1926. Donderdag 1 Maart 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. ji Binnenland. Oit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor DEM Bvbb 30 Cta. Franco per post door ge heel Nbdbblxxd 45 Cts. Naar Amebika en andere landen met Terhooging der porto'i. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bQ de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buno op Texel. RAADSVERGA D E R I N G. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 3 Maart 1906, des vóórmiddags te tien uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 24 Februari 1906. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen BKAKDWEZE9I. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat ter voor koming van brand, eerstdaags een onderzoek zal worden ingesteld naar de verschillende stookplaatsen, stookinrichtingen en schoor- steenen in deze Gemeente. Ter voorkoming van onaangenaamheden, 1 worden belanghebbenden dringend verzocht er voor te willen zorgen dat bestaande ge breken zoo spoedig mogelijk worden hersteld en de schoorsteenen zooveel noodig worden geveegd. Overtredingen worden gestrait met geld boete van ten hoogste f 25.— Texel, den 16 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. b< TEXEL, 24 FEBRUARI 1906. i: De vergadering van 't Nut Maandag avond in het gewone lokaal gehouden was j, tameljjk goed bezocht, bestond het grootste b deel der bezoekers uit personen, die we gewoon zijn in die vergaderingen aan te treffen, enkele troffen wij er ook aan, die op andere vergaderingen van 't Nut worden s gemist. De omstandigheden, dat thans het onderwerp was bekend gemaakt en zeker i niet het minst, dat de voordracht door licht- ii beelden zou worden opgeluisterd, had waar- schijnlijk menigeen genoopt er heen te gaan. s Ofschoon de vergadering was uitgeschreven i tegen half acht was het omstreeks achtuur voor de voorzitter de vergadering opende Jmet een welkom aan allen en in 't bijzonder aan den spreker van den avond den heer Keulen van den Helder. Naar ZEd hoopte zouden allen na afloop huiswaarts keeren ïecht voldaan over hetgeen door hen was gehoord en ook gezien. Wat zou worden vertoond was, zei spr. zeker alleszins be- i zienswaardig en had nog te meer waarde [-aangezien het behoort tot de plaatsen waai de stichter der Christelijke godsdienst had gestreden en geleden. Zooals uit de ope ningsrede bleek had de voorzitter persoonlijk een bezoek gebracht aan het heilige land en had ZEd. een groot deel der gebouwen enz. welke zouden worden vertoond in natura gezien, in al haar kleur en pracht. De heer Keulen hierop het woord ver krijgende deelde hierop mede, dat zijn voor dracht in hoofdzaak zou bestaan in het vertoonen der platen, waarbij dan ZEd. eene korte of langere verklaring zou geven, welke naar spr. vertrouwen iets zou kunnen bij dragen tot vermeerdering van de kennis van die streken bij de hoorderessen en hoorders. Spr. had niet het geluk gehad persoonlijk zooals de voorzitter een bezoek te brengen aan die streken en de platen gaven ook niet de kleurenpracht weer, zoo eigen aan die streken in het Oosten en waardoor het effect zoozeer wordt verhoogd, toch vertrouwde spreker zouden de beelden wel in staat zijn, eenigszins een denkbeeld te doen vormen van de schoonheid der gebouwen, zoowel als van de woestheid van enkele andere streken, die ongeveer een paar duizend jaar geleden nog uitmuntten door weelderigen plantengroei. De beeldenreeks hierop vertoond, was door spr. zoodanig gerangschikt, dat de overgang werd vertoond van de Westersche naar de Oostersche bouworde en omgekeerd. Een aanvang werd gemaakt met beelden uit Egypte) eene beschrijving werd o.a. daarbij gegeven van de samenstelling der kolossale pyramieden waaraan duizenden menschen tal van jaren hadden gewerkt, die millioenen hadden gekost enkel reeds aan versnaperingen aan de arbeiders en welke voor graven dienst deden van aanzienlijken. Kaïro met zijn gebouwen in Oostersche en Westersche bouwtrant werd getoond, het Suez kanaal, met de onvruchtbare vlakten er langs en een oceaanstoomer er in verscheen even zoo goed op het doek, als de in Westersche bouwtrant opgerichtte gebouwen in Port- Said. Een denkbeeld werd verder gegeven van de moeite om aan de zeekustzijde in Palestina te landen, aangezien geen haven van eenige beteekenis er zich aan bevindt en de reizigers per roeiboot tusschen de klippen door naar het land moeten worden gebracht. Verschillende platen waren verder gewijd aan Palestina, aan de plaats waar vroeger de tempel stond en waar zich nu een Moskee der Mohamedanen bevindt, Golgotha. De verzameling van de 4 kerkgebouwen opge richt op de plaats waar volgens de over levering het heilige graf moest zijn werd getoond, zoo ook de lijdensweg, het hof van Gethsemane, Bethlehem enz. allen zoovele