N». 1947. Zondag 13 Mei 1906 19 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. gboekhandels ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD <fe DE V.0Q1I, Parkstraat Bobo op Texel. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nedebl' -t> 4-5 Cts. Naar Ameb.ika en andere lenden met Terhcoging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een kuifkam, gevonden in het Slingerwegje; 1 onderdeel van een fiets, gevonden te den Burg1 zakdoek, gevonden op den Hoornderweg, 1 bos sleutels, gevonden in het slop bij Ph. Vlessing, 1 bruine Heeren glacé-handschoen, gevonden in het groene wegje bij Buitenlust. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel Gelet op den brief van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, dd 7 Mei 1906 No. 16/5418; Brengt ter algemeene kennis, dat gedurende het tijdvak van 31 Juli tot en met 24 Augustus a.s. door het personeel van verschil lende verdedigingswerken te Ilelder schiet oefeningen van 6 tot en met 8 September d.a.v. oefeningen in de vuurleiding door het doen van losse schoten zullen gehouden worden. Voor eerstgenoemde oefeningen zal van het fort Erfprins at met kustgeschut in W. richting in zee en vanaf het werk Kaaphoofd met vesting- geschut naar de Zandplaat Onrust worden go- schoten, terwijl voor laatstgenoemde oefeningen het terrein gelegen vóór de kustbatterij van fort Erfprins onveilig zijn: Op de schietdagen zal op het werk vanwaar gevuurd wordt, minstens één uur voor den aan vang van het vuur een roode vlag en een ge kleurde vlag waarvan de beteekenis is aan gegeven op borden bij Wierhoofd en het torpedo magazijn,aangevende de richting waarin ge vuurd wordt, worden _geheschen, en groote waarschuwingsborden worden geplaatst aan den ingang van de haven en op het buitentalud van de batterij Vischmarkt, waarop vermeld zal zijn vanwaar en in welke richting gevuurd wordt. Tevens wordt onder het oog gebracht, dat 1. het gedurende het vuren (met uitzondering van het vuur in de duinen ten Zuiden van Kijkduin) verboden is, behalve aan het perso neel, dat daartoe aangewezen is, met vaartuigen te ankeren of te gaan liggen vóór het werk waaruit gevuurd wordt, of zich te bevinden op de plaat Onrust. 2. het oprapen van verschoten projectielen of scherven daarvan alleen mag geschieden door personeel, dat daartoe gemachtigd is door den Commandant van het 4de Regiment Vesting- Artillerie, die het personeel van vergunnings bewijzen voorziet, terwijl dit personeel verplicht is, het gevondene te leveren aan het magazijn van Oorlog tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. 3. zij, die tijdens het vuren zich bewegen over de wegen oi vaarwaters, gelegen voor het werk, vanwaar en in de richting waarin ge vuurd wordt, binnen eeno strook, welke rechts en links van die richting oene breedte heelt gelijk aan don afstand waarop zij zich bevinden van het werk, waaruit gevuurd wordt, zich blootstellen aan mogelijk gevaar. Texel, den 11 Mei 1906. Do Burgemeester voornoemd, I1IDD1NOH. BOUW- en WONINGVERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Texel noo- digen belanghebbenden dringend uit hunne aan vragen om vergunning ingevolge bovengenoemde verordening, minstens 3 weken voor het tijdstip, waarop men met bouwen wenscht te beginnen, in te dionon, opdat een geregelde afdoening terzake kan plaats hebben. Texel, den 12 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINHG, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 12 MEI 1906. Goede tijden. Wanneer men een open oog heeft voor 't geen om er ons heen voorvalt, dan is het niet gewaagd er deze conclusie uit te trekken dat de tijden niet ongunstig zijn. Wij willen niet uitwijden over de kleeding in het algemeen, noch over het zoo geliefd fietsrijden van velen, of het uitstapjes maken van weder anderen, doch ons bepalen tot de verfraaiing welke de plaats onzer inwo ning' ondergaat, door het verrijzen van geheel nieuwe woningen, of door het amoveeren van anderen en het terplaatse weder opbou wen van woningen, meer naar de eischen des tijds'. En dat is een verblijdend verschijnsel, want niet minder als voor het lichaam wordt aangedrongen op goede voeding en op reinheid is eene goede woning een groote voorwaarde voor het leven. Zonder eenigen weemoed zal men daarom dan ook de gebouwen „armenkamers" ge naamd, in de Molenstraat, onder des sloopers handen zien vallen, en beter dan voorheen, (zij het dan ook minder in aantal), wederom zien optrekken en tot stand komen, om aan hare goede bestemming te voldoen. 