m i94i. Aondag 22 April Lj 6 1910 J aar yang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, LEVERING van Gouranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREU tot plaatsing van Advertentiën in alle Gouranten. JHi blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buao op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zweep, ge vonden in de Molenstraat1 hamer, gevonden in de Weverstraat, 1 pijp gevonden in den Binnenburg. Gedeponeerd bij Jb. Kok te Hoogenberg een zak mais, gevonden op den schilaerweg. BESCHRIJVING voor de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. TEXEL, 21 APRIL 1906. De jaardag van Prins Hendrik der Nederlanden, werd hier Donderdag herdacht door het uitsteken van vlaggen van publieke gebouwen en enkele particuliere woningen. Een jubileum. Aangezien 't ons niet hekend was, hebben wij geen melding kuneen maken van een jubileum in de onderwijzers wereld alhier. Ook de jubilaris zelve schijnt het feit stillekens te hebben laten voorbij gaan. Nu wij er echter nog iets van te weten kwameD, meenen wij daaraan alsnog eenige regelen te moeten wijden, namelijk dat het 16 April j. 1. de dag ,was dat de heer P. Zeylemaker, te Cocksdorp, aldaar 25 jaren onderwijzer was. Onze zegsman voegde er aan toe, dat de heer P. Zeylemaker bij ouders en kinderen zeer bemind is, als best onderwij zer, daarom is het te meer jammer, dat door be scheidenheid van den jubilaris, deze dag geen dag van meer feestelijke herdenking kon zijn. Zooals we zulks gewoon zijn van ver gaderingen waar bestuursverkiezing als een der hoofdpunten op de agenda voorkomt was ook die tegen gisteravond uitgeschreven door de onlangs opgerichte afd. „Texel" van het Witte Kruis, slecht bezocht. Van de ruim 300 leden en donateurs waren n.l. slechts 21 personen opgekomen. Door het voorloopig bestuur waren concept statuten opgemaakt welko aan het oordeel der vergadering werden onderworpen. Over enkele artikelen ontspon zich een levendig debat. Eenige artikelen werden'gewijzigd, andere werden geschrapt als meer thuisbe- hoorende in het nog te maken Huishoudelijk reglement. Ten slotte werden de aldus ge wijzigde statuten aangenomen en besloten, dat deze indien ze door het hoofdbestuur der vereeniging werden goedgekeurd, zouden worden opgezonden ter verkrijging van de Koninklijke goedkeuring. Besloten werd dat het magazijn zou worden gevestigd aan den Burg, waaruit volgde dat aldaar het Dagelijksch bestuur zal zijn ge vestigd, en tevens dat het aantal leden van het bastuur aldaar volgens de pas goedge keurde statuten 5 zal bedragen en verder op elk der andere dorpen 1. Ter verkiezing van een definitief bestuur overgaande werden als leden daarvan gekozen de heeren Voor den Burg: A. Wagemaker, Aug. Keijser, R. S. Kuperus, H Over en L. J. Kikkert Voor de Cocksdorp, D. C. Dros, voor Oosterend, J. Daalder Dz., yoor Oudeschild, Zoetmulder, voor den Hoorn Q. Huijser, voor de Waal J. de Jongh, en voor de Koog C. C. Kuip. Alle leden van het voorloopig bastuur werden als lid van het definitief bestuur gekozen, alleen door den heer G. D. Kikkert werd voor die functie bedankt. De benoemden voor zoover ter vergadering aanwezig, lieten zich hunne benoeming wel gevallen. Aan genoemd bestuur is nu de verdere regeling opgedragen. Van 16 tot en met 18 April zijn van hier verzonden 34 koeien, 16 kalveren en 4 varkens. Oudeschild, 19 April. Gisteren sleepte de blazerschuit T. X. 125, hier binnen de blazer schuit T. X. 45, welke op Texelstroom averij had bekomen aan de zeilen en dus op eigen kracht de haven niet kon bereiken. Oost, 20 April. De behoefte aan eene geschikte losplaats bij den zeedijk alhier doet zich meer en meer gevoelen. Er zullen pogingen worden aangewend, om bij de molensluis, waar men zoowel met geladen tjalken, als met schuiten tot onmiddellijk bij den dijk kan varen, een steiger te verkrijgen. Twee visschersschuiten van hier zijn naar Zeeland vertrokken, om de rogvisscherij op de stroomen aldaar uit te oefenen. De Cocksdorp, 20 April Daar bij den laatsten stormvloed weder gebleken is, dat de dijk om den Eendracht polder voor een groot gedeelte te laag is, laat de eigenaar, de heer Everts te Delft, de bedreigde punten van den dijk verzwaren en ophoogen. De benoodigde grond wordt van het land afgegraven. Eenige visschers, voor wie op zee tegen woordig weinig te verdienen valt, voeren het werk uit. Vlieland. Voor het toelatingsexamen tot de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem slaagde ,T. C. Keemink, en voor de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Haar lem G. J. Molenaar, beiden alhier. Groote rampen. Belangrijk is het op te merken hoe in dit jaar groote rampen voorvallen door onvoor ziene toevallen of door storingen in de natuur. Werd een deel van Nederland en Belgie voor kort geleden geteisterd door hoog water en overstroomingen, in Frankrijk berokkende de mijnramp groote schade en eischte vele sl ichtoffersin Italië was het daarna de uitbarsting van den Vesuvius, die zooveel onheil teweegbracht en nu weder wordt uit Amerika gemeld, hoe aardbevingen eu brand, bij belangrijke schade ook vele menschen- levens vraagt. 