1927# bondag 4 Maart 1906 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. LEVERING van Gouranten en Tijdschriften, - alsmede Boekwerken. Binnenlands A. gBOEKHANDELg gPAUKSTRAAT.g Bit blad verschijnt Woensdag- en Katerdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den .'-URG 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nedeed' T) 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met rernooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE .ROOIJ, Parkstraat Bueg op Texel. BBOEKHANDELg g PARKSTRAAT. j[ GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 mes, ge vonden in de Weverstraat. K O S T E L O O Z F. VACCIN AT11 Burgemeester en Wethouders der Geraeonte Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden op Woensdag, den 7 Maart 1906, 's middags 12 uur de O. L. school te den Burg, op Woensdag, den 7 Maart 1906,'s namiddags 3 uur in de O. L. school te den Hoorn, op Donderdag, den 8 Maart 1906,'s namiddags uur ten huize van de Wed. W. Koppen te Oosterend, op Vrijdag, den 9 Maart 1906, 's namiddags uur de O. L. School te Oudeschild, op Donderdag, den 8 Maart 1906,'s namiddags uur in de O. L. te de Koog. Texel, den 1 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINGH. he va Jaarlijltsche toelating van nieuwe leerlingen op de O. Ij Scholen. De Burgemeester van Texel breDgt ter keDnis van belanghebbenden, dat op 1 April a.s leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, clie op dien datum den leeftijd van 5 jaren en zes maanden hebben bereiktwaartoe men zich vóór 2-5 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overleg ging van het vaccinatie beioijs. De leerlingen, die tot de school met uitge breid leerplan te den Burg wenscben toege laten te worden moeten op 1 April a s. bet vijfde of een hooger leerjaar van eene school voor gewoon lager onderwijs met vrucht hebben doorloopen, hetgeen zal moeten blijken door overlegging van een desbetreffende ver klaring van het hoofd der lagere school, waar de leerling onderwijs genoot. Texel, den 22 Februari 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. ee sl iei 1 be >u te ipf zo dei Iijl lei loo be ilt TEXEL, 3 MAART 1906. Voor de zitting van den Gemeenteraad van heden, waren zeer belangrijke punten van behandeling aan de orde gesteld; zoo mogoljjk zullen wij, in hoofdzaak, de beslissing daar omtrent nog in dit nummer opnemen; men zie daarvoor de binnenzijde van dit blad. - Bij het hoofdbestuur van „Texels Belang" komen nog gedurig voorwerpen in, bestemd voor de eorJang te houden tentoon stelling met daarbij aangevraagde verloting. Uit de gemeente l-Ieider werden nog dezer dagen fraaiehandwerken ten geschenke gezonden door de dames Kwist-Thie en H. Bujjs, terwijl de heer P. Kuiper, zeeloods, eigengemaakte voorwerpen van practisch nut ten geschenke gaf. Ook gelukte 't om elders weer nieuwe donateurs te winnen voor de goede zaak. Aan de eierenvoiling gisteren te Amster dam gehouden werden aangevoerd 12000 eieren. De gemiddoldo prijs was f.3.95 per 100. Oudeschild, 2 Maart. De haven met 't omiiïgeDfl terrein werd gister vrij sterk ge parfumeerd, niet door duizendbloemengeur doch door een zeer onwelriekend goedje, vermoedelijk afkomstig uit de „Serbia". Door visschers werden op stroom opgepikt vele kistjes en bussen, met een soort van olie of traan gevuld. Bij t ontschepen in de haven bleek er nog al lek goedjè bij te zijn en stroomde 't vieze vocht langs kade en wal in de haven af. Eene groote hoeveel heid kisten, bussen, enz., is door de strand vonderij in beheer genomen. Aangebracht werden n.l. ruim 400 kisten en bussen olie. Yele bussen waren lek ge worden. De kisten hadden diverse merken, meestal met de letter C. er bij. Ook werd aange bracht een vat olie, gemeikt: „K.B. H. W. Hamburg." De CocKsr.ORP, 1 Maart. Bij den strandvonder zijn aangebracht: 13 vaten olie, gemerkt „K. C. H. W. Hamburg" en A. K. Co. W. O. Hamburg," benevens 2 kistjes met bussen olie, waarvan de merken onleesbaar zijn. Zeer waarschijnlijk is een en ander af komstig uit het wrak der „Serbia." Den Hoorn. Door C. Huisman is op het strand eene flesch gevonden, waarin een kaartje. Hierop stond in het Duitsch, Blie dung, Hindermann