N°. 1933. Zondag 25 Maart 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BUREAU tot plaatsing van Arivertentiën in alle Couranten. LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. Binnenland. ïj» »it bl :i veracht) nt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buao op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 sok, gevon den op de Steenenplaats, 1 handschoen, ge vonden op den Waalderweg, 1 stukje band gevonden in den winkel van C. M. Koorn te Den Burg. KIEZERSLIJST. TEXEL, 24 MAART 1906. De Lente. Voor wie er nog aan mocht twijfelen, willen wij er aan herinneren dat Woensdagmiddag te half twee de Lente is begonnen, volgens den kalender. De temperatuur, een Noordelijke ijzige wind met sneeuw- en hagelbuien, is anders zeer geschikt om ons de illussie van de komst der lieve Lente te benemen de winterjas wordt nog niet versmaad, een extra-scliepje in de kachel is nog aangenaam. Een liedje uit onze kinderjaren luidde Daar komt de lieve Lente, De Lente komt in 'tland, enz. De dichters weten dat heel aardig te zeg gen en houden maar steeds gelijken tred met den kalender, doch de natuur leert wel anders. Toch zijn er veel verschijnselen welke aantoonen dat we door het barre jaargetijde heen zijn, zooals het lengen der dagen, de in het veld opstijgende 'leeuwerik die zijn lied doet hooren, de komst van den ooijevaar en andere vogels, het uitloopen van vroege bloemheesters en zoo meer. Ook de Kievit bewijst dit alreeds, in Friesland toch werd alreeds het eerste kievietsei den Commissaris der Koningin aangeboden door den heer Wolff te Rauwerd, en werd reeds Dinsdag het eerste kievitsei ontvangen door den poelier Tjeërda te Workum. Die verschijnselen bedriegen niet, en al is het dan nog geen lenteweder zooals de dichters het beziDgen, de tijd er voor is toch reeds daar, en eeue kleine wending van de natuur kan ons de lente spoedig volop doen genieton. Moge die tijd niet verre meer af zijn, het nieuwe leven zich tot aller genoegen spoedig doen gevoelen, het in waarheid spoedig Lente zijn. Naar wij vernemen is op voordracht van den Min. van Landbouw Nijverheid en Handel, door H. M. de Koningin benoemd tot correspondent voor Texel van de Directie van de Landbouw, bij het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, de Heer N. W. J. Schumaker, alhier. In de „N. R Ct." komt een ingezonden stuk voor, onderteekend door J. Henri Pilaar, met als onderschrift een verzoek aan andere bladen, om dit stuk over te nemen. Bedoeld stuk luidt als volgt: Wij bebben met de opname van bovenst, artikel aanvankelijk gewacht, omdat hetgeen bekend werd gemaakt door de Comm. van het „Algemeen Watersnoodfond" te Amster dam, ook ons, als velen, in den waan bracht, dat particuliere bemoeiing niet noodig was. Nu echter wordt gemeld, dat zulks wel degelijk het geval is en zelfs door de bedoelde comm. wordt erkend, dat aanzienlijke bedra gen noodig zulloD zijn, meer dan waarover zij heeft te beschikken, meenden wij bet goed bovenstaand stuk over te nemen, in de ver- wacbtiDg dat zich ook hier een plaatselijke Commissie zal vestigen om voor onze zoo zwaar getroffen zuidelijke landgenooten werk zaam te zijn. De Cocksdorp, 22 Maart. Mej. A. Barends deed heden te 's Gravenhage met gunstig gevolg examen voor de Nuttige Handwerken. De jongeheer A, Dros Dz. slaagde bij het admissie-examen voor de Zeevaartschool te West-Terschelliüg. (Opleiding machinist ter koopvaardij.) Den Hoobn, 22 Maart. De beer W. H. Lap alhier ontving gisteren zijne aanstelling tot tweede officier op een der stoomschepen der lijn