Buitenland. Ingezonden Stukken Hedendaagsche toestanden Te Bleiswijk zocht een boerenknecht een dienst, op voorwaarde, dat hij van het paard en rijtuig van den boer kon gebruik maken als hij wilde uitgaan. Het wilde hem echter niet gelukken, maar hij wist raad. Zijn meisje ging naar den boer en verhuurde zich voor t 200 met de conditie, dat zij om de tien weken paard en rijtuig zou mogen ge bruiken. Dit gelukte en zoo was men toch gered 1 Gevaar van gelijksoortige doosjes. De echtgenoote van K. S. te Stedum mee- nende uit een doosje wat chinine te nemen, nam evenwel uit een gelijkvormig doosje dat er naast stond eene dosis zoutzuur, een ge woonlijk snel werkend vergif, dat de juffrouw voor de wasch gebruikte. Gelukkig werd de vergissing nog tijdig ontdekt en in allerijl om den dokter gezonden. Door het flinke optreden van den heer J. Nijhoff gelukte het den maaginhoud uit te pompen en de vrouw buiten gevaar te stellen. Wij zullen dit ook maar opnemen. Door een groot aantal dames-telegrafisten is protest aangeteekend tegen een stukje in de „Telegraaf", getiteld „Don Juan", waarin allerlei voorstellingen worden gegeven van toestanden die aan het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam zouden heerschen, met name een hoofdambtenaar betreffend. Thans, na een onderhoud met enkele der onderteekenaarsters verklaart de redactie van genoemd blad, dat het stukje, waartegen ge protesteerd werd, is geplaatst, omdat onder het publiek de malste dingen verteld werden en het nuttig en nooaig was de zaak openlijk ter sprake te brengen. Nu er protest is gekomen, gelooft de redactie dat de geruchten laster zijn. Was het niet beter geweest, wanneer de redactie eerst eens bij de betrokken dames had geinformeord, vraagt de „N. Gron. Crt„. Een lieve familie. Uit Didam schrijft men, dat de marechaus see, die kwam om twee minderjarige kinderen van vrouw Driessen een jongen van 17 en een meisje van 15 jaar, die resp. naar de opvoedingsgestichten, te Alkmaar en te Montfoort moesten worden overgebracht weder teleurgesteld is. Vrouw Dj iessen wist zich zoo lang bij de deur staande te houden, toen de marechaussees verschenen en toegang eischten, dat de jongen kon ontsnappen, de bosschen in, om het leven van de oudere broeders, Hendrik en Bernardus, als zwerver te gaan deelen. Het meisje is aangehouden en de moeder wegens verzet tegen de politie in hechtenis genomen. Wel een bijzonderheid. Als een bijzonderheid word vermeld dat door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Zwolle een blinde 76-jarige man, van beroep stoelenmatter, met een 53-jarige vrouw in den echt werd vereenigd, bij welke gelegenheid niet minder dan vijf kinderen, waarvan het oudste reeds 26 jaren telt, door beiden werd herkend. Een ongelukkige afloop. Zaterdagmiddag tegenhalf-een wildeschipper L. de Haan de haven van Werkendam bin- nenloopen. Hij was alleen aan boord met zijn vrouw, die hielp en het zwaard wilde opdraaien, toen zij uitgleed en overboord geraakte. De man dacht niet aan het behoud van zijn schip, dat door den feilen stroom werd meegesleept, hij sprong zoo vlug mogelijk in de roeiboot en greep naar den drenkeling die telkens weer ondergesleurd werd. Drie maal had hij haar bijna' vast, maar telkens greep hij mis en toen verdween zij voorgoed in de diepte. De salonstoomboot Stein, van Fop Smit, die juist aankwam, trachtte ook hulp te beiden. Alle dekknechts stonden gereed met reddingboeien, maar het was onmogelijk iets te doen. Voor de passagiers op de boot, die getuigen waren van dit droevig schouwspel was het inderdaad een hartroerend onvergetelijk