N1944. Donderdag 3 Mei 1806. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland er. Bit bind verschuilt Woensdag» en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Vcor een BjRO 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederl 'D 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen hij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burs op Texel. Bij dit nummer verzenden wij een bijblad, bevattende opgaaf van Boot- en Spoordienst en belangrijke mededeelingen onze zaak be treffende. Afzonderlijke nummers van het bijblad zijn aan ons bureau steeds gratis verkrijgbaar LANDWEER. Oproeping onder de wapenen tot het honden van oefeningen in het jaar 1906, De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, onder verwijzing naar de op de aanplak borden aangeplakte publicatiën dat tot het houden van oeieningen in werkelijken dienst zijn opge roepen de dienstplichtige-verlofgangers dezer Gemeente, in de jaren 1903, 1904 en 1905 voor den dienst bij de Landweer bestemd, en wel zij die behooren a tot het wapen der Infanterie van 14 Mei tot 19 Mei 1906. b tot het Wapen der Vesting-Artillerie van 28 Mei tot 2 Jnni 1906. c tot het wapen der Genietroepen van IS Juni tot 23 Juni 1906. Texel, den 30 April 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. INVORDERING 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat het kohier no. 4 der Be- drijfs-belasting over het dienstjaar 1905/1906, invorderbaar verklaard op den 26 April 1906, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden yoet, te voldoen. Texel, den 28 April 1906. De Burgemeester, W. F. HI DDINGH. a TEXEL, 2 MEI 1906. Onze vroegere plaatsgenoote, Mejuffrouw (0 Annie Timmer te Haarlem, deed jongstleden g) Vrijdag aldaar met goed gevolg het examen voor onderwijzeres. ij De aanbesteding tot het amoveeren van de armenkamers in de Molenstraat te den •on Burg, en het ter plaatse weder opbouwen 0p van zes armenkamers, had Zaterdagavond cr. in het Café van den heer Kuijper plaats. Ingekomen waren zeven inschrijvingsbil- jetten, als volgt C. Huisman 6107.— J. Smit 6012.— M. Spreeuw 5900.— J. v. Wessem 6758 C. Smit 5685.- P. Zoetelief 6544.— R. Daalder 4366. De raming was f 6048.— De markt van Maandag was van geen d« noemenswaardige beteekenis. De groote ne veemarkten elders zijn daarvan niet onmo- gelijk oorzaaktrouwens vóór de groote "D lammerenmarkten worden de markten hier "M weinig bezocht. ;e- - Da geest des tijde. Sneller vervoer is de ÏD' geest des tijdsspoorwegen, auto's en velo- cipedes getuigen daarvan op het land, stoom- 'c' booten te water. Ook voor het goederen- vervoer wordt zulks in toepassing gebracht, 0D getuige hier de aanschaffing van eene stoom- jn, ?oot door den heer C. Mets, om te voorzien in zijn beurtveer Texel-Alkmaar-Zaandam Zondag arriveerde de boot, „Texelstroom," waarmede voortaan de dienst zal worden vervuld, in de haven van Texel, 't Is een forsch vaartuig, naar wij meenen 28 M. lang en 5 M. breed, ingericht in hoofdzaak tot vervoer van goederen en vee, waarbij de gelegenheid tot passagiersvervoer echter ook niet is uitgesloten. Van ter zijde vernamen wij dat niet on mogelijk in den komenden zomer nog wel eens de gelegenheid zal worden geboden tot het maken van een pleiziertochtje naar Har- lingen of elders met „Texelstroom.'' De gelegenheid om daardoor eens een dagje in Friesland te kunnen verkeeren zal zeker menigeen toelachen. Men schrijft ons hieromtrent nog van Oudeschild De stoomboot „Texelstroom" van den heer C. Mets Dz. is Zondagnamiddag in de haven aangekomen en had natuurlijk veel bekijk. De boot ziet er uitstekend uit en draagt alle kentoekenen van soliede afwerking. Zij kwam uit Stavoren en werd te Ylst gebouwd. De „Texelstroom," metende 85 ton, is zeer praktisch ingericht voor 't laden van vee en kan in 't ruim met gemak 40 koeien bergen. Bovendien is zij voorzien van twee laadboomen en een stoomlier, alsmede van een overdekte stuurhut, zoodat ook de belangen der opva renden in 't oog zijn1 gehouden. 't Werd alles ten vure gedoemd Getrouw aan de hier bestaande gewoonte verzamelde de jeugd ook weder dit jaar zooveel mogelijk van hetgeen oud of onbruik baar is, om het aan den vooravond van Mei aan de vlammen prijs te geven. Zoo kon men op dien avond op verschil lende piaatsen vuurtjes ontdekkenlinks, rechts, waarheen de blik zich ook wende, ontwaarde men Meijerblitsen, die lustig op vlamden. Er werd veel vernietigd, al was het zeker niet van groote waarde; afval van de schoon maak, daartoe zal 't zich wel bepaald hebben en daarvoor is zoo'n Meierblits nogal een goede gelegenheid. Na vernietiging van al het oude, begroeten wij thans blijde de lieve M"i, die haar bijnaam getrouw, in waarheid een bloeimaand zal mogen