Ingezonden Stukken. Pre d i k b e u r ten, Man schrijft uit Friesland Tal van greidboeren hopen op een flink pak, sneeuw, die hun van een groote plaag zal kunnen verlossen en waardoor zij reeds in den jongsten zomir heil wat schade hebben geleden. Het wemelt in polderlanden van muizen, duizenden bij duizeadei van die dieren worden er gevonden, waartegen niets te doen is. In een der veenpolders was 't getal muizen zóó groot, dat een veehouder, die daar zou gaan maaien, dit maar liet overgaan, omdat de muizen zooveel scha ie hadden aangericht. Het water kan in de polders dit ongedierte niet verdelgen. Sneeuw met daarop volgenden dooi kan dit alleen doen. In de maden, die nog niet onder water staan, is de muizenplaag niet minder groot, maar daar heeft men nu kans van de dieren verlost te worden, als de stand van 't boezemwater hooger wordt. Voor de polderlanden is een flink pak sneeuw de eenige uitkomst. Eenheid van tijd. Het bestuur van den N ederlandschen Bond van horlogemakers heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ee n adres gezonden, naar aanleiding van de verklaring der regee ring, dat de mogelijkheid om eenheid van tijd in ons land in te voeren zonder wette lijke regeling niet is uitgesloten. Adressant meent, dat de wijze, waarop de regeering hiertoe wenscht te geraken, namelijk door het richten van uitnoodigingen tot plaatselijke besturen, blijkens de ervaring weinig kans van slagen heeft, en dat eenheid van tijd slechts langs wettelijken weg te bereiken is. Hij verzoekt daarom den minister zoodanige maatregelen in het leven te roepen, dat wet telijk zal worden vastgesteld een uniforme voor het geheele land dienende tijdsbepaling geldende zoowel in het burgerlijk leven als bij de middelen van vervoer en in alle takken van dienst van rijks-, provincie- of gemeen tewege. Moeielijkheden in de toepassing der Leerplichtwet. De kantonrechter te Arnhem heeft uit spraak gedaan in eene zaak, waarin de leer plicht op zonderlinge wijze toegepast was. Tegen eene vrouw uit Westervoort was eene vervolging ingesteld wegens overtreding dier wet. Haar leerplichtige kinderen toch bezoch ten de school niet. Het bleek evenwel, dat de vrouw de kinderen wel gestuurd had, maar dat de hoofdonderwijzer ze op last van den burgemeester teruggestuurd had, omdat de moeder het schoolgeld niet betaalde. De kantonrechter meende, dat in dit geval niet van overtreding der leerplichtwet sprake was en sprak de vrouw vrij. Een schadepost. Verleden week had de landbauwer S. te Eefde een koe naar den stier gebracht in een weide nabij den spoorweg. De koe was zoo lastig, dat de eigenaar baar niet meester kon blijven. Zij rukte zich los en ging er van door. De stier rukte zich toen óók los en snelde zijn Dulcinea achterna, den weg op, onder de afsluitboomen van den spoorweg door en ten slotte den spoorweg op. In de verte kwam de trein van Winterswijk aan. De gelieven zagen in hun extase geen ge vaar, snelden dartelend het monster tegemoet. Een locomotief kent geen erbarmen. De machine smeet de koe rechts en den stier links van den spoordijk en in de sloot. Daar lagen ze, elk aan een kant, verslagen en verwond. De koe bekwam zulke verwondingen, dat zij afgemaakt moest worden. De stier kreeg minder gevaarlijke blessuren en ontkwam daardoor de slager nog. („Z. Ct.") De Minister van Oorlog en de werk lieden. Aan de „N. R. Ct." wordt geschreven De Minister van oorlog toont na zijn jongste bezoek aan de Hembrug veel belangstelling in den toestand der rijkswerklieden aan de artillerie - inrichtingen aldaar. Heeft Z. E. onlangs een onderzoek doen instellen naar de bestaande regeling en naar den arbeidstijd, thans worden van hoogerhand inlichtingen bij de Burgemeesters van Zaandam en omlig gende gemeenten ingewonnen ten opzichte van de loonen der vaste gemeente werklieden, ook van dezulken die geen eigenlijk ambacht verstaan, tevens aangaande hunne aanspraken op eigen pensioen en voor weduwen en weezen op vrije geneeskundige behandeling en op verlof. Een en ander geschiedt om tot eene vergelijking te kunnen geraken tusschen de verdiensten dezer werklieden en die, verbon den aan de munitiefabriek en verdere rijks inrichtingen aan de Hembrug. Een oude getrouwe. Te Eindhoven overleed dezer dagen een 90-jarige dienst bode, die 60 jaren achtereen in een en dezelfde familie heeft gediend. Een raadselachtig geval. Men schrijft uit De Punt aan de „Prov. Gron. Ct." Mej. M. A. J. K., 60 jaar oud en ongehuwd, had Donderdagavond eenige buren bij zich op visite, t Was al aardig donker toen zij hare gasten uitgeleide