'N". 1943. Zondag 29 April 1906. 19d' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. oeg ten oor- te ilde tur, zoo 8de, ïhtf Ikl Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertenttën vóór 10 nar op den dag der uitgave rna ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGtEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel. uur de en1-: GEVONDEN VOORWERPEN, portemonnaie, inhoudende eenig geld, ge- ronden op den Schilderweg; 1 broche, gevonden 'in de Weverstraat. •eB TEXEL, 28 APRIL 1906. en Zomerdienst. ;in Is de natuur nog weinig zomergezind, zelfs ijdminder aangenaam nog dan in de eerste helft ir-ran April, de zomerdienst van de boot tusschen [c. Texel en Helder wordt alreeds aangekondigd a; naar men in dit en ons vorig nummer mocht ,Gj3pmerken. In verband daarmede ondergaat ook de iienst der posterijen weder eeDige aanvulling [men zie de desbetreffende aankondiging in !E dit nummer); en zal de bestelling van brieven in aan den Burg vermoedelijk weder met eene r- worden vermeerderd. De zomerdienst der spoorwegen kwam r- even voor het afdrukken van dit nummer ig in ons bezit, voorloopig melden wij er van e. dat het vertrek van Helder als volgt wordt D) gewijzigd 00 5,32 wordt 5,25 6,50 wordt 6,44 je 7,40 7,388,30 Donderdag blijft e. 9,04 9,00; 12,16 wordt 12,17. ,J 1,44, 4,00, 7,15 en 8,12 zijn onveranderd. 0 De aankomst Helder ondergaat geen noe- menswaardige verandering Getrouw aan onze gewoonte, zullen wij e aan ons volgend nummer toevoegen eene m opgaaf van Boot- en Spoordienst (zomerdienst.) ■n Kome nu met die zomerdienst ook maar a, spoedig in werkelijkheid de zomer. 11 Zeekraal, is de titel van een boekje met versjes, van den heer W. Mets Tz., hetwelk wordt uitgegeven ten voordeele van de •0 noodlijdenden door den watersnood in Zeeland, ir Verdient om dat doel alreeds de aankoop n van het boekje aanbeveling, het 34-tal gedicht- !- jes in dit boekje opgenomen, zijn zoo pittig, ft met zoo goede wenken, dat zoowel ouden 8 als jongen ze met genoegen zullen lezen. Wil men een proefje Zie hier r' VRIJ EN BLIJ. a De leeuw'rik jubelt, blij van toon „Hierboven is het heerlijk schoon t „En vrij. t „Wijl ik van die vrijheid ruim geniet, 1 „Zing ik van vroeg tot laat mijn lied i „Steeds blij 1" En als dan menschen 't lied verstaan, Trekt altijd hen dat jub'len aan, 1 Zoo vrij. Dan denken velen„Waren wij „Toch óók zoo opgewekt, zoo vrij „En blij a Maar wie dat werkelijk wil zijn, Vergaapt zich niet aan ijd'len schijn, Is vrij. En wie oprecht de zonde haat, Het goede doet van vroeg tot laat, I s blij. Dus blij en vrjj maar voortgestreefd En naar 't geweten steeds geleefd; I 't Maakt vrij 1 Wie boven 't kwade zich verheft, Zijn liooge roeping steeds beseft, Leeft blij r Wij wenschen 't boekje in veler handen, de lage prijs van 30 Cents is zeker geen beletsel. Den Hooen, 26 April. Toen gister een onzer plaatsgenooten met paard en kar in den Prins Hendrikpolder was, schrok het paard voor een daar liggende ton. Het dier sloeg op hol. De eigenaar raakte onder de kar, doch kwam er gelukkig met den schrik af. Ook het voertuig had weinig geleden. Oosterend, 27 April. De heet D. L. Daalder van hier, deed gisteren te Haarlem met goe den uitslag examen voor onderwijzer. De geslaagde ontving zijne opleiding aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers, te Haarlem. Vlieland, 26 April. De reizen van en naar ons eiland behooren tegenwoordig tot de cu riositeiten. Wanneer men spreekt van een „mooie reis" dan is dit, wanneer men onge veer zes uur op de schuit stapt om ten negen uur, half tien in Harlingen te zjjn en 's mid dags vóór een uur uit die plaats om ten vier, vijf ure per Bruinvisch hier te landen. Wer kelijk, dan heeft men 't getroffen. Er zijn andere tochten Eenige dames en heeren moesten heden morgen vóór vier uur aan boord zijn, de schuit zeilde heen, maar nabij de haven ge komen was voortgaan onmogelijk, het anker uitgeworpen en de passagiers overgezet in de vlet. Zeilende, roeiende werd de zandplaat bereikt, bekend als de „Richel". Deze plaat werd overgewandeld, hoe ieder, die aan zee woont, kan weten, wat zoo'n wandeling, vooral voor dames, beteekent. Ook aan deze wan - deling kwam een einde. Een sloep van den Uitlegger nam de reizigers op en roeide hen naar de postboot „Terschelling". De verdere reis was zeker wel zonder hindernissen. De kajuit van de boot zal den vermoeide, ver kleumde passagiers een ware toevlucht zijn geweest. Zulke tochten zijn geen uitzonderingen, ze komen voor zoodra wind, stroom en getij tegenwerken. En als men dan weet, dat het toch, ondanks hot ondiepe vaarwater, zooveel beter nog kon zijn dan nu, dan is het niet te verwonderen, dat de bewoners van dit eiland elkander af vragen, wat ze toch misdreven hebben om zoo misdeeld te worden. Van de Uitgevers