Uitslag gehouden verkoopingen. Ingezonden Stukken. Pre dikbeur ten, Marktberichten. ADVERTENTIËN. Van het verhandelde in den Gemeen teraad, heden morgen gehouden, deelen wij slechts mede dat het Kohier van den Hoof dei ijken Omslag werd vastgesteld op f15033,20 Het verzoek van het H. d. S. voor m. u. 1. o., om verhooging van jaarwedde, werd toegestaan met een verhooging van f 100, Oudeschild, 8 Mei. De ansjovisvisscherij belooft een rijk jaar. Werden gisteren door Heldersche vletten aan de Hors partijen van 100,000 stuks ansjovis gevangen, ook de gar nalen visschers troffen ze in bun netten aan. Een vond zelfs 725 stuks ansjovis vastge- schakeld in de mazen van 't garnalennet bij 't ophaleD, iets wat hier nooit te voren is voorgekomen. De meisjes van hier, die werkzaam willen zijn bij gelegenheid der voorgenomen tentoonstelling vergaderden gisteren in de „Ze ven Provinciën". Zij tellen 24 gewaardeerde krachten, die zij gaarne voor een goed doel beschikbaar stellen. Onder elkaar kozen zij een bestuur, bestaande uit Mej. J. W. Dros, E. Dogger en N. v. d. Sterre. Nog in den loop der week zijn zij voornemens in acht groepjes van drie bij de ingezetenen te gaan vragen om voorwerpen in bruikleen voor de tentoonstelling, of voorwerpen ten geschenke voor de verloting Moge evenveel succes haar deel zijn als op de andere dorpen van Texel aan de kloeke helpsters ten deel valt. Een milde bepaling. Te Kloosterzande is Zondag door een rent meester van het Kroondomein aan de daartoe opgeroepen pachters der overstroomde lande rijen mededeeling gedaan van de zeer gunstige besluiten, door H. M. de Koningin ten opzichte harer pachters genomen. Gedurende het jaar 1906 zal geen pacht betaald moeten worden, terwijl ook de halve pacht over 1905, vervaldag 1 Mei j.l. niet behoeft voldaan te worden. Dien pachters, wier geschat inkomen minder dan nog een nader te bepalen bedrag beloopt, zal al de geleden schade, den pachters met een inkomen boven dat geschatte bedrag de halve schade vergoed worden. Bovendien zal aan degenen, die geacht worden daarin niet door eigen middelen te kunnen voorzien, gratis zaaigraan worden verstrekt. Uitdrukkelijk is verboden het planten van suikerbieten en het ploegen der landerijen terwijl door den rentmeester den pachters werd aangeraden, om toch zoo min mogelijk op de landen te verbouwen, daar het toch meer dan waarschijnlijk de moeite niet zal loonen. Hij deelde o.m. mede, dat reeds proeven genomen zijn met verschillende gewassen, ook met lucerne, doch dat geen enkele vrucht opkomt. Eenparig werd besloten, aan de Koningin een telegram tezenden om HM. dank te betuigen voor de zoo milde bepalingen ten opzichte harer pachters. Naar' aanleiding van het bericht in het „N. v. d. D. dat de Nederlandsche posterijen open brieven van een firma uit Hamburg, waarin tot deelname aan buitenlandsche lote rijen wordt opgewekt, verzenden, wijst de „N. Crt." er op, dat bij de behandeling der Loterijwet, door de regeering in haar Menorie van Antwoord op het Kamerslag te kennen werd gegeven, dat zij een brievenbesteller, die een aandeel in een verboden loterij bezorgt of aflevert, niet strafbaar zou achten, omdat hij het feit begaat ter uitvoering van een ambtelijk bevel, gegeven door het daartoe bevoegde gezag, en dus de strafbaarheid te zijnen aanzien wordt opgeheven door art. 43 W. v. S. In elk geval acht het blad het meer dan dwaas, dat do Staat, door middel van een zijner organen i. c. de Posterijen feiten laat plegen, die in strijd zijn met de wetten des lands, en waarvoor de gewone burgers worden gestraft. Zaterdagmiddag beging de dienstbode Anna M., ten huize van den heer J. van Compen in Spoorstraat te Breda, de onvoor zichtigheid een kachel met petroleum aan te maken. De vlam sloeg plotseling uit de kachel en deed haar kleeren vlam vatten. Met brandende kleuren liep de meid de straat op. De vrouw des huizes wierp een deken naar buiten. Een juist voorbijkomend voerman greep de deken en wierp zo de meid om. Verschillende buren waren spoedig aanwezig om de vlammende kleeren te dooven. Dit was weldra geschied, doch 't bleek dat de meid ernstige brandwonden aan onderlijf en beenen had bekomen. Wat men al niet vraagt. In der bladen vraagt een weduwnaar bjj advertentie een dame van ongeveer 50 jaar ten huwelijk, „liefst met één been.". Een aardige trouwstoet,. Vorige week kwam een jeugdig paartje in een Geldersche