N°. 1902. Zondag 3 December 1905. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Büeg 30 Ct». Franco per post door ge heel NEDEEL'.yD 45 Ct». Ns»r Amaru en andere landen met Yerhooging der porto'». Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentitn Van 1 tot 6 regel» 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letten en Vignetten worden naar plaatimimte berekend. Bewijinnmmen 2 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de Zitting uan den Militieraad voor deze gemeente zal worden ge houden op Vrijdag, den 15 December aan staande, des voormiddags te 12 uren, te Alkmaar. Voor den Militieraad moet verschijnen de lote- ling, die vrijstelling verlangt wegeDS ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van do gevorderde lengte, en de lotelingen die onderling de overeenkomst hebben aangegaao, waarvan sprake is in de vierde zinsnede van art. 47 en in den tweeden volzin van art. 50 der wet. Tevens worden de belanghebbenden er uit drukkelijk op gewezen, dat de opgave van eene reden vaD vrijstelling tijdens de aangifte ter ioscbrijving voor de militie of bij de loting, alsmede het doen opmaken en bij den Burge meester inloveren van de noodige bewijsstukken tot het bekomen van vrjlstelling om eene andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplich ting om bij den Militieraad de reden van vrij stelling in te breDgen, hetgeen in elk geual bij dit college moet worden gedaan op bovenvermeld tijdstip. Texel, den 1 Dec. 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. P. HIDDINHG. TEXEL, 2 DECEMBER 1905. Geheimzinnig. Wanneer de laatste maand van het jaar zijne intrede heeft gedaan, ook wel soms eenige dagen te voren, dan heerscht er eene zekere geheimzinnigheid in menig anders zoo openhartig huisgezin eene geheim zinnigheid welke niets verontrustends biedt, doch die zich kenmerkt door fluisterende gesprekken, een zooken naar afzondering, een tevreden glimlach, een plotseling verschrikt uiteenvliegen van een groepje personen, en meer dergelijke voorvallen. 't Heeft zoo al den schijn of hier en daar een complot wordt gesmeed, dat op een be paalden tijd zal loskomen. Dat is het geheim van het St. Nicolaasfeest. Die geheimzinnigheid is van onschuldigen aard, en getuigt menigmaal van den goeden geest welke heerscht tusschen verschillende leden van een huisgezin, ook wel van gulheid en mededeelzaamheid tegenover minder be voorrechte medemenschen. Die goede geest aantewakkeren is een deugd die niet genoeg kan worden beoefend. Benevens die wijze van het herdenken van het Sint Nicolaasfeest, bestaat in onze gemeente ook de gewoonte om zich aan den vooravond er van door een maskeradefeest te vermaken, welks voorbereiding ook al eenige geheimzinnigheid met zich brengt. Wij zijn er in de laatste jaren niet op vooruitgegaan wat betreft de vertooningen bij een dergelijk feestwaar vroeger zulks nog wel eens werd dienstbaar gemaakt aan eenig goed doel, b. v. om ook de minder be voorrechten van de zegeningen van het Sint- Nicolaasfeest te doen genieten, zijn de ver tooningen wel wat verloopen tot een doelloos rondloopen, zonder eenige beteekenis, vaak in wansmakelijke kleedij. Voor de jeugd welke reeds des middags met het feest begint, wordt voor costumes nog al eenige zorg gedragen, en te bejammeren is het dan wel dat vaak opgeschoten jongens of meisjes, de taak op zich meenen te moeten nemen om door geschreeuw en leelijk doen de nette jongelui te bemoeilijken en van de straat te verjagen. Wij zouden gaarne wenschen dat daarop eens nauwlettend zou worden toegezien en ieder goedgezinde ter voorkoming daarvan zou willen medewerken, alsook dat wij van weerzinwekkende ver tooningen en dolle uitgelatenheid verschoond zullen blijven. De Kinderwetten, 't Was Vrijdag 1 December een gewichtige dag voor een groot deel Yan het Nederlandsche volk. Met dien datum traden in werking de Kinderwetten, waarin ook de bepaling voorkomt dat de meerderjarigheid van 23 jaren op 21 jaren wordt teruggebracht. Volgens de berekening welke onlangs het „Handelsblad" maakte, zouden op dien datum 730 maal meer personen het voorrecht van meerderjarigheid erlangen dan gewoonlijk het geval is op één dag en wordt het aantal be voorrechten op dien datum geschat op 150.000. Niettegenstaande die hoogst gewichtige gebeurtenis, kon men op 1 December er niets van bemerken, waardoor deze dag zich van de andere dagen onderscheidde. Velen hebben er zeker ook niet opgelet, behalve zij die door de aanstelling in eenige betrekking tengevolge de Kinderwetten, aan de Staatsruif zijn gekomen. Van 15 Nov. tot en met 30 Nov. zijn van hier uitgevoerd 12 koeien, 5 kalveren, 16 schapen, 11 paarden, 2 veulens en 65 varkens. Oostbrend, 1 Dec. De Handelsvereeniging „Wilhelmina" alhier heeft besloten, om aan het getal commissarissen nog een tweetal toe te voegen, en heeft als zoodanig benoemd de visschers M. Vlaming Jbz. en B. Vlaming Pz. Deze hebben, evenals de andere Commis sarissen, zitting voor twee jaar en zijn niet dadelijk herkiesbaar. De drie leden van het Dag Bestuur meenden, dat ook