en Haffraye, drie jongge zeilen uit Nienburg No. 15 Georgestraat fMain) 25-2 06. Wij verzoeken den vinder van dit prul het op te zenden aan 't Morgenjournaal. Alles wel. New-York (stad.) Vlieland, 27 Febr. Op het strand alhier zyn aangespoeld: zes vaten, waarschijnlijk inhoudende machine olie. De vaten zijn biauw geverfd met roode bodems, gemerkt: Ham burg, en verschillende andere merken. Ver moedelijk zijn ze afkomstig van het op de Zuiderhaaks gestrande stoomschip „Serbia." Het Nieuwenhuizen-fonds. In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is met algemeene stemmen besloten tot de oprichting van een Nieuwen huizen-fonds. Door verschillende departe menten o. a. Rotterdam, Breda, Groningen, benevens eenige Nulsvrienden werden hier voor reeds belangrijke bijdragen beschikbaar gesteld. Het doel biermede beoogd, is I. het bevorderen van het lager onderwijs in het algemeen II het bevorderen van het lager vak onderwijs III het bevorderen van hooger onderwijs voor het volk. Opheffing van den vaccinodwang. Uit Walcheren zijn thans adressen ver zonden aan H. M. de Koningin en aan de Tweede Kamer, met verzoek tot opheffing van den vaccinedwang. Deze adressen zijn elk van ongeveer 2000 handteekeningen voorzien. Financieele krach te Gouda. 's Maandngs is het de dag, waarop uit de Nutsspaarbank te Gouda gelden kunnen worden teruggehaald. En daar het gerucht liep, dat de kassier B. wiens zaken in zoo desolaten toestand zijn achtergelaten, ook zaken deed met de Nutsspaarbank, waren de inschrijvers ook over deze bank niet gerust. liet liep dan ook Maandagavond storm van menschen, die hun belegde spaargelden terug eischten. Aan alle aanvragen kon natuurlijk worden voldaan. Uit goede bron wordt vernomen, dat het passief der firma B. minstens een half milli- oen bedraagt, waar tegenover slechts een gering actief moet staan. Rare vrijer De rechtbank te Amsterdam, deed uitspraak in de zaak van den 27-jarigen J. E uit Rotterdam, die ten nadeele van zijn meisje, met wie hij binnen eenige dagen zou trouwen, f 170 heeft ontvreemd, door een koffer, waarin dit geld was bewaard, open te breken. Wanneer hij niet in hooger beroep komt, zal hij voor dit feit l'A jaar zijn vrijheid moeten missen- Een lange weg.- Een Hagenaar zond onlangs per brief een spo9dboodschap aan iemand in de nieuwe Schoolstraat bij het Lissabon (straatje) maar de boodschap kwam niet terecht. Nu is dozer dagen het geval opgehelderd de met 3 ct. gefrankeerde brief was door em slimmen postbeambte gezonden naar Lissabon in Portugal, en is nu als onbe stelbaar teruggekomen. Achterop staat in het Portugeesch (denkelijk inlichting van ons gezantschap te Lissabon) Naam van een straat te 's Gravenhage. Zaterdagnamiddag veryoegde zich ten gemeentehuize te Wildervank een paartje dat in ondertrouw wenschte opgenomen te worden, waarvan het bruidje 15 jaren en de bruidegom 19 jaren telde. Met het oog op den jeugdigen leeftijd van de bruid maakte de ambtenaar van den burgerlijken stand natuurlijk bezwaar het paartje in te schrijven. Ze moesten maar eerst toestemming van H. M. vragen. Dat was een heele tegenslag. De bruidegom was heelemaal de kluit kwijt. Maar mijnheer, „wie mouten 1" was het antwoord. De ambtenaar moest zich echter ook iu dit geval houden aan de wet en zond het trouwlustige paar onverrichterzake huis waarts. On weder. Te 's-Hertogenbosch ontlastte zich, Dins dagnamiddag j.l. tusschen 4 en 41/» uur, eene hevige onweersbui, waarbij de bliksemstralen schier onmiddelijk door donderslag werden gevolgd, terwijl groote hagelkorrels dicht vielen. Het on weder heeft, voor zoover bekend is geen schade veroorzaaktalleen joeg het voor een wijl alle carnavalsgasten de straat af en de café's binnen, alsof die 't nog al niet druk genoeg hadden met bezoek. Ze hebben daar hun eigen meening. In de Maandag gehouden Raadsvergadering te Schoterland kwam o a. in behandeling eene missive van Gedeput. Staten, houdende mede- deeling van een Koninklijk besluit, waarbij het traktement van den burgemeester van f 1600 op f 2200 en dat van den secretaris van f 1500 op f 2000 werd bepaald, in weerwil dat de Raad met algemeene stemmen atwijzend over die traktementsverhooging