N1908. Zondag 24 December 1905, 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken INKTEN. Speelkaarten. - Postpapier. - Fantasielcaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. HboekhandelB Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den i-'uao 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedemotj 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Btrna op Texel. PENNEN. Ansiciit-Albnms. - Potlooden. - Ansichtkaar en. LEIEN. Inpakpapie enz BERICHT. 1ST ieuwj aarsgroeten, GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een meisjeszak, een duimstok en een zakdoek. Schuld vord erin gen ten laste der gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1905 eenige leverantiën ten dienste der Gemeente hebben gedaan, hunne vorderingen ten spoedigste ter Secre tarie in te zenden en voor zooveel betreft onderhouds- of herstellingswerken aan ge meente-gebouwen enz., bij den Gemeente opzichter te de Waal. Texel, den 22 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgerlijke Stand. De Burgemeester van Texel brengt in her innering de navolgende Verordening, bepalende de uren, waarop hot bureau van den Burgerlijken Stand dage lijks voor het publiek geopend zal zijn. Artikel 1. Het bureau van den Burgerlijken Stand dezer Gemeente zal dagelijks uitgezonderd des Zondags en op algemeen erkende" Christelijke feestdagen voor het publiek geopend zijn van negen uur des voormiddags tot twee uur dos namiddags. Art. 2. Het bureau van don Burgerlijken Stand zal op Zondagen en op algemeen erkende Christelijke feestdagen door den betrokken Ambtenaar van don Burgerlijken Stand tusschen elf uur des voormiddags en twaalf uur 's middags moeten geopend worden op verzoek van een belangheb bende, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheid niet tot den vol- gonden dag ktn wordon gewacht. Het bureau kan onmiddelijk, nadat de werk zaamheden zijn verricht, weder worden gesloten. Texol, den 22 December 1905. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 23 DECEMBER 1905. - Bij de gisteren gehouden herstemming van een Hoofd-Ingeland voor den polder Waal en Bnrg waren uitgebracht 67 geldige stem men —hiervan bekwamen de heeren A. Dalmeijer Jz. 35 stemmen, H. .T. Keijser Cz. 32 zoodat eerstgenoemde is gekozen tot Hoofd ingeland van den polder Waal en Burg. Een beteekenend jubilé. Op 1 Jan. a.s. zal de heer Tijs Buijs, te de Cocksdorp, 50 jaren als postschipper tus schen Texel en Vlieland werkzaam zijn geweest Meer dan 30000 maal heeft hij de overtocht over het Eierlandsche Gat gemaakt en dat is lang niet altijd „spelevaren." Nog doet de krasse 70-jarige man dagelijks de reis. Het tijdschrift „De Prins" geeft bij de vermelding hiervan 's mans portret. Op de voordracht voor Hoofd der school te Zuid-Eierland zijn geplaatst de heeren A. Meilink Terschelling, Th. de Jongh Poortvliet H. Visser Harencarspel. Door de Geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam werd bevorderd tot Arts de heer H. J. Moojen, geboren te Texel. In October j.l. werd door Jan van der Wal, te Koogerveld een flesch gevonden, waarin een stuk papier. Een en ander was door een Canadeesch journalist, E. Galum, bij Guernsey in zee geworpen, met verzoek aan den vinder, 't aan hem op te zenden. 't Bewuste papier werd opgezonden naar Van Couver, Canada. Dezer dagen nu werd voor den vinder f 2,50 ontvangen, die dit douceurtje zeker gaarne heeft aanvaard en die bij zijne strandtochten ongetwijfeld ook in 't vervolg wel goed zal uitzien naar pa pieren—bevattende flesschen. Oosterend, 22 Dec. Door den heer Vlaming te Nieuweschild, is gevonden een pakje order briefjes, alle afkomstig van S/S Nancy. Op den kant leest men „Erhard dehio, Steuermans Quitting," terwijl verder het een en ander met potlood is ingevuld. De briefjes dagteekenen van 1903. Door de zoons van B. Dros, uit Eierland werd in de vorige week een isabelkieurige musch gevangen. Het diertje verkeerde in goede condities en is levend verzonden naar „Artis." Oudeschild. Als de keer de Jongh, van de Waal ergens optreedt als déclamator, dan is men verzekerd van een genotvollen avond. Dit bleek ook Donderdag 1.1. in de „Zeven provinciën", waar genoemde heer optrad voor het dorpsnnt „Neptunus". Mocht al niet van een stampvolle zaal getuigd kunnen worden, toch was het gezellige