N<\ 1931. Zondag 18 Maart 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot van Advertentiën in alle Couranten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op' den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen b£ de Uitgevers LANGKEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. NATIONALE MILITIE. Oproeping in werkeiyken dienst van Zeemili- cien-Verlofgangers der liehting van 1904. TEXEL, 17 MAART 1906. Als gewoon werd de eerste markt in dit jaar weder 15 Maart gehouden; het weder leende or zich niet zoo bijzonder voor, ge- volgelijk was de aanvoer van weinig betee- kenis. Na dezen marktdag wordt weder iederen Maandag markt gehouden, doch vóór de te wachten lammerenmarkten, zijn ze van weinig beteekenis. Fantasie? De storm van de laatste dagen heeft groote tcbade aangericht naar de Couranten berichten weten te vertellen die berichten geschreven onder den eersten indruk, of zonder voldoend onderzoek schijnen weieens niet vrij te zijn van overdrijving, soms latei- tot een minimum teruggebracht. Voor de direct daarbij betrokkenen is dat niet ongeluk kig, doch de uitgevers van couranten komen er wel eons in moeielijkheid door. Dit moesten ook wij ondervinden tenge volge opname van het bericht van Den Hoorn (zie ons vorig nummer.) Naar aanleiding daarvan wordt ons mede gedeeld dat de in dat bericht bedoelde steen - glooiing niet is weggeslagen, zelfs geen kleinste deel er van, het wegslaan der duinen moet worden teruggebracht tot eenige zand verstuiving en de vrij wat stormschade aan den Prins Hendrikpolder, zou moeten luiden niet noemenswaardig. Berichten als bedoeld, in dezen zin te kunnen wijzigen is aangenaam, doch ze te moeten wijzigen is niet zoo aardig. Onze berichtgevers willen wij daarom aan raden met het verstrekken van berichten steeds voorzichlig te zijn, opdat wij bevrijd blijven van terechtwijzingen. Een sneeuw balletje dat voortrolt neemt steeds grooter afmeting aan, laat ons dit bedenken, en geen fantasie, doch nuchtere opmerking de pen besturen. Van 2 tot en met 15 Maart, zijn van hier verzonden: 11 koeien, 15 kalveren, 3 schapen en 24 varkens. Oudeschild, 16 Maart. In vliegende vaart kwam hedenmorgen een hollend paard langs den dijk naar de haven. Een spoorstok sleepte achter het dier aan. Op de haven gekomen struikelde het paard, viel neer en werd gegrepen, gelukkig voor 't nog onheilen had kunnen veroorzaken. Was de garnalenvangst vóór de jongste stormvloeden al heel zuinig, na dien tijd is er op stroom nagenoeg niets te vangen. De zeebodem is door gezonken wier enz. zeer verontreinigd. De garnalenyisschers beleven weer zorgvolle tijden. Den Hoorn, 15 Maart. Gisterenmiddag werd hier op de begraafplaats ter aarde besteld een op 't strand aangespoeld lijk van eeD, naar men denkt, EDgelsch visscher. Althans in den eenen broekzak bevond zich een leeren zakje met twee Engelsche tram kaartjes. In den andere zak was een rood katoenen zakdoek en om den hals een wit zijden doek. Het was gekleed in bruine broek, blauwwollen onderbroek, witflanellen hemd, gestreept overhemd, 2 blauwe truien, bruine kousen en lage schoenen. Geen dezer kleedingstukken was gemerkt. Koog, 15 Maart. Heden had de aanbe steding plaats van de herstelling der Ned. Herv. Kerk alhier. Ingekomen 8 biljetten, waarvan 2 van onwaarde. Ingeschreven was door P. Zoetelief f 1600,50 L Bruin 1584 J. v. Wessem 1519 C. Huisman 1495 G Kuip 1275 J. Veen 1252 Vlieland. De zangvereeniging „Harmonie" gaf in het hotel Meijer voor eene zeer volle zaal haar jaariijksche uitvoering. Dit concert 't welk meestal vroeger plaats vindt, was uitgesteld geworden door bizondere omstan digheden. De belangstelling was er niet minder groot om de heer Donia en zijn koor hebben alle eer van hunne uitvoering, die uitstekend is geslaagd. Zangnummers, afgewisseld door voordrachten, werden ten gehoore gebracht. Wat was het voor ieder een groot genoegen te luisteren naar den helderen, frisschen koorzang, naar de verschillende solo's en uit het gehoorde op te kunnen maken, wat „Harmonie" onder goede leiding vermag. De voordrachten hadden allen uitbundig succes, onze jonge dames worden daar al heel knap in. Daverend applaus dankte allen voor het genotene. Een geanimeerd bal besloot de uitvoering die tevens een goed slot was aan de Vlie- landsche wintervermakelijkheden. 