't Is te San Francisco alwaar naar van den 18den wordt geseind den geheelen ochtend en namiddag lichte aardschokkon werden gevoeld, als gevolg waarvan vele huizen in eenstortten en honderden menschen onder de puinhopen werden verpletterd. Een hevige brand bevorderde de verwoesting, zoo zelfs dat geheel San Francisco naar men meld in brand staat. Een gerucht zelfs ru9ldt dat een geheel zee-eskader dat iu de baai geankerd lag, bij kalme zee door de aardbeving gezonken is. Wat niet door brand werd vernield is door de aardbeving beschadigd. De schade loopt tot in millioenen en het aantal menschenlevens dat verloren ging, hoewel het cijfer nog niet bekend is, wordt op verscheidene honderden geraamd Dat groote ontsteltenis zich van de gemoe deren heeft meester gemaakt is zeker ver klaarbaar. Paaseh-Maandag zijn t3 Kootwijk, als gevolg van het ontsteken van Paaschvuur, eenige uitgestrekte heidevelden geheel afge brand. De schade is groot. Het Koninklijk Echtpaar, dat een rijtoer in de omstreken maakte, liet bij den brand stilhouden, om het ontzagwekkende schouw spel van de huizenhooge vlammen en rook wolken te kunnen gadeslaan. Alweer een Vrijdag in de vorige week overleed te Pijnacker C. L. een 54-jarig man, die erg armoedig leefde en bekend stond om zijn gierigheid. Hij was dan ook zoo gierig, dat hij niet eens voldoende voedsel nam, waardoor hij zoodanig is verzwakt, dat hij geen ver sterkende middelen meer kon verdragen. De steenkolenverkoopers herinneren zich niet meer den tijd, wanneer hij steenkolen ge kocht had, want hij brandde nooit meer zijn kachel. Na onderzoek in zijn woning vond men in een kabinet f 6000. Aan de R. K. is, naar men verneemt, f 3000 vermaakt. Neven en nichten zijn de erfgenamen. Een gekke fout. Een Haarlemsch blad schrijft in een raads- verslag van Haarlemmerliede o.a, letterlijk het volgende „Besloten werd, dat het Dagelijksch Bestuur de oude veldwachters te Halfweg te Koop zal presenteeren aan de heeren Vallentgoed en Van Rossum, enz." (N. R.) Verkeerd speelgoed. Te Zaandam is tengevolge van het spelen door kinderen met lucifers, de timmermans werkplaats van den heer J. Boon aan de Oranjestraat geheel in den asch gelegd. Een belangrijke partij gemaakte deuren en kozijnen ging mede verloren. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. De musicus in de ijskast 1 Een vader op een dorp nabij Rotterdam, wiens zoon muzikale neigingen vertoont en dit laat blijken door het jammeren op een klarinet, die hij als werkend lid van een Harmonie-gezelschap moet leeren bespelen, heeft zeker wel het nieuwste middel uitge dacht om zich hiervan te verlossen. Hij heeft in zijn zaak een ijskast en sluit zijn muzikalen zoon daarin, waar deze zoo hard kan jammeren als hij wil, zonder dat de vader er last van heeft. Hoe is zoo iets mogelijk. Het vierjarig zoontje van den heer L., caféhouder te IJmuiden, had van de beddeplank weggenomen een revolver en kwam daarmee op straat. Door onbenulligheid werd de haan overgehaald, een schot weerklonk en een in de onmiddelijke nabijheid spelend knaapje van de familie M. zakte ineen. Bij onderzoek ten huize van den heer dr. Blok, die momenteel afwezig was, werd door dr. van der Horst een schot in de buik geconstateerd, waarin vermoedelijk de kogel diep was doorgedrongen. Na een ingesteld politie onderzoek bleek de revolver, die door 't kind op straat geworpen was, nog te bevatten vier scherpe en één losse patroon. Dr. van der Horst legde een verband, doch achtte vervoer naar het Ziekenhuis te Haarlem dringend noodig. De toestand van den knaap is zorgelijk. Hoe Paascheieren worden gebruikt. Zaterdagavond had op het Jacob van Cam- penplein te 's-llage een echtpaar, dat zijn inkoopen had gedaan, een hevige woorden wisseling. De man, onder den invloed van sterken drank verkeerende, sloeg ten slotte zijne echtgenoote met een netje met eieren waarvan de inhoud over haar kleederen droop. Nog al meer valsch goedje. In de Friesche gemeente Achtkarspelen zijn valsche gouden tientjes in omloop. jgüOEKHANDELg gj PARKSTRAAT, g] Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ten 3jeö 30 Cfa>. Franco pet post door ge heel Nederl "j 45 Cts. Naar Amerika en andere Ir.nden met rerhoogiug der porto's. COURANT. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer PBOEKHANDELJ PARKSTRAAT. BEKIIALINGSOEFKNINGEN IN 1900. