Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Oudeschild, 5 Jan. Slechts éen dag werden de visschers door ijs verhinderd uit te zeilen. Bij 't omloopen van den wind dreef 't ijs uit de haven naar buiten en ook de kust geraakte vrij van ijs. Nu de garnalenvangst nog al bevredigende uitkomsten geeft, is 't voor de visschers zeer wenschelijk dat er maar geen vorst van beteekenis meer komt. De eigenaars der ijspakhuizen waren in staat nog wat voorraad van goede hoedanig heid in te slaan. Bij 't ijsvermaak geraakten eenige jonge lieden door de broze korst, doch kwamen met een koud bad vrij. Oosteeend 5 Jan. Heden viert de oude heer H. Boogaard, te Zevenhuizen, onder vele blijken van belangstelling zijn negen tigsten verjaardag. De krasse grijsaard is nog ijverig en verricht nog allerhande bezig heden. Eerst heden is de garnalenvloot weer aan den arbeid gegaan, doordat het ijs ver dwenen was. Tot heden leverde deze visscherij bevredigende r sultaten. Vlieland. Op 28 Dec. gaf „Nut en Genoe gen" zijn maandelijksche bijeenkomst. Een buitengewoon talrijk publiek van Vlielanders en niet-Vlielanders vulde de zaal van Heijer's hotel, het zag er zeer gezellig uit en dat werd het ook. Door afwezigheid der beide presidenten heette de heer Molenaar als secr. penning meester met enkele woorden de dames en heeren welkom, waarna als spreker optrad de heer C. Koeminck, hoofd der school. Een nieuw spreker kan altijd verzekerd zijn van groote belangstelling, oplettender luisteren dan anderen, die al meermalen hetzelfde publiek voor zich zagen. De heer Keemink zal dit zeker met genoegen hebben onder vonden. Zoowel bij zijne Causerie over Opvoeding als bij het daarna voorgedragen „Pauwveerke" van Cremer was groote aandacht waar te nemen. Mogelijk ondervindt later de spreker in hoeverre deze causerie, bestemd tot nut en genoegen der aanwezigen vruchten droeg. Mogelijk om sommige behartigenswaar dige wenken er in, kan men zeggen„dat is te hopen." „Pauwveerke" altijd weer even treffend, aandoenlijk stuk werk van Cremer. Uitste kend voorgedragen, kon het wel niet anders of het moest boeien, er zit iets in, dat spreekt tot ieder. De heer Keemink zal uit het waren applaus bemerkt hebben, dat het publiek alhier iets goeds weet te waardeeren, zijn eerste optreden was een succes. Na de pauze werd door twee dames en twee heeren een bijdrage geleverd. Het bijna afgeloopen jaar 1905 (voorgesteld door Mej M. W. S. van Rossum en den heer J, Schaafsma) hield revue over alles wat die tijd aan dit eiland bracht, het Nieuwe jaar voorgesteld door Mej. M. A. Hillenius en den heer J. T. Hillenius) verschijnend, maakte plannen voor de toekomst. Het geheel sloeg op plaatselijke toestanden en gebeurtenissen. De onbekende schrijver „Jamajama" behoeft niet te klagen over verguizing van dit, zijn eerste literair product, hij moet zich bij de daverende betuigingen van bijval zeer gestreeld hebben gevoeld, de spelers deden dit ook, het succes van den een was hier het succes van de anderen. Een tableau van Oud- en Nieuwjaar was een schitterend slot. Een zeer genoegelijke avond was het. Te Apeldoorn heeft een vrouwenhater korten tijd heel wat onrust verwekt, 's Avonds ging hij eenzame buurten rond en wierp dan ongemerkt naar vrouwen en meisjes met vitriool waardoor meermalen huid of kleederen beschadigd werden. Het individu is nu opgespoord en de zaak in handen der Zutphensche politie. Hoe gezellig een plattelands-raadsver gadering kan zijn. Uit de voorgelezen notulen van de vorige bijeenkomst blijkt, dat deze vergadering voor de eerste maal geschorst werd „met het oog op de koffie." Toon volgde belang rijke besluitenmaar spoedig kwam toch de tweede schorsing „met het oog op de koffie." De koffie werd den heeren ingeschonken door een jonge en bevallige verslaggeefster van een plaatselijk blad. Dit is niet in de notulen opgenomen, maar zou de schorsing anders zeer verklaarbaar maken. De heer P. is over het voorgelezene niet tevreden, wel naar 't schijnt over de koffie. Daar heeft de secretaris geschreven, dat het achtbare lid er op zou