JPeverworst Marktberichten. een best Stierkalf Pluimveekroniek. Pre d i k b e u r ten, ADVERTENTIÉN. Puike SIGAREN, Wed. Jb. Celman Srocneplaafs. in „de tfieurs. TT?T PP DAM VeleD biedon I nljnlTn A lil. aan goungo Koopt Speculaas waarin de prima natuur boter eene hoofdsmaak is. Een protest. Uit Amsterdam schrijft de correspondent van de „N. Ct." Wij hebben in het algemeen een ernstige grief tegen den werkgever die sollicitanten afwijst omdat zij militie-plichtig zijn, maar dat bij een openbaren tak van dienst zoo zoo iets staat te gebeuren, is toch wat al te kras. De Amsterdamsche hoofdcommissaris van politie heeft n.l. in een communiqué aan de dagbladen jongelieden opgeroepen om aan het aanstaande examen voor surnumerair bij de politie deel te nemen. Als de eerste eisch waaraan sollicitanten hebben te voldoen werd genoemd: vrij zijn van militieplicht! Niet alleen, dat hierdoor mogelijk zeer geschikte elementen van mededinging worden uitgesloten, maar geheel op zichzelf staande heeft die voorwaarde ons ten zeerste be vreemd en teleurgesteld, vooral waar de hoofdcommissaris, de heer Hordijk, zelf een oud-troepenofficier is. Nationaal is het dan ook geenszins en waar in 't algemeen bij particuliere werkgevers door ieder rechtgeaard vaderlander de idee moet worden gepropageerd, dat nog te ver vullen plichten jegens de Staat nimmer belemmering voor een dienstaanstelling mogen zijn, meenen wij van Rijk of gemeente, waar in qualiteit van werkgever word opge treden, zeker het voorbeeld te mogen ver wachten. Temeer, waar voor de laatsten tijdelijke ontstentenis van personeel niet die bezwaren schept als voor den particulier. Gezwegen nog van het voordeel, dat voor toekomstige politie-ambtenaren juist in het meemaken van den militairen dienst ligt. De terugneming van die bewuste voor waarde zouden wij dan ook met bijzonder genoegen constateeren. Mogelijk heeft een vergissing haar in de wereld gebracht. Een vreeselijk geval. Te Recherange, bij Aarlen, gebenrde een vreeselijk ongeluk. De vrouw van den landbouwer Rouricht bad de lamp aangestoken en op tafel gezet, waaraan twee kinderen gezeten waren, die met de kat speelden. Onder het spelen stiet het dier de lamp om en men raadt de gevolgen. Brandende petroleum stroomde over de kleertjes der kinderen en in een oogenblik waren zij geheel door vlammen omringd. De moeder, het gevaar niet achtende en niet bedenkend, dat zij het ongeluk nog verergerde, greep de kinderen vast en liep er mee naar buiten, waar de hevige wind de vlammen nog aanwakkerde en daaren boven haar eigen kleeren deed vlam vatten. Het was een vreeselijk tooneel, waaraan de buren poogden een einde te maken en de drie slachtoffers te redden. Zij slaagden hierin slechts gedeeltelijk, want de wonden der kinderen zijn doodeiyk. De moeder zal, zoo zij het leven er niet bij inschiet, toch voor haar leven gebrekkig blijven, zoo zeer zijn hare handen en armen verbrand. Een zeldzaam geschenk. Zooals men weet, vierde de heer H. J. Emous in den loop des jaars zijn zilveren feest als hoofd eener school te Amsterdam. De tijding daarvan is ook naar Zuid-Afrika overgewaaid, en men herinnerde zich daar hoe warm Emous hart voor de Zuid-Afrikanen klopt, hoeveel hij tijdens en na den oorlog voor de stamverwanten deed. Een 94-tal onderwijzers en onderwijzeressen uit Transvaal liet een vloerkleed vervaardigen uit de vellen van 21 goudvossen, een pracht stuk, en zond het den heer Emous met een schrijven, waarin zij hun waardeering uitspre- voor alles wat bij in hun belang deed. Het is „een souvenir waarvoor met liefde is bij gedragen dat uit hartelijke genegenheid wordt aangeboden." Terecht noemen de schenkers het een „karakteristiek aandenken." („Hbld,„) Hoe menschlievend 1 Te Exloërmond (Dr.) vertoeft eene vrouw, die in zeer armoedige omstandigheden verkeert Voor korten tt)d huisde zij met haar gezin in een grooten uitgeholden turfhoop. Eenige arbeiders, in de nabijheid wonende, besloten voor haar een beter bivak op te slaan. In den nacht begonnen zij met bouwen. Van verschillende lieden werden tersluiks bouw materialen weggenomen. Toen een dezer benadeelde personen zijn