I 1 N». 1918. Donderdag 1 Februari 1906, 19le Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken VERSLAG e.rncJvan de Vereeniging Texel's Belang 1905. in. B strut s me olijkj k vo, n dai wet i egew ly 3r n" iur z ilon INKTEN. Speelkaarten. - Postpapier. - Fantasiekaar ten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. BOEK HAND EL j PARKSTRAAT. TEXELSCHE COURANT, Uit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsh Euro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nbdbrl'.itd 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts, per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD&DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. PENNEN. Ansiclit-Albnms. - Potlooden. - Ansichtkaarten LEIEN. Inpakpapier enz gboekhandel B g PARKSTRAAT, g Pr sooze ar U Reeds lang gingen de visscbers-vereenigingen ,uti,„Schippers- en Visschersbond" te Oudeschild, 'en „Betracht het Goede" te Oosterend zwanger van het denkbeeld, om een scheepje op stapel i oudte1- zetten, dat zou kunnen voorzien in den nood iudtivan Texelsche weduwen en weezen. h nai 1 Verscheidene vergaderingen zijn gehouden, lrhe&lvorens de kiel gelegd kon worden, want men I had noodig moreelen en financieelen steun van velen, 't Was daarom, dat een bezoek gebracht en 'werd aan de verschillende dorpen van ons goede z'j 8eiland, om het plan mede te deelen en hulp te vragen, en overal waren tal van personen bereid imert°t verdere afwerking van het vaartuig. Waar .zoovele handen het werk licht maakten, daar f. 'kon men ook reeds spoedig verwachten, dat rlleihet schip de werf zou verlaten, en op 21 Jan. huill905 had, als het ware, de plechtige doop plaats. ,em Waar het op den spiegel de woorden „Texel's vetjBelang" vertoonde, daar kon men op de loods- ,ou vlag lezen het devies, door „Eendracht sterk." Ofschoon het scheepje slechts onder eenvou- lag dige tuigage te water werd gelaten, maakte het reitoch eene goede vertooning, zoodat de onder en :neming reeds spoedig tal van vrienden en ver ken eerders mocht tellen. Ja, er waren zwartgalligen, die wilden voorrekenen, dat „Texel's Belang" spoedig zou stranden, of door storm zou ver- lulgaan, omdat de boot te rank was en de finan cieelen steun niet voldoende zal zijn. Doch opimen heeft aan die rekenmeesters gezegd, dat >n [.ze hunne tarieven wel konden thuishouden, omdat „Texels Belang" slechts voor een klein gedeelte „zelf-help" beoefent en voor een groot gedeelte aanklopt bij de liefdadigheid, de hoog- 'geroemde Nederlandsche, die nimmer heeft be en lechaamd, en ook nimmer beschamen zal. ;oegi En ook daarom werden de zeilen fier geheschen aar en de scheepspapieren, bestaande in statuten en huishoudelijk reglement, in orde gemaakt. ,'t Gelukte ons een gezagvoerder voor 't scheepje te vinden, die wel voor de goede zaak ijvert. t0Als officier van administratie vaart mee de heer R. Visser. Hij, die een vader is der weezen me! zal het ook voor weduwen kunnen zijn. Verder veti werd al spoedig de scheepsraad samengesteld uit nog een Secretaris en 21 commissarissen, die op alle gehouden vergaderingen vriendschap- ur.'pelyk hebben samengewerkt en hebben gevoeld, ook dat ze een edele zaak voorstaan. ïeeE' Nog werd ink toen 't schip H. een loods aan boord verlangd, reeds zeilende was. En 't was ntn. M. onze geëerbiedigde Koningin zelve, die l er ons een toezond in den persoon van den E. A. Heer Mr. W. F. Hiddingh. Nauwelijks hadden Texels burgers ZEd. Achtb. als Burge ter meester begroet, of hij was bereid om het eere- Jjj t Voorzitterschap van Texels Belang te aanvaarden. Dat zulks met gejuich begroet werd door allen, j. die Texels Belang een goed hart toedragen, wie IJ zal 't ontkennen! Maar ook, wie durfde nog e twijfelen aan een goed resultaat, by eene der- >hu< gelijke voorbereiding en inrichting Druk