tooneel. Schandelik I Verleden week is te Orthen fgemeente 's Her togen bosch) de eerste steen gelegd van een woonhuis. Bij die gelegenheid schonk de eigenaar dier woüiDg aan het werkvolk f 10. - Dat werkvolk heeft heeft toen onder ling een weddenschap aangegaan, wie hunner in den kortsten tijd de grootste hoeveelheid jenever zou drinken. Als prijzen werden uitgeloofd: f 1, 0,50, 0,25, 0.10, De eerste prijs is gewonnen door een 60-jarigen werkman met 20 borrels binnen zO minuten. Deze winner werd door de andere prijswinners en wie meer van de partij waren, op een hand wagen naar zijn woning gebracht Kievitseieren 1 In Friesland verwacht men niet veel kievits eieren, daar de maadlanden waar de kievitten gewoon zijn hunne eieren te leggen, meeren- deels diep onder water staan. De vogels zullen wel andere plaatsen zoeken. Hij nam het aan voor zijn vrouw. Een landbouwer uit Haastrecht was voor de Rotterdamsche rechtbank gedaagd, omdat hij zijn melk voor 'n derde met vuil spoel water had vervalscht. Beken je dat? Och, edelachtbare, 'k weet er niks van, want m'n vrouw bemoeit zich in den boeren stand met de melk. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Voor me zelf, edelachtbare, kan ik het niet aannemen. Als ik het aanneem, doe ik het voor m'n vrouw Uit den ouden tijd. Zooals de Engelschman nog heden ten dage echtelijk geluk met spek beloont zoo strafte hij vroeger echtelijk gekrakeel met water, en dat water wendde hij niet bij droppels aan, doch bij volle dompelbaden. De manier, waarop de Engelschen vroeger een twistzieke vrouw behandelden, was even drastisch als succesvol. De Xantippe werd naar de rivier gesleurd, daar stevig in een stoel vastgebonden, die aan een beweegbaren balk boven het water hing, en dan driemaal ondergedompeld. Bijna iedere gemeente had haar dompelstoel, want welke gemeente op aarde heeft-geen Xantippe? En de dompelstoel is het oudste middel, dat in Engeland werd aangewend, om weder- spannige gehuwde vrouwen te temmen. Van alle Engelsche graafschappen schijnt Warwick shire, het graafschap, waarin Shakespeare geboren is, de meeste vrouwen van die soort geherbergd te hebben, want het bezat het grootst aantal dompelstoelen. Verscheidene daarvan zijn tot op den huidigen dag bewaard gebleven en, waarschijnlijk op aanraden van geplaagde mannen, zorgvuldig onderhouden. Vlug verdwenen. De welbekende diamanthandelaar Edenow uit Londen, in het postkantoor te Berming ham de adreskaart willende inschrijven voor een pak diamanten, dat bestemd was voor zijn broeder in Amsterdam, plaatste het pak, inhoudende steenen ter waarde van 4400 pond sterling op de toonbank. Het pak is verdwenen geen spoor of schaduw van de roovers. Zoo iets lijkt een sprookje. Te Londen is een Amerikaansche admiraal, Forster, met een onderwijzeres van Gravesend getrouwd, die hij tien jaar geleden aan tafel ontmoette op een oorlogsschip, waar zij gast en hij destijds betaalmeester was. Zij wis selden toen hunne visitekaartjes. Dit was slechts een beleefdheid, want Forster was gehuwd, en zijn vrouw woonde in Amerika. Intusschen klom betaalmeester Forster tot admiraal op. Onlangs stierf zijn vrouw en toevallig kwam het hem reeds vuil geworden visitekaartje in handen. Hij schreef aan de schoolmeesteres en bood haar hart en hand aan, als zij nog vrij was. Dit was zoo, en nu zijn ze Zaterdag gehuwd. De admiraal was in groot uniform. Verschrikkelijk, als 't waar is. Het „Handelsbl. v. Antwerpen" meldt nog in verband met de overstroomingen in België Mannen van Mariakerke vaarden met een bootje naar lieden, die in nood verkeerden, en