N°. 1942. Donderdag 26 April 1906. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bl sd verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ïeh Subg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nede&L' 'D 45 Cts. Naar Amebiia en andere iitndsn met Torhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag: der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. V i;s S C;H E;R IJ. De Burgemeester van^Texel brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat bij hem is inge komen de navolgende bekendmaking De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 18 April 1906 no. 48 Gelet opj^artikel 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de visscherij in de provincie Noord-HoR land weder zal worden geopend den eersten Juni 1906 met zonsopgang, met uitzondering van die op den schubloozenl en den gedeeltelijk geschub- den edelkarpor van eene mindere lengte dan van 45 centimeters, gemeten van de punt van den snuit tot het uiteinde van den staart. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 21 April 1906. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 24 April 1906. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L.-B. INVORDERING 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. Do Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren no. 1 en 2 der Per- soneele belasting over het dienstjaar 1906, invorderbaar verklaard op den 21 April 1906, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden yoet, te voldoen. Texel, den 24 April 1906. De Burgemeester, F. KEIJSER Lo.B. TEXEL, 25 APRIL 1906. Bij het onlangs te Amsterdam en te 'sGravenhage gehouden examen voor de telegrafie, slaagde onze plaatsgenoote Mej. Anna Kuperus voor hulp-telegrafiste; met 1 Mei a. s. zal zij als zoodanig in betrekking komen aan het Post- en telegraafkantoor te Amsterdam. De vereeniging „Texels Belang" alhier welks bestuur zich steeds beijvert om de fin. aangelegenheden zoo gunstig mogelijk te maken, mag zich voortdurend verheugen in meerdere belangstelling ook van elders. Zoo mocht gisteren het bestuur ontvangen voor de a. s. tentoonstelling en daaraan te verbinden verloting, een prachtige schilderij, in olieverf, gevat in breede vergulde lijst; de toezending van een tweede exemplaar werd daarbij nog toegezegd. De vervaardiger van deze schilderijen, de heer W. C. Boel- sums Jr. van Helder, die deze schilderijen aan „Texels Belang" ten geschenke biedt, had hierbij nog gevoegd een paar kleinere teekeningen, mede in lijst gevat. Moge dit voorbeeld veel navolging vinden. Naar verzekerd wordt, zullen nog dit jaar aan de kustwerken, bij 's Rijks Water staat in beheer, belangrijke sommen besteed worden. De duinvoet, nabij het Horntje, zal over een veel grooter uitgestrektheid van steenglooiïng worden voorzien en ook aan den kop van den stuifdijk op de Hors, zal de beglooiïng verder worden doorgetrokken. Van 20 tot en met 24 April zijn van hier verzonden 122 koeien, 125kalveren en 1 schaap. Op de" markt van JMaandag was nog geen groote aanvoer van vee. Wel was het marktplein goed bezet, doch 't was door verschillende voorwerpen welke ter publieke verkooping werden aangeboden, en dat nog al koopers lokte. De aanvoer van vee' bepaalde zich tot 2 Baarden; 4 Ossen f 100 a f210 15 Koeien f 120 a f 145; 38 N. Kalveren^f 8 a f 14,50; 1 Ram f 30; 31 Biggen f 11 a f 14,50. Vlugge handel. Oüdeschild, 24 April. Nabij de petroleum- tank zal spoedig eene woning verrijzen voor den Heer Joh. Dogger, ,verkooper ;,voor de A. P. C. Het bouwen dier woning is opge dragen '[aan Gebrs. de Wijn, die verleden jaar het gebouw voor de stalling maakten. Oost, 25 April.® Op 1 Juni a.s hoopt de heer P. Haremaker zijn 25 jarig jubiléum als Hoofd .[der school te herdenken. De Cocksdokp, 23 April. Daar het ver bouwen van suikerbieten in Eierland toe neemt, hebben eenige landbouwers het plan gevormd eene weeginrichting daar te stellen, waarop een wagen met dit product beladen, gewogen kan worden. Hierdoor zal veel tijd worden uitgewonnen en het gewicht juister kunnen worden bepaald. De standplaats dezer waag zal tegenover het „Magazijn" zijn. Vlieland. Op het [strand alhier spoelde aan een balk van djatti-hout, ongeveer 24 voet lang en 5 d.M. dik, gemerkt S. Het dagelijksch bestuur van het Neaer- landsch Landbouw-Comité maakt bekend, dat de secretaris, mr. A. Ferf, eervol ontslag heeft aangevraagd tegen 1 Juni aanstaande. In de eerstvolgende huishoudelijke verga dering zal dientengevolge een voordracht voor de benoeming van een .opvolger worden ter tafel gebracht. Zij, die mochten verlangen daarbij in aan merking te komen, gelieven zich vóór 1 Mei schriftelijk te wenden tot den voorzitter, adres Den Haag, Westeinde 5a. Het aanvangssalaris bedraagt f 2200.1 De