gemeente ten gemeente- huize aan om te trouwen, met den ganschen trouwstoet gezeten in een meubelwagen, getrokken door een paard en een hit. Om het geheel een meer feestelijk aanzien te geven, was de oude zweep met bloemen bestoken. Eeigenaardige opvatting van een huwelijks symbool de bebloemde zweep zegt de „Zutph. Crt." Een krasse familie. Te Giethoorn is een familie, Doze genaamd bestaande uit 4 broeders en 2 zusters, welke samen een ouderdom hebben van 482 jaren. De oudste broeder is 94 en de jongste zuster 7ü jaren oud. Allen zijn nog vrij kras E9n stevige dame. Te Assen is op de kermis te zien in eene tent op de Collardslaan, eene Zeeuwsche boe rin in haar nationale kleederdracht. Dit boerinnetje is niet minder dan 480 pond zwaar, heeft eene lengte van 1,85 meter en een omvang van 2,40 meter 'tis een ware reuzin dus 1 Dinsdag 8 Mei in 'tCafé „den Burg. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. De bloote eigendom van 1,25,00 Heet. land „Groote Langwaal" en 1,20,80 land „Kleine Langwaal". Kooper Jb. Keijser Sdz. voor f190,— Gemeenteraad van Vlieland. HedeD, 4 Mei, vergaderde de Gemeenteraad. Aanwezig alle leden, ééne vacature. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Komen achtereenvolgens in behande ling de volgende punten. 1 De in de vorige vergadering vastgestelde Verordening op de Heffing van Steigergelden, die van Ged. Staten is teruggekomen, wijl door dat college eene wijziging noodig geoordeeld wordt, wordt overeenkomstig deze opmerking van Ged. Staten gewijzigd en opnieuw aldus vastgesteld. 2 Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten met ingang van 1907 de Hoofd. Omslag van f 1000 te brengen op 1250 met het oog op de meerdere uitgaven ten behoeve van het Burg Armbestuur en de kosten der gemeente bestrating. 3 De begrooting v/d Gezondh. Comm. te Enkhuizen wordt goedgekeurd. De gemeente Vlieland draagt in de kosten bij een bedrag van f 25,61. 4 Worden tot leden van het stembureau voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing gekozen de h.h. K. R. Visser en W. Bruin en tot plaats vervangende leden de b.h. J. Zeylemaker en D. Visser. De Candidaatstelling is vastgesteld op 16 Mei a.s,, de stemming op 29 Mei d.a.v. •«en de herstemming, zoo noodig op 12 Juni. 5. Op een verzoek van den heer W. E. Eelsingh, om afschrijving van den Hoofd. Om slag wegens vertrek uit do gemeente, wordt gunstig beschikt. 6. Ingekomen een adres van do Vereeniging „Vlielands Belang", houdende verzoek, dat de Vergaderingen van den Raad voortaan'savonds in plaats van des voormiddags worden belegd. Na eenige bespreking wordt besloten metalge- meene stemmen adressant te berichten, dat de Raad geen termen aanwezig acht het verzoek in te willigen. Nadat nog een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving zijn aangenomen, sluit de voorzitter de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zondag 13 Mei 1906 HERYORMDE GEMEENTE. Burg Yoorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Yoorm. 10 uur Da. Viseer. Oudeschild. Yoorm. 10 uur Ds. Met. Uosterend. Nam. 2 uur Ds. Visser. Cocksdorp. Nam. halfdrie Ds. Smits. (Doop). GEREFORMEERDE KERK. Ooslerend. Voorm. halftien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal Voorm, 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Scherpenhuysen. NED. PROTESTANTENBOND Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. Nauta, van den Helder. Amsterdam, 7 Mei. Aangevoerd 597 Run deren, le kwal. 68 k 72 ct., 2de kwal. f 0.65 f 0.68, 3de kwal. 55 a 60c. per K. G. 75 Melk en Kalfkoeien f 120 f 270, 1 Graskalveren af 24 Schapen f 23 A f 28, 143 N uchtere Kalveren f 6,— a f 11, 960 Lammeren f11 a 13 531 vette Varkens 50 a 51 ct. Purmerend, 7 Mei. Aangevoerd 389 Run deren waaronder 184 vette-, 192 melkkoeien en 13 stieren. 