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij aanplakking is bekend ge maakt de staat, aanwijzende welke verlofgangers bij de Militie te land in 1906, krachtens art. 1-1 der Militie- wet 1901 voor herhalingsoefeningen in werkehjken dienst worden opgeroepen, met vermelding tevens van de data van opkomst en vertrek. Texel, den 18 April 1906. De Burgemeester voornoemd, H1DDINGH. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel Gelet op artikel 13, §1, eerste zinsnede; en artikel 18, 7 der wet van den 2den October 1893 (Staatsblad no 149) Brengen biermede ter algemeene kennis, dat door den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie is be paald, dat met de uitreiking van de bcscbrijvingsbiljctten voor de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 190G-1907 een aanvang zal worden gemaakt op den lsten Mei a s. en dat de aanslagregeling voor dit jaar den lsten October d.a.v. moet zijn ten einde gebracht terwijl de regeling van aanslagen, welke niet uit de be schrijving voortvloeien, of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden, moet zijn afgcloopen binnen j één maand nadat de Commissie van Aanslag of bet College van zetters dooi den voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen Voorts wordt hierbij de aandacht gevestigd op enkele der voornaamste verplichtingen, ten opzichte der beffing van bovenbedoelde belasting, door het publick te vervul len-: Artikel 15, 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beboerend vennoot van eene bier te lande gevestigde vennootschap, onder linge verzekeringsmaatschappij, coöperatieve vcreeniging, of van eene vcreeniging of stichting, die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener bier te lande gevestigde reedcrij, is gehouden daarvan schriftelijk bin nen céne maand kennis te geven bij bet bestuur der ge meente waar bij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beboerende vennooten van Ne- derlandsche vennootschappen en maatschappijen, als be doeld in art. 6, 2, on van de in art. lb bedoelde comman ditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde nnamlooze vennootschappen, coö peratieve en andere vercenigingen en onderlinge verze- keringmaatschappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde rccderijcn, mogen niet tot het doen van nitdeehngen of uilkecringen, waarvan volgens art. 4, 1 en 2 en art. 6, 2 belasting verschuldigd is, overgaan, al vorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uit- deelingen of uilkeenngcn verschuldigde belasting bctanld te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uildcelingen of uitkceringen niet geschieden alvorens do daarvoor ver schuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art lb en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve vercenigingen andere ver cenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uit oefenen, onderlinge vcrzekeringmaatscbappijen en socië teiten, alsook beboerende vennooten van bier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeden en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkoenng of uitdcclingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aan slag, bedoeld bij art. 19, lb of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47, 5. Hij, die daartoe gehoudon, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld bij art. 15, 1 eersle lid, en art. 15, 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25, Gelijke straf wordt opgelegd ingeval van overtreding van art. 45. Art. 47, 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ton hoogs!e f 400,—. Art. 34, le lid. Handelsreizigers, kramers en allo vordere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoo ver zij bchooren tot de bedoelden bij art. la, h en k, zijn gehouden, onverminderd hunne verplichting omschreven bij art. 12 en 14, zieh ter plaatse binnen bet Rijk, waar zij zieb na bet begin van het belastingjaar bef eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvan gen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47, 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25. Geven zij tei bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valsehen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150, Voorts wordt nog bijzonder gewezen op de in art. 12, 2, 2e lid, lo d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om zieh, bij de aanstaande beschrijving, de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren, door vddr of op 15 Mei a.s. bet ver zoek daartoe schriftelijk te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. Texel, den 18 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Bnrgem. RDIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1