kroolplanken wilde nazien, bemerkte hjj, dat ze alle waren verdwenen en nu dienstdeden aan de hut van vrouw Trip. De politie werd spoedig met een en ander in kennis gesteld, met het gevolg, dat de hut weer gesloopt is. De vrouw bivakkeert nu weer met hare ijf kinderen onder den blooten hemel. („Tel.") Bij het houden van lanceeroefeningen ter reede van Texel, is een vischtorpedo ver loren gegaan. Voor het vinden er van wordt door de marine eene belooning van f 260 uitgeloofd. Geen reclame. Onlangs, zoo deelt de „Eemsbode" mee, werd Delfzijl bezocht door het oorlogscheepje „Zeehond met het doel, propaganda te maken voor de dienstneming by de marine. Een der matrozen, 's avonds te Delfzijl met zijne kameraden uit passagieren, werkte deze propaganda zeker niet in de hand door luid keels langs de straat te verkondigen aan ieder, die het maar hooren wilde „Wat heb ik een berouwNog zooveel jaren maar zijn er om, nog zooveel jaren staan me te wachten. Wat heb ik een berouw 1" Daar zullen wel weer eenvoudigen het gelag moeten betalen. De firma F. A. Cools, kassier en commis sionair in effecten te Nijmegen, die haar betalingen had gestaakt, is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Arnhem van gisteren in staat van faillissement verklaard^ De beheerder der firma W. Cools, heeft, zonder orde op zijn zaken te stellen, vóór eenige dagen de gemeente verlaten. Misverstand. Dominé tot jonge weduwe Ik neem ten zeerste deel in het zware verlies dat U hebt geleden, mevrouw Jansen, en ik begrijp uw verdriet, maar ik bid U, wees verstandig en denk aan Hem die leniging geeft in de smart. Mevrouw Jansen (snikkend)Wie wil er nou trouwen met een weduwe met drie kinderen Voor de leden deronderafd. „Texel" der V. P. N. Redactie: Th. Langenhoff, v. Ostadestraat 376, Amsterdam Nog eens de veiling. Formerend, 28 Nov. Aangevoerd 470 Run deren en Stieren. 66 vette Kalveren 75 k 95 ct. per KG., 147 nucht. Kalveren f 10 f 23 p. stuk, 201 vette Varkens 50 k 54 ct. per KG. 17 magere Var kens f 17 k 20, p. st. 176 Biggen f8 kït2 p. st.; 1563 Schapen f22 a f 30 Lammeren f af Kip-Eieren f7,00 f 7,50 per 100 st. Vette Koeien, 60 a 78 prijsh. h. vlug. Gelde Koeien, geen aanvoer. Melkkoeien, prijshl handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. vlug. Vette Schapen 1. prijs h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. vlug. Vette Varkens, prijsh. h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Amsterdam, 27 Nov. Aangevoerd 205 Run deren, le kwal. 72 75 ct., 2de kwal. f 0.66 f 0.70, 3de kwal. 60 a c. per K. G. 80 Melk en Kalfkoeien f 120 A f 260, 2 Graskalveren af 8 Schapen i 22 kt 2 N uchtere Kalveren f 9,A f 16, Lammeren f 427 vette Varkens 52 a 54 ct. per K. G, Woensdag 29 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Zondag 3 December 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschtld. Voorm. 10 uur ds. C. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de hr. D. J. Lazonder. (Proponent.) 's Avonds half zeven de Hr. Lazonder. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Voor de talrijke blijken van belang- stelling, zoowel van hier als van elders ontvangen bij ons 25-jarig huwelijksfeest, betuigen wij onzen welgemeenden dank. R. VISSER en Echtgenoote. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, ontvangen gedurendo de ziekte en het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote, betuig ik, ook namens de familie m(jn harteiyken dank. In 't bijzonder aan hen, die de laatste eer aan de overledene hebben bewezen. A. C. RAB. Texel, 28 Nov. 1905. In voorraad eene ruime keuze zeer geschikt voorSt.Nicolaascadeau. Aanbevelend, TE KOOP WAAL. D. KIKKERT Jllz. SPECULAAS. Wacht U uoor al die geur. Aanbevelend, Zonder prijsverhooging woidt bestel aangonomen door P. WITVLIET, te Den Burg, Nu onze leden zoo lang niets meer gehoord hebben van de veiling, zal het zoo largzamerhand weer tijd worden dezelve weder op te halen. Anders zou men kunnen meenen dat onze plannen doodgebloed waien. En juist het tegendeel is waar. Aan onze a.s. leden- leveranciers kunnen wij dan mededeelen dat wij maat regelen hebben getroffen met eene