De Balans, Winst- en Verliesrekening wer den eveneens goedgekeurd. De Directie bracht, bij monde van den heer Ament, verslag uit over het afgeloopen seizoen. Een overzicht werd daarin den aandeelhouders gegeven van den toestand der Vennootschap, er bleek uit, dat deze zich in toenemenden bloei mocht verheugen. Verder, dat het bezoek van badgasten den vorigen zomer zeer groot was, 't geen men dankte aan de betere verbinding van Vlieland en Harlingen, tot stand gebracht door de Stoombootreederij Vlieland, Betreurd werd, dat er nog steeds bij de burgerij zoo weinig gelegenheid bestaat voor pension. Door den voorzitter werd de directie dank gebracht voor hunnen arbeid en de wensch uitgesproken, dat het hun nooit aan lust en werkkracht mocht ontbreken om veel te doen ten nutte der badplaats Vlieland Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van een commissaris (per aftr. de heer J. Molenaar.) Uit de presentielijst bleek, dat 44 stemmen konden uitgebracht worden. De heer J. Molenaar werd met 39 stemmen herkozen en< nam de benoeming aan. De opening van het badseizoen bepaalde men op den 3den Juni. Nadat bij rondvraag was gebleken, dat niemand meer iets in het midden had te brengen, werd de vergadering gesloten. Een ontploffing. Donderdagmiddag ontstond onder het per soneel van de Lij mfabriek te Delft een hevige schrik door een doffen knal, veroorzaakt door het springen van een vat waarin benzine was geweest, en dat door een der werklieden met een gloeiend ijzer was genaderd. De explosie was geweldig. Er bleef bijna geen pan op haar plaats, alle ruiten sprongen en van enkele ramen der smederij werden zelfs de roeden uitgeduwd. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Woorden nog al erg. Op de Lijnbaansgracht te Amsterdam had een juffrouw zulke „woorden" met haar man, dat ze dwars door een ruit viel. Ze wondde zich bij deze woordenwisseling ernstig aan den pols. Van Scheveningen meldt men aan de „N. R. Ct."Een man, wandelende op den Dwarsweg, nabij de villa „Huize ten Vijver", vond daar een brief en belde daarmede aan. Hij wilde binnengelaten worden, doch toen de meid hem buiten hield, kreeg zij een klap en verschafte hij zich met geweld toe gang tot de keuken. Daar sloeg hij alles kort en klein wat in zijn bereik kwam. Inmiddels werd de koetsier getelefoneerd, en de man geboeid naar het posthuis aan de Stadhouderslaan en daarna naar het politie bureau in de Keizerstraat gebracht. Vermoedelijk heeft men hier met een krankzinnige te doen. Zooiets wel noodig. Aangezien het meermalen langen tijd duurt, voordat de uitkeeringen door de Rijksverze keringsbank plaats vinden, is door de H. IJ. S. M. bepaald, dat het personeel, dat door een ongeval wordt getroffen, desverlangd een voorschot kan krijgen, tot een maximum van 70 pet. van het volle loon. Na ontvangst der eerste uitkeering moet terugbetaling plaats vinden. Een onwillige. Naar uit Haarlem aan de „N. R. Ct wordt gemeld, is aldaar ook een landweerdienst- plichtige, zekere K. die nu reeds allen auto riteiten heeft geweigerd te gaan voldoen aan zijn verplichtingen, die zijn uitrusting toezond aan den Minister van Oorlog en die nu ook weigerachtig is gebleken te voldoen aan een goeden raad, hem namens den Minister gegeven. Dit is den Minister bericht en daar K. nu door zijn onwilligheid deserteur is geworden, zal eerstdaags zijn arrestatie volgen. Uit voorzorg. Bij de voorgekomen pokken gevallen in Groningen blijkt het toch, dat nog niet alle menschen het vertrouwen in de vaccinatie verloren hebben. Vrijdag werden nl. in 't Klooster 1137 menschen ingeënt. 