N°. 1905. Donderdag 14 December 1905. 19d° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dem -L'org 30 Cta. Franco per post door ge heel Nedbrlv/d 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'a. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave Prijs eter Advertentiën Van 1 tot 5 regela 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cta. Groote lettera en Vignetten worden naar plaataruimte berekend. Bewjjsnummera 2 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buk» op Texel. RAADS V E R G A D E R IIV G. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 16 Dec. 1905, des vóórmiddags te half elf uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 12 December 1905 De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen I Mededeelingen. Ingekomen stukken. II Benoeming twee leden en een regentes voor het Algemeen Armbestuur. III Benoeming twee regenten en een regentes voor het Algemeen Weeshuis. IV Verhuur strand aan de Koog. V Benoeming ambtenaar belast met bouw- en woningtoezicht. VI Vaststelling instructie ambtenaar belast met bouw en woningtoezicht. VII Voorstel wijziging bouw- en woning ver or dening. VIII Voorstel verleenen gratificatie gemeente- opzichter. IX Verzoeken dispensatie etc. art. 30 bouw- en woningverordening X Voorstel aanvaarding geschenk. XI Benoeming onderwijzeres O. L. School te Uudeschild, XII Voorstel opheffing betrekking onderwijze res vak k O. L. School te Uudeschild. XIII Vaststelltng belooning tijdelijk Hoofd der O. L. School te Oudeschild. XIV Vaststelling verordening uitbetaling jaar wedde gemeente-ambtenaren ingeval van ziekte. XV Verzoek Zondagschoolvereeniging te Oosterend ingebruikneming schoollokaal te de Waal. XVI Verzoek W. Heeroma ingebruikneming schoollokaal te den Burg. XVII V erzoeken afschrijving enz. van Hoof de- lij ken Omslag. XVIII Vaststelling suppletoire kohieren Honden belasting en Hoofdelijken Omslag, dienst 1905. C O LLEC T E. De Burgemeester van Texel brengt ter open bare kennis, dat bij hem is ingekomen een circulaire van de zich daartoe gevormd hebbende Commissie, houdende het verzoek zijne mede werking te willen verleenen tot het inzamelen van gitten, welke zullen worden aangewend tot leniging van de nood van de slachfoffers der Russische Joden gruwelen. Ten einde aan het verzoek zooveel mogelijk te voldoen, zal in de verschillende dorpen der gemeente, in den loop der volgende week, langs de huizen een collecte worden gehouden, in de verwachting dat niet te vergeefs een beroep op den liefdadig heidszin der ingezetenen zal worden gedaan. Texel, don 7 December 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. S T R E MMIiVG PAS SAGE. Burgemeester en "Wethouders van TEXEL brengen Ier kennis van belanghebbenden, dat de passage over „de Kadijk" te Westergeest, tengevolge herstelling van een duiker, tot nader aankondiging is gestremd. Texel, 12 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIB1NG, 8eoretaris TEXEL, 13 DECEMBER 1905. Wjj herinneren belangstellenden er aan, dat heden avond, (Woensdag), eene bui tengewone vergadering wordt gehouden van wege het Nutsdepartement Texel, in de „Vergulde Kikkert," alwaar dien avond als spreker aal optreden de heer Fleischer, van Makkum. Niet overbodig zeker is het, hieraan toe te voegen, dat ook niet-leden toegang hebben tegen betaling van 15 Cts. de persoon. Iets wat overal elders vrij wel onbekend is, blijft hier nogal aan de orde, 't is de avond van 12 December die een deel van het volk bestemd tot viering van Oude Sunterklaas. Hoe komt men er aan Ook dit jaar werd zulks niet verzuimd doch het mag gezegd zijn, dat er deze keer nog al werk van was gemaakt; er waren zeer eigenaardige gemaskerden, terwijl het ook niet ontbrak aan groepjes, die een of andere vertooning weergaven. Gymnasten, zoomede vele andere vertoo- ningen trokken zeer de aandacht. Een groepje zaDgers en zangeressen, een zeer eigenaardig lied zingende, maakte haar op treden tevens dienstbaar aan een liefdadig doel. Er was veel volk op de been waartoe het bij uitstek gunstige weder zeer medewerkte. Alles ging bovendien zeer ordelijk, 't Was inderdaad een avond van opgewektheid. - De afdeeling „Texel" van het N. O. G. vergaderde Zaterdag j.l. in hotel „De Linde boom". Aanwezig waren de E.A. Heer Bur gemeester en 18 onderwijzers en onderwij zeressen. Nadat de Voorzitter aan allen het welkom had toegeroepen en de notulen waren gele zen en goedgekeurd, werden enkele ingeko men stukken behandeld, bijna alle betrekking hebbende op de toetreding tot het pensioen fonds voor onderwijzersweduwen en weezen Tot Vice-Voorzitter der afdeeling werd ge kozen de heer W. R. van Douwen in plaats van den heer