Weeshuis-Texel.* Tandarts Feendersi buitenland. Ingezonden Stukken. "i Pluim'veekroniek. Marktberichten. Predikbeurten, N ee ADVERTENTIËN. Aanbesteding van brood J Trouwe opkomst noodzakelijk) UITKOODIGING TOELAAGFONDS en HULPBETOON, di g< f Getrouwd: Geene' fe, DANKBETUIGING. J0E Een gemeene kaartlegster. Een jong mevrouwtje zat met haar eerste- in^, toen een op het oog fatsoenlijke vrouw van middelbaren leeftijd aaubelde en verzocht mevrouw te spreken. Eenmaal in de vesti bule wist zij mevrouw te bewegen haar even een onderhoud in de kamer te verleenen. Toen begon ze het goede mevrouwtje de toekomst te voorspellen, aan moeder en kind alles heel mooi, en toen dat afgeloopen was, eischte de goede juffrouw f 1.50. l)it werd eerst geweigerd, maar toen pakte de juffrouw zoo uit, dat mevrouwtje eindelijk het geld maar gaf, waarna onze waarzegster weer heel lief werd. Maar mevrouwtje heeft haar man belooft nooit weer juffrouwen binnen te nemen, die haar de kaart willen leggen. (Av.p.) Droeve min. Onder Watergraafsmeer diende verleden jaar een meisje bij een familie, toen ze in kennis kwam met een man, Jan Eikels ge naamd, die haar hart wist te winnen en het voornemen uitsprak spoedig met haar in het huwelijksbootje te stappen. Het meisje ver telde hem toen, dat ze ongeveer f 200 op de spaarbank had en op aanraden van den minnaar werd dit sommetje opgevraagd om het bij de hand te hebben voor den aankoop van een en ander. Toen de man wist dat het geld in den koffer van het meisje lag, vond hij ook het middel om die bergplaats te bereiken en op een goeden dag verdwenen minnaar en geld. Diasdag is de trouwelooze te Rotterdam aangehouden en Woensdag heeft hij zijn intocht te Watergraafsmeer gehouden, van waar hij naar de gevangenis te Amsterdam is verhuisd. (Hbld.) Men schrijft aan „de Veldpost Op de uitgestrekte terreinen van het voor malige slot Dijksterhuis" te Pieterburen (Gr.) heerscht tegenwoordig veel levendigheid. Daar lagen nog altijd talrijke reusachtige boomwortels, afkomstig van de bonderden zwar9 boomen van het bosch, hetwelk voor drie jaar werd geveld. De koopers diei boo men zaagden de stammen even boven den wortel met zijn vertakkingen door en waren gerechtigd, de wortelstoel te laten zitten, hetgeen ze dan ook deden. De tegenwoordige eigenaar, de heer L. G. Elema, met die groote houtklompen verlegen, gaf gaarne aan werk- looze arbeiders verlof, die taaie blokken stuk te hakken. Evenals in den vorigen winter, zijn thans verscheidene arbeiders daarmede bezig. Ze boren daartoe een diep gat in de wor- telkroon en doen deze daarna door middel van buskruit in eenige stukken springen, die dan verder fijn gehakt worden. Deze arbeiders verdienen op die wijze een goed dagloon. Dat vele bewoners van Amsterdam elders zal het ook wel zijn weinig aandacht schenken aan de eerste eischen van veiligheid, blijkt uit het rapport van den Gecontroleerden Particulieren Nachtveiligheidsdienst over 1905. Wij lezen daarin b.v. dat 922 maal gewaar schuwd moest worden dat deuren, ramen of hekken van woningen niet gesloten waren en dat 47 maal de sleutel in de huisdeur stak. (Hbl.) Zondagavond tegen halfzes. Op den Zijlweg te Haarlem, heerenhuis, vlak naast de buitenplaats bij den spoorweg. Opgetrokken gordijnen. De kaarsen brandende op de piano. Vóór de piano de dienstbode, in ambts kostuum, katoentje en wit schortje, virtuo- selijk spelende, beschenen, fantastisch, door het twee-kaarsenlicht. Euitennieuwsgierigen, een dame, wat jongens. „.Ta juffrouw", zegt een der jongens wijs- geerig tot de dame, „zóó zijn onze dienstboden tegenwoordigKon 't maar