N°. 1936. Donderdag 5 April 1906. 19d0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel, breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat de schiet oefeningen bij Neeltjes Nol dit jaar zullen plaats hebben vanaf 3 April tot ultimo September. Texel, den 24 Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 4 APRIL 1906. Be Aprilmaand is een maand van betee- kenis, een maand van op zijn „qui vive" zijn, dit leert ons zoo menig kleine fopperij, dit leerde alreeds de Vaderlandsche Geschie denis door de inneming van den Brielook sommige bladen kunnen zich niet onthouden om aan de fopperij mee te doen en meer dan een lezer loopt er in, door een of ander met allen ernst medegedeeld wonderlijk ver haal. Voor Amsterdam luidde de Aprilmop dat een varken in den nacht van 31 Maart levend is opgehaald uit het riool op den Dam, en velen gingen er op af om het var kentje te zien of althans het gat waaruit hij was gekomen. Te Rotterdam nam men de luidjes beet door de aankondiging van een wielerwedstrijd van Nieuw-Terbregge naar Nieuwerkerk en terug, welke wedstrijd ge heel in de verbeelding bestond, doch niettemin een groote menigte op de been bracht weer anderen togen naar het schuttersveld om getuige te zijn van de opstijging van een bestuurbare luchtballon; de aanwezigen hebben ook werkelijk een ballon gezien, waarop men in groote letters kon lezen 1 April, en die vrij precies te 10 uur in vlammen opging. De menigte snapte dat zjj gefopt was en verspreidde zich toen maar. Bereden politie en politie te voet, onder leiding van een inspecteur, was evenwel noodig geweest om de orde onder de groote menigte toeschouwers te handhaven. Mogelijk op nog wel meer andere plaatsen veroorloofde men zich eenige Aprilgrap. Behalve die fopperijen, is April wel bij uitstek een maand, waarin men op zjjn qui vive moet zijn, vooral voor onze veehouders, bij de thans aan de orde zijnde teelt van jong wolvee. „Geen handen genoeg," heet het wel eens, doch hier geldt „geen voorzorg genoeg," 't is een maand van beteekenis op dit gebied, de Aprilmaand, zoo nauw verwant met de belangen der portemonnaie. Eene wandeling, die wij Zondag maakten, overtuigde ons dat reeds veel van dat jonge goedje den veestapel had verrijkt, en naar wij hoorden zeggen er zijn altijd uitzonde ringen moet de teelt voor sommigen nogal voordeelig zijn. Het weer is het jonge goedje evenwel nog niet bijzonder gunstig: de laatste dagen wor den daarvoor wel iets beter en bij zulk een voortgang mogen wij spoedig verwachten de weiden gestoffeerd te zien met eene dartelende kudde van het jonge wol vee. Wat warmer weêr zal ons ook in de ge legenheid stellen te bewonderen de hier en daar aangelegde bloembollenvelden, die voor heden nog niet veel sóhoons aanbieden; het koude weör houdt veel tegen; hoewel de tijd er voor is, de natuur stoort zich daaraan niet altjjd. Opzichtens de natuur, of juister gezegd hoe het weör in den naastkomenden tijd zal wezen, zullen we wellicht ter eeniger tijd meer zekerheid bekomen. Een prof. Moore, van het meteorologisch instituut te Washing ton, deelt mede, dat hij binnen korten tijd in staat zou zijn het weêr een maand vooruit te voorspellen, dank den vooruitgang der observatie-methoden. De uitgevonden natuur kundige registreer-instrumenten zijn zoo be langrijk, dat prof. Moore denkt, dat men zelfs spoedig het weêr een jaar vooruit met zeker heid zal kunnen voorspellen. Zoo iets zou in meer dan een geval eon waar buitenkansje zijn; voorshands er echter niet te veel op te rekenen zal vermoedelijk veel teleurstelling besparen. Zou voor vele dingen zulk een weten zeker van belang kunnen zijn, vooral landbouwers en niet minder de houders van badhuizen zouden er van kunnen profiteeren. De opening van het badsaisoen wordt toch nu alreeds van verschillende plaatsen aangekondigd, 't is om van te rillen. Texel doet daaraan nog niet mede, want hoewel] voldoende strand (mooi strand) en water voorradig is, is Texel als badplaats nog geenszins vermaard; doch wie weet wat nog komt, wellicht verrijst hier ter eeniger tijd nog wel eens een badhuis met aanverwante zaken en daardoor bezoek van badgasten. Een begin alreeds is het badpaviljoen aan de Koog, dat, naar ons wordt medegedeeld, zijne voltooiing nadert en waaraan mogelijk nog wel een of ander voor strandbezoekers of badlustigen zal worden toegevoegd. Voor hen die van dat laatste niet willen profiteeren zal een zitje in het nieuwe paviljoen toch zeker veel aantrekkelijks hebben en in den komenden zomer zeer op prijs worden gesteld; eene geschikte, niet te dure gelegenheid om er heen te gaan, zal zeker een herhaald be zoek bevorderen. Wij besluiten deze causerie, waartoe l April ons aanleiding gaf, met de vermelding dat op dien dag een knaap, die op een paard gezeten over de Steenenplaats reed, door zijn rossinant werd afgeworpen; dat was nu geen Aprilgrap, doch vermoedelijk een gevolg van onbedachtzaamheid van anderen, waardoor het dier schichtig werd en zijn