N°. 1915. Zondag 21 Januari 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Q I Binnenland. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken Dit blad vergchtjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texel. PENNEN. Ansicht-Albums. - Potlooden. - Ansichtkaarten LEIEN. Inpakpapier em GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 handschoen gevonden in de Parkstraat, 1 zilveren siga renpijpje gevonden op de Groeneplaats, 1 zakje gevonden op den dijk nabij Oudescbild, 1 doek gevonden op den Koogerweg, 1 hals doek gevonden op den weg tusschen de Waal en Oosterend, 1 paar kinderschoentjes gevon den in de Warmoesstraat. Onttrekking van grond aan l| den openbaren dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL Gelet op artikel 230 der Gemeen- - tewetBrengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der Gemeente zal worden voorgesteld aan den openbaren dienst te ont trekken een perceel grond groot 39 M! deel uitmakende van de openbare straat te den Burg alhier en grenzende aan het perceel i Sectie K, no. 1642, toebehoorende aan J. Bruijn, hotelhouder aldaar. Texel, 19 Januari 1906. Burg. en Weth. voornoemd, W. F. HIDDINGH. m I De Secretaris, e- j RUIBING. ld I TEXEL, 20 JANUARI 1906. in 1— Woensdag j.l. hield het departement Texel der Maatschappij Tot nut van 't alge meen, eene gewone vergadering. Nadat in deze bijeenkomst de punten van beschrijving van de algemeene vergadering in 1906 waren besproken, werden tot afgevaardigden naar Amsterdam, waar bij die gelegenheid de 100- jarige sterfdag van Jan Nieuwenhuijzen, den stichter der Maatschappij zal worden herdacht, gekozen de heeren Mr. W. F. Hiddingh en C. A. de Braai. I De Woensdag in het lokaal „de Vergulde Kikkert" gehouden vergadering van 't Zie kenfonds alhier, was tamelijk goed bezocht; zij werd geleid door den heer Jb. G. Kooiman, die in de laatstgehouden bestuursvergadering tot definitief directeur gekozen, thans voor de eerste maal de algemeene vergadering presideerde. Met een woord tot welkom aan de aanwezigen en met het uitspreken van den wensch dat dit jaar voor allen een voor spoedig jaar mocht zijn, opende de directeur de vergadering. I De notulen der vorige algemeene verga dering, nog opgemaakt door den toenmaligen commissaris der vereeniging, den heer C. Moojen, werden gelezen en goedgekeurd. I Aan het jaarverslag, hierna eveneens door den secretaris voorgelezen, ontleenen wij, dat in den aanvang van 1905 het voor de ver eeniging een vrij stormachtigen tijd was en 6r niet weinig gevaar bestond dat de Ver. zou worden ontbonden in hoofdzaak tenge volge van het aannemen van een wijziging van art. 8, tegen den zin van het toenmalige iestuur, hetwelk tengevolge daarvan eenparig zijn ontslag nam en ook later niet genegen ■eek de functies weder aan te nemen. De nieuwbenoemde commissarissen waren er in geslaagd een Dieuw bestuur samen te stellen bestaande uit de heeren K. Boon, directeur, H Groenewold, penningmeestor, J. Wegman Gz., boekhouder, Joh. Kikkert, secretaris, be nevens de 4 commissarissen. Later was, Wegens het vertrek naar elders van eerst genoemde, als waarnemend directeur opge treden de heer Jb. G. KooimaD, die in de laatst gehouden bestuursvergadering definitief tot directeur was benoemd, onder voorwaarde, dat met de afgifte der zoogenaamde zieken- briefjes de commissaris A. Bakker zou blijven belast. Gedurende 19U5 werden 12 a 13 bestuursvergaderingen en 3 aigem. vergade- ïingen gehouden, waardoor de kosten voor vergaderingen veel hooger waren geworden dan bij reglement als maximum gesteld Het ledental was met 11 leden achteruitgegaan en bedroeg op 1 Jan. 1906 210. Door twee leden was gebruik gemaakt van het gewijzigd artikel 8, bij een van deze leden was de uit komst gunstig geweest. De eenige donatrice der vereeniging was in 1905 overleden. De rekening van den penningmeester was ge durende de laatste bestuursvergadering door een 3 tal leden der vereeniging, n.l. de heeren C. Moojen, E. Vlessing en IJ. Brouwer, na gezien en in orde bevonden. Genoemde letten zouden in deze vergadering verslag uitbren gen. Nadat den secretaris door den voorz. dank was gebracht voor zijn keurig verslag, werd door den penningmeester verantwoor ding gedaan van zijn gehouden beheer. De ontvangsten hadden totaal bedragen f 1185,35', n.l. contributie f 1118,10, donatrice f5,20, nieuw reglementen f —,30 en coupons f 61,75'. Uitgegeven was totaalaan weekgelden f 266,bodeloon f 111.81, kosten