heeft men gevaren en vele adressen, die wat gaven voor het heden, en wat beloofden j8 voor de toekomst, heeft men opgespoord De Fancy-fair, die bij allen zoo goed in het geheu gen ligt, bracht wel het beste vrachtje aan f' boord. Dank zij de hartelijke medewerking van L vele dames, die zoo'n hooge recette wisten te ,naW;bewerken. Eere vooral aan die dames, wier rywillige arbeid zoo'n sterke steun verschafte an de vereeniging, die tranen wenscht te drogen en geschokte gemoederen tot rust wil trachten te brengen. De reciteerwedstrijd, zoo goed voorbereid door is j fflc Propagande-Commissic, bracht ook een steentje bij tot verdere voltooiing van wat Texels Belang Beoogt. En zoo zou er meer genoemd kunnen worden, ook hot een en ander, wat in stilte werd gedaan, en waaruit blykt, dat men in het R*- eerste boekjaar der vereeniging het devies in ,ast' .alle opzichten heeft gehuldigd. Jn En nu staan we aan het einde van dat boekjaar hetwelk slechts 10 maanden heeft geduurd, o» Tiet scheepje „Texels Belang" heeft zich in ver- schillende wateren vertoond. Te verzorgen heeft het nog niets, vandaar dat het voordeelig kan' paren Bij den officier van administratie heeft bevinding der boeken mocht men in de kas tellen het niet onaardige bedrag van bijna f 1800, als zuiver saldo, En medevaren doen reeds 345 leden en 171 donateurs, welke getallen voor groote uitbreiding vatbaar zijn. Want Texels Belang heelt plaats voor allen, die volgens de statuten toegelaten kunnen worden. Boven hare loodsvlag wappert sedert 11 October de oranjewimpel, bevattende de Koninklijke goed keuring, die rechtspersoonlijkheid verschaft. Aangestuurd wordt vooreerst op eene tentoon stelling, waaraan eene verloting zal verbonden zijn, en verschillende personen hebben beloofd iets in het belang van de goede zaak te zullen doen, wat van harte wordt toegejuicht. Want waar Texels Belang is begonnen met een voor deelig jaar, daar kan verwacht, neen voorspeld worden, omdat de statistiek het ons leert, dat er ook groote uitgaven zullen komen. En dan moet men sterk staan, dan moet er financieele draagkracht zijn. Daarom de hand aan den ploeg geslagen en de hand er aan gehouden Toen in 1905 in het verre Oostep de wreede oorlog bloedige offers eischte, was het ons vergund een werk van liefde en van vrede te betrachten. Moge dat eerste jaar van succes gevolgd worden door vele dergelijke! 1906 is reeds weder goed begonnen, en zal, ook al vinden we moeielijkheden bij ons verder streven, goed eindigen, wanneer we onze loodsvlag met het „door eendracht sterk" steeds voor oogen houden en die leus behartigen. Alleen door eendracht kunnen we sterk staan en daardoor alleen zal het blijken dat Texels Belang een scheepje is van meer dan kopervast beslag, een vaartuig, dat niet vergaat, al dreigt de storm fel en al beukt de zee. Daarom eendrachtig voortgegaan Moge ook 1906 voor Texels Belang een gezegend tydperk zijn! 10It ras-verificatie plaats gehad, en bij een in orde- TEXEL, 31 JANUARI 1906. Naar men ons mededeelt is een onzer vroegere plaatsgenooten, de heer J. Huisman Nz., aangesteld als postbode te Velzerheide. Op de te Kampen gehouden algemeene vergadering der vereeniging „Schuttevaer" kwamen ook aan de orde een achttal voor stellen van de afdeeling Texel, onlangs door ons medegedeeld. De vergadering besloot voor al deze voor stellen hare medewerking te zullen verleenen. Be geringe lichtsterke van een gasboei in het Scheurrak zal met deskundigen besproken worden, en omtrent het plaatsen van gas- boeien voor het vaarwater „het Gaatje" bij Wieringen en een bij „de Pieuwert" zullen nadere gegevens verstrekt worden. Koog, 28 Jan. In de laatste dagen is alhier aangespoeld en door de strandvonders geborgen eenige bossen rotting, een paar kisten en een paar pakken vellen, een baaltje