N°. 1911. Zondag 7 Januari 1906» 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. T Binnenland, Dit blad verichflnt Woensdag- en Zaterdagavond, ABONNEMENTEN en ADVERTENTÜ5N worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. Advertentiën vóór 10 onr op den dag der nitgave GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 handschoen, gevonden te den Burg1 wantje, gevonden te den Burg: 1 sigarenpijpje met étui, ge vonden in de Weverstraat. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge het, met 1 Januari 1906 inwer king getreden, Motor- en Rijwielreglement o m. lo. Een; rijwiel, waarmede over een weg wordt gereden moet voorzien zijn van min stens één bel, waarvan het geluid op een afstand van 50 M. duidelijk hoorbaar is, ter wijl het verboden is eenig ander geluidsignaal dan de bel te gebruiken. 2o. Een rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van minstens één lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. 3o. Met uitzondering van kruiwagens, kinderwagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigjes, elk rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, waarmede over een kunstweg wordt gereden, tusschen een uur na zonsondergang en een uur vóór zons opgang moet voorzien zijn van minstens één lantaarn, die vooraan geplaatst is aan de linkerzijde, ten minste even ver naar die zijde reikt als de lading van het rij-of voer tuig en voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. Onder wegen en kunstwegen worden ver staan alle wegen en kunstwegen, welke voor het openbaar verkeer openstaan, de bermen of zijkanten en de voetpaden daar onder begrepen. Overtreding van een dezer bepalingen is strafbaar. Texel, 4 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de lotelingen die zich hebben aangemeld tot het doen van examen ter verkrijging van militaire getuigschriften, dat bedoeld examen wordt gehouden op 12 Januari 1906 des voormiddags 10 uur in de Infanterie kazerne binnen het fort Erfprins te Helder. Texel, 5 Januri 1906. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 6 JANUARI 1906. Wij willen onze lezers opmerkzaam maken op de in dit nummer voorkomende advertentie, behelzende de aankondiging van eene muziekuitvoering door Helders Har moniekapel, op Zaterdag 13 Januari a.s. in het Hotel Texel, te geven. De Harmoniekapel van Helder is niet ongunstig bekend en ongeveer 30 personen zullen aan deze uitvoering medewerken, zoodat op goeden grond kan worden ver wacht dat deze avond een avond van muzi kaal genot zal kunnen wezen. Aangezien de gelegenheden tot ontspanning voor dezen winter niet zoo velen zijn, en de entrée zeer billijk is gesteld, mag worden verwacht dat aan deze uitvoering een goed bezoek ten deel zal vallen. De bevolking der gemeente Texel be droeg op 31 December 1904 Man. Yr. Tot. 2950 2855 5805 Vermeerdering gedurende het jaar M. Vr. Tot. door geboorte 77 59 136 vestiging 143 130 273 Geheele verm. 220 189 409 Vermindering gedurende het jaar M. Vr. Tot. door sterfte 33 41 74 vertrek 105 86 191 Geh. vermin. 138 127 265 Verschil tusschen vermeerde ring en vermindering 82 62 144 Bevolking op 31 Dec. 1905 3032 2917 5949 Aantal huwelijken 49 echtscheidingen levenloos aangegeven kinderen 7. Omtrent het verkeer aan het tele graafkantoor alhier wordt ons medegedeeld dat gedurende het jaar 1905 werden verzonden 2600 telegrammen ontvangen 2280 opgen. en verder geseind (f) 2335 Totaal 7215 (t) Met deze worden bedoeld berichten per telefoon, die verder werden geseind. De vergadering der afd. Den Burg van Texels Belang, Woensdag in hotel de Oran jeboom gehouden, was maar matigjes bezocht, ze was gewijd aan het afdoen van eenige huishoudelijke zaken, waarvan zeker de rekening van den penningmeester wel de voornaamste was; uit bedoelde rekening bleek, dat de afdeeling gedurende 1905 totaal had geïnd en ook weder had afgedragen aan den algemeenen penningmeester f 228,87, waarvan f 162,87 aan contributie van de leden en f 66 aan contributie der donateurs wier aantal 43 bedroeg. Het aantal leden bedroeg bij den aanvang 24 en bij het einde des jaars 73, terwijl een tweetal personen in den loop van het jaar weder voor hun lidmaatschap hadden bedankt. In het afdeelingsreglement werden enkele kleine wijzigingen gebracht, bepaalde voor stellen betreffende de algemeene vergadering werden niet voorgesteld. Tot de uiterst weinige vereenigingen waar men op de jaarvergaderingen geen klagen heeft over geriDge opkomst van leden, mag zeker wel worden genoemd de afd. Texel van „Schuttevaer"; op de Donderdag gehouden vergadering ontbrak dan ook slechts één lid, terwijl tijdens de vergadering nog een 4-tal personen als lid toetraden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, welke in de openingsrede den wensch uitsprak dat 1906 voor allen een gelukkig jaar mocht zijn, werden de notulen van de 2 vorige vergaderingen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van eenige inge komen stukken enz. De rekening van den penningmeester hierna ter tafel gebracht, had tot eindcijfer der ontvangsten f27.51 en der uitgaven f27.86, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van 85 ct. Bedoelde rekening wordt nagezien en in orde bevonden. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren Jan Rab Jnz. Sr. en Jb. Bakker Phz. beiden terstond,herkiesbaar. Door eerstge noemde werd vooraf medegedeeld dat hij niet meer in aanmerking wenschte te komen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Jb. Ph. Bakker (aftredend) en A. de Waard, die zich de benoeming lieten welgevallen. Bij de vraag of iemand nog iets had voor te stellen dat tot verbetering kon strekken ontspon zich een langdurig zeer geanimeerd debat. Besloten werd eindelijk o.a. om te trachten verbetering te krijgen van het licht dergas- boei op de „Riepel" waarvoor men zich zou wenden tot den directeur van het loodswezen te Amsterdam. Verder om een ton te krijgen tusschen Stompen en Waaigat tusschen drijfbaken 8 en 9 en tusschen ton 13 en 14, bakboord, Oude Vlie. Eenige meerdere zorg voor de reiniging van het haventerrein bij Oudeschild zou wor den gevraagd aan het bestuur der gemeente. Eveneens zou worden getracht een gasboei bij het gaatje van „den Over" te verkrijgen, iets dat ook reeds meermalen was gevraagd door Enkhuizen en Urk. Zeer wenschelijk werd het verder geoor deeld dat zou worden aangedrongen op maat regelen tegen het onbesuisd varen van sleep- booten enz. op 't IJ bij Amsterdam en in de haven van Rotterdam. Getracht zal worden zoo mogelijk bolders te krijgen aan de remming van den Spoor brug bij Alkmaar. Strengere straffen werden dringend noodig geacht tegen die zeevarenden, welke, indien ze een ander vaartuig zware averij toebrach ten, maar zonder verder er zich mede te bemoeien doorvaren. Havenbeambten, enz. diendeD, meende men, toe te zien of ook een schip kenteekenen droeg met een ander in botsing te zijn geweest en dan zoo noodig rapport er van uit te brengen. Door de Visschersvereeniging te Oosterend werd verzocht te steunen haar verzoek om verwisseling der kogelton bij Kaap en Molen gat in een lichtboei en hun verzoek om op ruiming der Harö, liggende in de Zuidgron- den. Besloten wordt aan het verzoek te voldoen, waarvoor de heer Burger, president der vereeniging te Oosterend, en ter verga dering aanwezig, de afd. van „Schuttevaer" dank zegt. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, dit jaar te Kampen te houden, werd benoemd de heer Jn. Rab Jnz. Jr. en tot diens plaatsvervanger de heer P. B. Keijser, welke beiden hun benoeming aannamen. Op het punt van sociaal-economische vraag stukken dienen zij zich volgens besluit der vergadering van medestemming te onthouden of tegen te stemmen. De punten van behandeling van die ver gadering zullen vooraf zoo mogelijk met den afgevaardigde worden besproken. Nadat nog de heer Burger van Oosterend de afd. dank heeft gebracht namens de ver eeniging te Oosterend voor den steun van Schuttevaer in het afgeloopen jaar ondervon den en zijn leedwezen heeft betuigt, dat te Oosterend geen der tjalkschippers lid is der vereeniging Schuttevaar, sluit de Voorz. de vergadering. Waal, 4 Jan. De vergadering van de Afdeeling Waal van „Texels Belang" was bezocht door 14 leden en donateurs. De Secretaris las een verslag voor over den toestand in 1905. Als Penningmeester werd met algemeene stemmen herkozen de heer Jb. Former. Aan het Bestuur werd opgedragen, in de a.s. Algemeene Vergadering een paar kleine wijzigingen voor te stellen in het Huishou delijk Reglement. Db Cocksdorp, 4 Jan. Het postverkeer tusschen Texel en Vlieland wordt tengevolge van het vele drijfijs zeer belemmerd. De dienst geschiedt dagelijks met de ijsvlet en wordt door vier personen verricht. De aansluiting wordt gemist. TEXELSCHE COURAHT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek j3uro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedbrlud 15 Cts. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. MOTOR- en RIJWIELWET. MILITAIR ONDERRICHT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1