindigde met den wenscb,*dat na 5 jaren het hem ook nog gegeven zou zijn, het 50 jarig jubileum mede te vieren. Na eene kleine pauze en het zingen van feestlied No. 2, gaf de heer D. Geus (van den Burg) ten beste „Kollekte voor de alge- meene armen." Met groote aandacht werd het gevolgd en velen gevoelden blijkbaar de wijze lessen, die men er uit zou kunnen trekken. Afgewisseld door zang en pianospel werd nu achtereenvolgens voorgedragen „Van de vrije Vrouwen" door de dames Kopper en Vles- sing; „De Belleman door den heer B. Vlessing; „Het lied der Nachtegalen" door den heer en ülej. D. Geus en A. Geus, en „Illusiën van de Kostschoolmeisies" door Mej. Vlessing. Het voorgedragene viel zeer in den smaak en het daverend applaus, dat een ieder ten deel viel was welverdiend. Aangrijpend schoon kon de voordracht van „Het lied der Nach tegalen" genoemd worden. Tusschen deze voordrachten had de heer J K. G Muller met eenige hartelijke woorden de heer H. Dito herdacht, die als de eenigste nog in leven zijnde oprichter als een krasse grijsaard het feest nog mede vierde. Nadat de Vice-Voorzitter met een gepast woord de bijeenkomst had gesloten, begon een geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht duurde. 24 Nov. In de vergadering van nota belen der H. G. is tot kerkvoogd herkozen, de Heer J. C. Blom. De garnalenvisscherij levert nog altoos een overvloedige vangst op. De prijzen zijn echter buitengewoon laag. Door sommigen wordt 't betreurd dat hier geen garnalen- pellerij bestaat, dan zou men de garnalen kunnen conserveeren. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R.Ct Een blijkbaar niet ongevaarlijke reclame wordt door deu eigenaar van een nieuwen sigarenwinkel op den Kruisweg toegepast. Deze handelaar verkoopt ook het merk Comman Steel en heeft nu loten laten na maken, treffend gelijkend, met het stempel er op zelfs, doch zonder handteekening, de certificaten en talons van de Steels, waarvan hij de corteficaten plakt onder aan het deksel, terwijl het couponblad als schut dient tusschen deksel en sigaar. Een oplichter heeft nu zoo'n certificaat losgeweekt, een coupnnblader er aan bevestigd en kaDS geziem daarop f 100 los te krijgen van een caféhouder te Amsterdam eu nu is de politie en justitie in de weer om aan die gevaarlijke reclame een einde te maken, door den handelaar te bewegen op de certi ficaten ook eeu stempel te zetten waarop staatwaardeloos. Vriendelijke ontvangst. Men schrijft aan de „Ass. Ct Een dametje uit Groningen een onder wijzeres solliciteert op een plaats in 't Klei-Oldambt en presenteert zich bij de raads leden. Zoo komt ze ook hij een landbouwer. Ze helt aan en het raadslid opent zelf de deur. De dame zegt, wie ze is en wat ze komt doen. Het raadslid nö, dan wait ik 't. Ie hebb 'n joen plicht daon!" en dicht gaat de deur! Men meldt uit Deu Haag aan de „D.Ct": Een hoop steenen, die in de Newtonstraat tegen een heining stond, is verschoven, ter wijl aan de andere zijde der helling een put werd gegraven. De steenen sloegen met schutting en al om en kwamen terecht op twee werklieden, die in den put aan het werk waren, waardooi de een ernstig werd gewond en de ander de 19-jarige v. H., gedood. De doode werd naar zijn wouing overge bracht, terwijl de vei wonde naar iet gemeen teziekenhuis werd vervoerd. Voor trappenklimmende paarden. In den Haagschen gemeenteraad zijn aan d9 orde geweest de maatregelen die dienden genomen te worden in belang van de veilig heid bij het drukke verkeer op den Loos- duinscben weg, waarover, door de bewoners in een adres aan den Raad geklaagd werd. Bij de discussie daarover deed de heer van Berckel een middel aan de hand. Hij wilde den Loosduinschen weg ontlasten van het al te drukke gerij, door het rijtuigverkeer te leiden over den brug die tegenover de Rozen burgstraat naar de Loosduinsche kade zal worden gelegd. De „N. Ct." ontraadt ten sterkste het nemen van een dergelijke proef, daar het op en afrijden vin een trapjesbrug niet alleen het aantal onheilen bedenkelijk zou doen toenemen, maar omdat iet interessante schouwspel veel volk zou uitlokken, wat men op dien weg juist wil tegengaan. De regendag van Donderdag heeft alle illussies van ijsvermaak weer op den achter grond gedrongen. Toch hebben de jeugd en de hartstochtelijke liefhebbers op enkele plaat sen de schaatsen al onder gehad. Zoo is te Heerenveen reeds op slooten en veldijs gereden, terwijl de ijsbaan aan de Zomervaart te Haarlem, die mooi toegevroren was, Donder dag geopend was. Zelfs worden er reeds van ijsongelukken gemeld. Zoo is het 6-jarig zoontje van den heer D. van Es te Zo9term9er door het ijs gezakt en verdronken. Dezelfde ramp trof een jongetje te Hoorn. Haagsche chic. Kiekjesman, uit het „Nbld. v. h. N.," geeft een typisch staaltje van de wijze hoe m9n in den Haag „chic" kan doen. Het is b9kend, dat in den zomer van heinde1 en verre de logés naar Den Haag toestroomen. Wie zich respecteert heeft zijn aantal logés. Maar wie 't nu een klein beetje kan doen, zorgt bovendien ook voor het supplement of complement der obligate logés en schaft zich voor dien tijdeen huisknecht, aan. Dat staat altijd netjesal is het maar alleen tegenover de gasten. Een groot kleedingmagazijn alhier zorgt voor de kleeding, van den knecht. De livrei wordt „gehuurd" evenals de knecht. Is dat nu niet „Chic" En zijn de logés met Octo ber afgereisd, dan verdwijDt ook weder de huisknecht gaat de livrei weder naar het kleedingmagazijn terug en wordt de deur weder opengedaan door Aaltje ofBetjewant Willem of Hendrik is „met verlof". Ge ziet hieruit, dat de tijd van de houten Haagsche hammen, die op tafel prijkten, voorbij is. Aan vergulde armoede en kale drukte doen wij niet meer. Want zelfs zoo'n „zomersche" knecht is toch nog heel wat kostbaarder dan een