277 vette kalveren f 0,70 a f 0,90 p. kg. 475 Nuchtere-kalveren f 10— a f25 per stuk, 17 paarden f afper stuk, Veulens f af Overhouders t af 114 vette varkens f 0,49 a f0,53perkg., 138 varkens magere f 18 a f 32 per stuk, 336 biggen f 9 a f 14 per stuk, kipeioren f 4,90 a f 3,40 por 100 stuks. Votto koeien prijsh. handel stug. Geldekooien, lager in prijs. Melkkoeien lager in prijs handel stug. Vette kalveren, 1. in prijs h. stug. Nuchtere kalveren, prijsh. h. stug, Vette Varkens prijsh. h. stug. Magere Varkens en Biggon prijsh h. stug. Schapen prijsh. h. stug. Zoo do Ileero wil en zij loven, hopen onze geliefde Ouders, MAARTEN TIMMER Cz. NAANT.IE RREMER, op Vrijdag, den lldcn Moi a.s. hunne 25-jarigo Echtvorccniging te herdenken. Ilunno dankbare kinderen, Cornei.is Timmer. I Oostorend op Toxol. Cornelia Timmer. Marretje Timmer. M. de Redacteur Naar aanleiding van uw artikel aan de Vereeniging Texel's Belang gewijd, verzoek ik n beleefd mij plaats ruimte te willen afstaan voor een loclichting op een in dat artikel voorkomende zinsnede. Een groot aantal menschcn hebben een verkeerd denkbeeld omtrent het vcrlcencn van pensioen aan ambtenaren en hunne weduwen en weezen. In die verkeerde mecning worden zij nu door uw betoog gesterkt, waar door u beweerd wordt, dat //de ambtenaren in de gelegenheid zijn bij niet zulk een groot offer voor hunne vrouwen en kinderen te zorgen" terwijl de voorwaarden verzwegen worden. Ieder ambtenaar is voorzeker zeer dankbaar, dat de wet van het Weduwenfonds lot stand kwam, omdat het zoo'n gcrustellende gedachte is, dat bij den dood vrouw en kind meer niet onverzorgd achterblijven. Jk ga zelfs zoovel, dal ik gaarne zou zien, dat voor iedereen dit zelfde voorrecht was weggelegd. Maar de ambtenaren krijgen dat zoo maar niet gratis zooals vele-onnoozelen deuken. Neen; daarvoor moeten groote geldelijke oflers gebracht worden. Als men bijv. in de bladen leest, dat pensioen is verleend aan de weduwe van postbode of sluisknecht ton be drage van bijv. 130 gld. dan heeft die man daarvoor zoolang als hij den staat diende 5 pCt. of in dat geval 25 gulden per jaar betaald. Die 5 pCt. wordt van alle tractcmcnten geheven, zoodat iemand met 2000 gld. pensioengrondslag dan 100 gld. jaarlijks betaald. Ton bewijze dat de staat het pensioen niet schenkt maar dat de ambtenaar zijn eigen pensioen betaalt, bleek bij de de opmaking van do tienjarige balans, (icdurondc de 10 jaren van het bestaan van hot Weduwenfonds was er een saldo van 10 millioen na aftrek van de voor geschoten 4 millioen. ïïjt bleek toen, dat de bijdrage veel te hoog was geweest en als douceurtje werd toen de uitkeering iets verhoogd, terwijl het saldo gebruikt werd voor de opname in dat fonds van de openbare en bijzondere onderwijzers. Hierbij werd nog uitdrukkelijk bepaald bij de oprichting van het fonds, dat wanneer er eventueel een tekort ontstond, de bijdragen verhoogd zouden worden. Ik meen hiermede duidelijk aange toond te hebben, dat de ambtenaar alles zelf betaalt. Hij brengt, zooals ie Ier menseh verplicht is, een groot offer gedurende zijn leven voor vrouw en kind. Wan neer de leden der Vereeniging //Texel's Belang// ook naar de mate hunner krachten bijdragen, dan zal voor zeker de Vereeniging de sympathie van ieder verwer ven, want het doel, hetwelk het bestuur zich voorstelt is schoon en nuttig, alleen de wijze waarop het dit tracht te bereiken is voor verGctering vatbaar. Dankend voor do opname, H. VAN 'T HOE, Directeur Post- en Telegraafkantoor. Met genoegen verleenen wij het bovenstaande plaat sing, omdat de desbetreffende toelichting zeer nuttig ma" heeten, voor de mogelijk //verkeerde denkbeelden welke sommigen zich zouden maken omtrent het ver leenen van pensioen aan ambtenaren en hunne wedu wen cn weezen u Dat wij door ons betoog die verkeerde denkbeelden zouden hebbdh verstrekt, wil er bij ons nog niet zoo terstond in, dat is verschil van opvatting. Wij willen niet treden in de berekeningen door den schrijver medegedeeld, welke echter bewijzen, dat, indien het op deze wijze mogelijk is, dat particuliere maatschappijen te hooge winsten becijferen, en het Rijkspensioenfonds gunstiger conditiën aanbiedt, waar van echter niet iedereen gebruik kan maken. Wij merken evenwel op dat ons schrijven niet be doelde iets verkeerds of afkeurends te zoggen omtrent verleende pensioenen, wel te wijzen op een voorrecht, dat velen nog moeten missen, en dat voor die velen ook zoo gewcnscht zoude zijnwij blijven daarom ons betoog handhaven. De geachte schrijver erkent, tot ons genoegen, dat het doel door „Texels Belang// beoogd, //schoon cn nuttig is,dat de wijze waarop dit door het bestuur wordt uitgevoerd, voor vcrbelering vatbaar is willen wij. niet betwisten, aan ieder menschelijk werk kleven fouten, zoo ook zeker hier; wenken en toelichtingen kunnen in deze veel verbetering aanbrengen, doch in de eerste plaats is steun en medewerking zeker een dringenden eisch. Red. EN

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2