onbekende stoften en een partijtje deugdzaam hout, denkelijk kiatenhout, gemerkt, M. B. C. benevens een paar pakken gevlochten stroo voor hoeden. Oudeschild. De jaarlijksche vergadering van 't Ziekenfonds „Bezorgdheid wijkt voor Eendracht," alhier, werd Maandagavond ge houden en werd druk bezocht. De heer Muller, directeur der Vereeniging, opende de bijeen komst met een hartelijke toespraak en deelde mede, dat hij dezen avond afscheid zou nemen van het Ziekenfonds, wegens aanstaand vertrek. Daarna wordt mededeeling gedaan van den staat der kas. In 1905 werd ontvangen f 1004,75 en uitgegeven f 945,53'/,, zoodat een bevredigend batig slot was verkregen. De totale bezitting van 't fonds bedroeg op 31 Dec. 1.1. f803,281/,, terwijl 't aantal leden 1S3 bedroeg. De financieele commissie, bestaande uit de heeren S. Schellingen, W. Veen en A. BackerCz. brengt bij monde van eerstgenoemde rapport uit en adviseert tot goedkeuring der rekening, waartoe besloten wordt. Alsnu was aan de orde reglementswijzi ging, waarbij o. a. het bestuur zou aangevuld wordeD met eene commissie van 5 leden, uit en door de leden gekozen. Aan de be handeling der gewijzigde en nieuwe artikelen, namen vooral deel de heer Wagemaker, arts, de Directeur, de leden T. Dogger, C. Dogger, J. Boon, J. Schellinger, J. Kuiper, M. Kroon en anderen. Na zeer geringe wijzigingen werd het ontwerp-reglement ten slotte aan genomen en vastgesteld. Nu nam de heer Muller het woord om af scheid te nemen van geneesheer, bestuur en leden van 't ziekenfonds. In hartelijke be woordingen geschiedde dit. De rede van den scheidenden directeur werd zeer toegejuicht en beantwoord door den heer T. Dogger, den heer Wagemaker en een der leden van 't bestuur, welke laatste tevens de tolk was der vergadering, toen hij als een klein stoffelijk blijk van waardeering den heer Muller een geschenk in zilver aanbood, dat met warmen dank werd aanvaard. Ten slotte kwam aan de beurt de ver kiezing van 5 commissarissen. Als zoodanig werden gekozen de heeren T. Dogger, S. Schellinger, J. Boon JbzJ. G. Kuijper en J. Schellinger. Alle gekozenen namen de benoeming aan. Met de beste wenschen voor het fonds, den geneesheer, 't bestuur en de leden, eindigde de heer Muller zijn taak en sloot de vergadering, te ruim 10 uur. Het bestuur droeg de tijdelijke waarneming van 't Directeurschap op aan een der commis sarissen. Oostbrend, 29 Jan. Slecht 21 personen hadden gehoor gegeven aan de oproepiDg van het voorloopig Comité van het „Witte Kruis" tot de propaganda-vergadering op Zaterdag j.l. Bovendien waren aanwezig de heeren A. Wagemaker, Aug. C. Keijser en G. Kikkert. De heer Wagemaker heette de aanwezigen welkomveronderstelde het doel bekend betreurde het, dat zoo weinigen aanwezig waren, doch hoopte, dat die kleine opkomst niet in evenredigheid mocht zijn met de belaDgsteiliDg te Oosterend, waar „Het Witte Kruis" vooral voor de visschers belangryk kon werkennoemde het resultaat te Den Burg grootsprak den wensch uit, dat de qualiteit der vergadering te Oosterend niet in overeenstemming mocht zijn met de quan- titeit, daar dan de lust voor verdere propa ganda spoedig vergaan zou, hoopte, dat ook buiten de vergadering nog velen tot lid, donateur of stichter zouden toetreden, en gaf als zijne meening te kennen, dat de afdeeling Texel over het geheele eiland moet werken. Hierna trad de heer Wagemaker op met dezelfde lezing, die ZEd. te den Burg had gehouden, en die ongetwijfeld den aanwezigen eene duidelijke voorstelling gaf van wat „Het Witte Kruis" beoogt. De rede werd dan ook luide door applaus beantwoord. Door enkele personen werden vragen gedaan omtrent verbandmiddelen, ziekenverpleegster, geschriften, enz,, die door den heer Wage maker welwillend werden beantwoord. Aan het einde der vergadering bracht een der aanwezigen den spreker dank voor zijn optreden alhier. Bij den heer Koppen zal eene lijst gede poneerd worden voor degeneD, die lid, dona teur of stichter wenschen te worden. Al de aanwezigen traden toe, een als donateur. De heer Wagemaker sloot de vergadering met den wensch, dat de vereeniging zooveel mogelijk haar doel zal bereiken, en met de leuze„door allen voor allen." Vlieland. Donderdagav. 