Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. N°, 1928. Donderdag 8 Maart 1906. I9de Jaargang LEVÉRING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burs op Texel. B R A X D W E Z E IV. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat ter voor koming van brand, eerstdaags een onderzoek zal worden ingesteld naar de verschillende stookplaatsen, stookinrichtingen en schoor- steenen in deze Gemeente. Ter voorkoming van onaangenaamheden, worden belanghebbenden dringend verzocht er voor te willen zorgen dat bestaande ge breken zoo spoedig mogelijk worden hersteld en de schoorsteenen zooveel noodig worden geveegd. Overtredingen worden gestraft met geld boete van ten hoogste f 25.— Texel, den 16 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 7 MAART 1906. De buitengewone vergaderingen van het Nut volgen elkander thans vlug op; naar onze lezers in de advertentien in dit nummer zullen lezen is de komende buitengewone ver gadering bepaald op Zaterdag a. s. Als spreker zal dien avond optreden de heer M. G. Brondgeest, van Utrecht; tot onderwerp zal de spreker hebbenTunis, Algiers en Marokko; dat door lichtbeelden zal worden opgeluisterd. De vele bezoekers die bij de vorige lezing „Een reis door Palestina,, (evenzoo met lichtbeelden opgeluisterd) zooveel hebben genoten, zullen zeker niet verzuimen ook nu weder deze buitengewone vergadering te gaan bijwonen en wellicht ook anderen daartoe opwekken. De heer Alb. Raven, leerling adsistent bij de H. S. M. te Kwadijk werd met ingang van 5 dezer overgeplaatst naar Alkmaar, om dienst te doen op het bureau van den chef van dienst der stoomtram Alkmaar-Bergen_ Onze vroegere plaatsgenoot Mej. M. K. Witte thans onderwijzeres te Haarlemmermeer werd in gelijke betrekking benoemd aan school E te Zaandam. De opname van het onderstaande wordt ons verzocht: „De ond. Vereeniging tot inkoop van vee voeder (de Waal) heeft onlangs hare voorjaars levering gehad van murwe lijnzaakoeken, waarvan een monster werd opgezonden naar het Rjjkslandbouwproefstation te Hoorn. De uitslag van dat onderzoek was als volgt eiwit 31,8 pCt.. vet 11 pCt.. vocht 12.3 pCt. en zuiverheid voldoende. Volgens de bepaling van het Rijkslandbouwproefstation is er aan de garantie voldaan; gedurende dezen winter heeft de vereeniging 62,000 KG. lijnkoeken aangevoerd." De vergadering van de afd. „Texel" der H. M. v. Landbouw gisterenavond in het hotel „De Zwaan" gehouden, was tamelijk goed bezocht Zij werd geleid door den heer Keesom, die in de vorige vergadering tot president verkozenthans die functie waarnam Na opening der vergadering door den voorz. welke daarbij o. m. den wensch uitsprak, dat 1906 een goed jaar voor allen mocht zijn, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Verschillende stukken waren ingekomen, waarvan eenige werden voorgelezen n. 1. een bericht van den heer Directeur van hH Rijkslandbouwproefstation dat een contro leur was aangesteld voor het onderzoek van meststoffen enz. die niet waren gesteld onder controle van een proefstation. Gevraagd werd het dien controleur niet aan de noodige steun en voorlichting te laten ontbreken. Een schrijven van den heer B C. Lap, dat hij wegens den grooten afstand van den Burg en het dikwijls 's avonds vergaderen van het bestuur bedankt voor de benoeming als lid daarvan. Een verzoek van de afdeeling Velsen om financieele steun met het oog op de daar dit jaar te houden algemeene vergadering. Ingekomen stukken, behalve het laatstge noemde dat later werd behandeld, worden voor kennisgeving aangenemen. De rekening van den penningmeester daarna ter tafel gebracht werd nagezien door een commisie van 3 personen bestaande uit de heeren P. K. Bremer, N. Schumaker en Jb. Jac. Roeper. Door eerstgenoemde werd verslag daarom trent uitgebracht waaruit bleek dat de alge meene rekening had als eindcijfer der uitgaven f 1097,29 en der ontvangsten f 228— en dus sloot met een nadeelig saldo van f 869,29 terwijl de rekening over de hengst sloot met een voordeelig saldo van f 34,20. De ontvangsten bedroegen hierbij f 640 en de uitgaven f 605,80. Het nadeelig saldo werd daardoor teruggebracht op t 835,09, terwijl de afdeeling in bezit heeft de hengst. Op voorstel der commissie wordt na eene korte opheldering van een der kleine postjes op de rekening, de reke^jng goedgekeurd, waarna de voorz. den penningmeester dank brengt voor zijn gehouden beheer. Op de vraag van een der leden of er geen bedrag wordt uitgetrokken voor afschrijving op de kosten van den hengst wordt opge merkt dat daarvan thans geen sprake kan zijn. Verder werd nog medegedeeld, dat in 1904 47 en in 1905 53 paarden bij den hengst waren geweest. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer Roelofïs, welke de benoeming aannam. Omtrent de vraag of dit jaar eene tentoon stelling zou worden gehouden werd overeen komstig het advies van het bestuur, hetwelk luide dit niet te doen, besloten. Verder stelt het bestunr voor ook dit jaar weder eene rammenkeuring te houden. De opmerking om daarbij tevens de moeders der ramlammeren ten toon te stellen gaf aanleiding tot eenige discussie. Door velen werd het zeer moeielijk geacht, omdat het gevaar van fraude daarbij niet gering was. Het bestuur zegt echter toe het te zullen overwegen Omtrent het verzoek van de afdeeling Velsen om fin. steun stelt het bestuur voor ook met het oog op mogelijk alhier te houden alg. vergadering, een bedrag van f 5. Door een der leden wordt ook met het oog daarop voorgesteld een bedrag van f 10 uit te trek ken daarvoor. Bij dit voorstel, in stemming gebracht, staakten de stem£nen, zoodat het werd aangehouden tot de volgende vergadering. OP een voorstel van het bestuur wordt besloten een adres van adhaesie te zenden, aan Z E. den minister van Landbouw inzake het verzoek van het bestuur dezer gemeente om voorziening in de behoefte aan landbouw onderwijs. Medegedeeld wordt dat het plan bestaat naar de in 1907 te houden internationale tentoonstelling te ,s Gravenhage eene collec tieve inzending van schapen daarheen te doen. Vooraf zou dan daarvan alhier eene keuring plaats hebben en eene keuze worden gedaan. Het bestuur herinnert er alleen aan, opdat men desgewenscht reeds nu zou kunnen beginnen met er enkele exemplaren voor gereed te maken. Naar aanleiding van eene opmerking die door heer Nobel moet zijn gemaakt, dat het proefveld alhier van weinig beteekenis was, en het misschien beter was als het maar werd opgeruimd, ontspon zich een vrij lang durige discussie, waaruit bleek, dat menigeen zuik een proefveld zeer gewenscht achtte, dat de plaats waar het nu was en de grond soort echter minder goed werd geoordeeld. De resultaten waren overigens zeer gunstig geweest, bewezen was, dat fosforzure kalk, kalk, Chili en tvooral Urine-bemesting zeer loonend was. De Voorz. nam op zich eens met den heer Nobel over de zaak te spreken en dan te beproeven een proefveld tA krijgen meer aan een hoofdweg. Volgens het reglement moet dit om de 10 jaren worden herzien; het thans geldende reglement werd vastgesteld op 2 Juni 1896, dit jaar moet de herziening dus weder plaats hebben, waarvoor het bestuur moet worden versterkt met 5 leden. Hiervoor werden ge kozen de heeren F. Keijser, P. K. Bremer, B. C. Lap, R. Joh. Keijser en N. Schumaker, welke zich allen die benoeming lieten wel gevallen. Aangezien bij de thans volgende rondvraag niemand meer iets had voor te stellen, wordt de veagadering onder dank voor de opkomst gesloten. Ook van elders komen thans prachtige voorwerpen in voor de tentoonstelling van „Texel's Belang." Een der bestuursleden ontving van den heer Kennedij, te Broek in Waterland, een fraai schilderstukje, door den gever prachtig op glas geteekend. De echtgenoote van genoemde heer voegde er een paar keurige tafelkleedjes bij, welke stellig ook al begeerde prijzen zullen blijken te zijn. Naar wij vernemen bestaat bij den Ned. Bond van Wielrijders het voornemen, om ter plaatse, waar thans nabij de Oude Schans, een wegwijzer van gemeentewege staat, behoudens toestemming van het gemeente bestuur, een nieuwe ijzeren wegwijzer op te richten. D en Hoorn. Zondag 4 Maart werd de nieuwe leeraar bij de Doopsgezinde gemeente alhier bij zijne gemeente ingeleid door ds. Dijkema van Hilversum, naar aanleiding vanlIKron. 