N°. 1925. Zondag 25 Februari 1906. 19de Jaar lang. Nieuws- en Advertentieblad Binnenland. Kantoor- en Winkelboeken Enveloppen, Schrijfpapier. PENNEN. Ansicht-Albums. - Potlooden. - Ansichtkaarten LEIEN. Inpakpapie r. enz Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubs oi Fexel. b 8 INKTEN. Speelkaarten. - Postpapier. - tgave Fantasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. (boekhandel^ (parkstraat, j Jaarlijkscke toelating van nieuwe leerlingen op de O. L Scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a.s leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dim datum den leeftijd van 5 jaren en zes maanden hebben bereiktwaartoe men zich vóór 25 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overleg ging van het vaccinatie bewijs. De leerlingen, die tot de school met uitge breid leerplan te den Burg wenschen toege laten te worden moeten op 1 April a s. het vijfde of een hooger leerjaar van eene school voor gewoon lager onderwijs met vrucht hebben doorloopen, hetgeen zal moeten blijken door overlegging van een desbetreffende ver klaring van het hoofd der lagere school, waar de leerling onderwijs genoot. Texel, den 22 Februari 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. J A C1I T EK V I S S C H E B IJ. TEXEL, 24 FEBRUARI 1906. Woensdagavond hield de Vrijzinnige kies- vereeniging „Texel" in het Café „Den Burg" hare eerste jaarvergadering, in hoofdzaak ter afdoening van zaken van huishoudelijken aard. De rekening van den Penningmeester sloot met een klein voordeelig saldo. Van bijpassen zooals anders na afloop van een verkiezings jaar was nu geen sprake. Wat wel aan vulling had was het bestuur, waarvan succes sievelijk niet minder dan 3 van de 5 leden hun function hadden nedergelegd. In hunne plaats werden gekozen de heeren H. Groene- wold, P C. Koorn en J. G. Kooiman, terwjjl als lid vonr het hoofdbestuur in plaats van den heer Milatz, die naar elders is vertrokken, werd gekozen de heer J. C. Visser Verder werd nog besloten, dat de vereeniging zich steeds met verkiezingen voor leden van den Raad zal bemoeien; het reglement waarin dat punt facultatief werd gesteld, werd in dien geest gewijzigd, terwijl met het oog vooral ook op dit besluit, zal worden getracht ook op andere dorpen onderafdeelingen te stichten „Alie kleintjes helpen," zegt men wel eens, doch er moeten nog al heel wat klein tjes bij elkaar worden gebracht zal het iets helpen, indien ze zoo zwaarwichtig zijn als die van de grondbelasting waarvoor de schiet- vereenigiog alhier is aangeslagen. Het des betreffend aanslagbiljet vermeld als aanslag in hoofdsom en opcentenéén cent, (zegge 1 cent.) De termijnbetaling zal hier moeielijk zijn toetepassen, doch dit geval leert hoe nauwlettend de fiscus uitziet en bewijst dat niets aan zijne aandacht ontsnapt, 't Kan een geruststelling zijn voor hen die mochten meenen dat de belastingheffing niet met de meest mogelijke nauwkeurigheid zou worden toegepast. Omtrent de gisteren gehouden eieren- veiling te Amsterdam, vernemen wij dat deze zeer druk bezocht was en er een levendige kooplust was. Aangevoerd waren 12000 stuks eieren; de prijs was van f3,75 tot f 4,50. Oudeschild. De vergadering, welke Woens dagavond in de „Zeven Provinciën" was belegd geworden door de hier wonende raads leden, was flink bezocht. Nadat de verga dering in kennis was gesteld met het doel der bijeenkomst en de heer ZLjm voorlezing had gedaan van de artikelen uit de politie verordening, betrekking hebbende op mest vaalten enzwerd in bespreking gebracht wat 't best zou kunnen leiden tot verbetering der vervuilde