KK 1917. Zondag 28 Januari 1906, 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken Binnenland* Oit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burs op Texel PENNEN. Ansicht-Albnms. - Potlooden. - Ansichtkaarten LEIEN. Inpakpapier enz g boekhandel j| r« TEXEL, 27 JANUARI 1906. enl Vergeet de vogels niet. Komt de winter al niet in al zijne gestreng eld, toch voor 'n enkele dag worden we er -Jan herinnerd dat we in het winterseizoen (ijn. Een weinig vriezend weder, voor een aar dagen wat sneeuw, getuigt er van. I Voor wintervermaak is een en ander van 1 een beteekenis, schaatsenrijden of sledever- raak langs de met sneeuw bedekte straten K'ijn van te korten duur om in deze den zVinter prettig te vinden, en vooral de jeugd rindt dat het geen winter is. vt Andere wezens, en hiermede bedoelen wij alle vogels, zullen het onaangename van den vinter evenwel niet minder blijven gevoelen. jVorden bij een Hinken winter nog wel eens n vat broodkruimeltjes gestrooid, bij een winter vils nu denken weinigen daaraantoch is iet ook nu geen overdaad, er is voor de dier tjes weinig te vinden, en daarom, al is de vinter niet zoo streng, vergeet de vogels niet. „TEXEL's BELANG." i Gisterenavond hield de Vereeniging Texel's gelang hare eerste jaarvergadering in de zaal 1 ran „de Vergulde Kikkert". Met verklaarbare nieuwsgierigheid waren 'ie aanwezigen naar deze vergadering opgegaan Tm kennis te nemen van hetgeen omtrent het Eerste levensjaar der Vereeniging zou worden j Medegedeeld, en het medegedeelde heeft zeker welen bevredigd. °e De Voorz., de heer Mets, opende de bijeen- 'ioa'et een welkom aan de aanwezigen. Het eerste levensjaar der vereeniging ligt Ou achter den rug vervolgt spr. Was er veel strijd, aan hulp en steun zoowel op (rexel als ook daarbuiten ontbrak het de [jonge vereeniging in geenen deele. Dat de neer Burgemeester ternauwernood op Texel gearriveerd het eere-voorzitterschap had willen Tanvaarden werd herdacht, zooook diens mo- freelen en financieelen steun, spr. voegt daaraan den wensch toe, dat nog lang van die steun 'Zal mogen worden geprofiteerd. Een woord r'van dank werd verder gebracht aan dona trices, donateurs aan de mede-bestuursleden aan de dames der fancy fair enz. de meisjes- „(Vereeniging te Oosterend en andere dames, ildie iets voor de tentoonstelling maakten aan ftde afdeelingsbesturen enz. Het eerste jaar was voor de vereeniging gunstig ook doordat er geene uitkeeringen moesten worden ge- j'daan, spr. hoopt dat dit ook dit jaar niet zal behoeven, en allen zullen medewerken ter verkrijging van een flinke kas. if; De notulen der vorige algemeene vergade ring hierna door den secretaris voorgelezen, werden onveranderd goedgekeurd. )||1 Door den voorz. wordt den secretaris dank gebracht voor zijn nauwkeurige notulen spr. ti jegt daaraan Dog toe een woord van dank aan den Algemeenen penningmeester en den Algem. Secretaris, benevens de propaganda- f, commissie voor het vele door hen voor de ri vereeniging gedaan. Ook de Texëlsche pers ontving een woord van dank. Aan de orde kwam nu punt 1 der agenda, financieele mededeelingen. De rekening van den algem. penningm was bereids door de penningmeesters der l afdeelingen nagezien en volmaakt in orde bevondenaangezien de algem. penningm. wegens ongesteldheid niet ter vergadering kon zijn, werden de mededeelingen omtrent den financieele toestand der vereeniging ge daan door een der commissarissen van het hoofdbestuur. Aan die mededeelingen ontleenen wij het volgende totaal ontvangen aan gilten in ééns f 699,166 (Hieronder zijn o.a. opbrengst Fancy- Fair f 421,75, straatorgel Koninginne dag enz. f30,17s en opbrengst Réci- teerwedstrijd f 27,39.) van donateurs buiten Texel 145,25 aan contributie van leden en bij dragen van don ateurs op Texel 1110,13" voorloopig reeds afgedragen door den heer Mets van de opbrengst boekje Janmaats en Yisschers 50,— Totaal ontvangsten 2004.55 De uitgaven hadden totaal bedragen 226.36 Batig saldo alzoo f 1778,19 waarvan bereids f 1450,— rentegevend was belegd. Het aantal leden op Texel bedroeg op 31 Dec. '06 totaal 345 en dat der donateurs aldaar 151, verdeeld over de verschillende afdeelingen als volgt Burg 72 leden 42 donateurs Waal 14 15 Oudeschild 73 17 Oosterend 110 15 Koog 14 21 Den Hoorn 33 13 Cocksdorp 29 28 Buiten Texel telt de vereeniging nog 20 donateurs. Door den Sect etaris werd daarna een keurig