aangedrongen hebben, om de premie voor eene verzekering van gemeente ambtenaren voor de helft te laten betalen door de Gemeente en voor de andere door de betrokken personen. De heer P. verzekert echter juist het tegenovergestelde te hebben gezegd, nl dat de eene helft door de betrokken personen en de andere door de Gemeente zou worden betaald 1 Hij verlangt wijziging van de notulen hetgeen geschiedt. Later doet de heer r. een voorstel omtrent genoemde verzekering. Zijne toelichting be gint hij met te zeggen, dat hij niet juist weet hoe de zaak in elkaar zit. Een der wet houders sluit zich hierbij aan. Het voorstel wordt aangenomen. En nu de koffie in deze vergadering? He laas! de damesbediening" ontbrak! (N.v.d.D) Een bankzwendel. Het „N. v. d. D." meldt, dat de justitie bevel heeft gegeven tot aanhouding van den heer J. J. Ie Fèvre de Montigny en den heer jhr. Th. A. C. de Geer, beiden directeur der Hollandsche Hypo theekbank, de eerste ook van de Mij. v. Zeker heidsstelling van Ambtenarenbeiden zijn reeds aangehouden. liet „Hbld," vermeldt het gerucht, dat de verduistering niet minder dan 47» millioen gnlden (alleen aan kasgeld 1zou bedragen. Daartegenover zou aan beide maatschappijen een aandeelen en reserve-kapitaal van 7 millioen gulden staan. Toch schijnt het blad niet geheel gerust te zijn en schrijft bijv. over de Hypotheek bank „Bij een uitstaand bedrag van f 37 millioen pandbrieven, zou er al ondenkbaar veel moeten verloren zijD, voordat een noemens waardig percentage van dit bedrag verloren kan geacht worden. Het schijnt dus toch mogelijk dat de pandbrief-houders zouden moeten bloeden. Het blad tracht de menschen nu te troosten dat de justitie wel zal zorgen dat de schul digen gestraft worden. Daarmee hebben echter aandeelhouders en pandbrief houders hun duiten niet terug. Het zou vrij wat meer geruststelling geven, als de commis sarissen der beide vennootschappeu verklaar den, voor de geleden schade zich met hun vermogen verantwoordelijk te stellen. De „Echo" heeft gehoord dat de verduistering aldus geschied zou zijn, dat de heerleFévre de Montigny de uitgelote hypotheekbank- brieven van de Holl. Hypotheekbank beleende, in plaats van ze te vernietigen. Als directeur en als commissaris van ver schillende instellingen enz. had hij 'n jaarlijksch inkomen van ongeveer f 50.000. Op den eersten dag van 1906 is in Friesland al heel wat schaats gereden. Omdat alle zeesluizen gesloten zijn- waren de kanalen en wijken Zaterdagnacht prachtig dichtge vroren de Zondagnacht gaf 12 graden vorst en Maandagmorgen 8 uur zag men de jeugd reeds schaatsenrijden op stille waters. Het ijs bleek sterk genoeg en al spoedig kwamen ouderen opdagen. De Nieuwjaars bezoeken leden er onder het schaatsenrijden domineert in Friesland over alles. De besturen van de ijsclubs belegden spoed- eischende vergaderingen, om zoo spoedig mogelijk wedstrijden uit te schrijven sommige clubs-ijsbanen werden opengesteld't was één en al ijsvermaak op den Nieuwjaarsdag. En nu is alles weer uit. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) BEMESTLN'GSPBOEVEN. I Na gehouden besprekingen op het gebied van bemestingsleer met de leerlingen van den Land- bouw-Wintercursus te Oudendijk heb ik met die leerlingen een reeks proeven genomen in den pol der „Het Beschoot", ten einde na te gaan of een stikstof bemesting aldaar doeltreffend kon zjjn en tevens of een grootere hoeveelheid niet betere uit komsten gaf. De proeven werden genomen ïd den zomer van het vorige jaar. Wij willen deze mede- deelen. Vooraf nog een opmerking, dat de polder „Het Beschoot" bestaat uit vrft goeden kleigrond, waarvan zoo dikwijls wordt beweerd, dat deze weinig behoefte heeft aan stikstofmest. Ie Proef. Proefnemer: J. Lewis. Geteeld ge was Blauwe Aardappels. Teelt in het vooraf gaande jaar Mosterd. Het proefveld en dat geldt tevens voor de volgende proeven op aardappels was verdeeld in drie perceelen, waarvan I onbc- mest, II bemest met 200 kg. Chilisalpeter en III met 400 kg Chilisalpeter per H.A. De meststoffen werden in twee keer toegediend, n.l. Ie