houten ham. Daar komen contanten aan te pas. Maar daarvoor ben je dan ook „chic" ingespannen. Logés, een hpisknecht en een gehuurde livrei, die komen en vertrekken evenals de zwaluwen. Mein Liebchen was willst du noch mehr? Middenstand. De Staatscommissie voor deu handeldrij- venden en industrieelen middenstand heeft als object harer werkzaamheden gemeend te moeten beschouwen de zelfstandige onder nemers in handel en nijverheid, werkzaam in klein- en middenbedrijf, terwijl zij tot den omvang harer taak meent te moeten brengen le opvoeding en opleidiDg2e kapitaalvoor ziening; 3e uitoefening van het bedrijf, en 4e rentabunen van het bedrijfeen en ander zoowel uit het oogpunt van het individueele bedrijf als van het vereenigingswezen, de algemeene en de fiscale wetgeving. Op grond der door haar gehouden beraad slagingen kwam de commissie tot de over tuiging, dat een uitvoerig en systematisch onderzoek naar do toestanden hier te lande I onontwijkbaar is. PENNEN. Poe&ie- Albums - Potlooden. - Ansichtkaar en LEIEN. I iipakpapie enz 3 BOEKHANDEL g TEXELSCHE COURANT. gPAUKSTKAAT.g Abonnementsprijs per 3 maanden Voor db* Lttro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nbdeblot) 45 Cts. Naar Ahebika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. INKTEN. Portret-Albums. - Postpapier. - Fantasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. gBOEKEANDELg g PARKSTRAAT, jj Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Land weer wet, bekend, dat het onderzoek van de >n deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden te den Burg alhier, in een lokaal der O. L. School aldaar, op DONDERDAG 30 NOVEMBER 1905, des voor- ïrnddags te li1, uur, de verlofgangers die in 1903 en 1904 naar de Landweer zijn overgegaan en des middags te 12 uur, de verlofgangers die in 1905 naar de Landweer zijn overgegaan. Ran dat onderzoek behoeft NIET te tuorden deelgenomen door a. verlofgangers, die in het loopende jaar overeen komstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest; b. verlofgangers, in het genot van ontheffing van den werkelijkeu dienst (art. 15, eerste lid, van voornoemde wet) c. verlofgangers, die eeno der betrekkingen beklec- den als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vastgesteld bij Landweer-Besluit II, waartoe o.a. behooren de hoofd ambtenaren, ambtenaren en beambten bij de Rijks- en bij de gemeentelijke politie; d. verlofgangers, die hij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting tot bet bijwonen van bet onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet); e. verlofgangers, die bij de toestemming tot bet aan gaan van eene verbintenis voor de buitenlandscbe zee vaart vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot bet bijwonen van bet onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet). dat de verlofganger van de Landweer bij dit onder zoek moet verschijnen in unifoim gekleed, en voorzien van de hem uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken en van zijn zakboekje met daarin gebechten verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweerdistrictscomman- dant kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die zonder geldige reden niet bij bet onderzoek verschijnt 2'. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de biervoren vermelde voor werpen 3°. wiens klecding- of uitrustingstukken bij bet on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander bebooronde, als de zijne vertoont; dat bet personeel van de Landweer wordt geacht on der de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd dier bet onderzoek duurt, maar in het algemeen, wan neer bet in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij Dij bet gaan naar de plaats voor bet onderzoek bestemd, hetzij gedurende bet onderzoek of bij bet naar huis keeron, te dier zake vallen onder de toepassing van bot Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Dc verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uit rustingstukken, aan een ander bebooronde, als de zijne vertoont, wordt in wcrkclijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie mnanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt dooi den Minister van Oorlog bepaald, die tevens bet korps van bet leger aan wijst, waarbij de werkelijke dienst moot worden vervuld. Do verlofganger, die niet voldoet nan eeno oproeping in werkelijke» dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herinnerd, dat bet niet-ontvangen eener hoofdelijk kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan bet onderzoek, maar dat deze openbare kennisge ving eonig en alleen alsbewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval de verlofganger door ziekte verhinderd mocht zijn aan het onderzoek deel te nemen, dan zal bij daar van moeten doen blijken door overlegging ter Gemeen tesecretarie van eene gezegoldc en gelegaliseerde ge neeskundige verklaring. Geldt bel verlofgangers, aan wie wegens onvormogen ecr.c ongczogelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemccntesocrelario worden ingele verd. Betreft bet verlofgangers, nan wie, in verband met een vorig onderzoek als bier bedoeld, door donzclf- den geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene or.ge- zegelde en niel-gelegaliseerdevcrklaringwordenvolstaan. verlofgangers, die wenschen bet onderzoek elders betzij binnen, hetzij buiten bet Landweerdistrict, waartoe zij bebooren of op een ander tijdstip wenschen te ondergaan, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot bunnen Landweerdistrictscom mandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld doch behoort gefrankeerd te wor den verzonden. Texel, den 17 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINGH. COLLECTEN.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1