N°. 1934. Donderdag 29 Maart 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD fe DE P.OOIJ, Parkstraat Bup.o op Texel. Dit bljd verschtJnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentie» vóór 10 nnr op den dag der uitgave SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de schiet oefeningen bij Neeltjes Nol dit jaar zullen plaats hebben vanaf 3 April tot ultimo September. Texel, den 24 Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 28 MAART 1906. Watersnood. De ramp, die kort geleden het Zuidelijk deel van ons land heeft getroffen, heeft alom in den lande deernis gewekt met de zoo zwaar getroffenen, en op vele plaatsen hebben zich commissies gevormd om door het inzamelen van bijdragen de stoffelijke nood te lenigen. Ook Texel blijft niet achterwege, volgens eene advertentie in dit nummer zal ook hier een beroep worden gedaan op de offervaar digheid der ingezetenen, moge die roepstem rijke vruchten geven. Maakten wij in ons vorig nummer melding dat in Friesland reeds Dinsdag de eerste kievitseieren waren gevonden, ook hier werd ons zulk een product vertoond dooi den poelier Plaatsman, Zaterdag j.l. toen juist onze courant was afgedrukthet ei was gevonden door de Vries, in den polder Eierland. Toch schijnt dit niet het eerste kievitsei te zijn geweest wat dit jaar op Texel werd gevonden, want melding werd gemaakt dat reeds den vorigen dag een der gelijk ei gevonden was. Hoe het zij, de nieuwe vrucht is in aantocht, de fijnproevers kunnen zich vergasten en als het weer zich een weinig gunstig doet kennen dan zal' de aanvoer wel spoedig beteekenend zijn. V. P. N. Naar men ons mededeelt zijn de eerste honderd eieren (Minorcas) in de broed machine gegaan. Een tweede machine voor 200 eieren wordt aangekocht, die met Orpingtons zal gevuld worden. Het voornemen bestaat om dit jaar drie maal met 30d eieren te gelijk te broeden en wanneer het niet te veel tegenvalt, de kuikens voor de leden beschikbaar te stellen, niet tegen 30 cent zooals verleden jaar, maar tegen 15 cent per stuk. Naar wij vernemen is de rijksveldwach ter "VV. Jongepier, vroeger te de Cocksdorp, thans te Noord Scharwoude, met ingang van 15 Maart j.l. benoemd tot brigadier en met ingang van 24 Mrt overgeplaatst naar Weesp. Volgens mededeeling van den Inspec teur van het loodswezen (3e District) is in het Malzwin een torpedo-terrein afgebakend als volgt a de Zuidpunt door een rood en zwart geblokte stompe ton met liggend kruis, in het merk lichttoren Kijkduin midden tus- schen de torens van de Katholieke en de Heldersche kerk b. de Oostpunt door eene rood en zwart geblokte stompe ton met liggend kruis, in hetzelfde merk c. de Noordpunt door de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton No. 1 met ruit van de Bollen d. de Westpunt door het torpedotransport vaartuig „Mercuur" bij ontstentenis van dit vaartuig door een stoombarkas. Wanneer van de „Mercuur" of van de stoombarkas eene roode vlag waait, is het afgebakende terrein voor de scheepvaart on veilig. Op de Roede van Texel, nabij den Zuidwal, zijn ten dienste der torpedo oefeningen tijdelijk twee roode spitse tonnen gelegd. Deze tonnen zijn van geen belang voor de scheepvaart. Van 23 tot en met 26 Maart zijn van hier verzonden 19 koeien, 17 kalveren, 8 schapen en 22 varkens. Opnieuw zijn bij het Bestuur van Texels Belang mooie voorwerpen van elders inge komen, nu van Weesp, als prijzen voor de a. s. groote verloting. Reeds kwam een mooie hoeveelheid bijeen, die zeker uit de gemeente zelve nog belangrijk zal worden aangevuld. Oueschild, 26 Maart. Twee ondernemende vischhandelaars van hier hebben indenjong- steu herfst beproefd of gepelde garnalen in zout verduurzaamd konden worden. De proef werd op uitgebreide schaal genomen en meni geen verdiende heel wat met het pellen der garnalen, waarna ze in flesschen met schroef- sluiting in 't zout werden gelegd. Daarna zijn door 't geheele land monsters verzonden, doch wat verlangd werd is niet bereikt. De aldus behandelde garnalen gingen toch tot bederf over en er waren geen afnemers voor te vinden. Voor de ondernemers was dit een schadepost, wat te meer valt te bejammeren, omdat anders door menigeen 't geheele jaar aardig wat verdiend was geworden met 't visschen en 't pellen dei- garnalen. Bij de strandvonderij alhier is aange bracht een in zee opgevischt vat met drop, gemerkt„A. S. V. B. 2. Oosterend, 27 Maart. De bemanning van de blazerschuit T. X. 95 heeft Zaterdag j.l. wel in gevaar verkeerd bij het varen van Nieuwediep naar hier. Toen toch was men vanaf een der kanonneerbooten aan het schijfschieten. Plotseling kwam er met tame lijke kracht een kogel aan boord van de T. X. 95, gelukkig zonder iemand te raken. Wat moer voorzichtigheid bij het vuren