bestaande Vereeni- ging op tuinbouwgebied, waar de producten onzer leden onder ons onmiddellijk toezicht zullen worden geveild. Wij hebben tot dezen maatregel onze toevlucht moeten nemen, omdat nog te weinig leden zich op hebben gegeven om producten te zenden. Gaarne, ja veel lie ver hadden wij ons eigen (V.P.N.) veilingslokaal gehad maar zooals gezegd, ae leden hebben bet tot heden niet gewild. Nu is dit geen verwijt aan de leden van Texel alleen maar in 't algemeen. Na hadden wij wel is waar meer dere opgaven van Texel verwacht. Het groote aantal leden en de ijverige bemoeingen van het Bestuur a costi deden ons dit veronderstellen. Hier blijkt nu weer uit, dat er ook op Texel nog kat-uit-den-boom- kijkers// zijn, kortzichtigen die hun eigen voordeel niet zoeken, maar alles maar aan het toeval overlaten. Neemt eens een voorbeeld aan Friesland. 1903 aanvoer 16597.02 Kg. 1901 n 37390,85 n 1905 tot3Nov.jl. h 62119,15 o Aan deze cijfers iets toe te voegen zal wel overbodig zijn. Zij spreken geheel voor zich zelf. Alleen kunnen we gerust deze gevolgtrekkingen maken le. dat de landoouwers-pluimveehouders op de veiling der V.P.N. hooger prijzen krijgen als voor dien tijd. Kregen zij dat niet, dan zocht toch ieder zijn eigen afzetgelegenheid weder op. 2e. dat het publiek gediend is van de versche eieren der V .P ,Nen daarvoor gaarne een hoogeren prijs geeft. Was dit niet zoo, och dan verliep de veiling vanzelf. Dan zei het publiek of de handel: We hebben al ka nalen waar we gewaarborgde eieren van betrekken, dus veiling blijf maar weg. Maar men moest eens zien hoe de veiling te Leeuwarden bij de opening door den handel is ontvangen. Men moest eens zien hoe de handel op de eieren aanvalt. Als de bok op de haverkist. Voor de opening is er al publiek. Men betwist zich de eerste plaatsen. En waar gewaarborgd goed wordt aangevoerd, daar verdringen zich de kooplui. En ook weer daardoor ontstaat onderlinge concurrentie, die het gevolg is van hooge prijzen. Duidelijker kunnen wij niet zijn. Toen wy in eenige onzer vorige artikelen, de voor de len niet hebben beweerd, maar ook bewezen, toen zou men mogen eerwacht hebben, dat alle leden zich als éen man véér de Amsterd. veiling zal hebben verklaard. Maar wie dat denkt, kent toch de menschcn nog niet al te best. Er zijn nog altijd menschen die de zaken stilletjes de zaken laten, maar z\j begrijpen niet dat zij door hun stilzitten, door hun werkeloosheid de groote be weging tegen houden. De een ziet hier een spook, de ander daar. En toch zyn er geen spoken. Alléén de domheid ziet spoken. Als de domheid, de kortzichtigheid in het spel is dan houdt alle redeneering op, dan werkt het verstand niet meer en vieren de parasieten die van de domheid party trekken feest. En weet ge wat nu gebeurd, als allo leden der V. P. N. hunne producten naar verschillende veilingen zenden Dan komen alle kooplui éék naar do veilingen, want zy hebben eieren en gevogelte noodig. Het gemis daarvan is hun ondergang. Welnu dat men de toestanden dan wyzihe. Volgens opgave van don Heer Sccrs. van T. hobben zich tot heden aangegeven 19 leden voor de veiling met 1420 hoenders. (Klopt dit Mr, C. W.f) Velen zullen dus nog moeten volgen. Als zy tenminste cenigzins moeite doon om hun belang te begrypen. Maar we kunnen ons voorstellen hoe of het in de toekomst gaan zal. Als de veiling daar is, dan zullen de leden die zich reeds opgaven hunne producten zenden. En als nu in contanten blijkt, (en daar is geen twijf 1 aan) dat de zenders b. v. 50 ct. per 100 stuks meer gemaakt hebben als voor dien tjjd, dan zullen do leden die nog niet zonden er misschien ooren naar krijgen. Ze willen eerst met oogen en handen de voordeelen betasten. Het is gelukkig dat niet elk zoo denke, want dan, was er doodeenvoudig geen begin. En daarom komt den leden aie zich nu reeds aange boden hebben, de kastanjes voor de anderen uit liet vuur te halen oen woord van lof toe. Zij zijn blijkbaar overtuigd dat zij niets tc verliezen daarentegen véél te winnen hebben. Dat is zoo verkeerd nog niet ingezien. LANGENHOFF. JOH. P. DROS, Oudeschild.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2