N». 1948. Donderdag 17 Mei 1906 19 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELD DE E001J, Parkstraat Bma op Texel. ltOIJW cu WONING VERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Texel,noo- digen belanghebbenden dringend uit hunne aan vragen om vergunning ingevolge bovengenoemde verordening, minstens 3 weken voor het tijdstip, waarop men met bouwen wenscht te beginnen, in te dienen, opdat een geregelde afdoening terzake kan plaats hebben. Texel, den 12 Mei 1906. Burgomoester en Wethouders voornoemd, HIDDINHG, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Invordering 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester dor Gemeente TEXEL maakt bekend, dat de kohieren no. 3 en 4 der Personeele bolasting over het dionstjaar 1906, invorderbaar verklaard op den 10 Moi 1906, aan don Ontvanger ter invordering iB ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige vorplioht is zijnen aanslag, op don bij de wet bepaalden yoet, te voldoen. Texel, den 12 Mei 1906. De Burgemeester, W. E. lIIDDINGli. TEXEL, 16 MEI 1906. Bij gelegenheid van de Maandag gehouden markt, werd tevens de door de Prov. Com. ter bevordering van de veefokkerij in Noord- Holland uitgeschreven keuring van Stieren gehouden. De deelneming hieraan was niet zeer groot, 2 twoe-jarige en 8 jarige stieren werden slechts aangeboden. Voor twee-jarige werd eene premie van f 20 toegekend aan de inzending van den heer Jac. Kuijper. Voor jarige stieren werden resp. premiën toegekend aan de inzendingen van de heeren Breesnee f 45 K- Mantje f 30Jac. Bakker, Bargen f 20C. P. Eelman, Westen f 15 P. K. Bremer f 10. Als keurmeesters fungeerden de heeren A. Eelman, van Oosterend, en twee heeren Kaan, van Wieringerwaard. De groote lammerenmarkten zijn in aantocht, men zie de desbetreffende aankon diging onder het officieel gedeelte in dit nummer. Dat belooft bij veel verwachting, leven en bedrijvigheid. Verkoopers en koo- pers, de laatste ook veel van elders, zullen de markt komen bezoeken om de aangeboden waar in handen van derden te brengen. Een prettige tijd, welke weder zal mogen getuigen van welvaart. Doch niet slechts verkoopers en koopers ook nieuwsgierigen en belangstellenden nemen aan dat marktbezoek deel. Wij zien het telkeDjare en 't zal wel weder zoo gaan, tot zelfs dames van geheel Texel toonen hunne belangstelling. Waar echter verkoopers en koopers door hunne zaken zich bepalen tot het marktterrein maken belangstellenden er nog al eens gebruik van om wat om te wandelen, en 't is vooral voor hen dat wij zouden wenschen dat het Park, op die dagen veelal gesloten, zoo niet opengezet, dan toch de poort niet gesloten zou wezen, opdat ook van dat plekje gebruik zal kunnen worden gemaakt, voor hen die zulks verlangen. Het Park blijft steeds een bezoek over waard door het lommerrijk geboomte, door het zoo gevaarloos vertoeven er in door kin deren, 'tMag daarom wel ietwat verwon dering baren, dat het Park zoo veelmalen is gesloten en zelfs vreemdelingen zich moeten vergenoegen met voor de poort or een blik in te werpen, zonder er in te kunnen komen. Dat is niet zeer gastvrij. Bij een bezoek, dat wij dezer dagen in het Park brachten, misten wij nog altijd eenig bloemperk, zou daartoe geen gelegenheid we zen Wat wij wel aantroffen, tot onze groote verwondering en wat ook den vreemdeling vreemd zal opvallen, was de versperring bij enkele poorten der belendende erven met prikkeldraad. Dat van het Park, wanneer het voor het publiek niet geopend is, ook niet door de bewoners van belendende erven mag worden gebruik gemaakt, daar valt niets tegen te zeggen, doch is het niet voldoende hen dit aan te zeggen en zoo hieraan geen gevolg wordt gegeven, zou het dan niet af doende zijn die poorten vast te spijkeren? De versperring welke nu bij enkele poorten is aangebracht, met prikkeldraad, is voor het schoonheidsgevoel zeker niet noodig, of moet het wellicht bewijzen dat voor die enkelen zulk een maatregel noodig is Dan is d it voor de bewoners van die erven geen loffe lijke getuigenis. Een kanaal door Texel. Aan het „Vad." wordt van hier gemeld „Men loopt hier met plannen rond om een kanaal te doen graven door het eiland. Dat kanaal zou vanaf do haven te Oudeschild waarmee het door middel van een schutsluis verbinding moet geven, moeten loopen naar de Cocksdorp. Men tracht voor die plannen de autoritei ten te winnen. Ook in de raadzaal is reeds een paar maal over het kanaalplan gesproken, zonder echter nog tot het een of ander resultaat te komen." Wanneer men dit bericht zoo oppervlakkig leest, dan zal het den vreemdeling een groot denkbeeld geven van ons eiland. Daargela ten de wenschelijkheid van zulk een werk, is het bericht voorloopig zeker van niet meer beteekenis dan de berichten welke eer tijds over den aanleg van een tramweg en verkorten weg naar de haven, in de bladen de rondte hebben gedaan. Wij zouden dat alles wel wenschen, maar de middelen. Zoo zachtkens aan krijgen we drie groepen, één voor een verkorten weg, één voor een tramweg en één voor een kanaal Ieder dier groepen is niet sterk genoeg om zijn plan er door te krijgen en houdt de andere tegen, en zoo kan