half April en 2e begin Mei. Perceel I bracht op (per H.A 407'/, HL. groote, 56HL. poters en 62'/, HL. kleine. Voor perceel II bedroegen deze hoeveelhe den 435';, HL., 50 HL. en 64'/, HL. Perceel III bracht op 452 HL., 42 HL. en 50 HL. De geheele opbrengst heeft nog geleden door het afvriezen in het tweede deel van Mei. W(j bemerken, dat de opbrengst der groote aardappelen en daar is het om te doen, steeg, terwijl die der kleinen afnam. Wij mogen hieruit de gevolgtrekking maken, dat de kleine aardappelen op perceel I door gebrek aan stikstof klein z(jn gebleven. Als wjj den prijs voor 100 kg. Chilisalpeter toen op f 12 rekenen, kan elk nagaan of de bemesting voordeel aanbracht. 2e Proef. Proefnemer: D. Bakker. Geteeld ge was Blauwe aardappelen. De meststof was hier den 7en Mei in eens uitgestrooid, De uitslag was als volgt: Perceel I (zonder mest) 250 HL., perc. II (200 kg, Chilisalpeter) 275 HL,, perceel III (400 kg, Chilisalpeter) 350 HL, groote aardappelen. Een opgave van poters en kleine aardapp. ont breekt ons, Nog meer rentegevend dan proef I was deze proef. Tegenover een bemestingskosten van 1 24 en f 48 staat een meerdere opbrengst van 25 HL, en 100 HL. aarflappelen, waarvan wij den prijs gerust mogen stellen op f 50 en f 200, Gaf de de bemesting met 200 kg, Chilisalpeter, weinig voordeel, die met 400 kg, leverde uitstekende uitkomst. In een volgend nummer zullen wij meerdere proeven vermelden, Grosthuizen, Dec, 1905, D, H. PRINS, H. v, d, Landbouw-wintercursus te Oudendijk, k. ZWABE YBACBTEX OP DE WEGEiV. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 123 der politieverordening, brengen ter algemeene kennis, dat tengevolge het ingevallen dooiweder, het bij genoemd artikel bepaalde maximum tot op de helft is verminderd, zoodat dan over de wegen der Gemeente, met geen vrachtwagens mag worden gereden, welke met me6r dan 625 K.G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkaar zijn aan gespannen, zal de achterste met niet meer dan 500 K.G. mogen zijn belast. Overtreding dezer bepaling, waaraan streng de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 10. Texel, den 5 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Zondag 7 Januari 1906. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur de Hr. D. J. Lazonder. Waal. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de hr Van Zweden. '8 Avonds halfzeven de Hr. Van Zweden. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooscboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Kuperus, Woensdag 10 Januari 1906. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur bijbellezing. Leiden, 5 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 231 stuks f 173 a f 337 15 Stieren f123 a f 217; Veulens 0 stuks f af 110 kalf koeien f 161 af 266 Melkkoeien f 161 a 1 266; 190 Varokoeien f 102 a 1 187, 130 Vette koeien f 173 a f 337 33 Vette kalveren f 64 a f 9746 Magere kalveren f 7,a f14; Graskalveren f af 1163 Vette schapen f 21 a 1 27 schapen (weide) f af—.; 1 Paarden f 40 af 122 Magere Varkens f 20 a f' 33. Vette Varkens a ct. 104 Biggen f 7 13,Lammeren f at Scliagen, 4 Jan. Aangevoerd: 0 paarden f af 0 Stieren t af —0 44 Gelde- koeien f 110 a f 307; 4 Kalfkoeien f 150, 1210; 12 Nuchtere Kalveren f 10 a 21, 60 Schapen t 31 a f 40Lammeren! af 17 Varkens f 16,— a f 20 37 Vette Varkens 54 a 55 cent per kg.Votte Koeien f 'af0 Graskaiveren f af 56 Biggen f 13 a f 15Boter f 1,20 a f 1,35 per K.G.Kipeieren f 4,50 a f 5.00. Burgerlijke stand der Gemeente Texel. Aangiften van 30 Dec.'i)5 tot en met 5 Jan.'06 Ondertrouwd: Q Getrouwd: Geboren: Trijntje Jacoba, dv. Jan Manfjo on Antje Brans (Oosterend), Willemzv. Jan Vlas en Antje den Braven (Oudeschild), Theo dora, dv. Simon Gomes en Neeltje Dijt (don Burg). Overleden: Geene. Levenloos aangegeveneen kind van Jan van der Vis en Margaretha do Waard (de Waal), Candidaat t. d. H. D. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. (Afscheidsrede.) Cocksdorp. Voorm. tien uur ds. Smits. (Bevestiging van don Kerkcraad.)

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2