verslag voorgelezen over het afgeloopen dienstjaar, op verzoek van een der leden aan welk verzoek gaarne zal worden voldaan, zal dit door ons in het volgend nummer van ons blad worden opgenomen, zoodat wij vol staan met daarnaar te verwijzen. De voorzitter zegt den secretaris dank voor zijn keurig verslag. Medegedeeld wordt dat door de heeren De Jongh, Daalder en Kroon op de verschil lende dorpen lezingen zullen worden gehouden tep voordeele vad T. B. de steun der afdee lingsbesturen worden daarvoor gevraagd. In behandeling kwamen nu de verschillende voorstellen der afdeeling en het dag. bestuur De afd. Den Hoorn vraagt hoe het zal zijn als een lid vermoedelijk op zee is ver ongelukt, doch daarvan geen zekerheid kan worden verkregen. Het hoofdbestuur stelt voor dat het bestuur in zoo'n geval de uitkeering zal doen als bij onderzoek blijkt, dat het overlijden zeer waarschijnlijk is. Wordt aangenomen. De afd. Waal stelt voor in art. 2 van 't reglement te schrappen de gunstige bepalingen voor vreemdelingen,, dat deze n.l. gedurende het eerste jaar van hun verblijf op Texel lid kunnen worden al zijn ze boven 35 doch beneden 60 jaar. Na eenige discussie merkt de Secretaris op, dat deze alinea in strijd is met de statuten en dus moest vervallen, waardoor het voorstel Waal is aangenomen. Het hoofdbestuur stelt voor dat in plaats van voor de akte van lidmaatschap voor een afdruk der statuten, het huish. reglement en der akte 10 ct. zal worden betaald. Wordt goedgekeurd. De afd. Oudeschild stelt voor dat geduren de het geheele jaar voorstellen zullen kunnen worden ingeleverd bfj de afdeelingsbesturen waarvoor zoo noodig voor 15 December van het loopende jaar een afdeelings-vergadering wordt gehouden. De verschillende voorstel len worden daarna op de beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering geplaatst, wel. ke vergadering dan kan worden gehouden, rekening houdende met de lichte maan. Wordt aangenomen. Het Dag. bestuur stelt voor art. 15 in zooverre te wijzigen, dat de Damen van Directeur en Secretaris gedrukt op de diploma komen en ze geteekend werden door den afd. penningmeester. Dit voorstel wordt in zooverre gewijzigd, dat de onderteekening moet geschieden door 2 leden van het afd. bestuur, en daarna aangenomen. Aan art, 16 wordt toegevoegd, dat voor het plaatsen van gelden op hypotheek er eene commissie van onderzoek van 3 leden zal zijn, om het hoofdbestuur bij te staan en dat op huizen hoogstens 50 en op lande rijen hoogstens 60 procent der waarde op hypotheek zou mogen worden gegeven. Door het hoofdbestuur waren bereids als leden dier commissie benoemd de heeren J. J Bakker, J. Former beiden van de afd. Waal en G. Vlam'ing van Oosterend. Bij de rondvraag werd door een der leden bezwaar geopperd tegen het houden van lezingen op Zondag en tegen het geven van tooneelvoorstellingen ten behoeve van de vereeniging. Uit het debat dat volgde bleek dat spr. vrijwel op dit punt alleen stond. Als de middelen niet strijdig waren met lands- of gemeentewet meende men ze niet te moeten weren. Niemand meer het woord verlangende vraagt een der bestuursleden nog het woord om aan den Voorzitter een woord van warmen dank te brengen, naar hij vertrouwt namens allen, voor diens onvermoeide zorgen voor de vereeniging, waaraan spr. den wensch voegt, dat Z.Ed. nog tal van jaren voor de vereeniging zou willen werkzaam zijn. Door applaus gaf de vergadering hare in stemming met die woorden te kennen. De Voorz. dankte voor de vriendelijke woorden en sloot de vergadering met den wensch dat het devies der vereeniging „door eendracht sterk" tot vervulling zal mogen komen. Als eene hulde aan de nagedachtenis van een vroegeren plaatsgenoot, nemen wij hieronder over een bericht, voorkomende in de „N. Soer. Ct.", ons door een vriendelijke hand toegezonden A. S. J. KEIJSER t Te Soerabaya is 10 Dec. 11. overleden de heer A. S. J. Keijser, chef van de administratie bij de Dordtsche petroleummaatschappij. Hevige koortsen gedurende drie dagen waren genoeg het krachtige en gezonde gestel te sloo- penDe heer Keijser wordt niet alleen door zijn diep getroffen weduwe met smart nage- staard. Hij had vele vrienden, zijn woning op Kepoetran stond gastvrij open, als hij en zijne echtgenoote waren voor iedereen bekenden. Moest ergens geholpen of gesteund worden, men wendde zich gaarne tot den heer Keijser. De Hippische sportvereeniging