lokaal behoorlijk ge vuld en zij, die waren opgekomen, genoten met volle teugen. De begaafde spreker had tot lezing gekozen eenige fragmenten uit Ds. Drijvers„Mooi Leven". Met schier ademlooze aandacht werd geluisterd naar deze zoo schoon vertolkte pennevrucht De bijdrage„Hoe ik een blauwtje liep" ver wekte nu en dan een uitbundig gelach. Van zeer ernstigen aard was de bijdrage „Ahas- verus," op zoo uitmuntende wijze voorge dragen als dit de heer de Jongh zoo goed verstaat. De bijdrage„Toen ik nog onge huwd", was verwekte ook heel watvroolijk- heid. Èn door ernst èn door luim had de heer de Jongh zijn gehoor een schoonen avond bezorgd. De Heer C. C. Bakker, vice voor zitter van „Neptunus", was voorzeker de tolk der vergadering, toen hij aan 't slot dei- bij aenkomst in goed gekozen woorden den Heer de Jongh bedankte en een tot weerziens toeriep. Den Hoorn. De Prins-Hendrikpolder, die van dit jaar verkocht is, wordt bepaald lang zamerhand, aan meerderen verkocht. De gebroeders D. althans zijn reeds medeeigenaren geworden voor dat gedeelto, 't welk ze in gebruik hadden. Door A. Koopman is op 't strand g. vonden eene reddingboei, waarop met gele létters op een blauwen grond geschilderd stond Abeja -- Exeter, er tusschen in was eene Engelsche vlag geschilderd. De afdeeiing „Den Hoorn" van Texels Belang hield Vrijdagavond eene leden-verga dering. De opkomst was bevredigend. Na de rekening en verantwoording van den penningmeester werden een paar voorstellen voor de Algemeene vergadering gedaan dooi de leden. Het bestuur dat tot nog toe uit 3 leden bestond, werd uitgebreid tot 5 personen. Doordat de Voorzitter, de heer C Schaap, naar Oudeschild vertrekt, moesten er drie nieuwe leden gekozen worden. Gekozen werden de heeren S. Wesstra, W. Visser en S. Zoetelief. In eene daarop gehouden be stuursvergadering werden de functiën aldus verdeeld: de heer W. R van Douwen, voorz.; de heer A. Bruin JzSecrde heer S. Zoe telief, penningm. en de heeren S. Wesst-ra en W. Visser, commissarissen. Vlieland. Na enkele, voorloopige vergade ringen heeft de oprichting van een nieuwe vereeniging Zaterdag 16 Dec. plaats gehad. Deze vereeniging stelt zich ten doel alles te behartigen wat kan dienen tot nut dezer gemeente, is de tijd en gelegenheid er voor volksfeesten, ook de regeling daarvan zal „Vlieland's Belang" op zich nemen Het bestuur bestaat uit de heeren N. W. Duinker, W. Blom, T. Meijer en J. C. Dekker. „Vlieland's Belang" telt nu reeds meer dan 70 leden. Dat deze leden te zamen veel goeds voor ons eiland mogen tot stand bren gen, wenschen ook zij, die nog niet zijn toe getreden zeker van ganscher harte. Wat 'n slimmerd. Op den dag vóór Sinterklaas stond een botte, onhandige winkeljongen in pen allerlei-maga- zijntje in Den Haag een jufje te woord dat een stukje rozenzeep vroeg, „Rozenzeep hebben we nietgaf hij ten antwoord. Toen de juf weg was, hield de patroon hem onder het oog, dat de klanten niet zoo botweg afgescheept moesten worden. Je had bijv. kannen zeggen„Neen juf, rozenzeep hebben we niet, maar overheerlijke violetzeep, zoo zacht als fluweel en zoo schuimend als de Noordzee 1" Tingeling Komt een deftige dame binnen. „Meneer, verkoopt u ook closet-papier Drommels, dat hebbeu ze nietWacht de slimme jongen zal den raad in praktijk brengen, Neen, mevrouw, maar kan u 't niet met schuurpapier doen Da's even best Tableau! (N. Gron. Crt.") Nu het adverleeren van loterijen ver boden is. Een der lezers van het „HbldJ' schrijft dat hij, blijkbaar tengevolge van een in dat blad geplaatste aankondiging van de geboorte van een kind, uit Hamburg een brief ontving, die behalve een gelukwenscb, de uitnoodigiug bevatte bij deze gelegenheid deel te nemen aan een Hamburgsche loterij, waarvan voor het gemak vier achtste loten maar dadelijk waren bijgevoegd. Er lag een gefrankeerde enveloppe bij, voor de terugzending ingeval men de loten niet wilde koopen. Maar in- tusschen was de brief te laag gefrankeerd geweest, zoodat de ontvanger reeds f 0,25 strafport had betaald. Het „Hbld." raadt aan dergelijke brieven naam van den afzender is vermoedelijk met opzet niet op den omslag vei meld uit Hamburg komende te weigeren en de ge vraagde strafport niet te betalen. In 1906 zuilen de miliciens der infanterie lichtingen 1899, 1901 en 1903 resp. van 30 Juli