zoo hè Dame af. (Haarl. Dagbl Margarine of natuurboter? Bij het garnizoen te Zutfen is een proef genomen met het verstrekken van margarine, in plaats van natuurboter uit de soldaten- menage. De manschappen reclameerden. Ook bij het 1 bat. van het 8e reg. infanterie te Doesberg, werd de nieuwigheid ingevoerd daar bleef het surrogaat vrijwel onaangeroerd op de tafels staan. Wie weet hoeveel soldaten bij moeder thuis nooit anders dan margarine kregen. Duur land Bij een Woensdag te Oveischie gehouden veiling is ongeveer 5 H. A. weiland gelegen bij Schiedam in bod gesteld op f 260Ü0. Dezer dagen is de vrouw van een vischkoopman te Zwolle voor de derde maal achter elkander bevallen van een tweeling. R. is bijna 4 jaar getrouwdalle 8 kinderen zijn in leven. Dat kan een aardig gezin worden. Verhuis naar Zaandam en speel in de loterij 1 De „honderd duizend" uit de Stiitslot* ij is thans voor de derde maal—i nop volge de loterijen te Zaandam gevallen! De Marokko-conferentie. Prachtig voorjaarsweder heeft het bijeen komen vau de Marokko-conferentie in Alge- ricas Dinsdag begunstigd. In de straten van het kleine stadje, waarvan men eerst vreesde, dat het alle gasten niet zou kunnen herbergen, heerschte groote levendigheid en de leden van de conferentie werden door de algemeene nieuwsgierigheid gevolgd. Alleen de Marok- kaansche afgevaardigden hadden in hun hagel witte kleeding en met hun enorm groote mappen met actenstukken last van de oudere en jongere Algericassers, die hen achterna liepen en lastig vielen. Om kwart voor vieren kwamen de afge vaardigden de zittingzaal binnen en alsof Duitschland, in ieder geval het land, dat van het begin der quaestie af op het bijeenkomen van alle belanghebbende landen heeft aangedrongen, alsof Duitschland de rol van gastheer vervulde, nam dadelijk de heer Rado- witz het woord om voor te stellen zonder meer over te gaan tot de verkiezing van den Spanjaard Almodovar tot voorzitter. Hetgeen geschiedde. Het resultaat van den eersten zittingsdag isdat hij een goeden indruk gemaakt heeft. Als trouwens de heeren op de eerste zitting al aan het pluk haren gingen, zouden zij het record slaan. Uit de openingsrede blijkt ook, dat de moeie- lijkste vraagstukken voor later worden be waard. Voor de leden deronderafd. „Texel" der V. P. ÏS. Redactie; Th. Langenhoff, v. Ostadestraat 376, Amsterdam Er waarom Nederland niet? Die uitroep ontsnapte mij m de lezing van eenige Deen- sche mededeelingen. Nu men over't algemeen begint in te zien, hoe groote waarde de hoenderteelt heeft voor de voeding, zoowel als voor sommige industriën, nu beginnen de tijden tot het verledene te behooren dat er op 't houden en fokken van pluimvee met minachting werd neergezien Denemarken is ons echter op dit punt ver vooruit en nogal aardig ook. We zullen ons moeten haasten om dat land op zijde te streven, en mogen daarom wel van den bliksem- trein gebruik maken, waar we ons nu nog moeten behel pen met'tdoodouderwetsch lokaaltje. Voorloopig moeten we echter tevreden zijn, want we hebben in't pluimvee- bedrijf ook nog een tijd medegemaakt dat we ons van de aartsvaderlijke trekschuit bedienden. In Denemarken is de laatste jaren de pluj mveeteelt zoo vooruitgaande, dat zij in omvang de andere takken van landbouw en veeteelt ver overtreft. Een klein Europeeseh Amerika das. Hoe komt dat? Och heel eenvoudig, 't is daar gegaan, zooals het nu hier gaat. Eenige menschen hielden eene samenkomst om te bespreken wat er gedaan kon worden om het pluimvee- bedrijf op hooger peil te brengen. Het uitvloeisel van die besprekingen was een heel klein sneeuwballetje, een