is zeker aan te bevelen. De Cocksdorp, 26 Maart. Het zoontje van den landbouwer H. Smit, wonende in Eierland had Zaterdag j. 1. het ongeluk een been te breken. Het ongeluk geschiedde, doordien het ventje bij het springen van eene in gang zijnde driewielige kar kwam te vallen en daarbij een wiel over het been kreeg. Dr. Van der Veght kon spoedig heelkun dige hulp verleenen. Vlieland Met groot leedwezen vernamen talrijke ingezetenen het aanstaand vertrek van den heer F. H. Eydman naar Rijswijk. Het is algemeen bekend wat de eigenaar van de stoomboot „Vlieland" voor ons eiland deed, onnoodig is het, dit te herinneren. De vereeniging „VlielandsBelang"benoemde in hare vergadering van Zaterdag j.l met algemeene stemmen den heer Eydman tot eerelid. Een bewijs van waardeering en sympathie. Bij hun vertrek zullen voorzeker oprechte wenschen voor hun welzijn den heer en mevrouw Eydman begeleiden naar hunne nieuwe woonplaats. Een oud recept. Een niet zeer appetijtelijk middel togen keelpijn deed men ons dezer dagen aan de hand, en wel een gedragen kous om den hals binden en deze eraan houden, zoolang de pijn duurt. We zagen er iemand mee roudloopen, die in ernst aan de wonderkracht van zijn kous geloofde. Wel moge het hem bekomen. („R. N.") Al vroegtijdig beangst. Men schrijft aan de „Ass. Cour." Met de vooruitzichten op een goeden, wild stand in de a s. herfst ziet het er niet al te rooskleurig uit. In Maart toch plegen de oude moerhazen voor het eerst te werpen en het lot van deze eerste jongen beslist gewoonlijk over den wildstand in den daarop- volgenden herfst. Is het weer in Maart gunstig, dan kunnen de jongen zich ook voor spoedig ontwikkelen en reeds in Augustus tot instandhouding der soort meewerken. De milde weersgesteldheid, welke dit voor jaar kenmerkte, had vroeger dan andere jaren aan tal van jonge hazen het aanzijn geschonken. Het staat nu evenwel te vreezen dat het jonge broed niet bestand zal blijken tegen de ruwe weersgesteldheid der laatste weken. Nieuwe industrie. Naar de „Limb. Koerier" verneemt worden te Griendtsveen plannen beraamd, die een enorme ommekeer kunnen teweegbrengen in vervaardigen van turfbriketten. Worden nu toch briketten vervaardigd van turven, die op de ouderwotsche manier gestoken en op natuurlijke wijze gedroogd zijn, door ze her haaldelijk om te stapelen en te verzetten, zoo wil men nu proeven doen op groote schaal om door middel van electriciteifc het turfveen, zooals het uit de aarde wordt ge stoken, machinaal te drogen en tegelijkertijd tot briketten te persen. Indien deze proeven naar wensch slagen, worden belangrijke ar beidsduur en kosten uitgespaard. Een vreemde bekeuring. Voor den kantonrechter te Rotterdam had zich iemand te verantwoorden wegens het in den trein zitten zonder geldig plaatsbewijs. Uit de behandeling bleek, dat, toen de conducteur kwam om bet biljet te knippen, de reiziger het had doorgescheuid en den conducteur het gedeelte voor den heenreis aanbood. De kantonrechter was niet weinig verwon derd over die bekeuring, en zeide zich altijd aan dezelfde overtreding schuldig te maken. De ambtenaar van het O. M. verzocht de zaak een week aan te houden, daar hij over het te nemen requisitoir nog eens wilde denken. Aldus werd besloten. Een paar weken geleden vervoegde zich bij den burgemeester van Lekkerkerk, een reiziger in schoolbordenverf. Hij wist niet alleen zijn waren met welbespraaktheid aan te prijzen, doch hij haalde ook een geheel pak attesten voor den dag van hoofden van Scholen in verschillende plaatsen, die hunne tevredenheid betuigden over de dofzwarte verf van den reiziger. Toen nu de man ver klaarde, dat hij de beide wethouders had gesproken, die verlangden dat de schoolborden zouden worden geverfd, gaf de burgemeester den kunstschilder verlof zijn zwarte kunst op de borden toe te passen En daar stak meneer van wal. Verf je niet, zoo heb je niet dertig schoolborden in twee uur tijds. Met de uitdrukkelijke bepaling, dat de borden vóór het beschrijven moesten worden afge- wasschen vertrok de zwarte borden veif-kun- stenaarNatuurlijk werd dit voorschrift opgevolgd mét het resultaat, dat het school- personeel waschte, en waschte en al de verf die uit een soort zwartsel scheen te bestaan dagen lang van de borden afwaschte, terwijl de laatste er door de kunstbewerking waarlijk niet beter op geworden waren. v Goedkoop wonen I In de afgeloopen week zijn te Rotterdam ten overstaan van den notaris S. J. Van den Berg, 6 woonhuizen verkocht voor f 1600, dat is ruim f 266 per stuk! 't zullen er ook huizen naar wezen. COURANT Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederlmt) 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cis.-per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1