boden aan, hen te redden eerst echter vroegen zij of zij hen betalen konden. Op het antwoord der ongelukkigen, dat zij geen geld hadden, antwoordden zij Verzuipt dan maar 1 Een ander huisgezin bood hun voor de redding een halve ton bier aan. De ellen delingen kwamen, braken de deur open, laadden in hun bootje het halve vat bier, een jong varken, en andere zaken en roeiden weg, de ongelukkigen aan hun lot overlatend Te Steendorp stalen zij door de deuren en de vensters verschillende voorwerpen, maar hielpen niemand. Als die kerels ooit onder de handen der boeren vallen en met hunne vuisten kennis maken, zullen zij het niet gestolen hebben. liet begieten van bloemen met opgeloste Meststoffen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Re facteur. Yeel is er reeds geschreven over de Zeeuw sche overstroomingen, doch 'k durf het haaBi te betwijlelen, of de lezers der verschillend nieuwsbladen zich wel een beeld hebben govormi van den ramp in haar geheelen omvang. On die voorstelling zoo noodtg aan te brenget of te verhelderen, verzoek ik U vriendelijk onderstaande regelen te willen opnemen. Ho- pentlijk zal ook hier wel eene comité worde» opgericht, om die honderden dak- en broods loozen zooveel als mogelijk is. te helpen. Me dunkt als de ingezetenen eens voelen, wat die overstroomingen voor velen hunner medemen schen beteekenen, zij zullen ongetwijfeld eem diep in hun zak tasten, als hun een „lijst" word aangeboden. Onlangs ontvingen wij een even fraai als duidelijk sprekend boekje, waarin du resultaten worden medege deeld van proefnemingen door J. Eoussat, professcar de botaninue et d'bort-iculliire a l'dcole practique d'horti- culture d'Hyères, vertaald door P. J. Scbcnk en gedrukt bij de N.V. Stoomdr. Floralis te Assen. Met de volgende bloemen werden de proeven genomen 1 Petunia, 2 Coleus, 3 Reseda, 4 Fuchsia, 5 Begonii sempertlorens, 6 Dahlia, 7 Verbena, 8 Heliotropinu 9 Cuphea, 10 Anjelier, 11 Pelargonium zonale, 12 Pel larg. peltatum, 13 Aster, 14 Geranium roseum. Vai al deze planten werden genomen 4 exemplaren, welki alle den 10 Juni werden opgepot, doch zoó, dat telken twee exemplaren elk in oen pot kwamen gevuld mei tuinaarde, en twee anderen elk in een pot met tuin- en mestaarde (bladaarde). De potten werden begoten met gewoon water of met water, waarin ohilisalpeter was opgelost, met dien vet- stande, dat steeds een pot met tuinaarde en een mei tuin- en mestaarde gewoon water ontving en de beidi andere potten de oplossingen. De begietingen haddei plaats om de 4 a 5 dagen. Voor 1 (zie de nummers voor de namen aer bloe men) nam men S begietingen van een oplossing vai '/j gr. Chilis, op 1 L. water. Voor 1000 potten bedroe gen de kosten in 't geheel f0,25. Voor 25 nam men 10 begietingen, waarvan 7 vat gr. en 3 van 1 gr. Chilis, op 1 L. water, de kosten per 1000 potten waren 45 et. Voor 68 nam men 11 begiclingen, waarvan 7 vat Va gr. en 4 van 1 gr. Chilis, op 1 L. water, de kosten pei 1000 potten bedroegen 47'/3 et. Voor 913 nam men 15 begietingen, waarvan 7 van gr. en 8 van 1 gr. Chilis, per Lwater, de kosten warei per 1000 potten 72 et. En voor 14 nam men 17 begietingen, waarvan 7 vai '/2 gr. en 10 van 1 gr. Chilis per L. water, de kostei waren 85 ct. per 1000 potten De uitkomsten zijn niet met cijfers aan te geven doeh do afbeeldingen die voor ons liggen, spreken dui delijk. Bijna zonder uitzonderiug waien de potten me tuin- en mestaarde, begoten met de oplossing verrewe de beste, daarop volgden die met tuinaarde begolei met de oplossing, dan die met tuin- en mestaarde begoten met gewoon water en eindelijk die met tuin aarde, begoten met gewoon water. "Wij raden elk bloemenliefhebber en bloemist aan ii den a.s. zomer dit ook te beproeven, ook bij planten ii den vollen grond. Grosthuizen. D. H PRINS //Welk een ontzettend nadeel overstroomingen r.a zich sloepen, die, als op het eiland Tholen, behalve het ge- heele Oud-Vosmeer en een gedeelte van het dorp St.