erwt gelijk. Dat is aan 't rollen gegaan, heeft steeds dapper doorgerold, nu eens vlugger, dan weer met minder spoed, en is nu een sneeuwberg geworden, zoo groot als....de brij berg in Luilekkerland. Evenwel met dit onderscheid, dat de brijberg in Luilekkerland slechts bestaat in verbeel ding. Het verbruik der eieren neemt in tgeheele land toe. ooral is de vraag naar versche eieren veel grootcr dan ooit te voren. Dat is het gevolg van de propapanda der Deensche V. P.N.en dat verschijnsel doet zich gelukkig ook ten onzent voor. Eenige jaren geleden was het jaar- lijksch eierenverbruik in Amerika gestegen tot een waar de van 165 millioen dollars en het verbruik van hoender- vleesch tot 125 millioen dollars. Het verbruik van die producten was 25 mill.dollar hooger als de gelijktijdige in komsten van den reusachtigen graanbouw, waarna in bijna alle landen de broodprijzen zich regelen De Ameri kanen, groot en klein, gebruiken volgens de statistische gegevens ongeveer voor f 10 per hoold en per jaar aan pluimveeproducten. Wanneer we nu het verbruik van die producten in Denemarken naar verhouding opeen derde van dat in de V. S. schatten, dan komt het bedrag toch nog op omstreeks 12® millioen kronen per jaar en het zou onze volkswelvaart aanmerkelijk verhoogen, als spoe dig die verbruikswaarde werd verdubbeld. Dat en nog meer moet worden gevoegd bij de 17 millioen kronen, die de uitvoer van eieren ons jaarlijksch opbrengt, wil men nagenoeg het juiste bedrag hebben der tegenwoordige jaarlijksche waarde voor de eetbare producten der Deen sche hoenderteelt. In Erankrijk heeft men niet lang gele den de producten van pluimvee en deszelfs producten op circa 290 millioen kronen geschat. Engeland zag den in voer van eieren en gevogelte sterk toenemen en daarvan heeft Rusland en Denemarken het leeuwenaandeel gele verd. De Deensche eieren beginnen de laatste jaren reeds met de Eransche en Icrsche te concnrreeren in kwaliteit, maar wij mogen ons toch nog lang niet bij het bereikte neerleggen, wij moeten onze positie olijven verbeteren tot de uiterste grens. De Eransche eieren staan in Londen in hoog aanzien, omdat zij reeds,slechts 3 dagen oud zijnde bij de Engelsche verbruikers op tafel komen. Het is er nog ver af, dat alle Deensche eieren bij de Engelsche ver bruikers zullen gelden als de allerfijnste ontbijteieren. Maar daartoe moet het komen en daartoe zullen wij het brengen, indien slechts alle producenten hun eigen be lang en daarmede dat van hun land gaan inzien en daar naar handelen. Men heeft zich tot nu toe al te eenzijdig op de hoenderteelt toegelegd, uitsluitend gewerkt op de eierenproductic, en toch ziet het er allesbehalve rooskleu rig daarmede uit. Het bureau voor statistiek dienaangaan de leert ons dat gemiddeld slechts 80 eieren per jaar wer den verkregen van iedere hen, terwijl het minstens 110 moest zijn. Hier blijkt dus uit, dat trots den vooruitgang die sterk merkbaar is, men ook daar nog veel te veel vast houdt aan oude en tevens slechte gewoonten, dat de vele kennis die er wordt verspreid //boter aan de galg is gesmeerd// (Th. L.) Dit is echter de kern van de zaak: Wat geproduceerd wordt tot een zeker punt moet alleen gebruikt worden tot dekking der kosten, alles daarboven is zuivere winst. Er is niet veel rekenkunst toe noodig om te becijferen welk een groot voordeel het voor een land zou zijn, indien de productie van iedere hen met 50 pCt. werd verhoogd. Ons kleine land kan het in de hoenderteelt tot groote dingen brengen, en in verband met het betrekkelijk geringe kapitaal dat er voor noodig is, is zij voor weinigen reeds