N°. 1907. Donderdag 21 December 1905» 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dem üubb 30 Cts. Franco per post door ge heel NBDBBL'.rD 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. BERICHT. INT ienwj aarsgroeten, ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren huurders van grafsteden op de Algemeene Begraafplaats dezer Gemeente aan de voorschriften der v e r o r d e n ing op de heffing van begrafenisrechten, waarbij o m. is bepaald, dat, wanneer men het recht wenscht te behouden om in de gehuurde grafsteden, met uitsluiting van anderen, lijken te begraven, binnen 3 maanden na elk tiental jaren een bedrag van f 2,50 moet worden betaald. Wanneer daaraan niet wordt voldaan, komen de grafsteden weder geheel ter beschikking der Gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. JACHT. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ingekomen de navolgende bekendmaking De commissaris der koningin in de Provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 6 December 1905 no. 37 Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Noord-rlolland a. de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, zal worden gesloten op Zaterdag, 30 December 1905, met zonsonder gang; h. de jacht op grof ivild zal worden gesloten op Woensdag 31 Januari 1906, mot zonsonder gang en dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hierbedoelde klein wild uiterlijk tot en met 13 Januari 1906 en van het grof wild uiterlijk tot en met 14 Februari 1906 zal mogen plaats hebben. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord- Holland worden aangeplakt. Haarlem 12 December 1905. De Commissaris der Koningin voornoemd, "VAN TIEN HOVEN. Texel, den 18 December 1905. Do Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. IIV RICHTINGEN, welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Johannes van Heerwaarden te den Burg alhier, om vergunning tot uitbrei ding zijner Smederij, plaatselijk gequoteerd B. 72, staande op het perceel kadastraal bekend in Sectie E, No 1076. Op Dinsdag den 2en Januari 1905, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Texel, den 19 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, R(JIBING, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 20 DECEMBER 1905. Zijn wij wel iDgelicht dan zal dit jaar op den tweeden Kerstdag eene Kerstfeestviering plaats hebben in de Ned Herv. Kerk alhier, voor welke gelegenheid aldaar eene Kerst boom zal worden geplaatst. Naar wij vernemen zal op een der avonden van de a s. feestdagen, door eenige dames en heeren alhier eene tooneelvoor- stelling worden gegeven in de zaal van Hotel Texel. De zuivere opbrengt er van zal komen ten voordeele van de Alg. bewaar school alhier. Onderwijs in teekenen. In ons nummer van 5 Nov. jl. kwam voor eene advertentie van den Heer Heeroma H. d. S. te Midden-Eierland, behelzende de mededeeling dat bij genoegzame deelname, aan den Burg een cursus zal worden gehou den tot onderwijs in theoretisch en practisch vakteekenen. Vrij zeker mag worden aangenomen dat tot deelname aan die cursus zich een bevre digend aantal deelnemers heeft aangemeld, althans het verzoek van den heer H. aan den gemeenteraad om ingebruikneming van een schoollokaal alhier, wijst er op, dat aan dat voornemen gevolg zal kunnen worden gegeven. Zoo is het ook inderdaadnu door den Raad gunstig op het gedaan verzoek is be schikt, zal aan dat voornemen uitvoering worden gegeven. Naar ons welwillend werd medegedeeld zal met het houden van deze cursus wonjen aangevangen reeds Zaterdag a s., des avonds te 6 uur en zal deze cursus waarschijnlijk bestaan uit 20 lessen van 2 uur. Is de gelegenheid tot het bekomen van bouwkundig teekenonderwijs alhier niet ge heel uitgesloten, eene cursus als hier bedoeld door 'n daarvoor gediplomeerd onderwijzer, zal toch ongetwijfeld voorzien in eene lang ge voelde behoefte, waarop wij zeker wel de aandacht mogen vestigen, en waartoe wij belanghebbenden aansporen om van deze gele genheid gebruik te maken. Moge het blijken dat deze gelegenheid om zich te bekwamen, door hen voor wien zulks eene vereischte is op prijs worde gesteld, en eene flinke deelname voor den onderwijzer het loon zijn. Kome het onderwijs velen tot voordeel, ook ten voordeele aan de practijk. De Cocksdorp, 17 Dec. Het loon voor het lossen en verschepen der lading van het op de Yliehors gestrande schip „Laura" is uit betaald. Het bedroeg ruim f 100 per aan deel. Ongeveer zeven weken is men werk zaam geweest. Oosterend, 18 Dec. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier heeft men besloten beroep uit te brengen op den Heer J. W. Tonsbeek, candidaat te Roswinkel. Mede op het tweetal was geplaatst de Heer D. J. Lazonder, candidaat te Schoonhoven. Den Hoorn. Door den kerkeraad bij de Ned. Hervormde kerk alhier zijn tot ouder ling en diaken herkozen de heeren G. Duinker en A. Bruin Jbz. De heer Jac. Drijver, onderwijzer te Rotterdam, behaalde Maandag te 's Graven- hage acte wiskunde (1. o.). Waal, 18 Dec. Door stemgerechtigde leden in de Herv. kerk werden gisteren herkozen als Notabelen de Heer Cs. van den Berg en ge kozen de heer J. G. Boon. Door de Notabelen werd als Kerkvoogd herkozen de heer L. J. van den Berge. Vlieland, 18 Dec. Op het Noordzeestrand werd eenige dagen geleden gevonden in een kist, een slang, lang 3,40 M zeer fraai ge- teekend naar men vermoedt een boa-con- strictor. De kist was gemerkt „Singapore". Deze bijzondere vondst had, in het dorp gebracht, veel bekijks van jong en oud. Nieuwjaarswenschen per post. De directeur-genei aal der posterijen en tele grafie brengt ter algemeene kenm's, dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke men op 1 Januari wenscht besteld te zien, ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 December te voren kunnen worden ter post bezorgd. Over de geheele adreszijde moeten dan echter twee elkander snijdende lijnen ge trokken zijn. („St.-Ct.") Nog wat wachten. Het vraagstuk der droogmaking van Zuider zee en Lauwerzee verklaart de Minister van Waterstaaat nog niet voldoende te hebben kunnen bestudeeren. Niet gauw afgekoeld. Te Erp kregen twee personen twist en werden handgemeen. Beiden geraakten zij al vechtende te water. Het koude bad be koelde nochthans hun vechtlust niette water trokken zij het mes en verwondden elkaar ernstig. Onvoorzichtigheid Twee knechts van den heer Melchers, handelaar in kunstmest te Alkmaar, hadden in last gekregen een schuit met mest te lossen in de Zijpe. Vrijdagavond daarmede gereed gekomen, bleef hun schuit liggen aan de Schagerbrug. Toen de brugwachter hen te vier uren wekte, trachtte een der knechts, door hot roepen wakker geworden, het luik te openen van het logies, hij was daartoe echter niet bij machte. Hij was duizelig en viel bewusteloos neder. Toen te 7 uren de schuit nog niet was vertrokken, riep de brug wachter weer en toen gelukte liet den keecht het luik te openen. Hij kwam langzamer hand tot bewustzijn. Den tweeden knecht, den 20-jarigen O vond men dood, gestikt door kolendamp, die zich van uit de slaapplaats niet kon verwijderen. Daa'in stond een kacheltje, waarin brikketten hadden gebrand. Bevende huizen. Men meldt uit Scheveningen De vrees, dat door de stroomlevering van de electrische centrale te Scheveningen voor de lijn Bankastraat-Hollandsche spoor, het beven der huizen te Scheveningen weer op nieuw zou beginnen, is niet ongegrond ge weest. In de laatste dagen worden weer sterke trillingen waargenomen in dezelfne perceelen, die daarvan in den afgeloopen zomer te lijden hadden. Pleizierig is het niet TEXELSCHE COURANT, De Uitgeoers uan de Texelsche Courant berichten, dat, doordien de Kerstdagen dit jaar inoallen op Maandag en Dinsdag, in de week fusschen KERSTMIS en NIEUWJAAR, hun blad Woensdag NIET zal verschijnen. De dan uolgende Courant wordt als gewoon Zaterdag uitgegeven, alzoo daags vóór den Oudejaarsdag. In dat nummer zal gelegenheid worden ge geven tot het plaatsen van tegen betaling van 20 Cents, contant, (5 regels). De Uitgevers verzoeken beleefd hiervan wel nota te willen nemen en de desbetreffende ad vertentiën voor dat nummer hen te doen toe komen uiterlijk Zaterdag 30 December vóór 's morgens 10 uur. Wij herinneren dat niemand voor ons omgaat tot colportage voor Nieuw- jaars-aduertentien, doch wij de toezending aan ons bureau inwachten. DE UITGEVERS.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1