Costerbaan Le Cointre te Goes, ontvingen wij een boekwerkje getiteld „De overstrooming in Zeeland" be schrijving van de rampen waardoor de Provincie Zeeland, tijdens den vloed van 12 Maart 1906, is getroffen, benevens een be knopt overzicht van overige geteisterde streken in ons land. Het doel, hetwelk met de uitgave van dit boekje wordt beoogd is, om ook daardoor gelden bijeen te verzamelen voor de nood lijdenden. Om deze reden alleen reeds mag worden verwacht dat er vele koopers zullen worden gevonden. Doch bovendien heeft het boekje eene geschiedkundige waarde door de vermelding van de schade welke op den noodlottigen 12 Maart door den hoogen vloed werd ver oorzaakt. Die voor zich of voor het nage slacht dit stukje geschiedenis wenscht te bezitten, verzuime niet een exemplaar aan- teschaffen. Kaartjes en foto's verduidelijken den tekst. De prijs is 50 Cts., pracht-exemplaren f 1. op verzoek van de uitgevers stellen wij ons gaarne beschikbaar tot bestelling van ge- wenschte exemplaren. Vogelwet. Het „Vad." deelt mede Een nieuw voorloopig ontwerp eener Vogel- wet is dezer dagen vanwege de directie van den landbouw, Nijverheid en Handel, toege zonden aan verschillende deskundigen in Neder land, die reeds vroeger, bij een vorig ontwerp, waren uitgenoodigd om hun meening en op merkingen te doen kennen. Slechte tijden, door E. Laurillard. ,,'t Zijn slechte tijdenhoor ik zeggen. Maar als die klaagtoon wordt geslaakt, Dan zeg ik: ,,'t Zij zoo; doch dat slechte Wordt grootendeels door ons gemaakt. De trek naar rijkdgJëVjnaakt veel armoe, De zucht naar hocg-staan brengt ten val; Gebrek komt meestal van gebreken,— En van denAdrank haast bovenal." „Zoo 1" zeg?een menner van de schare „Zoo, zoo alweer dat oude lied 1 Doe toch dien zeurzang niet meer hooren! Spreek zoo niet meer, want 't is zoo niet. 't Is omgekeerd: de tijd, die slecht is, En daardoor hoop beneemt en moed, Is, wel beschouwd, do machtige oorzaak Die 't volk naar 't drinkglas grijpen doet. Ik antwoord„'k Ga niet met u twisten; Al twistte ik uren, 't gaf geen baat, Wijl ik zeer zeker mijn gevoelen, Noch gij het uwe varen laat. Maar 't is genoeg, als gij uw zegel Dan maar aan dit beweren hecht Die drinkt, omdat de tijden slecht zijn, Die maakt ze hondermaal zoo slecht." (Pred. BI.) De Nederlandsche Vegetariërsbond heeft zich gericht tot den Minister van Oorlog, met een adres, waarin wordt medegedeeld, dat, volgens bij den Bond ingekomen berichten, zich vegetariërs als miliciens onder de wape nen bevinden, die niet in de gelegenheid zijn hun vegetarische leefwijze te volgen, hetgeen een nadeelige invloed uitoefent op hunne gezondheid en hen in een ontevreden stem ming brengt, terwijl toch, volgens den Bond de kwestie zoo eenvoudig op te losse ware, door hun de kosten van hunne voeding in verhoogde soldij uit te betalen, waarvoor zij zich dan zeiven wel het benoodigde voor hunne voeding zouden aanschaffen. Uitkomsten van binnen- en buitenlandsche wedstrijden toonen volgens adressant aan hoezeer een rationale vegetarische leefwijze tot langdurige krachtsontwikkeling in staat stelt, voor den soldaat voor zoo groot belang terwijl de uitkomst van den laatst gevoerden Russisch - Japanschen oorlog zeker niet de minderwaardigheid op lichamelijk gebied van den vegetarisch levenden Japanschen soldaat heeft aangetoond. Met aandrang verzoekt de Bond derhalve den Minister maatregelen te willen nemen, opdat aan milliciens, die zich onder de wape nen bevinden, de mogelijkheid niet worde benomen, de vegetarische leefwijze te volgen. Welke flnancieele nadeelen de over strooming met zich meesleept kan hieruit blijken, dat te Ierseke -3 werken zijn uitbe steed tot herstel en verzwaring van dijken. De laagste inschrijverssom was gezamenlijk f 208000. De overstrooming te Oud-Vossemeer heeft in de meeste gezinnen, zoowel de poot als eetaardappebn bedorven. Zooals velen zullen weten was de oogst 1905 in Zeeland mislukt en was het voor velen zeer moeilijk geweest de noodige aardappelen bij elkaar te krijgen. Gelukkig wordt Zee land van alle kanten gesteund. Een gemeente in Drenthe heeft b.v. den burgemeester van Oud-Vossemeer toezegging gedaan van 100 H.L. aardappelen. En dat in April. Dinsdagmorgen tegen 10 uur lagen in de omstreken van Haarlem sneeuw en hagel een centimeter dik op het land. In de omstreken van Breda heeft het de laatste nachten hard gevroren en Dinsdag morgen zag men op vele slooten zelfs een laagje ijs. TEXELSCHE COUKANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bttko 30 Cts. Franco per post door ge- teel Nederl :m> 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerliooging der porto's. Pr\js der Advertenti&n Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. mij bij1 ide an. om aarl lijk en, J

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1