11. werd in hotel Meijer eene vergadering gehouden, op verzoek van eenigeouders van schoolgaande kinderen, bijeengeroepen door de heeren onderwijzers Het doel dezer bijeenkomst was het bespreken van onder wijsbelangen, en door dit bespreken samenwerking te verkrijgen tusschen ouders en onderwijzers. Nadat door de drie genoemde heeren over verschillende onderwerpen was gesproken, werd van de gelegenheid tot debat ruim gebruik gemaakt. Er was onder het 50-tal aanwezigen veel belangstelling, zoodat de geuite wensch naar herhaling van een der gelijke vergadering zeker eerlang vervuld zal worden. StaatspensionneeriDg. Door de heeren Feisser c.s. is een voorstel gedaan aan het Hoofdbestuur, dat hierop neerkomt dat aan alle Nederlanders, die op 65-jarigen leeftijd minder inkomen hebben dan f 5,— per week, een staatspensioen wordt toegekend van f2,50 per week, met dien verstande, dat pensioen en eigen inkomen tezamen niet meer dan f5,— per week zullen mogen bedragen. Dit voorstel wordt door het hoofdbestuur ontraden, als niet passende in het stelsel van den bond. Bij de behandeling er van in de afdeeling 's-Gravenhage wees de Voorz. er op, dat het stelsel van den Bond niet behoeft af te schrik ken. De 48 millioen die daarvoor noodig zijn, zullen worden opgebracht, even goed als het geld voor de Ongevallenwet. Op den beschrijvingsbrief voor de a.s. jaar vergadering zal een yoorstel worden gedaan om een congres bijeen te roepen vaD afge vaardigden van verschillende vereenigingen, ter bespreking van de vraag, of de kosten eener komende wet op de ouderdomsverzor ging behooren gevonden te worden uit premie betaling dan wel uit belasting naar draag kracht, en of die wet al dan niet gelijke rechten behoort toe te kennen aan mannen en vrouwen. De oorlogsgeruchten en Nederland's positie. In een lang artikel in de „Times" bespreekt de militaire medewerker de positie van Neder land en België in het geval het tot een West- Europeesche oorlog mocht komen. Dat de schrijver die positie dan zeer bedenkelijk acht en dat het dan noodig zal zijn onze krachten tot het uiterste in te spannen, blijkt uit zijn slotwoorden, die luiden Deze oorlog zal, als hij uitbreekt, voor de Lage Landen een quaestie van leven en dood zijn. Indien zij zichzelven en hun geschie denis waardig zijn, zullen zij niets ongedaan laten, geen pogingen en offers sparen om het grootst mogelijke aantal veldtroepen op de been te brengen, dat bevolking en hulpbron nen hun veroorloven. Zij moeten erkennen dat het half millioen menschen of meer dat zij gemakkelijk op de been kunnen brengen, de schaal ten gunste van hun onafhankelijk heid aan het einde van den oorlog kan doen overslaan. Natiën die onbekwaam of onwil lig zijn om tot de hoogte van haar plicht te stijgeu, indien dit noodig is, zijn een land en een naam onwaardig. Zij zullen onbe- treurd het lot ondergaan, dat zij met eigen handen zich hebben gevormd. Voor de betrekking van Dir. der Maatsch- tot bevordering van Nijverheid te de Rijpe, hebben zich maar 110 sollicitanten aange meld. de jaarwedde is f 1000 en vrije woning. In den Haag is overleden in den ouder dom van 100 jaar, de wed. Zomerfreugt, geb. Siegler. Te Keppel (Gelderland) is voor het daar bestaande fonds, waaruit de kosten bestreden worden voor een pleegzuster, van een onbe kende f30,000 ontvangen. Een prachtig cadeautje.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1