't Is zeker een belangrijk offer hetwelk van de administratie dezer inrichting voor dat werk wordt gevraagd, doch het is een goed werk, en wij willen wenschen dat het een niet al te drukkende last zal zijn in het verder verloop der tijden, en groote voldoening het loon zal mogen wezen voor de bemoeiingen en zorgen welke HH. adm. zich in deze zeker zullen moeten getroosten. Naar wij vernemen is 't werk onlangs aanbe steed, aan den laagsten inschrijver gegund. Begin deze week werd nog aanbesteed het bouwen van eene woning op het Schil- dereind, dat daardoor weder ietwat zal wor den aangevuld. De aanbesteding geschiedde voor den heer M. Dalmeijer, aannemers wer den voor timmerwerk de heer C. Huisman Pz., voor metselwerk de heer L. Bruin. Wanneer wij nog hierop wijzen dat aan het einde Waalderstraat en aan den Koogerweg nieuwe gebouwen zijn of worden opgetrokken, dan mag ook zeker dit wel getuigen van goede tijden, waarvan de vele werkzaamheden bij timmerlieden, metselaars, schilders en anderen, tevens het bewijs leveren. Goede tijden, wij verheugen er ons over. Ook voor den visscher schijnt de tijd iets te verbeteren en de landbouwers en veefokkers hebben geen reden tot klagen. Voor den laatsten schijnt een goede tijd aanstaande te zijn, door den afzet van lam meren. Uit Zuid-Holland en Gelderland toch wordt alreeds melding gemaakt van de te wachten lammerenmarkten en daarop gewacht en het vermoeden geopperd dat de waar duur zal wezen; laat de verkooper echter zijne waar niet overschatten, de koopman zorgen dat hij zaken kan blijven doen. Het wolvee en inzonderheid de Texelsche lammeren zijn zeer gewild, toch schijnt er nog wel wat aan te verbeteren om ze voor den handel nog meer gewenscht te maken. In een dor bladen toch lezen wij dat op het van 5 tot 8 Juni te Amersfoort te houden 58e Nederl. Landhuishoudkundig Congres, o.m. andere te behandelen onderwerpen, door de Nederl. Kamer van Koophandel te Londen het volgende onderwerp zal worden ingeleid „Is het, met het oog op de belangrijkheid „van den Nederlandschen Schapenhandel op „Engeland, niet wenschelijk dat ernstige „samenwerking plaals hebbe in Nederland, „tot verbetering van het schapenras?" Dit onderwerp, door zulk een belangrijke corporatie ter sprake gebracht, bewijst, dat het hoogste punt nog niet is bereikt, en voor de veefokkers in de eerste plaats is het een wenk, om hiervan nota te nemen. In stilte weldoen is oen zaak, welke inzon derheid door de Vereeuiging „Vriendenkring" alhier wordt in practijk gebracht. Naar men weet is het verschaffen van de noodige versterkende middelen aan her stellende zieken in die gezinnen waar aan schaffing daarvan de krachten te boven gaat, de taak welke deze vereeniging zich ten doel stelt. De middelen daartoe weet zij zich te verschaffen door zoo noodig aan te kloppen bij fin. meer bevoorrechten. Dat zij daarvoor steeds een geopend oor vindt, bewijst dat haar goede werk wordt erkend. Als bewijs te meer daarvoor mag zeker wel worden vermeld, dat de Vereeniging dezer dagen werd verrast, met eene gift van vijf tien gulden welke door iemand die onbekend wilde blijven haar werd toegezonden. Ook deze bracht in praktijk „In stilte weldoen;" moge zulks meermalen navolging vinden. - Door het Bestuur v/d Afd. Texel van de vereeniging „het Witte Kruis", werden benoemd tot Voorzitter de Heer A. Wage- maker; tot Vice-Voorzitter de Heer R. S. Kuperustot Penningmeester de Heer H. Over; tot Secretaris de heer L. J. Kikkert en tot 2de Secretaris de heer Aug. C. Keijser. Voorts werd met algemeene stemmen benoemd tot Magazijnmeester de heer D. Mentz, die de benoeming bereidwillig heeft aangenomen. Den Hoorn, 11 Mei. Leden en donateurs van onze afdeeling van „Texels Belang" hielden gisteravond eene vergadering 't Was wel jammer, dat de vergadering zoo treurig slecht bezocht was. Besproken werden de te houden tentoon stelling en verloting. Besloten werd Dinsdag a.s. eene vergadering te houden met eenige dames, die door het Bestuur zuilen worden uitgenoodigd. Waal, 11 Mei. Gistermiddag liep over de dorpsstraat een wilde moeder-eend, ge volgd door niet minder dan 22 jopge eendjes. Het was een alleraardigst gezicht en de dieren waren zoo mak, dat zij zich door een der ingezetenen bedaard buiten het dorp lieten drijven. Weldra waren zij in een sloot weggezwommen. Vlieland. Bij de aanbesteding van het verbeteren en herstellen der zeewering op het Noorderstrand alhier, was de laagste inschrijver de heer M. Daalder, aannemer te Alkmaar. De hoogste inschrijving bedroeg f 67.000, de raming f 47.100. De heer Daalder schreef in voor f 54 152. Be Visscher ij Courant Ons werd toegezonden een Ex. van het eerste nummer