's Avonds, toen het kosteloos was, moest de politie de straat afzetten om de orde te bewaren. Ofschoon de doctoren van 7 tot 8 uur zouden bezig zijn, werd de gelegenheid eerst te 9 uur ge sloten ofschoon nog een groot aantal personen buiten wachtte. Vergiftigd 1 Te Sneek was de familie U. aan het ver huizen. Het eenig k ind, een jongetje van bijna twee jaar, wist in een onbewaakt oogenblik van de waschtafel een zakje met vergift te bemachtigen. Toen men het ont dekte had het knaapje reeds zooveel er van gebruikt, dat geneeskundige hulp te laat kwam. Om door ieder te worden gelezen. In de bladen kwam dezer dagen een be richt voor uit Schoterland, waarin verteld werd, dat een zwangere vrouw met vijf kinderen, herhaaldelijk heen en weer gezonden werd tusschon de gemeenten Schoterland en Nijeberkoop, daar de burgemeesters het niet eens konden worden over het ingezetenschap der vrouw in één der beide gemeenten. Het „Hbld." had die bericht ook opgenomen. Thans bevat dit blad het volgende ingezonden stukje Aan de Redactie. Het inliggende las ik gisteravond in uw blad en vroeg mij afleven wij in een christelijke maatschappij De vrouw leeft wel ver van mij af, doch in gedachte is zij dicht bij mij en heb er geen vrede bij het bericht alleen yoor kennis geving aan te nemen. Inliggend ben ik zoo vrij u f 25 te doen toekomen, met het vriendelijk verzoek u de moeite te willen geven om het bedrag aan de beklagenswaardige vrouw te laten ter hand stellen. Wellicht komen er meer gitten, en zal de vrouw dan de heerlijke ervaring hebben, dat er toch ook nog wel liefde onder de menschen is. Bij voorbaat mijn dank. Met de meeste achting, J. E. B. I. R. 27 April 1906. De redactie van het „Hbld." heeft het geld opgezonden met f 10 die een andere abbonné had gestuurd. Het is te hopen, dat meer menschen er zoo over denken als de beide bovengenoemden. De nachtvorsten doen in Friesland, naar de „L. Ct." meldt, veel kwaad aan de weilanden en ook aan de vruchtboomen en jonge gewassen in deze provincie. Boeren, die het jonge vee reeds in de weide hadden gebracht, hebben het weder op stal moeten zetten, omdat er geen gras meer was en het ook voor het vee te koud was. Hier en daar zijn zelfs runderen van de koude bezweken. Een dakloos burgemeester 1 De nieuwbenoemde burgemeester van Schoterland, de heer H. Hebbes, thans burge meester van Delfzijl, die met 1 Mei a.s. zijn ambt aanvaardt, kan in de hoofdplaats Hee renveen geen woning verkrijgen. Er is geen enkel huis disponibel, zelfs geen burgerwoning. Overtuigingsstukken die stinken. De stank in het Paleis van Justitie te Rotteream veroorzaakt door aldaar als stukken van overtuiging gedeponeerde voedingsmid delen, als visch enz., was verleden week van dien aard, dat de concierge, de heer Simons, het in zijn woning niet meer kon uithouden. Hij ging daarom klagen bij den president der rechtbank, die na zich van den toestand overtuigd te hebben, last gaf onmiddellijk alles uit het gebouw te verwijderen. Te 4 uur kwam de vuilniskar en nam den rommel mede. (R- N.) De Amsterdamsche beurs. De toestand van de Beurs te A/nsterdam, schijnt toch niettegenstaande de geruststel lende verklaringen der deskundigen niet zonder gevaar te wezen. Woensdagavond ongeveer 7 uur is tenminste van de tweede galerij uit een der bogen een steen van pl.m. 5 kilo naar beneden gevallen. Gelukkig dat het niet onder beurstijd ge schied is, daar er zeker een paniek zou zijn ontstaan, aangezien de plaats, waar de steen is neergekomen, een drukke standplaats is. Stutten zijn aangebracht. Scheepvaart-belangen 1 Het hoofdbestuur der Schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft zich met een adres tot den Minister van Waterstaat gewend, met verzoek het daarheen te willen leiden, dat, hetzij door het ophoogen van spoorwegbruggen, hetzij door het maken van schutbruggen, hetzij door het instellen van een andere dienstregeling voor zand- en goederentreinen, hetzij door het beter bandhaven van de voor opening bestemde tijdruimte, hetzij door andere maatregelen, de scheepvaart nu en in de toekomst op de kruispunten van vaar- en spoorwegen minder oponthoud worde ver oorzaakt, welk oponthoud, wordt daarin geen verandering gebracht, het transport te water bijna onuitvoerbaar dreigt te maken. Uit Zegwaard Zoetermeer Er komt gang in 1 In de vier eerste maanden van dit jaar werd hier geen enkel huwelijk voltrokken. Thans hebben we ineens zeven paren, die „gloend aaneengesmeed" wenschen te worden I Er vroeg by. In Friesland circuleert een adres aan den Minister om de verloting op St Nicolaasavond voortaan weer toe te laten. Het