gedeelten achter het dorp. Vele bezoekers namen aan de discussies deel. Het resultaat van alles was, dat de inge zetenen zich per request tot den raad der gemeente zouden wenden, om te verzoeken den reinigingsdienst uit te breiden ook tot de andere dorpen van 't eiland. Na sluiting der vergadering vroeg de heer Joh. Dros Pz. hoe de houding der beide raads leden zou zijn in 't tramvraagstuk, waarop de een antwoordde nog niet beslist te kunnen antwoorden alvorens het prae-advies van B. en W. te kennen, terwijl de tweede te kennen gaf op de bestaande voorwaarden niet ander maal zijn stem te zullen geven. Den Hoorn. Voor de levering van 300 H. L. mais d 75 kilo ten behoeve van de vereeniging „Ons Belang" in den Prins-Hen diikpolder waren laagste inschrijvers de heeren Dros Co. te Den Burg. Bij den strandvonder alhier zijn aan gebracht 4 kistjes en 7 bussen karburine, gemerkt A. R. 680. Oosterbnd, 24 Febr. De Weleerw. Heer Ds. Bosch, Hervormd predikant te Helder, hoopt hier op 11 Maart a s. op te treden voor de afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond. Op 10 Maart a. s. zal de Visscherij- vereeniging „Betracht het Goede" eene ver gadering houden. Hierin zuilen o m. be sproken worden de oester- en mosselen-aan gelegenheden voor de Zuiderzee. Vlieland, 21 Febr. Ons Fanfarecorps gaf gisterenavond een tweede concert in dit seizoen Zeker was het èn voor den directeur èu voor de werkende leden aangenaam te zien hoe een zeer talrijk publiek de zaal in 't hotel Meijer vulde. Er was veel belangstelling voor dezen Fanfare-avond, het programma beloofde ook iets, hier in den smaak vallend meer dan alle andere dingen, immers, na de vermelding van zeven muzieknummers, stond daar aan gekondigd de opvoering van een oorspronkelijk „Tooneelspel." De muziek dus eerst. Het is zulk een aan gename taak te kunnen zeggen, dat alle nummers blijk gaven van met zorg te zijn ingestudeerd en dat ze zuiver werden ten gehoore gebracht. Met groot genoegen vooral werden no. 2, 5 en 7 aangehoord door velen, no. 2 stond wel bovenaan, dat was heel mooi. De betuigingen van bijval na ieder nummer gaven voorzeker den heer Donia en zijn corps wel de overtuiging hoe hun streven de waar deering en sympathie geniet van het Vlie- landsch publiek. Na de pauze het bovengenoemde tooneel spel van L. J. Fikkee, „Een misdaad uit liefde." Hierin traden op de dames E. van Westen en C. Visser en de heeren J. de Lange, J. Sieben, J. Wels, C. van Westen en C Sieben. Zeer verdienstelijk en vlot werd door allen gespeeld en door velen van het publiek werd deze korte tragedie wel mede begrepen en gevoeld. Daverend applaus beloonde de spelenden voor de uitvoering van hunne niet gemakkelijke taak. De heer J. de Lange amuseerde de aan wezigen daarna nog met de voordracht van „Ik ben doofstom. Dat er gedanst werd na afloop spreekt van zelf, en ook onder de niet- dansenden heerschte een bizondere opgewekte stemming. De liederen, die onophoudelijk weerklonken en soms de dansmuziek over stemden waren daar welsprekende getuigen van. Zoo bracht deze uitvoering van ons Fan farecorps velen eenige genoegelijke uren. Het „Friesch Volksblad" schrijft: Een bar staaltje van militaire onrecht vaardigheid kwamen we dezer dagen te weten. Een milicieD, van beroep varensgezel, was met groot verlof uit den dienst gegaan. Eveoals alle andere miliciens was hij ver plicht inspectie te maken, wanneer hij daartoe werd opgeroepen. Hij monstert aan als matroos op de groote vaart, zoodat hij niet op den bepaalden dag de inspectie zal kunnen meemaken. Het komt echter meermalen voor, dat in dergelijke gevallen