vergaderin gen f 51,92, 2 uitkeeringen naar aanleiding gewijzigd art. 8 f 70 en f 57,37', (totaal dus f127,37') administratiekosten (advertentiën, enz.) f 14,62, assurantie f 3,50, dr. Wagema- ker f 511,15, dr. Over f 362.95. Uitgaven totaal f 1452,32'. Nadeelig saldo alzoo f 266,97. Enkele opmerkingen werden door den pen ningmeester gemaakt omtrent de rekening, o.a. dat gemiddeld per lid was uitgegeven aan de geneesheeren f 4,06 en aan weekgel den f 1,24, totaal f 5,30, zoodat dus de con tributie daarom reeds onvoldoende was. Het nadeelig saldo was echter kleiner dan het vorige jaar, toen het f 335,52 had bedragen. Door den heer E. Vlessing werd namens zijne mede rekeningopnemers medegedeeld, dat alles volmaakt door hen in orde was bevonden en mitsdien weyi voorgesteld de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. Voordat overgegaan werd tot het volgende punt der agenda werd eerst gevraagd of de leden welke een vorig jaar hadden voorge steld de vereeniging te ontbinden verlangden dat hun voorstel thans zou worden behandeld. Aangezien niemand dit verlangen te kennen gaf, werden de voorstellen beschouwd als niet ingezonden. Als commissarissen werden hierop herkozen de heer P. Graat en gekozen de heer H. Smit, eerstgenoemde voor 4 jaar, laatstge noemde in plaats van den heer J. G. Koolman, die directeur was geworden en over 3 jaar als comm- had moeten aftreden, voor 3 jaar. Tot rekeningopnemers voor het thans be gonnen dienstjaar werden benoemd de Heeren W. J. Langeveld PzW. C. Reij en M. Dal- meijer en als plaatsvervangers de heeren G. J. Keijzer, G. Vinken en Jn. Dalmeijer Hz. die zich allen hun benoeming lieten welge vallen. Bij de rondvraag werd met het oog op do mingunstige financieelen toestand der kas door eon der leden in overweging gegeven het bodeloon te verlagen. Door den directeur en een der leden werd dit echter sterk be streden, een voorstel werd er niet van ge maakt evenmin van een ander idéé n. 1. om te trachten meer donateurs te krjjgen; ook tot verlaging der weekgelden, zooals weer door een ander werd opgemerkt, meende men niet te moeten overgaan. Door den directeur werd tot geruststelling der leden, een lijstje voorgelezen van de saldo's der laatste 14 jaren, waaruit bleek, dat er vroeger ook meermalen enkele min gunstige jaren waren geweest, doch dat toch ondanks die slechte jaren de vereeniging slechts ongeveer f 100 was achteruitgegaan in dien tijd (1905 was nog niet bij die jaren gerekend.) Ook werd door Spr. gewezen dat verlaging van weekgelden vroeger beproefd geen voordeelig saldo had opgeleverd. Nadat ten slotte door een der leden nog een woord van dank is gebracht aan het bestuur voor haar flink optreden, waardoor het in een vorige vergadering genoemde „zieke" ziekenfonds weder flink voor den dag kon komen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Oosterend, 19 Jan. De Visscherij-vereeni ging „Betracht het goede" alhier, heeft ver zoekschriften verzonden aan de betrokken Ministers, om te beproeven, dat het wrak van het stoomschip „Harrow", bij de derde ton in het Westgat worde opgeruimd, en dat de Kogelton voor het Kaap- en Molengat worde vervangen door een gaslichtboei. Beide veranderingen zouden inzonderheid voor de visschers deugdelijke verbeteringen zijn. De handelsvereeniging „Wilhelmina" weet tegenwoordig goede prijzen voor hare garnalen te besommen. Voor ongepelde lie pen ze in de vorige week tot 46' cent per kilo. Oudeschiid. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer J. K. Möller, hoofd der school te Lagevuursche, is in gelijke betrekking be noemd aan een der openbare scholen, te Baarn. De vereeniging „Neptunus" zal op 25 Jan. a s. weer een leesavond houden. De Heer L. J. Kikkert werd als spreker uitgenoodigd. Na de laatste opgave werden hier bij den havenmeester-strandvonder nog aangebracht 150 bossen rotting, 6 balen katoen en 23 balen cacaoboonen. De berichten aangaande de gestrande Duitsche stoomboot „Serbia" luiden hoogst ongunstig. Gisterenmorgen zat de boot geheel onder water. Een onzer plaatsgenooten, die 't strand bezocht, vond daar een zwemvest, waarop eenige merken. Den Hoorn, 19 Jan. Bij den strandvonder is hedenmorgen aangebracht een sloep. Op den achterspiegel staatDaisysteer - Rochester. Van het in de Zuid ergronden'gestrande stoomschip „Serbia", zijn alleen de masten nog zichtbaar. De romp is geheel in 't zand gewoeld. Vlieland 19 Jan. „Nut en Genoegen kan weer terugzien op een succes-vollen avond. Een