14 Maart. De storm van Maandag heeft ook ons eiland, voornamelijk strand en duinen geteisterd. In 't dorp merkte men er zooveel niet van, al woei er eens een pan of een stuk zink van een dak, dat was zoo erg niet, maar daar buiten Daar zweepte de storm de golven omhoog, daar hadden de duinen en het strand het hard te verantwoorden, groote schade werd aan de dammen aangebracht. Een der torentjes op de zeeduinen, dienende voor een geleidelicht werd weggeslagen en verdween spoorloos, evenals een vluchthuisje van het loodswezen De dijken rondom de zoogen. „Kooremans- vallei" zijn doorgebroken en op verschillende plaatsen sloeg ruim 100 M. weg. Toen 's avonds het water het hoogtepunt bereikte, waren zeer velen aan het OosteiDde van het dorp aanwezig, de geheele straatweg naai de haven was overstroomd, van den steiger alleen het wachthuisje zichtbaar. Slechts weinig minder boog dan tien jaar geleden steeg het water. En de storm sloot alle communicatie met den vasten wal af. Vanmorgen was het een echte blijmare, dat de posten beiden „over" waren en ieder verlangde naar zijn brieven en berichten van drie, vier dagen oud. We zijn wel niet verwend tegenwoordig door geregelde postverbinding, maar dit werd zelfs hen, die anders nogal tevreden zijn met de bestaande toestanden, te bar. Nog jeugdig vuur? Uit Barneveld wordt de volgende liefelijke geschiedenis gemeld Dezer dagen kregen een paar samenwo nende broers, respectievelijk 86 en 82 jaar oud, bezoek van een eveneens alhier wonende broer, die 79 zomers telt. Na een kort samenzijn, ontstond er tusschen de twee jongste broers twist, die weldra werd gevolgd door een hevige vechtpartij. Vooral de 79 jarige werd erg toegetakeld. Nadat hij tegen den grond was geworpen, werden hem door zijn 3 jaar ouderen broer met de klompen gaten in het hoofd getrapt, waardoor een groot bloedverlies ontstond. Ook de 82-jarige moest echter, tengevolge van de hem toegebrachte verwondingen, heel wat bloed missen. Volgens sommigen is de ruzie ontstaan over een geldkwestieanderen beweren, dat een jeugdige schoone, van nog nauwelijks 20 lentes, aanleiding tot de vechtpartij gegeven heeft. Dat liep in de war. Een weduwvrouwtje te Wildervank, had „kermis gekregen" aan een weduwnaar. Af gesproken werd dat men een uitstapje zou maken naar Groningen, maar om hier geen onnoodige opspraak te wekken zou men niet gezamelijk op reis gaan, maar ieder afzonderlijk met de tram naar Zuidbroek rijden, om dan in Groningen bij 't uitstappen uit den trein zich bij elkaar te vervoegen. Ongelukkig stapte het weeuwtje te Zuid broek iu een verkeerden trein, die met baar wegstoomde in de richting Winschoten, zoo dat haar galant haar op het perron te Gro ningen tevergeefs zocht. Er zat voor hem nu niets anders op dan weer naar Wildervank terug te gaan. Het weeuwtje echter had in Winschoten een buurttrein genomen en was nu op weg naar Groningen. De treinen wis selden en de verliefden snelden elkaar voorbij, nog even een haastigen groot wisselend. Zoo stoomden zij al heen en weer en van het rendez-vouz kwam niets terecht. Niet veel aan te doen. A. D. uit Drachten, die wegens moord tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, doch na 35-jarige gevangenschap ontslagen werd (hij had van H.M. de Koningin gratie gekregen) vond bij zijn thuiskomst een eigen- aardigen toestand. Wijl hij tot levenslang was veroordeeld, bouwde een zijner familie leden op ziju eigendom een woning, waartoe hij nimmer toestemming gegeven had. Alles door hoog water. Te Moddergat (Pr.) spoelde het water over een lengte van 15 M. den binnenkant van den dijk over de kruin weg. In sommige huizen staat één meter water en slik. Drie gebouwen zijn iDgestort. Te Groningen zijn de Weenerdijken op drie plaatsen doorgebroken, koeien op stal verdron ken, alles staat onder water. Te Zwolle werden de menschen gewekt wier huizen door het water werden bedreigd. Het Kampereiland is geheel onder water. Te Zwijndrecht werden verschillende fabrie ken overstroomdin het postkantoor stond 10 c.M. water, zoodat de ambtenaren met de beenen in de hoogte de telegrammen moesten overseinen. De Dordtsche Courant kon niet op tijd ver schijnen, omdat de drukkerij onder water stond, met bloote beenen liepen de drukkers tus schen de machines door, om alles te bergen. Te Vlissingen zijn door het hooge water verschillende personen, vooral uit den kleinen middenstand geruïneerd. De Engelsche polder (Zuid-Beveland) is ge heel overstroomd, langs den dijk ligt have en goed der bewoners, verschillende huizen zijn ingestort, welgestelde lieden zijn tot den bedelstaf gebracht. In Tholen zijn een drietal polders ingevloeid. De polder Madroelen, onder Pernis, staat blank. Te St. Annaland is een vruchtbaren polder met bijna honderd woningen in een onstuimige zee veranderd. Te Raamdonksveer zijn de verwoestingen door het water aangebracht, vreeselijk. Duizenden en duizenden beloopt de schade. Uit Oud-Vosmeer schrijft menDe bebouwde kom onzer gemeente met haar drie kerken met torens, haar beide