deed. Om hen bij te lichten nam zij toen de peer met brander uit de lamp en ging ben voor naar de deur. Wat direct na het vertrek der buren gebeurd is, weet men niet, doch toen den volgenden morgen een dochtertje van een der buren aan de woning van Mej. Koets op haar herhaald bellen geen gehoor kreeg en ook in het verloop van den dag alles nog gesloten bleef, werd een Dader onderzoek ingesteld, waarbij men de vrouw dood op den vloer vond liggen met geheel verkoolde kleeren. Zij zelf had zulke ernstige brandwonden bekomen, dat zij daaraan naar men meent, bijna onmiddellijk moet zijn overleden. Van den inboedel was niets ver brand. Men vermoedt dat het ongeluk te wijten is aan misbruik van sterken drank en dat de vrouw na het vertrek van haar bezoeksters beschonken is geworden en in dien toestand een ongeluk met de lamp heeft gehad. Op de tafel werd tenminste een leege kruik en karaf gevonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie Indien u 't mij vergunt, zou ik nog wel eene gebruik willen maken van eenige plaatsruimte in uw blad, teneinde aan te vullen de opmer kingen, welke ik naar aanleiding van het in uw blad van 2 Nov. voorkomend raadsverslag u ter plaatsing zond en waaraan door u werd voldaan door opname er van in uw nummer van Zondag 5 daaraanvolgend. Misschien kwam het door dat ik nog al uit voerig was geweest en ik daarom mijne beschou wing toen eindigde met te zeggen„de fin. aange legenheden waren hiermede geëindigd, dat een „groote zorg van het hart was. Wat verder „volgde waren vragen, opmerkingen of een klein „steekspelletje, waardoor men bitter weinig wfjzer „wordt, maar die toch hare goede zjjde kan „hebben." Ik meen daarop nog eens terug te moeten komen, en zoo niet alle, toch 'n enkele vraag meer nauwkeurig te moeten noteeren. De heer Dros vroeg „hoever B. en W. zjjn gevorderd met de instructie der gemeente-amb tenaren in geval van ziekte. Toen een dergelijke regeling voor de onderwijzers werd gemaakt was die instructie reeds beloofd." Op die vraag volgde een steekspelletje tusschen den Weth. D. en het bedoelde raadslid, welk spelletje verliep met een opmerking van den Weth. K. aan het adres van den Voorz. om een boekje aanteleggen, tot aanteekening der punten die worden voorgesteld en door B. en W. moeten worden behandeld, enz.; een wellicht goede vingerwijzing. Daarna werd door den heer Dros gevraagd of B. en W. ook nadere bijzonderheden hebben omtrent de tramconcessie, hij zou er anders voor z(jn den consessionaris te vragen van zijne concessie te willen afzien opdat men zelf zou kunnen handelen. Op die vraag werd niet terstond geantwoord, doch toen de heer D. er even later op aanstond zijn vraag „omtrent de tram concessie in stemming gebracht te zien," was het bescheid van den Weth. K. dat zulks wel wat ondoordacht was. Ik meen te mogen aannemen, vertrouwende op de routine in de gemeentezaken, van den Weth. K., dat dit bescheid wel op goede gronden zal zijn gegeven, maar toch verdient het onder werp door den heer D. aangevoerd, zoo lang zamerhand wel eenige meerdere aandacht. Laat ik even mogen citeeren In de gemeenteraadsvergadering van 13 Oct. 1901 werd voorloopig concessie verleend (voor den tjjd van een half jaar)de in die verg. ingekomen adressen inzake een verkorten weg naar de haven werden terzijde gelegd, om zoo dit noodig blijkt, nader over te beschikken, In de vergadering van 7 April 1902 werd door den Voorz. medegedeeld dat de aanvrage om concessie was ingetrokken in de vergadering van 22 Juli 1902 werd wederom concessie verleend voor den aanlog van een tram en werd besloten daarvoor eene subsidie te verleenen van f 20000 onder meer andere voorwaarden ook deze: „de tram moet binnen 4 jaar nadat de concessio is verleend, in exploitatie zijn. Dio vier jaren, M. de R., zullen spoedig ach ter den rug z\jn (22 Juli '06) en het is niet gewaagd te vermoeden, dat er van den tram dan nog niets meer is dan op het huidige oogen- blik, tenzijde concessionaris over zulk een macht van werklieden heeft te beschikken, dat dat lijntje in 3 maanden t\jds zou kunnen wor den gelegd, wnarvan ik vooralsnog niets geloof. Vier jaren lang heeft de concessionaris gepaaid met een tram om ten slotte te zullen vertellon „ik zie van de zaak af." Dit verlies van uitzicht op do tram vind ik op zich zelve niet zoo'n vreesoiyko geschiedenis, maar wat wel erg is, meer dan erg, dat is dat onze gemeente, die door toezegging van f20000 subsidie getoond heeft de zaak te willen steu nen, 4 jaren lang de handen gebonden zijn om andere plannen voor het verkeer te ontwerpen, 4 jaren