- Annaland, bovendien nog zeven polders inundeeren, kan alleen ten volle geweten worden door hen, die ah schrijver dezer regelen, eerder zulk een gebeurtenis heeft meegeleefd, te weten in 1894 en '95 te Nieuw- Strijen, gem. Poortvliet. Wel is waar wordt in ons lan; menigmaal een uitgestrektheid weiland, en nu en dar een polder bouwland onder water gezet, doch dan is dit in de meeste gevallen zoet en in plaats van den groei voor den volgenden zomer te benadeelen, wordt die van het gras door bevloeiing met zoet water be vorderd. Geheel anders echter is het als het zoute water over de velden stroomt. Dit zilte nat dood abso luut alle plantengroei voor langen tijd. Als overeen! gen tijd de overstroomde velden van water bevrijd zul len wezen, en de vriendelijke zon haar koesterend; stralen over de landouwen uitgietals overal elders de knoppen der boomen gaan zwellen en ontwikkelen, en het gras op weiden en dijken, langs velden en wegen gaat uitbotten, dan zullen de door zout water geteis terde streken er uitzien als een doodcndal. De boomen worden met geen fleurig groen bekleed. Struik en heester blijven kaal en dor al was de winter nog in volle kracht aan het heerschen en al wat vroeger hel landschap zulk een bekoorlijk aanzien gafde beboomde dijken, de volle boomgaarden, de welige tuinen, de heggen en heesters om, en op de lust- en kerkhoven, het zal slechts wachten op het oogenblik, dat do werk man, niet langer meer bezet met het verdronken land boven water te brengen, gelegenheid zal hebben alles neer te vellen alle leven is er uit geweken. Geen wazig groen van jonge ontwikkelende landbouwgewas sen, geen vogels nestelend en broedend in de verhol- gene plekjes van struik- en grnskant, geen gejubel ol ekwirikeleer, maar akelige verlatenheid en stilte; zelfs e kleine tjilpende veldkrekels en de groene nachte gaal in de slootcn zal niet meer gehoord worden. De bonte, grazende rundoren, welke anders de groene weiden sieren, zullen ontbreken, en noch het geloei der koeien, noch het geblaat der schapen zal over de velden weerklinken. Daarentegen zal men zien een dorre, kale vlakte, vormeloos en leclijk van gedaante, een woestijn en een beemd, grjjs en grauw, gescheurd, gespleten door en feilen zonnegloed. Deze droevige streken, ze zullen in de eerste jaren met totale onvruchtbaarheid zijn geslagen en in ccnigc volgende slechts met half gewas worden bedeeld. Weg alzoo de loonendo arbeid door den werkman op do vruchtbare akkers, de voordeelige bebouwing door den grooten en kleinen boer. Want wel kunnen door de milddadigheid van velen de verbroken huizen worden herbouwd en opgeknapt, kan huisraad en klccding worden weergegeven, daar, waar de golven dat ver nietigden of wegnamen, doch weder vruchtbaai-makicg dei woeste velden is voor geen geld te koop. Op welke wijze zullen dan zooveel kleine landbouwers, en grootc, zonder kapitaal, eenvoudige renteniers, meests! oud van dagen, die de inkomsten van hunne landerijen voor hiln levensonderhoud niet kunnen missen, voer totalen financicelo ondergang worden behoed Zullen de gaven zoo mildclyk toevlocion, dat niet alleen armen worden geholpen, maar ook do „rijken// niet worden verarmd

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2