scholen en honderden knappe en mooie huizen staat midden in een plas. Geen teeken van leven. Aller- wege heerscht een doodsche stilte, alsof de gansche plaats uitgestorven was. Deze en nog meer berichten, getuigen van het onheil door den storm en de hooge waterstand aangericht. Ook in Belgie is de nood niet minder groot geweest dan in ons land. Ten bate van de door den storm en de overstrooming getrofienen, is door H. M. de Koningin een bedrag van f 15000 beschikbaar gesteld - wanneer dit goede voorbeeld ruime navolging vindt, dan zal veel leed gelenigd kunnen worden. Spoorwegongeluk te Bergen op Zoom. Dinsdag heeft op de lijn Bergen op Zoom Vlissingen een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De Duitsche mailtrein liep even voorbij Bergen op Zoom met volle kracht op een rangeerenden goederentrein. De locomotief werd naar links omvergeworpen, gevolgd door den tender. Rechts van den weg werd de bagagewagen geslingerd het daaropvolgend postrijtuig werd ingedrukt. Geen der reizigers bekwam eeDig letsel, doch ernstig gewond aan hoofd en beenen, is de hoofdconducteur Vos. Voorts licht ge kwetst P. van Geel, machinist. Ernstig ge wond zijn de leerling-machinist van Summeren die hootdwonden en aan beide handen kwet suren bekwam; voorts Schrauwen, conducteur der posterijen en Loos, hooldconducteur der Duitsche posterijen, te Ouberhausen. De toestand van alle gekwesten is gunstig te noemen. De vrouw nummer twee. Aan het station te Assen bracht eene dame mot een hondje een heer naar den trein bij het afscheid nemen kustte mijnheer eerst het hondje en toen de dame, blijkbaar zijn vrouw 1 (P. G. C.) BOEKHANDEL[ [parkstraat. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bïïbö 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedem.' ~d 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Frys der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. [boekhandel^ PARKSTRAAT. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de Zeemilicien-Verlofgangers, wier namen bieronder zijn vermeld, ieder op bet achter zijnen naam aangegeven tijdstip, in werkelijken dienst worden opgeroepeD, ten einde gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend. Eelman, Dirk; Graaf de, Cornelis; Knol, Simon Eelman, Reijer Jacoballen te Texel, om op te komen den 7 April 1906, aan boord van bet Wachtschip te Willemsoord. De verlofgangers behooren zich, elk op den voor hem bepaalden dag, te twaalf uur des middags of zoo spoe dig mogelijk na dit uur, aan te melden bij den Com mandant van het schip, aan boord waarvan zij zullen worden geoefend, gekleed in hunne bij bun vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleediiigstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hunne zakboekjes, met dien verstande, dat zij hiertoe slechts dan den vorigen dag reeds op reis behoeven te gaan, wanneer de plaats van bestemming niet biDnen een dag kan worden bereikt; terwijl zij, die door ziekte of ge breken verhinderd worden op den bepaalden datum aldaar aanwezig te zijn, zich onverwijld na bun herstel daarheen behooren te begeven en zich alsdan moeten ver voegen bij den Commandant van het Wachtschip aldaar. Voorts worden de verlofgangers herinnerd, dat zij bij latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden en dat volgens artikel 133 der Militiewet 1901 de verlofganger, die niet aan de oproeping vol doet, als deserteur zal worden behandeld. De opgeroepen verlofgangers, voor zooveel zij bin nenslands verblijf houden, moeten zich daags voor bun vertrek, des voormiddags tusscben tien en twaalf uren, ter Gemei ntesecretarie vervoegen, ten einde op hunne verlofpassin door den Burgemeester den dag van vertrek te doen vermelden en inlichtingen te ontvangen aan gaande de reis. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten ver hinderen, moet hiervan zoodra mogelijk, met inlevering van cene op gezegeld papier geschreven en gelegali seerde geneeskundige verklaring betreffende den ver lofganger, ter Gemeentesecretarie worden kennis gege ven. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onver mogen cene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft bet verlofgungi ra, aan wie, in verband met een vorig on derzoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskun dige reeds eenc verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet- gclegalisecide verklaring worden volstaan. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkom it, daar deze openbare bekendmaking eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoor lijk is opgeroepen. Texel, den 15 Maart 1906, De Burgemeester voornoemd, W. E. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1