uitstel wordt gegeven en een latere datum wordt vastge - steld. De miliciens-varensgezel verzoekt zijn ouders, een dergelijk verzoek om uitstel te doen, maar deze verzuimen dat. Bij zijn terugkomst in het land meldt de milicien zich onmiddelijk aan de kazerne aan, om alsnog inspectie te kunnen maken. Maar de militaire wetten begrepen het anders. Hij was zonder kennisgeving niet op de inspectie geweest, maar buitenlands, dus was hij deserteur en moest als zoodanig worden gestraft. Die straf was niet malsch. Na 22 dagen voorarrest werden hem zes weken gevangenisstraf opgelegd, en toen die zes weken om waren moest hij nog 6 weken strafdienen. Door de politie te Rotterdam is proces verbaal opgemaakt tegen een 20-jarigen zee man A.S. wonende te Londen, doch tijdelijk verblijf houdende in de Helmerstraat te Rot terdam. De man hield er een nieuwe soort geldmakerij op na. Hij adverteerde nl. in een plaatselijk dagblad, dat ieder f 5 per dag kon verdienen op zeer gemakkelijke wijze. Velen schreven op deze annonce en dan kreeg men een schrijven terug van „The British Stundsel Company," waarbij men verzocht f 1.25 te zenden. Men kreeg dan in ruil terug eenig zg. snijwerk, nl. figuren, die op carton met roode verfstof aangegeven waren, die uitgesneden moesten worden. Bij dit stuk carton was gevoegd een tegel, benevens een aardappelmesje. Als men 't snijwerk kende, kon men f 1,75 per dozijn verdienen. Men mocht evenwel het carton niet beschadigen. Daar men natuurlijk geen snijwerk kan leveren, zonder het carton te beschadigen, was er niemand die zoo gelukkig was de i 1,75 te kunnen verdienen. Niet minder dan 18 personen zonden aan de „Britisch Stundsel Compagny" een post wissel van f 1,25. Uit het onderzoek blijkt dat de maatschappij slechts bestaat in het brein van den exploitant, terwijl bij bovendien een andere naam voerde, dan hij werkelijk had. Sedert 14 dagen oefende hij zijn practijk uit. Haar msche Frans ontsnapt Frans R sier is dezer dagen uit het Rjjks- krankzinnij mgesticht te Medemblik ontsnapt. Frans R< ;ier is" indertijd door deHaarlem- sche recht ink wegens afpersing gepleegd bij de wei Vsn Dregt in de Nieuwstraat aldaar, vei ordeeld tot 12 jaren gevangenis straf, terw later de Amsterdamsche recht bank wege is poging tot moordaanslag hem daarenbovei veroordeelde tot 6 jaren gevan genisstraf. Rosier I ivond zich in de strafgevangenis te Leeuwa den om zijn straf te ondergaan. Hij maakti een zoodanigen indruk dat de geneesheere 1 aan de gevangenis hem voor krankzinnig hielden en zijn overbrenging naar het Rijkskr .nkzinnigengesticht te Medemblik gelasten. Bij een v oegere veroordeeling heeft Rosier zich in de j evangenis ook zoo gek weten aan te stellen, lat hij naai het Rijkskrankzinni gengesticht werd overgebracht. Ook toen wist hij te ontsnappen. Alle rijks veldwachters in het noorden der provincie z jn op de been en maken jacht op Frans B isier. Een gemoedelijke terechtwijzing. „Mijnhee- de commies" zegt de directeur, „ik heb vcor verschillende tekortkomingen dikwijls mijl oog gesloten, maar nu moetik u toch eers onder handen nemen. Het is mij ter oore gekomen, dat gij uw onderge schikten te weinig op de vingers ziet, gij met hen op vertrouwelijken voet staat en gij u dikwijls tij den neus laat nemen. Als ze insubordinatie plegen, moet ge hun uw tanden laten zien, il stuit het u ook tegen de borst. Gij moet uwen collega s niet het werk op den hals schuiven, maar gij kunt hen wel eens bij den arm nemen of ze polsen of ze de voorschriften omtrent de briefkaartformu lieren en de voornaamste zaken goed in het hoofd hebben. Ook