zeer talrijk publiek was opgekomen om dien bij te wonen. De heer M. Hillenius trad als spreker op met een keurige rede over „Dichtkunst", handelend over poëzie van oude dagen en en poëzie van heden. Waar ten slotte de plaatselijke dichtkunst der Waddeneilanden ook een beurt kreeg, kon spreker overtuigd zijn van de symphatie der eilandbewoners. Een achttal jonge dames vulden na de pauze den avond door voordrachten met zang, die allen uitstekend slaagden. Een bal be sloot de uitvoering. Te Wijhe (Over.) had de landbouwer Kiesebrink 4 loopv.irkens (biggen van om streeks 20 weken oud) in één hok. Toen hij dezer dagen op een morgen bij de dieren kwam, telde hij or maar drie. Het bleek, dat het vierde door de 3 anderen was opge geten, hetgeen te zien was nit enkele over blijfselen. Een standje. Dat wij op dit ondermaansche niet voor ons pleizier zijn, aldus schrijft bet „U. b", ondervonden te Utrecht de bovenbewoners van perceel 32. tusschen de Hamburger- en Gaardbrug. Van de vele nieuwsgierigen, belust op een standje en luisterend naar een orgel, dat begeleid door bekkens, in de huiskamer onop houdelijk speelde, vernamen wij, dat dit con cert gegeven werd ter eere van den eigenaar van dit perceel, die de bovenverdiepingen bewoont en den beneden-menschen had aan gezegd, dat zij er uit moesten. „L'orgue de barbaric" was den geheelen dag hartverscheurend aan het jammeren, 't Was goed om een geheel huishouden tot de knop van den deur toe, zooals grappenmakers wel eens beweren, dol te maken. De onge lukkige bovenbewoners moeten dan ook reeds ten einde raad zijn en van benauwheid op den zolder een toevluchtsoord gezocht hebben. De benedenbewoners hebben zelf niet minder van hun boosaardige wraakneming te lijden en trachten zich in den kelder voor een oorvliesscheuring te behoeden. De straatjongens schijnen bijzonder veel schik in de historie te hebben en begonnen op de maat van de muziek de deur te rammelen. Uit pure baldadigheid werd daarop het zonnescherm losgerukt en wie weet wat verder nog gebeurd zou zijn, indien de politie niet was komen opdagen en de Utrechtsche spes patriae manhaftig uiteen gejaagd had. Een vaste post is thans voor de deur ge plaatst om de passage, die tengevolge van het groot aantal nieuwsgierigen ernstig be lemmerd was, vrij te houden. Deftig stapte de dienaar van den Heiligen Hermandad op en neer en hield inderdaad de menschen op een behoorlijken afstand. Maar intusschen speelde het helsche instrument binnenin onverpoosd door, tot last en ergenis van alle omwonenden. En tegen dat burengerucht is niets te doen "Van 's avonds tien tot 's morgens acht uur is er pauze. De landbouwer G. de J. te Stolwijk, is het slachtoffer geworden van een oneerlijke handeling eener vroeger bestaande maat schappij tot het leveren van plaatsvervangers. Een zijner zoons toch, die indertijd een dienst plichtig nummer getrokken had, kocht hij een remplaqant en maakte dus daardoor een volgenden zoon vrij. Toen nu in het najaar de jongste zoon geloot had, gaf deze als reden tot vrijstelling opbroederdienst. Wat bleek nu echter? Dat de maatschappij geen plaatsvervanger, doch slechts een nummerverwisselaar gesteld had en deze maakte een volgenden zoon niet vrij. En al kon nu de J. door quitantiën aantoonen, dat hij voor een remplaqant betaald had, het baatte nietszijn jongste moest dienen. Toen is nog als reden tot vrijstelling opge geven lichaamsgebreken doch ook al met ongunstig gevolgde loteling C. De J. is voor den dienst aangewezen- En dan steeds in de vaste overtuiging te hebben geleefd, van vast vrij te zijn (G. Ct.) Dat had men niet verwacht. Te Wageningen is een jas gestolen uit het politiebureau. De dief meldde zich daar aan om voeding, doch vond het, toen hij een oogenblik alleen werd gelaten, voordeeliger om er met de overjas van een der agenten van door te gaan, De man is te Amersfoort gearresteerd. Te Rotterdam moeten vele weerspannige schutters in de provoost. Dit geschiedt 7 aan 7. Er is niet meer plaats 1 INKTEN. Speelkaarten. - Postpapier. - Fanlasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. gBOEKHAKDF.Lg g PARKSTRAAT. j| TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor DE» Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederl'.td 45 Cts. Niur Amerika en andere landen met Terhcoging der porto's. Prys der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. gBOEKHANDELg gPARKSTRAAT.g ,n i 10 I j Gezellig.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1