29 vs. 10. Des namiddags hield ds. Scberpenhuysen zijne intreerede. Z.Eerw. had tot tekst ge kozen Handelingen 10 vs. 29. Zoowel des morgens als des middags was het kerkgebouw geheel gevuld met belang stellenden, waaronder velen van elders. Oudeschild, 6 Maart. In de godsdienst oefening, Zondag 1.1. in de Herv. Kerk ge houden, deelde Ds. C. Met, mede, dat een daartoe door de kerkelijke besturen van elders gezonden bouwkundige een onderzoek had ingesteld naar den staat der Pastorie en verklaard had, dat dit gebouw niet meer waard was hersteld te worden. Derhalve lag 't voor de hand, dat de Pastorie moest worden afgebroken en door eene nieuwe ver vangen. Nog in den loop der week zouden kerkvoogden en notabelen een ommegang bij de gemeenteleden houden, om giften te vragen of rentelooze voorschotten van f5.— Daarna zou getracht worden steun te erlangen bij de Synode. Mochten al deze pogingen gelukken, dan zal 't oude gebouw weldra verdwijnen, om plaats te maken voor een doelmatiger woning, 't Perceel van den heer Dros, vlak naast de Pastorie, zal ook worden herbouwd, zoodat te dier plaatse het dorp stellig eenige ver fraaiing zal ondergaan. Oosterend, 7 Maart. In de volgende week zal te Marseille scheep gaan en met de „Sindoro" naar Oost-Indië vertrekken onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. D. Bouma, die als onderwijzer ter beschikking van den Gouverneur-generaal is gesteld. Vlieland, 5 Maart. In den ouderdom van bijna 75 jaren overleed gisteren alhier de heer J. Smit, in leven oud onderwijzer. De overledene, die sinds eenige jaren zijn betrek king had neergelegd, bekleedde zijn functie bij het onderwijs meer dan vijftig jaren. Met grooten ijver en ambitie vervulde de heer Smit verschillende andere betiekkingen, ker kelijk en maatschappelijk. Een koi te ziekte maakte een einde aan zijn leven; waar zijn heengaan zijne familie in diepe droefheid achterlaat, wordt ook in den kleinen kring dezer gemeente in verschillende instellingen deze ledige plaats betreurt. lloog water Uit Maastricht vorige week De omliggende dorpen staan onder water. Het verkeer met de dorpen Meersen en Keer kan voor voetgangers alleen nog over houten noodbruggen geschieden. Zij zijn per rijtuig nog wel te bereiken, doch dan loopen de paarden tot de buik in het water. Het ver keer met Scharen en Heugen is te voet totaal verbroken. Volgens inlichtingen wies de Maas op een dag van 9 tot 3 uur bijna 2 meter. Zoo een snelle was is hier een zeldzaamheid. Tonnen, stoelen, tafels, kisten enz. drijven de Maas af. Des nachts werd aanhoudend hulpgeroep in het naburige dorp Heugen gehoord. Met fakkels en lantaarns trachtte men aan te duiden, waar hulp te verleenen. Zoover ik kan weten zijn geen menschen omgekomen. Talrijke arbeiders konden niet naar de stad komen werken, om de doodeenvoudige reden, dat men niet door het water kan. Het mishandelde meisje Te Zutfen stond terecht mej. Fennema, uit Bathmen, beschuldigd van gedurende 10 maanden haar 18-jarige dienstbode, JohanDa Voortman, op den huize „Menop" opgesloten te hebben gehouden in een staat van ver vuiling, haar gezondheid te hebben benadeeld door haar voldoend voedsel en buitenlucht te onthouden en haar herhaaldelijk te hebben mishandeld. De eisch is 1 jaar en 6 maanden hechte nis, met aftrek der preventieve hechtenis. Geheel ons land is in beroering over de ontvluchting van Frans Rosier en men begrijpt maar niet hoe zoo'n ontvluchting toch mogelijk is. Iemand herinnert zich nog een geval, een 50-tal jaren geleden, aan boord van een onzer oorlogschepen gebeurd met een matroos, Roest genaamd. Ook hij bezat de gave der dichtkunst, evenals Haarlemsche Frans. Roest zat in arrest aan boord en er werd scherp op hem gelet. Hij wist echter toch te ont komen door een gat, dat hij in zijn cel had gemaakt en liet het volgende stukje poëzie achter Heeren, als je Roest wilt houden, Moet je ijz'ren hutten bouwen Want een hut of gat van hout Is toch nu en nooit vertrouwd. Hier is 't mes en daar is 't gat, Morgen ben ik uit de stad.— Dus heeren, of je kijkt of ziet, Roest toch vindt ge nergeDs niet. De zegsman heeft ook nooit vernomen, of men Roest gevonden heeft. Haarlemsche Frans De premie, door de justitie uitgeloofd voor de aanhouding van Frans Rosier, is van f 100 tot f 500 verhoogd. Nu is er wat te verdienen. Frans Rosier aangehouden. Aan de „Tel." wordt uit Utrecht geseind dat Frans Rosier in een volkslosrement in de Waterstraat, in burnt wijk C. gelegen, is aangehouden. (BOEKHANDELg gPARKSTRAAT. TEXELSCHE COURMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Neder lot) 46 Cta. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. gBOEKHANDEL1 I PARKSTRAAT. g

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1