het gevolg zijn, dat men door veel te begeeren, niets zal bekomen. Zoo iets gebeurt meer. Zou het niet verstandiger zijn, dat alle krachten zich voorloopig concentreerden tot ééne zaak, aan welke ook de voorkeur zou worden gegeven? Van 8 tot en met 14 Mei zijn van hier verzonden 184 koeien, 34 kalveren, 46 lam meren, 1 schaap, 2 paarden en 26 varkens. Van 3 Januari tot en met 14 Mei zijn 1054 koeien uitgevoerd. De eerste lammeren zijn Maandag ver scheept. De prijs was f 13 a f 18 per stuk. Oudeschild, 15 Mei. Dat gaandeweg niet alleen meer zeilschepen doch'ook stoombooten een geregeld gebruik van de haven komen maken bleek Maandag, toen hier o. a. 5 vracht booten langs de kade lagen. Tijdens het vervoer der lammeren komt dit bij herhaling voor, doch niet op andere tijden. Waal, 14 Mei. 12 Dames hebben zich bereid verklaard, het bestuur van „Texel's Belang" behulpzaam te zijn bij de a.s. ten toonstelling te den Burg. Mej. M. Kuiper werd gekozen als presi dente, Mej. N. Mantje als secretaresse en Mej. C. Keijser als penningmeesteres. Het eerste werk, het ophalen der rondge zonden circulaires, zal geschieden door alle dames, die in groepjes de ingezetenen zullen bezoeken. De Cocksdorp, 14 Mei. Tot predikant bij de Nederd. Herv. Gem. alhier is beroepen de heer J. A. Barbas, candidaat tot den H. D. te Haarlem. Op de Vliehors spoelen noten en aman delen aan, welke blijkbaar nog niet lang in zee hebben gedreven. Oosterend, 12 Mei. Ook hier heeft, op uitnoodiging van het afdeelings bestuur van „Texel's Belang", een twintigtal jonge dames zich bereid verklaard, werkzaam te willen zijn voor de aanstaande tentoonstelling en verloting. In eene, op gisteren gehouden vergadering werd een Bestuur gekozen en de voorloopige werkzaamheden verdeeld. Moge nu ook veel tijdelijk of blijvend af gestaan worden voor het schoone doel 15 Mei De heer T. alhier vierde dezer dagen zijn 25-jarig huwelijksfeest. Dat vieren velen. Maar dat men dat doet met nog twee zwagers tegelijk, mag zeker als zeldzaam beschouwd worden. De drie zilveren echtparen waren allen aan dezelfde tafel gezeten. Oosterend. De heer M. Kramer, beroepen predikant alhier, hoopt Zondag 27 Mei des nam. 3 ure intree te doen in de Hervormde TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor mn Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika, en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nommer. LRMMERENMRRKTEN aanuangende 21 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders van Texei brengen den ingezetenen met nadruk in herinnering de navolgende artikelen der politieverordening dezer gemeente Art. 177. Het is verboden gedurende de groote lammerenmarklen: a. zich met wagens anders dan door de PARKST11AAT naar het marktplein te begeven (met dien verstande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden ge maakt van de Nieuwstraat), of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daar op uitkomende straten b. het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daar aan meer toe te voegen; c. met het wegvoeren der lammeren vóór des voormid dags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toe stemming van den marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 178. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schrif telijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 179. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen anefcr doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen, verboden een standplaats in te nemen, tenzij met toeslemming van Burgemeester en Wethouders; zij wordendoorden marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp dor politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken, gelegen heid bestaat a. ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen gedurende de gewone bureaux-uren van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. b. des Maandags van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij het Marktplein c. voor de markten op Maandag te houden bij den Marktoontroleur. die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namid dags half twee in een der aan het marktplein gele gen hotels. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secre tarie of door den marktmeester ontvangen na Zondag- naniddag half twee voor de Maandagsche markten, na Woensdagmiddag 2 uur voor de Donderdagsche mark ten, worden niet meer ten uitvoer gebracht. He aanvoer ter markt op de Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afgeloopen, daar met het afvoeren der lammeren om 8 uur een aanvang ge maakt zal mogen worden, waardoor het mogelijk zal zijn op tijd de inscheping aan de haven te doen plaats vinden. Zij, die op de Donderdagsche markten lammeren weuschen aan te voeren, worden in hun eigen belaDg zeer dringend verzocht zoig te willen dragen, dat die lammeren vóór acllt uur des voormiddags ter markt zijn, daar zij anders in het belang van de goede orde op de markt, de kans beloopen niet meer tot het markt terrein te worden toegelaten. Texel, den 12 Mei 190G. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H1UDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1