van de „Visscherij-Courant" welke door den uitgever A. Egmond te Enk huizen zal worden uitgegeven en om de 14 dagen zal verschijnen. De redactie is opgedragen aan de heeren B. J. Gelder te Groningen, Secr. van de vereeniging tot be vordering van de belangen der Zuiderzee-vis- scherij, en Th. de Leeuw te Heerenveen, voorz. van het Friesche Visschersbelang. De abonnementsprijs is bij vooruitbetaling f 1,50 per jaar, 80 Cts. per half jaar. Wat is het doel van deze Courant? De red actie geeft hierop dit antwoord „De visschers nader tot elkaar te brengen, hun gelegenheid te geven hunne denkbeelden omtrent het visschersbedrijf en wat daarmede in verband staat te publiceereu en ten slotte de belangen van de visschers te behartigen." Bij deze vermelding kunnen wij het laten die er meer van wil weten en met den inhoud van deze courant kennis wil maken, vrage een proefnummer aan den uitgever A. Egmond te Enkhuizen, die aan dat verzoek zeker gaarne zal voldoen. Zich zelve eeren. Een plattelandsrijksveldwachter-jachtopzie ner had vorige week uit zijn woning de vlag gestoken ter gelegenheid van de herdenking van zijn 25-jarige ambtsvervulling, vertelt het „Rott. Nieuwsblad. Andere vlaggen waren in zijn gemeente niet te zien 1 Waar 't geschiedde, wordt niet gemeld. Schade door het onweder. Het onweer berokkent nu al reeds groote schade. Dinsdagavond woedde een onweder in Friesland, dat wij van hier uit konden waarnemeneen af meer gebouwen moeten tengevolge daarvan in de asch zijn gelegd. Woensdag ontlaste zich over Deventer en omstreken een zwaar onweder, dat op ver schillende plaatsen in de stad insloegeene boerderij onder Diepenveen werd door het vuur getroffen en brandde tot den grond toe af. Ook bij Enschede werd een landbouwschuur getroffen en met alle landbouwproducten totaal vernield. Te Wessum werd Dinsdag eene koe en ook, wat meer treurig is, het 16-jarig doch tertje van den landbouwer Jean Rauman door den bliksem getroffen en op slag gedood. Ook in België heeft veel schade door het onweer plaats gehad, evenzoo in het zuiden van Luxemburg waar de hagel zoo dik lag, dat de velden er uit zagen alsof zij waren ondergesneeuwd. Er van door gegaan, „De „L. K." meldt: Bij het 2de regiment huzaren te Yenlo zijn in de laatste dagen 13 korporaals en huzaren gedeserteerd. Eenigen hebben de wijk genomen naar Duitschland en zijn daar bereids vlijtig aan 't werk. De militaire kleeding enz. werd naar Venloo gezonden, en bij de militaire autoriteit bezorgd. Van de anderen is het verblijf nog onbekend, doch zij zijn vermoe delijk in dezelfde richting. Het bestuur der „Vereeniging tot Ver betering van den Maatschappelijken en den Rechtstoestand der Vrouw in Nederland," heeft een adres gezonden aan den Minister van Landbouw, waarin het dezen verzoekt, hetzii bij een eventueele wetswijziging hetzij bij afzonderlijke wet, de verplichte ongeval lenverzekering uit te breiden tot alle, per soonlijke of huiselijke diensten verrichtende, personen, zoo mannen als vrouwen. Een mooi baantje. Door de benoeming van mr. O. J. Bisschop tot referendaris bij het Departement van BiDnenlandsch Bestuur in Ned.-Oost-Indië, komt te Leiden vacant de betrekking van secretaris van het hoogheemraadschap van Rhijnland, waaraan een jaarwedde van f 3500 verbonden is. Zoo kan men zaken doen Een boterhandelaar op de Neude te Utrecht verkocht boter, bij ieder pond een half pond cadeau. De zaak ging best. Nu is echter gebleken, dat de man zijn klanten op deze manier bedroogde evenaar van de weeg schaal was „ten eigen bate" omgebogen en een onzichtbare veer duwde de eene schaal omhoog als de handelaar dit noodig vond. De weegschaal is door de politie in beslag genomen. Zou het waar zijn Meer en meer verbreidt zich een vaag gerucht, aarzelend uitgesproken nog, als durft men op de mogelijkheid van dusdanig ver blijdend feit niet betrouwen. Velen hebben er van hooren mompelen, intormeeren bij ons, bij anderen. En blijven zwijgen, brandend van nieuwsgierigheid Zou 't waar zijn Alle veranderingen, dagelijksch in 't pro gramma der Koninklijke rijtoeren en bezoeken te Amsterdam gebracht, geven voedsel aan de waarheidsmogelijkheid van 't gerucht Zittende audiënties, zittende cercle. Korte bezoeken, mot zoo weinig mogelijk trappen- klimmen. Afgelaste rijtoeren. Geen boottocht. Zou het waar zijn? Zou de vurige hoop vau het Nederlandsche volk verwezenlijkt worden Aldus de „Telegraaf" 1 g PARKSTRAAT. g COURANT gBOEKHANDELg g PARKSTRAAT, g Een ieder, die zich projectielen of scheruen toeëigent, is strafbaar uolgens de met.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1