Java-China en Japan. Hij zal voor den tijd van drie jaar, volgens contract als passagier per stoomschip „Sophie" naar Java bestemd, den 2lste April vertrekken. Oudeschild, 23 Maart. Onze voormalige plaatsgenoot de heer G. Sz. Kuijper, thans woonachtig te Helder, is benoemd tot onbe zoldigd Rijksveldwachter. Er wordt hier tegenwoordig een aardige industrie uitgeoefend, iets dat men zou kunnen rangschikken onder huisvlijt Velen vervaar digen van 't z. g. hoedenstroo, afkomstig van de lading uit de „Serbia" alleraardigste voor werpen, zooals bloemtafels, matjes enz. Dit stroo wordt verkocht door een handelaar, die in de te Wieringen gehouden veiling een goeden inslag deed. Sommigen hebben er werkelijk een groote handigheid in verkregen. Een prachtige gelegenheid om wat mooie dingen te maken en af te staan voor de a. s. ten toonstelling van „Texels Belang." Wie dit doet zal ondervindeo, dat zijn liefdewerk op hoogen prijs wordt gesteld. Bij de Donderdag gehouden aanbesteding door den bouwkundige, den Heer Te Nuyl, voor het amoveeren en weder opbouwen van een Woonhuis, annex bakkerij en winkel te Oudeschild, voor den Heer Joh. P. Dros aldaar, waren ingekomen 10inschrijvingsbiljetteD,als: Jn. Veen, Oudeschild f 2805 G. Kuip, Koog 2786- R Boom, Oudeschild 2420 Gbrs de Wyn 2387- C. HuismaD, Burg 2368 C. Buisman 2350 L. Bruin 2269- J. J. v. Wessem, Burg 2266 V. d. Sterr, Helder 2131 P. J. Zoetelief, Burg 1984 Vlieland. Op het strand alhier spoelde aan een bruin geschilderde reddings-gordel, waarop met zwarte lettersJ. W. F. Lt 597. De gordel is waarschijnlijk afkomstig van een Engelsche stoomtrawler. Naar wij vernemen, heelt H. M. de Koningin-Moeder aan heeren administrateuren van het Fonds der Algemeene Vereenigde Commissie ter lenigiDg van lampen door watersnood in Nederland, onmiddelijk na het bekend worden van den laatsten watersnood doen schrijven dat, hoewel H. M. met zeer groote belangstelling en deelneming de berich ten volgt van de op ditoogenblik door waters nood zoo zeer geteisterde streeken, H. M. Daar aanleiding van de door heeren admini strateuren in deze, reeds bij een vorigen ramp door watersnood, aan H. M. gegeven inlichtingeij, vermeent van die belangstelling door het geven van eenige geldelijken steun eerst dan te moeten doen blijken, indien ad ministrateuren, het oogenblik gekomen achten om voor het fonds, in verband met de jongste rampen, Dieuwen steun te vragen. (N R.Ct.) Ter voorkoming van misverstand. Het Provinciaal Watersnood - Comité in Zeeland verzoekt dringend in het belang van de slachtoffers der overstroomingen mede te deeleD, dat de meening, dat er geene giften meer noodig zijn, waartoe men zou komen, na het bericht van de algemeene watersnood- commissie te Amsterdam, öp eene misvatting berust. Het algemeen Fonds dient slechts voor hulp in den eersten onmiddellijken nood en is daartoe wel toereikend, heeft zelfs dus geen bijdragen noodig. Het provinciaal-comité wenscht echter te geraken tot schadevergoe ding aan de slachtoffers, ter voorkoming van jarenlange ellende. Hiertoe is het algemeen Fonds niet bestemd. Er is dus zeer veel geld noodig, waartoe een dringend beroep op de liefdadigheid wordt gedaan. 't Luwt al, geen bouillon en eieren. Aan de „Tel." wordt gemeld, dat Frans Rosier, die in het huis van bewaring te Rotterdam nog steeds alle voedsel weigert, in plaats van met bouillon en eieren eiken dag gevoerd wordt met zeer vloeibare snert, die hem door de wakers wordt ingepompt in de maag, doch die hij dan dadelijk weer uitspuwt. Hij ligt bijna den gansehen dag te bed. Men schijDt er dus nog steeds op gesteld te zijn den man, die voor de maatschappij meer tot last dan tot lust is, tegen zijn zin in het leven te houden. Vreemde principe. 