en kon zij voor zeer velen woiden een van de meest loonende takken van het boerenbedrijf. Maar... er moet nog veel gebeuren aleer de hoenderteelt voor haar vele vrienden en voot ons land dat is, wat zij met verstand en vakkennis geleid worden kan. Al het voorgaande kan met recht van Nederland worden gezegd. Het is zoo geheel toepasselijk en nu hebben wij nog o zooveel bij de Denen voor. Vermoedelijk kunnen wij de volgende week den laat- sten sluier van de veiling oplichten. BOEKBEOORDEELING. Wij ontvingen van den heer H. ten Brink te Mep- pel een recensie-exemplaar van een jaarboekje voor pluimveehouders en konijnenfokkers. Daarmede is een nuttig werk verricht. Over 't algemeen maakt men zich niet druk met de uitgaven en inkomsten van kippen en konijnen, maar dit werkje noodigt door zijn prac tische indeeliuj» er toe uit. 't Geheel is handig van formaat, netjes ingekleed en bèvat behalve de gewone kalender een model-boekhouding, 't Boekje is goed doorspekt met pittige, kernachtige raadgevingen en biedt ook nog veel ruimte voor notitiën. Door zijne bruikbaarheid en lagen prijs zagen wij het gaarne in zeer vele handen. De prijs van f 0,50 betaalt zich spoedig. LANGENHOFF. Hoe meer zielen hoe meer vreugde. Waar de bakker zit kan de brouwer niet zit ten. En omdat wij te veel drukte hebben met de laatste werkzaamheden voor de te openen veiling, dat op 13 Febr. a.s. plaats heeft, is het óns onmogelijk eene kroniek voor de volgende week gereed te hebben. Wij bepalen ons daar om om de leden der V.P.N., onderafd. Texel op te wekken naar de verg. te gaan, die heden 20 Januari des auonds ten 7 ure op Texel zal ge houden morden. Eenige leden van het Provin ciaal Bestuur zullen daar tevens aanwezig zijn en zij zullen met zich voeren een model eieren- transportkist. Die vergadering belooft veel, en zij die opgaan, zullen veel te zien, maar nog meer te hooren krijgen. Veel meer als in een kro niek kan worden medegedeeld. Niemand blijue dus thuis. Langendoff. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Texel, 20 Januari '06 Mijnheer de Redacteur! Wil s. v. p. dit afschrift van een schrijven door ondergeteekende gericht aan B en W en ;den Raad dezer gemeente, opnemen in uwe Courant, opdat alle belanghebbenden of belangstellenden zullen kunnen oordeelen. Aan het Dagelijksch Bestuur en aan den Raad der Gemeente Texel. EdelAchtbare Heeren Vergun mij voor een oogenblik uwe aandacht te verzoeken voor de volgende letteren. Mijn voornemen is te verkoopen een perceel grond, zijnde voortuin, ondergrond der concert zaal en ondergrond van het oude slot, alles gelegen in den Burg en begrensd door het marktplein, een denkbeeldige ljjn, loopende haaks uit den muur van Lips en een andere getrokken uit den muur van J. Kikkert, met en benevens eene strook gronds ter breedte als door uw College zal worden goedgevonden, om te dienen als openbare straat, uitkomende in de Gravestraat (bij van Heerwaarden.) In het algemeen Tielang bied ik de Gemeente dit aan en geef haar de voorkeur, en bied dit de Gemeente voor f 15 per M' te koop aan, zijnde de geschatte groote 1000 M* hoogstens. Mochten flnancieele bezwaren bestaan tegen deze trans-actie, dan ben ik bereid jaarlijks in de gemeentekas te storten zoolang als de gemeente dit wenscht, doch minstens voor 10 jaren, een bedrag van vierhonderd gulden, mits mij worde afgestaan a het gebruik van den bestaanden kelder; b gedurende veertien dagen elk jaar mjj worden gegeven, het genot van het bij deze aangeboden terrein welke termijn in dat geval moet aanvangen 4 dagen voor Texelsche kermis. Ten volle ben ik bereid desverlangd