moest stilstaan bij eene zoo algemeen gevoelde behoefteverbetering der verkeersweg. Zie M. de R., wanneer ik dat bedenk, dan kan ik mij verklaren de aandrang van den heer Dros, en zou ik wenschen dat door B W op een dergelijke vraag een meer duidelijk antwoord werd gegeven, opdat daardoor de burgerij ook eens te weten zou komen hoe de zaken wel staan hoe ze niet staan is wel bekend Zuster Anna ziet nog niets komen 1 Na 4 jaren gedwongen stilstand begint het nu toch wel eens tijd te worden dat werkelijk iets wordt gedaan, en dat de raad hiervoor wel een offer meent te mogen brengen, daarvan getuigt de indertijd toegezegde subsidie van f20,000. Welnu, laat men dat bedrag eens besteden, zoo al niet voor nieuwe wegen, dan maar voor verbetering der bestaande wegen, in de eerste plaats voor den hoofdverkeersweg waar een bestrating (en daar moet het heen) ons zou hel pen uit den poel van stof of sliken dan, na den hoofdverkeersweg, eene flinke beharding der andere- en buurtwegen. Zulks zal wellicht nog wel iets meer kosten dan de f 20,000, doch voor goed werk zal er ook nog wel iets meer aan kunnen worden toege voegd, zullen de polders zich zeker niet onbe tuigd laten en zouden wellicht Rijk en Provincie ook wel zijn te vinden, doch laten we daar uooral niet op wachten. Laten we ons ook niet langer laten paaien met concessie-aanvrage voor een tram, dat geeft stilstand, en stilstand is achterblijven, doch laten we zelve de zaak maar flink aanpakken-; worden er goede uerkeerswegen gemaakt, dan zullen goede verkeersmiddelen wel volgen, al is het dan direct geen tram. Dit, Geachte Redactie, meende ik nog te moe ten zeggen als aanvulling op mijn schrijven van 5 Nov. Bij opneming hiervan aan U mjjnen dank. Den Heeren Uitgevers der Texelsche Courant! Woensdag 13 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Zondag 17 December 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. Waal. Voorin. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. C. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden> Coc/csdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. "Woensdag 13 Dec. Bijbollozing in do Herv Kerk aan Den Hoorn. Een getrouw lezer uan Uw blad. Wat een droge boel! Kermis of Sinterklaas Sin terklaas of Kermis, de thermometer blijft onverander lijk op het vriespunt Hier behoeven de rammen niet met twee spannen te loopen, zelfs niet in den paartijd Wat was dat vroeger allemaal anders, gezelliger aange namer en gezonder Van de kermis gesproken: Ik zie ze nog, die wuivende en juichende paren in volle vaart den Burg rondrijden om straks op het Marktplein gekomen, bij heele resems te gelyk, hunne uitbundige dartelheid, hunne vrolijke uitgelatenheid, hunne onbedorven vreug de uit te vieren en aanstekelijk te maken en thans het oude is voorbijgegaan; 't is alles nieuw geworden, maar het is er bij lange niet op verbeterd. Eene on beholpen, stijve, stugge deftigheid beeft de ongekun stelde vroolijkhcid, de gulle hartelijkheid grootendeels verdrongen en een onbevangen en ongedwongen om gang der jeugd bemoeilijkt. De IIoop des Vaderlands schijnt het spelen verleerd, terwijl inbeelding en vrij postigheid maar te dikwijls beleefdheid, beschaving en ontwikkeling in den weg staan. In de danszaal zitten de meisjes aan den eenen, de jongens aan den anderen kantbegint de muziek te spelen, dan gaat de cavalier de dame zijner keuze op zoeken om straks wanneer de polka gedanst is, haar naar haar plaats terug te geleiden en verder aan haar lot over te laten, dat is netjes, ja 1 en goedkoop ook en koel als putwater met dezelfde uitwerking 1 Van paren geen spoor! Toch wel, met een binocle gewapend kan men hier en daar een enkel paartje ontwaren dat huwelijksplannen op het oog heeft, maar overigens 1 In wijk B aan ons dierbaar Burgie, lijkt het trou wen wel verboden, schijnt men er niet meer aan te doen. Waaraan ligt dat? De algemeene welvaart is toegenomen, onze landou wen zijn in vruchtbaarheid hard vooruitgegaan en de veestapel aanzienljjk vermeerderd en verbeterd, dus daaraan niet 1 Zijn de levensvoorwaarden vermeerderd, de behoef ten toegenomen dat zal wel, maar dat is overal elders ook zoo 1 Heeft het voortdurend aangaan van huwelijken tus schen personen die elkander te na in den bloede be stonden, de nakomelingschap verzwakt, de organen ont zenuwd?- ik kan het niet zeggen, maar mocht het zoo zijn, dan dient er op kruising aangestuurd. Mijn vricndclykc groeto en mijn dank voor de plaat sing. D. W. Coninck Westenberg. Texel, 11 Dee. 1905.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2