zij niet dadelijk herkiesbaar moesten zijn en deden daartoe het voorstel. Met groote meerderheid van stemmen evenwel besloot de vergadering in tegengestelden zin. Mede werd besloten, dat visschers van de Cocksdorp, zoo zij zulks mochten verlangen, lid van de vereeniging 'kunnen worden tot het verzenden van kok hanen over het kantoor. Eenige besprekingen aangaande de begonnen garnalenverzending volgden. De vangst zal dezen winter met 34 schuiten van de ver eeniging gehouden kunnen worden. Door den Heer T. alhier werden deze week twee schapen van Texelsch ras [ram en ooi) verzonden, die voor aanfokking naar Parijs bestemd waren. Onze Armenwet een pracht van een wet. Een schrijft uit Veenendaal Sedert Donderdagnamiddag zit hier de vrouw van H. Th. Scheffers met heel haar sober huisboedeltje op straat, zoowel bij nacht als bij dag, weer en wind in dat gure jaargetijde trotseerende. Hy, de man, die anders den boer opging met zadelmaken, zoo ongeveer den kost voor haar verdiende, is thans voort vluchtig om een opgelegde gevangenisstraf te ontgaan. Het Roomsch-Kath. armbestuur tot welker kerk de vrouw hoort, is zelf arm, wegens gemis van gegoede ingezetenen in zijn pa rochie en ontkent bovendien onderhoudsplicht voor den vrouw omdat deze hare kerkelijke plichten niet nakomt. De burgemeester blijft bij zijn standpunt, dat niettegenstaande dat feit het R.-K. armbestuur de vrouw onder dak behoort te brengen. Middelerwijl toeft een arme oude vrouw van 60 jaar onder den blooten hemel, omdat twee besturen van armenzorging het niet eens konden worden wie hunner verplicht is voor een weekhuur in te staan van vijf tien stuivers. Naar de „P. Gr. Ct." wordt medege deeld, heerschenj in Duitschland de pokken in hevige mate onder de schapen en breiden ze zich in die mate uit, dat de heer Comm. der Koningin in de Provincie Groningen, op advies van den betrokken districts-veearts, zich genoodzaakt heeft gezien, al de verleende dispensatiën op het verbod van invoer van schapen, vellen, wol en andere artikelen, die besmetting in de hand kunnen werken, in te trekken. Aardig gevonden. Een zeer pakkende reclame heeft de heer H. A. Timmerman, aan den Nieuwen Rijn, bij de Karnemelksbrug te Leiden uitgedacht. Reeds van verre kon men aan de vele nieuwsgierigen op de stoep bemerken, dat daar iets bijzonders te zien was. Toch waren het niet de winkelramen, welke mooie arti kelen daar ook ten toon verspreid lagen, evenmin de fraaie en helder verlichte uitstal ling van binnen, welke dien buitengewonen toeloop veroorzaakten. Een der glazen winkeldeuren is namelijk van boven tot beneden gebarsten in een groote ster en midden in die ster is de oor zaak van het ongevaleen hoed, vast als een wig. Allerlei onderstellingen werden geopperd. Waarschijnlijk door een kwaad willigen kooper veroorzaakt. „Ja meneer," zei een juffrouw, „Je hebt toch van alles als je zaken doet. Zonde van de ruit." „En van den hoed," zei een ander. En zoo kon men nog meer redenen, som mige eveneens niet tot voordeel van de jeugd, welke hier ook weer de schuld van kreeg, opvangen uit den mond van hen, die niet dadelijk snapten dat hier gezichtsbedrog in het spel en de ruit niet kapot was, maar dat het twee halve tegen de ruit geplakte hoeden waren. De nabootsing van de gebroken ruit is inderdaad heel aardig verzonnen. („L. D.") De kern meesters van vee en vleesch te 's Gravenhage wisten dat door een persoon, vroeger slachter, een z. g. „scharrelaar", twee beren, echte bruine beren, waren gekocht, vermoedelijk om hun vleesch der menschheid tot voedsel te laten dienen. De een was levend, de ander dood. Maar hoe dat doode wilde dier in handen te krijgen ter keuring, want de verordening spreekt alleen van slachtvee en daaronder valt eene bruine beer moeilijk te rangschikken. Zij vonden er echter wat op en kregen den „scharrelaar" er toe het beest te villen en zoo ter keuring aan te bieden. Dit geschiedde. En nu beschouwden de keurmeesters het doode bruintje als vleesch en 't gevolg was dat het boutje werd afgekeurd, als schadelijk voor de consumptie. Uit vrees voor straf. Maandagavond is aan de Haringkade bij den Parkweg te 's Gravenhage een 24-jarig manspersoon te water gesprongen en ver dronken. Hij was genaamd R., gehuwd en vader van drie kinderen, wonende in de Boeg straat te Scheveningen. De oorzaak voor zijn daad is, dat hij door een paar werklieden betrapt was op looddiefstal, waarvan dezen kennis- gaven aan een hun ontmoetend politie dienaar, in wiens handen hij liep, ter plaatse waar deze zich aan de Haringkade had opge steld. De man had tevoren het lood wegge worpen, toen hij zich ontdekt zag en zich bereid verklaard mede te gaan. Tot twee malen toe ontrukte hij zich echter aan den politie-agent, met het doel om te water te springen. De tweede maal gelukte hem dit, door den agent met een mes van zich af te houden, en ook een knecht van de melk inrichting „De Landbouw" op zijde te duwen, die hem trachtte tegen te houden. TEXELSCHE COURANT, Zitting uan den Militieraad.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1