tot 18 Augustus, van 3 tot 29 September en van 27 Augustus tot 29 September voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moe- teu komen. Mij. tot Nut van 't Algemeen. De algemeene vergadering der Mij. tot Nut van 't Algemeen zal dit jaar, met het oog op de herdenking op 27 Februari van den honderdsten sterfdag van den stichter der Maatschappij, gehouden worden Woensdag 28 Februari te Amsterdam, onder voorzitterschap van mr. D. J. van Stockum In behandeling zal o.a. knmen het voorstel van het hoofdbestuur tot stichting van een „Nieuwenhuizen fonds voor onderwijs, waartoe uit het kapitaal der Maatschappij een som van f 10.000 zal bijgedragen worden en waarin verder elk .jaar een telkens vast te stellen bedrag uit de kas der Maatschappij zal worden gestort, terwijl "voorts jaarlijksche bijdragen van de departementen, van vereeniging en en bijzondere personen zullen werden gevraagd. Het doel van dit Fonds zal zijn, lo. het bevorderen van het lager onderwijs in het algemeen en meer in het bijzonder door het verdedigen en bevorderen van deugdelijk openbaar onderwijs, het stichten van voor allen toegankelijke bijzondere Nutsscholen in den geest der Maatschappij en het verbeteren van de opleiding der onderwijskrachten voor het lager onderwijs; 2o. het bevorderen van het vakonderwijs3e. het bevorderen van hooger onderwijs voor het volk. Overtreding van de Loterijwet. De „L. Ct." meldt dat tegen zekeren K. te Rotsterhaule door de politie aldaar proces verbaal is opgemaakt wegens overtreding der Loterijwet. Hij had een spel georganiseerd door verschillende houtjes te voorzien van namen van visschen, welke houtjes aan de bezoekers werden verkocht. Hij nam dan zelf uit een bakje met houtjes, waarop de zelfde vischnamen stonden, één houtje, en als daarop dezelfde naam voorkwam, die ook op een verkocht houtje stond, dan had de kooper daarvan een prijs gewonen. De politie was van oordeel, dat dit geen behen digheidsspel maar zuiver kansspel was, het welk bij de wet verboden is. Een tweede geval wordt uit Winterswijk aau de „Arnk. Ct." gemeld. Daar is door de marechaussee de eerste overtreding gecon stateerd. De dames M. hadden nl. een fraai geborduurd kussen verloot. De marechaussee kreeg er spoedig de lucht van, en uitvoering gevende aan de wet, kregen de dames haar procesverbaal. De gelukkige winnaar wilde echter zijn prijs niet afstaan, of bij gelijk had. Een verrassing. Aan het hoofdbureau van politie te Nij megen werd Zondag in de vorige week 's avonds om 10 uur, om gastvrijheid verzocht voor zes kinderen, broertjes en zusjes, vari- eerend tusschen de 12 en 2jaar. Hetzestal was met moeder uit Transvaal gekomen, tot Antwerpen, waar moeder evenwel door de komst van een zevende spruit de reis niet kon voortzetten. De kinderen werden onder de hoede van een echtpaar, dat met hen de reis van Transvaal had gemaakt, vooruitge stuurd naar Nijmegen, het doel van de reis, de woonplaats van „grootmoeder," die even wel met de komst van de kleinkindertjes alles behalve was ingenomen. Zij kon ze dood eenvoudig niet herbergen en zoodoende moest de politie zich wel over hen ontfermen. Met het beetje geld dat moeder hun nog had meegegeven zijn ze thans bij een gezin inge kwartierd, doch lang zal dit niet duren. In Appingedam schijnt nog een „grootmoeder" te wonen, maar als deze er even warmpjes inzit als het Nijmeegsche grootje, zal dit feit den kindertjes wel niet veel helpen. PARKSTRAAT, fl TEXELSCHE COURANT. BBOEKHANDELg gP ARKSTRAAT, j De Uitgeuers uan de Texelsche Courant berichten, dat, doordien de Kerstdagen dit jaar invallen op Maandag en Dinsdag, in de uteek tusschen KERSTMIS en NIEUWJAAR, hun blad Woensdag NIET zal uerschijnen. De dan uolgende Courant wordt als gewoon Zaterdag uitgegeven, alzoo daags vóór den Oudejaarsdag. In dat nummer zal gelegenheid worden ge geven tot het plaatsen van tegen betaling van 20 Cents, contant, (5 regels). De Uitgevers verzoeken beleefd hiervan wel nota te willen nemen en de desbetreffende ad vertentiën voor dat nummer hen te doen toe komen uiterlijk Zaterdag 30 December vóór 's morgens 10 uur. Wij herinneren dat niemand voor ons omgaat tot colportage voor Nieuw- jaars-advertentien, doch wij de toezending aan ons bureau inwachten. DE UITGEVERS.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1