is door hem opgericht, en hij was en bleef er de spil van. Het personeel dat met en onder hem werkte mocht hem gaarne. De Dordtsche Petroleummaatschappij hield hem in eere, de altijd opgeruimde vroolijke moedige man. Hij laat een groote leegte achter. Oosterend, 26 Jan. In.de vergadering van „Nut en Genoegen", die gehouden zal wor den op 10 Februari a. s. hoopt alsspreker op te treden de heer G. Joh. van der Lee, van den Helder, dezelfde heer, die bij den reci- teerwedstrijd van Texel's Belang twee me dailles behaalde. Deze vergadering is alleen voor leden met hunne dames toegankelijk. - De prijzen voor garnalen liepen in de vorige week zeldzaam hoog. De handelsver- eeniging „WilhelmiDa" kon voor de meeste dagen 73 cent per Kg. uitbetalen. Wegens het stormweer waren de vangsten klein. Den Hoorn. Bij den strandvonder C. Smit is aangebracht, als gevonden op 't strand tot 't Horntje300 bos rotting, 2 balen veevoeder, een groote baal huiden, alsmede eene partij djattihout (kiate.) Oudeschild, 25 Jan. Een recht gezellige avond mochten de leden van „Neptunus" Woensdagavond weer doorbrengen in de „Zeven Provinciën." Muziek, voordracht en zang wisselden elkander geregeld af. Nadat de vice-voorzitter, de heer C. C. Backer met een hartelijk woord de bijeenkomst had ge opend en den heer L. J. Kikkert die als spreker zou optreden had verwelkomd, gaf laatstgenoemde ten besteHet luiden der bel, door van Nievelt. De schoone penne- vrucht, hoogst verdienstelijk voorgedragen, boeide van begin tot einde. De spreker verwierf er veel bijval mede evenzeer als met een Praatje over 't weer van Laurillard en met Isaac in de beesten, door J. van Maurik. Deze voordrachten verwekten een schier onbedaarlijk gelach. Niet minder bijval had de heer Kikkert met de bijdragen, getiteld: Woordverandering en No. 17, van Laurillard. In de pauzen verraste de heer H. Hin de vergadering met 't zingen vanIn 't woud, Heb lief uw taal en Eendracht maakt macht, terwijl de heer P. Boom zich verdienstelijk maakte met 't bespelen der Piano. Zoowel zang als muziek werden luide toegejuicht. In welgekozen woorden dankte de heer Backer de heeren Kikkert, Hin en Boom. Gaarne zal men dit drietal ook in een volgend seizoen weer voor de leden van „Neptunus" zien optreden, daar allen hoogst voldaan waren over 't nu genotene. Bij den havenmeester-strandvonder zijn gisteren nog aangebracht94 bossen rotting, F 9 balen copefa, gemerkt q Hamburg 315 en 11 stukken cederhout, gemerkt M B C in een ovalen rand. Het verwisselde kind Mej. Vermey, de moeder van het verwis selde kind te Amsterdam, is Zondagavond ovei leden, 15 maanden na den dood van haar man. In de buurt van de Tollenstraat aldaar duiken zonderlinge geruchten op in verband met het verwisselde kind. Zooals men zich zal herinneren werd door het nu overleden echtpaar Vermey beweerd dat vrouw Vermey aan een jongetje het leven had geschonken, terwijl het in het gasthuis voor een meisje werd verwisseld. Nog altijd duurt het proces met de gemeente om dit kind voort, omdat de gemeente vol houdt, dat het meisje, het kind is, waaraan vrouw Vermey het leven heeft geschonken. Maar nu wordt verteld, dat eindelijk de moeder is ontdekt van 't meisje, dat in de plaats van het jongetje is gegeven. Om het kiesrecht 1 In een Friesche gemeente W. woonden naast elkander twee arbeiders. De eene, die er groot belang in stelt, 't kiesrecht te bezit ten, woont in 'n huis, dat volgens de bestaande bepalingen geen kiesrecht aan den bewoner geelt. De andere arbeider is door zijne woning wel kiezer, maar stelt in het geheel geen belang in dat recht, wat no. 1 verbaast. Maar ze verstaan mekaar en met 12 Mei a. s. gaan ze van woning verwisselen, aan beider verlangen is dan voldaan. De eerste heeft het kiesrecht en de ander betaald wat minder, daarvoor gaarne het kiesrecht mis sende. INKTEN. Speelkaarten. - Postpapier. - Fantasiekaar ten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. HboekhandelH PARKSTRAAT, g TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor DEM Tdko 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedbrla-d 45 Cts. Naar Akbbika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cte. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. g PARKSTRAAT, g GEVONDEN VOORWERPEN. ®'ihtergelaten in den winkel van A. Dros Albz. den Burg een mand.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1