'n Flinke dominee; Maandagnamiddag van 12 dezer, den dag der dijkbreuken, was vóór den Sint-Anna- landschen wal een scheepje iu nood De predikant der N. H. G. aldaar zocht mannen die hem bij zijne pogingen tot redding zouden helpen. Ten slotte, na verschillende ver- geefsche dringende uitnoodigingen, was een schippersknecht bereid met hem mee te gaan. Met eene roeiboot werd naar het scheepje geroeid en zoo werden de opvarenden van een wissen dood gered. Dat noemen wij terecht een man van de daad 1 Schadelijk gedierte. Met het oog op de omstandigheid, dat in sommige gedeelten van Goes tal van ratten worden gevonden, die veel last veroorzaken, heeft het dagelijksch bestuur dier gemeente ook omdat het uit een hygiënisch oogpunt wenscbelijk is die dieren zooveel mogelijk onschadelijk te maken, gedurende eenige dagen de gelegenheid opengesteld doode ratten in te leveren tegen een vergoeding van twee en een halve cent per stuk. 't Moet uit het buitenland komen. De heer Jac. Post te Rotterdam, propa gandist van het „Algemeen Nederlandscb Verbond", deelt in „Nederlandia" het vol gende mede „Eene dame te Rotterdam wenschte een meubelstuk te laten vervaardigen naar een model, in Parijs gekocht. Een bekwaam werkman van een onzer grootte meubelfa brieken werd naar deze dame afgezonden om het model op te nemen. Deze dame vroeg hem, of hij het meubelstuk wel net zoo zou kunnen vervaardigen. Doch wie schetst de verbazing der dame, toen zij ver nam, dat het modelmeubel door hem zelf vervaardigd was, zooals bleek uit het merk, dat hij haar aan de achterzijde er van liet zien. Dit meubelstuk was indertijd uit Holland naar Parijs gezonden en daar als Fransch gekocht 1 „Zoo was het ook met een zilveren bekertje dat in Port-Elisabeth voor Engelsch fabrikaat gekocht was, maar blijkens het merk afkom stig was van een onzer Nederlandsche fabrie ken van gouden en zilveren voorwerpen." 't Gebeurde op Overijselijk onder de gemeente Gastel, vertelt „de Grondwet". Zaterdag werd daar in één der bierhuizen welke als paddestoelen langs dien weg ver rijzen, de hulp ingeroepen van één ODzer geneesheeren, wijl moeder de vrouw niet al te best was. de dokter kwam onderzocht de vrouw—en vroeg wat water ter onderzoek. Zulks getoond, verzocht hij hem, dit ter nader onderzoek, aan huis te bezorgen. De dokter weg. De kostganger in een bui van letterlijke opvattiDg, neemt zijn fiets, pakt de aartsvaderlijke „pot de Chambre" met z'n vollen inhoud en rent rn9t z'n potje in de eene hand, den dokter achterop, Daar Roosendaal. Op Kalsdonk vliegt hij den ge neesheer voorbij en steekt het familiestuk triomfantelijk in de hoogte. Verbluft en met ingehouden proest-lach, zegt de dokter hem dadelijk te zullen volgen. Voort gaat het dan weer naar Roosendaal, door de Molen straat naar de markt, nagegaapt en toege schreeuwd door de schaterlachende voorbij gangers. Met een sierlijke kunst zwaai op z'n fiets houdt hij voor het huis van den dokter stil, belt aan en biedt de juffrouw die opendoet het zoo zuinig overgebrachte presentje aan. Onthutst wijkt ze terug en om meerdere volkstoeloop voor de woning te vermijden, laat ze hem binnen, doch ziet zich verplicht, om aan een opgekomen lachbui lucht te ge ven, de verdere bespreking aan een dienst bode over te laten. Triomfantelijk zet de man z'n kostbaren last op dokterstafel en met 'n air als wilde hij zeggen, hoe geef ik hem dat af, zegt de meid dat hij dit op last van mijnheer de dokter hier moest deponeeren. Schaterend bekijkt de meid 't familiestuk met zijn kostbren inhoud en haastig verlaat de man des dokters woning. Wat 'n ambitie. Voor de verkiezing van vijf leden patroons voor de Kamer van Arbeid voor de bouw vakken en aanverwante bedrijven te Rotter dam, Dinsdag gehouden, werd uitgebracht één stem, en die was nog blanco. boekhandel (PAKKSTKAAT.( TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dem Bdko 30 Cts. Franco per post door ge heel Nidebl'.>T) 46 CU. Near Amerika en andere landen met rerhooging der porto'a. Prys der AdverUnlién Van 1 tot 6 regela 30 CU. Iedere regel meer 6 CU. Groote lettera en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewyanummere 2 CU. per nummer. |BOEKIiANDEL| (park STRAAT. Burgemeester en Wethouders van Texal; Gelet op art. 28 der Kii swet, Maken bekend, dat do door hen vastgestelde kiezerslijst en afzonderlijke lijsten van hen, die met betrekking tot cene of meer der verkiezin gen van de kiezerslijst afgevoerd of daarop ge bracht zijn, van 23 Maart tot en met 21 April e.k. ter secretarie dezer gemeente ter iDzage liggen en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar zijn. Texel, 22 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. EEIJSER, Lo.-B. RUIBING, Secr. Het mag zeker als algemeen bekend worden beschouwd, welke verwoestingen de jongste overstroomingen in ons land hebben aangebracht. Vooral de provincie Zeeland is wel bet meest ge teisterd. Daar toch zijn niet minder dan een elftal polders geheel of gedeeltelijk overstroomd en hebben de be woners, die bijna alleen van den landbouw moeten leven, niel alleen hunne onmiddelijkc verdiensten, doch velen ook bun have cn goed verloren. Het is geens zins mijn plan een herhaling to geven van de opsom ming dor gebeurtenissen, welke in de dagbladen uit voerig zijn beschreven, doch wenschte ik alleen te vragen i/Waaf blijven in bet deel van ons land ten N. van Zeeland de commission, welko zich belasten willen met bet inzamelen van giften voor deze ongelukkige slacht offers Zeker billijk ik bet dat men giften inzamelt voor ongclukkigen buiten ons land, want liefdadigheid kent geene nationaliteit, doch moeten wij niet ecrsl om ons been zien of daar iets te doen is in bet belang van noodlijdenden Er is bier veel, zeer veel te doen. Alleen spoedige hulp kan bier de nood cenigzins lenigen. Te Tiiolen zijm o.a. ruim 300 personen tij delijk onder dak gebracht, die zijn moeten vluchten met achterlating van alles wat zij bezaten. Wel zeggen de berichten dat doze arme lieden spoedig weer zullen kunnen terugkeeren, doch «wat dan?// Komt dan juist niet de kommer cn ellende aan? Wat toch zal er over zijn van den inboedel, wanneer deze mcnschen hunne buisjes zijn binnengetreden, ten minste als ze er nog staan En wat er nog over is, zal door het water zoodanig zijn beschadigd, dat bet niet meer te gebruiken is. Welaan dan, laten wij, niet-bewoners der geteisterde streken, eens iets voor deze beklagenswaardige slacht offers trachten te doen, door in alle doelen van ons land commission te vormen tot het inzamelen van giften. Zij, die zich zoo beijverd hebben voor het inzamelen van giften voor onze stamverwanten in de Afrikaansche Republieken alsmede voor de ongelukkige slachtoffers der jodenvervolging in Rusland, zij moeten cn mogen niet lijdelijk toezien dat voor noodlijdenden in eigen land, niets wordt gedaan, dan alleen door de gevormde commission uit de geteisterde streken.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1