moet gij bij eenige drukte niet direct den kop verliezen. En als ge wat op de lever hebt, dan behoeft ge niet achter mijn rug den mond vol over mij te hebben dat maakt de zaak geen haar beter. Zeg mij voor de vuist weg, wat ge op het hart hebt. Neem alles goed in het hoofden zorg, dat ge uw zaakje spoedig onder de knie hebt." Naar wij vernemen, was die ambtenaar tiet eens erg op zijn teenen getrapt, want hij had een breeden rug en de heele toespraak ging het eene oor in en 't andere weer uit. („Vad.") De „P. G. Ct." meldt 't Gebeurde in een dorp niet ver van de stad Groningen. Een fietsrijder met eene slecht brandende lantaarn passeert een veld wachter. Deze houdt den wetsovertreder aan en maakt nu ook aanmerkingen op de bel. „Ik wil wedden," zegt de reiziger, „dat ze op 50 M. afstand te hooren is, om 10 gld." De veldwachter neemt de weddenschap aan en stapt al tellende achteruit. Na eenige oogenblikken roept hij„Ik ben klaar." „Ik al lang," is het wederantwoord en meteen schiet hij als een pijl uit den boog vooruit. Dat de dienaar der H. Hermandad, die als zoo slim bekend staat, op zijn neus stond te kijken, gelooven we gaarna met onzen zegsman. („Historisch.") Spoedig achterhaald. Een 13 jarige knaap te Landsmeer verliet deze week de ouderlijke woning met achter lating van een briefje waarin stond„Ik ga de wereld in." Do jongen beeft het niet ver gebracht. Den volgenden morgen vroeg werd hij gevonden bij een oom te Amsterdam, bij wien hij zich den vorigen avond had aan gemeld. Krenten als paardenvoeler Droge krenten, van tijd tot tijd aan paai den gegeven in plaats van haver, wekken de krachten der dieren op en versterken hun weerstandsvermogen. BOEKHANDELJ (PARKSTRAAT.J TEXEISCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den i'üBG 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedem,\'-d 45 Cts. Naar Amibdxa en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer Groote letters en Vignetten worden naar plaati berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Cts. limte De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat bij bem is ingekomen de navolgende be kendmaking De Commissaris der Koningin in provincie Noord- Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 14 Februari 1906 no. 37; Gelet op art. 11 der //Jagtwet.// Brengt ter kennis van belanghebbenden a. dat de jacht op houtsnippen in deze provincie zal worden gesloten op 28 leoruari 1906 met zons ondergang b. dat de jacht op eenden zal worden gesloten mede op 28 Februari 1906 met zonsondergang c. dat de jacht op ander waterwild zal worden ge sloten op 24 Maart 1906 met zonsondergang; d. dat het welspel van kwartclen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 14 Juli 1906; e. dat de visscherij met het staande spieringnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot cn 1 November 1906 f. dat de visscherij] met alle overige vischtuigen, uitgezonderd die met aalkorven, aaldobbers, aalreepen, palingfuiken en peuren op aal, paling en arondelinaen, die met het schepnet of de gebbe om kleine viscbjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de gemeente Texel zal zijn gesloten van 16 Maart 1906 tot nadere aankondiging, en g. dat gedurende den gesloten visebtijd, bedoeld sub f van dit besluit, ook bet visschen met den hengel in de hand is verboden. En zal dit besluil in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elko gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 15 Februari 1906. - De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, deu 23 Februari 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1