ondervindt by de neringdoenden veel steun. Plantenziekten en Yreterij aan Gewassen. Te Wageningen is sedent 15 Januari j.l. onder Directie van Prof Dr. J. Ritzema Bos aldaar geopend het Instituut voor Phytopatho- logie. (Instituut voor het onderzoek van de ziekten en beschadigingen der planten). Ieder, die met ziekte of vreterij aan zijne gewassen te kampen heeft, of ongewone ver schijnselen bij die gewassen opmerkt, kan vanwege dat Instituut gratis inlichtingen omtrent den aard dier ziekte of vreterij krijgen en als er wat aan te doen is, ook raad omtrent de beste wijze, waarop deze kan worden bestreden of voor 't vervolg voorkomen. Men zende Jaartoe eenige zieke planten of gedeelten daarvan, of wel dieren, die schade doen, in een sigarenkistje of op andere wijze goed verpakt en voldoende gefrankeerd, aan het adres Den Heer Directeur van het Instituut voor Pnytopathologie te Wageningen, en voege daarbij een begeleidend schrijven, waarin wordt meegedeeld wat men zelf aan de planten heeft opgemerkt, en op welken tijd de kwaal het eerst werd waargenomen. De Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland is, zoo noodig, gaarne bereid, nadere inlich tingen te geven. Uit een raadsverslag. In het „Weekblad voor Almelo en Om streken," is het volgende verslag opgenomen van de zitting van den Raad der gemeente Markelo. Verhooging jaarwedden burgemeester, secre taris en ontvanger. De voorzitter verlaat bij de behandeling van dit punt de vergade ring, welke daarna door den oudsten wethouder wordt geleid. Ged. Staten stellen voor het salaris van burg. secr. en ontv. te brengen op f 1300, f 850 en f 500, zoo het ambt van burg. en secr. niet door een persoon wordt waarge nomen. Aangezien dit hier wel het geval is, zal het salaris van burg. en secr. met een verminderd worden en dus zijn f975 en 627,50. De salarissen zijn thans respectievelijk f 900 f 600 en f 350. De burgemeester zal dus f 112,50 meer ontvangen en de gemeente in het geheel dus f 262,50 meer moeten betalen. Medegedeeld wordt, dat de burgemeester niets verricht. De geheele administratie rust op den volontair ter secretarie, zoodat het een onbillijke toestand is. De volontair (ter vergadering aanwezig) deelt mede, dat hij van den burgemeester jaarlijks f 50 ontvangt. Of hij deze f 50 krijgt of niet is hem bijna onverschillig. Als hij van 't baantje leven moest, was hij allang weg geweest. Thans wil hij in het openbaar wel zeggen, dat de burgemeester heelemaal niet uitvoert. De heer Nymeyer Mien inziens kan van verhooging niks komen. De volontair doet 't wark, doch de burgemeester, die geen bliksem dut, strik de centen. De heer BerendsenIk bin wal veur j verhooging, doch dan mut de Burgemeister de centen, dee hij meer krijg, geven aan den klerk. Na eenige discussie wordt besloten, dat de Raad, alvorens te beslissen, nog eens met den burgervader in overleg zal treden over eene mogelijke splitsing van het burgemeester- en secretarisambt. Draadlooze telegraphie. Behalve van 't gewone systeem van draad- li looze telegraphie is het stoomschip „Nieuw Amsterdam" der Holland - Amerikalijn ook voorzien van het zoogenaamde „long distance" systeem, Gedurende de gansche reis blijft het stoomschip daarmede in telegraphische gemeenschap met den vasten wal en worden dageljjks nieuwsberichten ontvangen, die in een courant aan boord worden gedrukt en verspreid. Op de eerste uitreis naar New-York heeft dit systeem bewezen niet alleen veel bij te dragen tot veraangenaming der reis, maar ook groote waarde te bezitten. De maat schappij zelve ontving eiken dag een tele- graphisch rapport van het schip. Een der passagiers (bankier) ontving op het midden der reis, d. i. op 1000 mijlen van den wal, een telegram met een hoogst gewichtige financieels mededeeling, terwijl een ander binnen enkele uren antwoord ontving op een door hem telegraphisch naar Europa verzonden vraag. In een Friesch blad leest men de volgende advertentie Getrouwd Wiebe Hofstra en Emilia Lubitz. N.B. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te bl(jven.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2