aan het Hoofd der Gemeente, aan elk lid van het Dage lijksch Bestuur of van den Raad der Gemeente alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Hoogachtend, UEd. Dienstwillige, Jn. FLENS Pz. Leiden, 19 Jan. Tor markt werden heden aangevoerd: Ossen 187 stuks 1 153 a i 297 11 Stieren f' 107 a f 197; Veulens 0 stuks i af 92 kalf koeien 1 154 a 1 257 Melkkoeien f 154 a 1257; 109 Varekoeien 1 98 a f 184, 187 Vette koeien f 153 a 1297 93 Vette kalveren f 53 a f 95; 38 Magere kalveren f 5,a 114; - Graskalvoren f af 819 Vette schapen i 30 a 1 37- schapen (weide) f'af 0 Paarden f af 241 Magere Varkens f 21 a f 45. Vette Varkens a ct. 57 Biggen f 8 14,00 Lammeren f af Schagen, 18 Jan. Aangevoerd5 paarden f 75 a|f 150 3 Stieren f 180 a f -07 Gelde- koeien f 100 a f 160; 10 Kaltkoeien f 160, f 20017 Nuchtere Kalveren f 11 a 28, 260 Schapen f 18 a f 25 Lammeren f at 17 Varkens f 16,a f 20 32 Vette Varkens 50 a 51 cent per kg.18 Vette Koeien t 130 a f 2750 Graskalveren f at 60 Biggen f 11 a f 14Boter f 1,20 a f 1,35 per K.G.Kipoieren i 4,75 a t 5.25. Zondag 21 Januari 1906. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Oudeschild. 's At. 7 uur ds. Met. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend Voorm. 10 uur de Hr. Kramer, 's Av. half zeven de Hr. Kramer Cand. t.d. H. D. te Bolswari, ü0< Cocksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Barende, GEREFORMEERDE GEMEENTE. Si Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam, 2 uur ds. Rooseboom. jgj DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 18] Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. 1 PROTESTANTENBOND. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Met. Woensdag 31 Januari 19Ü6. Sen HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Pat Clo Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 13 Jan. tot en met 19 Jan. 06. Ondertrouwd;) Geboren; Reinier, z.v. Pieter Kooiman en Jauejf B Kooger (Molenbuurt) I Overleden Pieter Kuiper, oud 6 jaren, zv Jai Pieter Kuiper en Antje Plaatsman (Oosterend ■v'-jl Ki 21 Hartelijk dank aan allen, die blijken gavet vaD deelneming bij het overlijden onzer geliefdt Echtgenoote en Moeder. Uit aller naam, Waal op Texel, J. J. ROEPER. H( 20 Januari 1906. Langs dezen weg brengen wij onzen inniger Tc dank aan de opvarenden der blazerschuit T.lOndi 45, die door hun flink, beleidvol optreden het leven hebben gered van onzen zoon, toen bi— buiten de haven van de T.X. 80 over boort en in zee sloeg. Zonder de hulpvaardigheid der bemanning van T.X. 45, zou genoemde zooi stellig zijn verdronken. Oudeschild, 19 Januari 1906. G. HOOGERHEIDE en familie. Te die voor het Algemeen Weeshuis te Texel, op di_. i gewone Conditiën. Biljetten in te leveren op Donderdag 2-iprijzi Januari a s. vóór 's avonds 7 nur aan liet Wees huis. HET BESTUUR. voor LEDEN' en BELANGSTELLENDEN om tegen) woordig te zijn op de Vergadering, te houden) HEDENAVOND, 7 nnr, in het notcl „De Lindeboom". Onderwerp: „Besliste regeling der Eiercnveiling". die op 13 Februari te Amsterdam za!j aanvangen. In te leiden niet door den Heer Langenhoff,I die verhinderd is, maar door den Iieer P. Teuj nisse, landbouwkundige te Amsterdam, voorzit-j ter van het Provinciaal Bestuur. Namens het Bsstuur der V. P. N. te Texel, D. W. CONINCK WESTENBERG, Secretaris. ALGEMEENE VERGADERING op 22 Januari 1906, 's avonds 8 uur, in „de Zwaan". P. LIEUWEN, Directeur! A. BAKKER, Seoretari»| is op DINSDAG 23 Jan. van 11—1 in de Lindeboom te spreken. 1 vr or in an hu ni al< D< ec zij we en ge nu ho on Vc ho

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2