bad geadviseerd Gedeputeerde Staten ver zochten nu om, met het oog op deze verhoo gingen, da begrooling voor 1906 te wijzigen. Met 8 togen 7 stemmen werd besloten niet aan 't verzoek van Gedeput. Staten te voldoen. In een Dinsdagavond te Rotterdam gehouden bestuursvergadering der vereeniging tot bestrijding der Tuberculose is besloten tot oprichting van een zoehospitum ten dienste van de tuberculose-bestrijding bij het kind; voor dat doel is onlangs door den heer Van den Bergh f 100.000 beschikbaar gesteld. Als een bijzonderheid meldt men aan „Leeuw. Court.", dat te Leeuwarden aan de veemarkt door jhr. W. F. van Brandeler, uit Baarn, zijn aangekocht een koe en een stier, om 6 April a.s. naar Indië te worden verzonden. Ook een wedstrijd Te Kaalheide zal een rookwijdstrijd worden gehouden door de daar bestaande rookclub. Na afloopbal. Een treurig voorval. De echtelieden M. v. d B. te Dreumel (N.-Br.) moesten de vorige week van huis, om den treurigen plicht te volbrengen aan de moeder der vrouw de laatste eer te bewijzen. Daarom hadden zij hun kinderen bij v. d. B.'s moeder gebracht, die zoolang op de kleinen zou passen. Het vierjarig kleindochtertje wist aan de waakzaamheid van grootmoeder te ontsnappen, met het treurig gevolg, dat het na eenig zoeken gevonden werd ver dronken in de breede diepe treksloot achter het huis. (,,'s-H. Ct.") Schipbreuk. Verleden week werd in de Noordzee aan de kust de Urker botter 52 overstoomd door het naar Dordrecht bestemde Duitsche stoom schip „Taygeta", niettegenstaande de sein lichten der visschersschuit in orde waren en zij bovendien nog een fakkel ontstoken hadden. De botter zonk onmiddelijk. Van de drie opvarenden verdronk de knecht Jelle Hak- voort. Hij laat een vrouw en vijf jonge kinderen achter. De twee overigen hebben een paar angstige uren doorleefd. Toen schipper Toon Bakker weer boven water kwam, voelde hij zijn 13- jarig neefje op zijn rug, de armen om ooms hals geslagen. De schipper had de tegen woordigheid van geest te zwemmen, en toe vallig, want het was nacht en -de maan scheen niet, zoodat hij niets kon onderschei den, stiet hij op den kluiffoksraal, waarvan elk een uiteinde opzocht. Zoo hebben ze geruimen tijd rondgedreven, tot ze door de Urker botter 38 werden opgepikt. De opva renden van de 38 hebben hun kor (een waarde van eenige honderden guldens) opgeofferd om de schipbreukelingen te redden. Inmiddels had de „Taygeta" een sloep uitgezet, doch de redding was al geschied. De 38 heeft toen nog eenige uren naar den vermiste Jelle Hakvoort gezocht, doch helaas te ver geefs. Uit den doode herrezen. Uit een dorp in Noord-Holland vertrok on geveer tien jaren geleden, een ambachtsman naar Transvaal, zijne vrouw en kinderen achterlatende. In de eerste jaren ging het hem daar goed. Geregeld zond hij, volgens zijne belofte, aan zijn gezin in Holland geld; doch allengs liet hij minder van zich hooren, totdat, in en na den oorlog in Zuid-Afrika, volstrekt niets meer van hem vernomen werd. Hij werd dood geacht door de wereld en eindelijk ook door zijne vrouw, die vóór ongeveer een jaar een nieuw huwelijk aanging. Dezer dagen echter ontving de predikant van dat Noord-Kollandsche dorp een brief van een ambtgenoot uit Transvaal, die hem mededeelde, dat tot zijne gemeente o. a. be hoort de man, die in zijn vaderland sinds lang niet meer tot de levenden was gerekend. In dien brief werd, namens dezen man, dringend gevraagd om eenig bericht aangaande zijne viouw en kinderen, naar wie hij met groot heimwee zegt te verlangen. De predikant heeft den uit Afrika ontvan gen brief naar waarheid beantwoord, met bijvoeging van het portret van twee lief op gegroeide oppassende dochters, die de vader indertijd als kinderen had achtergelaten. („N. v. d. D. Veelbelovende jongens. Te Utrecht kwamen twee kleine jongens in een winkel, kochten wat en betaalden met een kwartje, dat bleek te zijn een met zilver overtrokken cent. Toen zij later met een dergelijk „dubbeltje" kwamen, dat van een halve cent, was gemaakt, was de winke lier op zijn hoede. De jongens echter ook. Zij verdwenen voor de man ze te pakken kon krijgen.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1