J. Daalder Dzdie volgens rooster moest aftreden. Door den heer P. J. Quakkelaar werd in geleid het onderwerp„De zelfstandigheid van den onderwijzer, in den ruimsten zin genomen in de school", waarop eenig debat volgde. De heer W. Heeroma gaf als letterkuudige bijdrage drie gedeelten uit Multatuli's „Wou ter Pieterse." Beide heeren ontvingen den dank des Voorzitters. De volgende vergadering werd bepaald op 7 April 1906, en zal gehouden worden in „De Oranjeboom". Alsdan zal de heer A. C. Toet een onderwerp inleiden en de heer de Vries eene bijdrage geven. Bij de omvrage sprak de heer J. K. G. Muller, die de gemeente zal verlaten, een afscheidswoord en een woord van dank voor de ondervonden vriendschap. Hierna werd de vergadering gesloten. Waal, 11 Dec. Door stemgerechtigde leden in de Herv. kerk werd gisteren tot Ouderling gekozen de Heer G. Geus Hz., en tot Diaken de Heer J. P. Plaatsman. Oosteeend; 10 Dec. '05. Hedenavond formeerde de Kerkeraad der Hervormde Gemeente uit het drietal proponenten, die gehoord zijn, het volgende tweetal: Cand. Lazonder en Cand. Tonsbeek. Oosteeend, 11 Dec. Allen, en het waren er velen, die j. 1. Zaterdag de vergadering van „Nut en Genoegen" bijwoonden, hebben maar één roep over die bijeenkomst„Wat was 't er mooi, wat was 't er gezellig" 1 De spreker, de Heer J. de Jongh, misschien begeesterd door de onlangs behaalde over winning op den Reciteerwedstrijd, heeft zoo goed voldaan, als zelden, of misschien nimmer, te voren. Met veel genoegen werd geluisterd naar het koddige„De eerste en laatste vrijage van Neef Gerrit", door van Duijl. Mooi en innig werd ook weergegeven het ernstige stukje van' Spoor „Ahasverus", dramatische schets uit het rijk van den Czaar. Daarna heeft de heer de Jongh de verga dering zoo onbedaarlijk doen lachen, dat er geen einde aan scheen te komen. Hij deed dit met„Ik heb een blauwtje geloopen", van HagemaD, met „Een Scheeravontuur" van J. v. Maurik en „Een Broek" van Siedenburg. Twee mooie stukjes„Een Roepstem", van dr. S. de Jonghe, en 't Gelukkig Boertje" van Helvetius van den Bergh, werden voor gedragen door den heer J. C. Bakker. Ook gaf de heer IJ. Koppen nog eene kleine bijdrage, getiteld„De Bijtertjes". Alzoo passeerde een uitgebreid en afwisselend programma, dat voor „Nut en Genoegen" de vergadering van Zaterdag j 1. tot eene onvergetelijke stempelde. Iedereen stemde luide in met het „tot weerziens" aan den heer J. de Jongh, die zoo uitstekend voldaan heeft. Op den 2den Kerstavond zal „Nut en Ge noegen" opnieuw vergaderen. Verschillende personen zullen dan voordrachten geven, en er zal bal na zijn. 12 Dec. In de Gereformeerde Kerk zijn tot diakenen benoemd de Heeren Jan Kuijper Pz. en Biem Vlaming Jbz., in plaats van de aftredenden, de Heeren G. de Vries en Alb. Kuijper. Tot ouderlingen zijn herkozen de Heeren Jac. Jnz. Daalder en Jan C. Timmer. Den Hooen. Evenals vorige jaren, was ook dezen keer van Ouwe Sinterklaas meer werk gemaakt, dan van den avond van den 5en December. Begunstigd door prachtig weer bewogen zich heel wat wandelaars langs de straat. Zeer veel gemaskerden, ook van andere dorpen, bewogen zich tusschen de wandelaars. Van de kleeding was dezen keer ook nog al werk gemaakt. Door den heer Scherpenhuyzen, prop. te Hilversum, is het beroep tot predikant bij de Doopsgez. gem. te Den Hoorn op Texel aangenomen. Vlieland. De heer H. G, van Wijngaarden, candidaat t/d H. Dienst te Utrecht, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Wilde ganzen. In Friesland strijken van tijd tot tijd, op hun reis naar het Zuiden, groote scharen wilde ganzen neer, die aan de te velde staande winter-rogge belangrijke schade toebrengen. Door onderscheidene landbouwers in de provincie is aan Ged. Staten vergunning aan gevraagd, om op die lastige bezoekers jacht te maken. Een snuggere baas. Men schrijft aan de „N. R. Ct." In een der grootste gemeenten van Lim burg was dezer dagen verkiezing voor een lid van de Prov. Staten. Een gemeenteraadslid uit die stad komt in het stemlokaal en begeeft zich onmidde- lijk in een der hokjes, alwaar hij op de op- roepingskaart achter den naam van een der candidaten een zwarte potloodstip zet. Bij de bus gekomen geeft hij de kaart aan den voorzitter, doch deze maakt hem er op op merkzaam, dat een stembiljet ingevuld moet worden, hetwelk hem nu wordt overhandigd. Weder uit het hokje terugkeerende, over handigt hij dit stembiljet onopgevouwen den voorzitter. Thans werd hem beduid dat hij zelf het stembiljet in de bus moet steken, hetgeen dan ook ten slotte gebeurde. Aldus geschiedde in het jaar 1905 door een gemeenteraadslid in eene stad van 17,000 inwoners. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1