wezen. Van 28 April tot en met 1 Mei zijn van hier verzonden: 160 koeien, 48 kalveren, 1 schaap en 14 varkens. Oudeschild, 29 April. In de „Zeven Pro vinciën" had Zaterdagavond eene vergadering plaats van den Schippers- en Visschersbond, die flink bezocht mocht heeten. Allereerst werd besproken de onvoldoende verlichting van het schietvlot, zoomede het gebrekkige havenlicht te Nieuwediep. Men zou bij de bevoegde autoriteiten vragen om de noodige verbetering aan te brengen. Daarna kwamen ernstige klachten ter tafel over het wel wat roekeloos varen bij het schijfschieten der Marinevaartuigen. Ook omtrent dit punt zou men vragen verbetering aan te brengen en tevens den afgev. voor dit district ter Tweede Kamer met de verschillende feiten in kennis stellen. Nog werd geklaagd over drie hinderlijke wrakken of andere voor werpen op den zeebodem, die den visschers schade berokkenen. Met opgave der merken zou men zich wenden tot den Minister van Waterstaat om, zoo mogelijk, opruiming te ver zoeken. Sommige garnalenzouters beklaagden zich, dat zoo weinig restitutie werd verkregen van zoutaccijns, alleen omdat in de vroegte nooit commiezen aanwezig zijn, om do con- centen af te teekenen. Ook over deze zaak zou met de bevoegde autoriteit worden ge- gecorrespondeerd. Daarna wordt het bergloon der goederen van de „Serbia" ter sprake gebracht en meenen sommigen, dat hier zeer willekeurig gehandeld moet zijn althans iets moet niet in orde wezen. Een der leden wordt gemachtigd te Nieu wediep inlichtingen omtrent een en ander te gaan inwinnen, terwijl andere leden op zich nemen zich in verbinding te stellen met de strandvonderij, ter voorkonrng dat met de nog in voorraad zijnde goederen eveneens gehandeld zou worden. Sommigen meenen dat de wrakken der „Serbia" gevaarlijk liggen voor de visschers bij nacht en mistig weer. Over dit punt zou men van gedachten wisselen met de zustervereeniging te Oosterend, om te trachten daar ter plaatse een gasboei te liggen. Na rondvraag, wordt te ruim half tien de bij eenkomst gesloten. 1 Mei. De dorpsjeugd heeft er dit jaar uitstekend voor gezorgd, dat 't eigen aardig oude gebruik van de „Meierblis" in eere is gehouden. Karrevrachten met brand stoffen waren bijeengezameld, om op den avond van 30 April in vlammen op te gaan. Jong en oud verzamelde zich 's avonds op het terrein, waar de rosse vlammen hoog opknetterden en de jeugd soms gevaarlijke proeven van dartele vermetelheid gaf. Toch deed 't ook den ouderen goed om te zien, dat de eigenaardige gebruiken der voorvaderen op zoo vroolijke wijze voortleefden. 2 Mei. De hier aangebrachte „Visch- olie", van de lading der „Serbia", zal den lOn Mei a s. in 't openbaar worden verkocht, bohoudens de goedkeuring der assurantie- maatschappij. Dinsdagavond heeft in de „Zeven Provinciën" een nadere vergadering van bergers plaats gehad, inzake het bergloon, onlangs uitgekeerd van de goederen der „Serbia". Blijkens het advies vandenadvo- kaat Mr. Mendels, waren de rechten der bergers niet nageleefd en werd aangespoord om gerechtelijk op te treden, ten einde tot een voordeeliger bergloon te geraken. Oosterend, 1 Mei. De Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, a.iheeft aan de Vereeniging „Betracht het Goede," alhier, doen weten, dat er voor verdere op ruiming var. het wrak van „de Harrow," dan tot 25 d.M. beneden gewoon laag water we'ke iD 1900 heeft plaats gehad, geen aan leiding bestaat. De visscher Drijver van hier ving in de vorige week reeds 18 ansjovisjes in het garnalennet. Ook van elders komen reeds berichten omtrent ansjovis in. De Cocksdorp, 30 April. Zekere A. van Strijen, boerenarbeider op de hofstede „Burst" in Eierland, bad Zaterdag j.l. het ongeluk zich bij het villen van een kalf in de knie te stekeu, met het gevolg, dat de knie plot seling opzwol en zooveel pijn deed, dat Van Strijen niet in staat was naar zijne woning te loopen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp van Dr. Van der Vegt ingeroepen. Het kalf was ziek geweest. De toestand van den patient is heden goed. Tot notabelen der Ned Herv. Gem. alhier zijn gekozen de H.H. C. Dijksen en Jac. Boon, de eerste in plaats van den heer J Kikkert, die tot kerkvoogd was gekozen en de laatste in plaats van den heer W. List, die als notabel had bedankt. Vlieland. Op 25 April j.l. werd in het hotel Meijer de jaarvergadering gehouden van aandeelhouders in de Naainl. Vennoot schap „Noordzeebad Vlieland. De heer Van Rossum opende als voorzitter de vergadering en heette de aanwezigen welkom. De opkomst getuigde niet van groote belangstelling. De notulen der vorige jaarvergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. TEXELSCHE COURAHT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1