tegenwoordige titularis geniet] f 3000. Landweer. Eenige gemeentebesturen in Friesland hebben aan den Minister van Oorlog adressen verzonden, houdende verzoek, om den tijd, waarop de landweerplichtigen in de provincie onder de wapenen moeten komen met het oog op den hooitijd en de geldelijke belangeneden veldarbeiders Diet zooals is bepaald, te doen plaats hebben in de maand Juni, maar daarvoor te",bepalen zes dagen in de tweede helft van [Mei of in de tweede helft van Juni. Van den Minister is hierop antwoord ont vangen, dat het voor de oefeningen der land weer gekozen tijdperk, in vei band met de oefeningen van het actieve leger, het eenige mogelijk was. Een kalkbad. Uit Honselersdijk wordt geschreven Een drenkeling in de kalk! Zeker geen alledaagsch geval. Een dreumes ziet een kalkput en' denkt een heerlijke' wandeling over dat mooie witte pad te kunnen maken. Ongelukkig was de kalk nog week en zakte het kleine ding er diep in. 't Was een heele toer voorj dej[speelmakkers om de redding uit de breiput te bewerkstelligen, maar eindelijk gelukte dit toch en kon de kleine naai moeder gebracht worden, die in de schoon maaktijd van een kalkbad wel niet zoo bijster zal geschokken zijn. Een heidebrand. Onder Garderen heeft een hevige heidebrand gewoed, waardoor meer dan 100 ÏI.A. heide en struiken verbrand zijn. Ook een dennebosch, ter grootte van 7 bunder, ging in vlammen op. Een gevaarlijke boef. Het „Ilbld." schrijft het volgende: Twee uur in den namiddag. De onmogelijk zware deuren van het hoofdpost- en tele graafkantoor zwaaien onophoudelijk heen en weer door ingaande of uitgaande personen, die zich behendig naar binnen en buiten „werken" zonder een deur tegen hun neus te krijgen. Een mensch gewent aan alles, zelfs aan dergelijke dwaze ingangen van een hoofdgebouw. Op eenmaal, een samendringen van menschen op de hooge stoep en op straat om den gevangeniswagen die voor het ge bouw" stilhoudt. De veldwachters stappen van hun achterbankjes en ontsluiten de deur van het voertuig. Twee hunner, een die op den bok zat en een van een achterbankje, gaan het postkantoor binnen. Het publiek dringt nieuwsgierig op/ tuk op het zien van een gevangene, die blijkbaar uit het gebouw naar buiten zal worden geleid. Een uit de menigte weet al dadelijk precies wat er gebeurd is „Ze hebben met z'n tweeën gegapt bij de postwissels, meer dan drie duizend poppies. Een is er nog van tusschen gegaan, maar den andere hebben ze gepakt. Hij zit bij den] directeur vastgehouden." De zware klapdeur gaat open ente voorschijn komt een der rijksveldwachters, medesleurende den onverlaatneen tor sende een aantal pakketten, blijkbaar gedrukte dienstformulieren. Glimlachend dringt* (hij zich tusschen de menschen door naar den wagen en legt daarin zijn vangst. Dan komt zijn collega naar buiten, toonende eenj;-|soortgelijke last, handelende op dezelfde manier. De deuren van de gevangeniswagen worden dicht geklapt. De eene veld wachter beklimt den bokde beide anderen hernemen hun plaats op de achterbankjes. De schatten zijn veilig opgeborgen. Zóó vervoert de justitie ihaar pakketten, zuiniger beheer is niet mogelijk Een gevan geniswagen double usage De „Geld." vertelt het volgende, als historisch. English Spoken. Een winkelier uit een provinciestadje komt in een naburige groote stad en ziet daar op de glazendeur van een magazijn de hel witte woorden English spoken (hier wordt Engelsch gesproken.) De „provinciaal," belangstellend in alles wat met den handel in verband staat, gaat den winkel binnen j'en vraagt naar de beteekenis dier woorden. Zeer be reidwillig wordt hem die door de winkeljuf frouw verstrekt. Dankend voor de inlichting schrijft de man voor alle secuurheid,: „english spoken" in zijn notitieboekje. Op weg Daal huis denkt hij nog eens Da over de zaak. Engelsch kan hij niet spreken, en zijn oudje nog minder, maar Lena, ;zijn dochter, was verscheiden jaren in een pensionaat geweest, en had in herinnering daaraan, eenige Fransche woorden mee naar huis gebracht. Dat kon in geval van nood dienst doen. Met de boeren hoefde ze zeker geen Fransch te spreken, maar in den zomer kwamen vele vreemdelingen naar het dorp, en zoo'n op schrift op de deur van zijn winkel zou mooi staan en zijn concurrent Bandman leelijk de oogen uitsteken. Uit vrees echter, dat de vrouwelijke leden van zijn gezin hem zouden uitlachen en een spaak in het wiel konden steken, hield hij zijn plan geheimmaar toen de eerste stadsgast in het dorp kwam prijkte op 's mans winkeldeur het trotsche opschrift: „Fransch spoken Allemaal in het bad De Raad van Haarlem stond de gelden toe, noodig om aan de leerlingen der hoogste klasse der openbare lagere scholen zwemmen en duiken te leeren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1