plaatsen, bekend uit het leven en sterven van den Heiland. Gewezen werd er op dat jammer genoeg in die streken het er nog verre vanaf is, dat het ideaal van den grooten meester is verwezenlijkt dat allen broeders zijn. Zelfs in de kerkgebouwen gaat het daar soms zoo woest toe, dat soldaten met de zweep de orde er moeten herstellen. Enkele typen werden op het doek gebracht van de bewoners dier woeste streken, welke zeker geen aangenamen indruk maakten, rechte boeventronies, die streken worden er dan ook onveilig gemaakt door rooverbenden. Ten slotte werden nog enkele platen vertoond betrekking hebbende op Constanti- nopel, waar de Oostersche en Westersche bouwkunst weder beide waren op te merken. Na afloop werd de vergadering met een gepast woord gesloten door den voorz. welke naar hij vertrouwde sprak uit naam van allen, wanneer hij den spreker dankte voor zijn schoone voordracht en ZEd. een tot weerziens toeriep. Een luid applaus was het bewijs, dat men ten volle met den Voorz. instemde. Bij een veehouder te Texel zoo lezen wij in een elders verschijnend blad—stierven daags na elkander op stal twee beste koeien. Terstond werd een onderzoek ingesteld wat daarvan de reden kon zijn en bleek 't hooi sporen te bevatten van kunstmest, die niet in het land was opgenomen maar tusschen het hooi was geraakt. Zeer waarschijnlijk was door deze stoffen het vee vergiftigd. Om verder verlies te voorkomen, besloot de veehouder 't overige stalvee ten spoedigste te verkoopen. Een onzer ingezetenen, woonachtig te te den Hoorn, was Zondag zoo gelukkig in een meer aan 't strand, een grooten zalm buit te maken. Het dier woog ruim 28 halve K. G. en werd te Nieuwediep verkocht voor f 30. Van 16 tot 27 Feb. zijn van hier uitge voerd 20 koeien, 29 schapen, 1 paard en 20 varkens. Oudeschild, 27 Feb. Even als de meeste jaren in de maand Februari was de garnalen- vangst ook nu in de afgeloopen maand zeer slecht. Gelukkig werden over 't geheel aan de büitenlandsche markten, goede prijzen bedongen, doch dit was niet van zooveel beteekenis dat een weekloon door de visschers kon worden besomd. Den Hoorn. Zondag 4 Maart, des voor middags te 10 uur zal de nieuwberoepen predikant bij de Doopsgezinde gemeente in zijn dienstwerk bevestigd worden door Ds. Dijkema van Hilversum. Des namiddags te 2 uur zal de nieuwe leeraar zijne intreerede houden. Bij den strandvonder C. Smit zijn nog 2 bussen olie aangebracht. Oosterend, 26 Febr. De Minister van Marine heeft ter kennis gebracht van het bestuur van de visscherijvereeniging „Betracht het Goede," dat vooralsnog niet kan worden overgegaan tot de uitlegging van eene licht boei ter vervanging van de zwarte kogelton met ruit bij de Onrust (Molengat,) dat evenwel zoodra meerder matrieel tot instandhouding en onderhoud der verlichting aanwezig is, nader zal worden nagegaan of uitlegging van eene lichtboei op voormeld punt mogelijk is. De Cocksdorp, 26 Febr. Tot predikant bij de Nederd. Herv. Gem. alhier is beroepen de heer H. Hendriks, candidaat tot den H. D. te Kampen. Aan de „Tel." wordt geschreven In den laatsten tyd is er van Belgische zijde veel vraag naar Nederlandsche schapen en lammeren. Dit komt, wijl Argentinië, dat het vorige jaar 25.950 schapen, bestemd voor de slachtbank, naar Belgie zond, in de laatste maanden, zijne verzending gestaakt heeft. Daardoor werden in de eerste helft der vorige maand uit ons land naar Belgie ge zonden 2334 schapen en 1235 lammeren; terwijl in de laatste helft van December de uitvoer bedroeg 1999 schapen en 1108 lam meren te zamen dus in den tijd van één maand 6.676 stuks. Turfcokes uit veen. Naar aanleiding der zending van de hoog leeraren der Technische Hoogeschool Dijxhoorn Termeulen en Vermaes naar Yriezenveen om aldaar proeven te nemen met de ver vaardiging van turfcokes uit Veen, deelt de „N. R. Ct." mede, dat in Duitschland deze fabricage reeds sedert eenigen tijd met gunstig gevolg wordt bedreven. De turfcokesgesell- schaft te Berlijn exploiteert nl. op haar veen gronden in Oldenburg een fabriek die weldra door meerdere zal gevolgd worden. CC' TO TEXELSCHE COURANT. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel uan Burg. en Weth. inzake het uer- leenen uan urije geneeskundige hulp aan de gemeente-politie. 3. Idem op het adres uan C. Bruin Pz., inzake bestrating uan uoetpad en middemueg einde Weuerstraat. 4. Idem tot zenden adres aan den Minister uan Landbouw, betreffende landbouwonderwijs. 5. Idem tot demping sloot langs het Achterom te den Burg. 6. Idem tot uerhooging uan het maximum te heffen bedrag aan H. O. 7. Idem op het aanbod uan den heer Flens. 8. Idem tot uerlenging tramconcessie. 9. Verzoeken dispensatie art. 30 bouwuerorde- ning. 10. Reclames etc. hoofd. Omslag 1905.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1