berijder er af viel. Dit voorval staat niet op zichzelf, en eene aanmaning tot bedachtzaamheid om vooral paarden niet te jagen of te doen schrik ken, mogen wij hier zeker wel aan toevoegen. Wij vestigen de aandacht op een adv. in dit nummer voorkomende van het Leger des Heils, omtrent eene Donderdagavond te houden lezing. Die wil weten wat het Leger is, wil en doet, verzuime niet daarheen te gaan. Van 29 Maart tot en met 2 April zijn van hier verzonden 50 koeien, 26 kalveren, 9 schapen en 16 varkens. Ouoeschild, 3 April. Bij den havenmeester strandvonder alhier zijn aangebracht4 platen, gemerkt L X C. Onder de hier van hoedenstroo geknut selde voorwerpen, merkt men er ook een, de „Serbia" voorstellende, verduidelijkt door een vlag aan een der masten. De geïmproviseerde „Serbia" ziet er wer kelijk aardig uit en pleit wel voor de kunst vaardigheid van den vervaardiger. Den Hoorn, 3 April. Door den strandvon der, C. Smit, werd gister aan 't strand alhier gevonden een pak boeken, waaronder ook scheepspapieren, welke afkomstig bleken te zijn van het stoomschip „Aldenburg" kapitein H. Former. De Cocksdorp, 2 April. Tot kerkvoogden der Nederd. Herv. Gem. alhier werden gis teren verkozen de HH. J. Buis Pz., J. Kikkert en W. List. Deze verkiezing had plaats om te voorzien in de vacatures, ontstaan door het bedanken van de HH. M. Reuvers, K. van der Kloot en W. Brans als zoodanig, Oosterend, 4 April. Als het getij verloopt, moet 'men de bakens verzetten. Zoo denkt ongetwijfeld ook een visscher van hier, die zich naar de Zeeuwsche stroomen zal begeven, om te trachten, aldaar met het visschen van rog iets te winnen. Moge het hem naar wensch slagen 1 Vlieland, 2 April. Gistermorgen was om elf uur een talrijke menigte op den steiger en daaromheen aanwezig om tegenwoordig te zijn bij het vertrek van den heer en mevrouw Eydman. Het was voor velen een zeer droevig oogenblik, toen daar de „Vlieland" langzaam wegstoomde, salueerend met de wit- en groene vlag Levendig was de herinnering aan nog geen jaar geleden, maar levendiger nog in de harten van hun vrienden de herinnering aan veel goeds, ondervonden in de zes jaren, waarin de vertrekkenden eilanders waren met hen, deelden in al hun lief en leed. Het was een uittocht om niet licht te vergeten. Van de burgerij ontvingen de heer en mevrouw Eydman een waardig souvenir. Vrijdagavond werd hun in het logement Cupido, met een treffende rede van den heer G. Donia, aangeboden een schilderij van mevrouw Akersloot Berg, „het Noordzee strand te Vlieland voorstellend. Bijditeenig mooie kunstwerk is een fraai album ge voegd, waarin vermeld zijn de namen der deelnemers aan dit huldeblijk. De heer Eydman dankte in zeer hartelijke woorden. Nadat alle aanwezigen en dat waren zeer velen, de hand ten afscheid was gedrukt, werd de bijeenkomst gesloten. Er was een eenvoudige, warme hulde gebracht aan hen, die nu ons eiland reeds hebben verlaten. De herinnering in onze harten leeft voort. De minister van Oorlog heeft door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin aan de gemeentebesturen te kennen gegeven, dat de vergoeding aan minvermo gende betrekkingen van militieplichtigen (art. 113bis der Militiewet 1901) niet bedoelt een algeheele schadeloosstelling voor loonderving, doch dat die vergoeding uitsluitend strekt als tegemoetkoming, waar de verdiensten van den dienstplichtige geheel of ten deele strekken tot levensonderhoud van diens be hoeftige betrekkingen en waar derhalve het gemis van die verdiensten in korter of langer tijd zou moeten lijden tot gebrek of armlas tigheid. Een gek misverstand. Te Vianen doet zich het feit voor, dat menschen, die in de meeniDg verkeerden dat grond van hen, als eigenaars aan hen toebehoorde, thans van de gemeente blijkt te zijn. Er zijn er bij, die dit ongeveer 30 jaar vermoedden en nu een schrijven krijgen of zij dien grond in huur of in erfpacht wen- schen te hebben. Niet onaardig is het feit, dat bij één der inwoners zijn huis blijkt te staan op grond van de gemeente, terwijl hij nooit anders dacht of het was zijn grond. Ook doet zich een geval voor nl. dat een inwoner eenige jaren geleden grond verkocht aan een ander, dat nu blijkt gemeentegrond te zijn. Dit is een gevolg van de "verzuimde op metingen. („N. R.") Men schrijft aan de „Old." Van goederhand vernemen we, dat hetdr. Sjollema niet alleen gelukt is van het eiwit, neergeslagen uit afvalwater van de aardap pelmeelfabriek „de Eendracht" voederkoeken, die uitstekend aan het doel beantwoorden, te doen bereiden, maar, dat hij dit eiwit ook al heeft geprepareerd tot een soort van kracht voeder voor kinderen, als b.v. kindermeel. Dit geprepareerd eiwit is draad- of staaf- vormig, als vermecelli, maar is zwart achtig van kleur. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor een Bctbg 30 Cts. Franco per post door ge- keel Nedeel' "d 45 Cts. Naar Akeeika en andere landen met Terhooging der porto's. Prys der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1