Uitslag gehouden verkoopingen. Gemeente, na des voormiddags (10 u.) te zijn bevestigd door Ds. H. Prins van Oostermeer c. a. en van de aanwezige predikanten de handen te zijn opgelegd. Den Hoorn, 15 Mei. Hedenavond werd weder een vergadering gehouden van leden en donateurs van „Texels Belang. Ook waren eenige dames uitgenoodigd. De vergadering was nu zeer goed bezocht. Twaalf dames stelden zich gaarne beschikbaar, om hunne diensten voor de tentoonstelling te verleenen. Uit hun midden werd een bestuur van drie personen gekozen. Het bestuur is als volgt samengesteldMej. D. Boon, Voorzitster, Mej. G. Duinker Secretaresse en Mej. C. Kooiman, penningmeesteres. Het onweder van Zondagavond, hetwelk slechts aanleiding gaf tot een later beduurtje voor meer dan één, berokkende hier, voor zoover ons bekend, geene schade, 't Was een prachtig natuurtafereel, zoo over het ruime veld waartenemen de bliksemschichten welke het luchtruim in vele richtingen door kliefden. Elders berokkende het onweer weder veel schade. Nabij 't Zand sloeg de bliksem in een boerenwoning van J. Stuit, bewoond door A. de Withet perceel brandde geheel af. Te Koegras werden 5 vaarsen en kalveren in de weide gedood. Te Tilburg en Doorn veroorzaakte Zondag middag het onweder groote schade, zoo ook te Hoek in den Kinderpolder waar een land bouwerswoning in brand opging, waarbij 7 paarden, 12 stuks hoornvee, 4 varkens en 100 kippen mede een prooi der vlammen werd. Zatermiddag werd te Loon op Zand, door dezelfde oorzaak, een looierij totaal ver nield. Die wist er weg mee. Een eenvoudig vrouwtje te Amersfoort kwam dezer dageD, hetzij door erfenis, hetzij uit loterij, zeer onverwacht in het bezit van een tienduizend gulden. Zij werd hoe langer hoe royaler en wist in een paar uren tijds voor een bedrag van tweeduizend gulden aan allerlei te koopenhorloges, een heele kaas, sigaren, massa's snoepgoed, enz. Haar vreemd gedrag maakte het noodig, dat de politie haar in bescherming nam tegen de straatjeugd. Thans is zij naar het krankzinnigengesticht te Utrecht overgebracht. Een mystiek geval. De „N. Gron. Crt." schrijft het volgende Luchtig getimmerd met niet te dikke muren bieden de „modern ingerichte woningen" naar den befaamde „laatste eischen des tijds" en voorzien van „vele gemakken" vele voordeelen. Een van die vele gemakken is, dat men om een buurpraatje te maken niet naar zijn buurman behoeft te gaan, maar kalm thuis kan blijven en slechts een half toon harder behoeft te spreken om zich een paar huizen verder voldoende verstaanbaar te maken. Van een piano of orgel profiteert de heele buurt. Van de muziek die in in een hoek. huis gemaakt wordt is dit profeit nog grooter. Vooral in den warmen tijd van het jaar is deze doorluchtigheid van onschatbaar voordeel. Een enkel raam behoeft slechts open te worden gezet' om door het gansche moderne huis een heerlijk verfrisschende luchtstroom te doen gaan. Maar als wandelaar langs deze huizen moet men een beetje opletten, want het wil wel gebeuren dat er bij stil weer iets naar beneden komt Aan den Kraneweg te Groningen viel achter de hielen van een argeloos voorbij ganger een geheel raam met kozijn en al in gruis op den grond. Het was warm en stil in de buurt. Zoo viel het raam. Tien huizen ver werden ramen opgeschoven en opengeslagen. Overal staken angstige vragende menschengezichten. Het geval werd besproken, een halfuur lang wel. Moraallet bij volkomen windstilte op vallende vensterramen van moderne woningen. 'n Bedenkelijk voorrecht. Voor kosten van ontvangst van de afge vaardigden tot de te 's Gravenhage te houden tweede Vredes-conferentie en van alle verdere met die conferentie in verband staande uit gaven, is aan de Tweede Kamer f 75,000 aangevraagd. Nederland heeft de eer, Neder land heeft ook de kosten als gastheer. Niet naar hun zin. Volgens besluit van den gemeenteraad van Overschie moeten op Zondagen de herbergen gesloten zijn, des zomers om 8 uur, des win ters om 7 uur 's avonds. Ontevreden jong volk heeft nu samenscholing gehouden voor de woningen der voorstemmende gemeente raadsleden en bij enkelen de ruiten ingeworpen. Belasting naar draagkracht. Het inkomen, belastbaar voor den Iloot- delijken Omslag te Schagen, loopt van f 450 tot f 19000. Terwijl de eersten voor 71 cent zijn aangeslagen, moet de laatste in de ge meente-uitgaven f 584,45 bijdragen. Deze een weegt dus zoo zwaar als 823 van de eersten. Eenige zoo, is voor een gemeente een waar buitenkansje, zegt de „Z. Ct." Blinde ijver of voortvarendheid? 't Gebeurde te Coevorden. Een geit van eeu arbeider stierf. Het beest was verzekerd. Een bestuurslid van het schapen- en geitenfonds overtuigde zich of het dier werkelijk dood was en gelastte daarna den penningmeester van het fonds het verzekerde bedrag uit te keeren. De geit zou op gebruikelijke wijze van de huid ontdaan worden en werd daarom per krui wagen buiten de stad gevoerd. Halverwege richtte het dier zich op en zocht wandelende zijn oude woning weer op, Den penning meester werd bericht gezonden, dat hij de lastgeving tot betaling wel verscheuren kon, want de geitwas niet dood. In het Noord-Brabantsch dorpje Woensel werd dezer dagen 's nachts duchtig feest gevierd en getafeld, naar aanleiding van hot feit, dat een 72-jarig man, die voornemens was te trouwen met een 68-jarige maagd, van het huwelijk afzag. De bruid werd op een kar geplaatst, men reed naar de bruide gom, die eveneens op de kar moest. En zoo ging het verder. Er was veel volk op de been. De rijkspolitie kwam er bij te paser werden eenige processen - verbaal gemaakt wegens burengerucht en de marrechaussee zag zich genoodzaakt naar men zegt het volk met het plat van den sabel uiteen te drijven. Naar stadhuis en kerk is echter het paartje niet gereden. Men meldt aan de „N. R. Ct." In de dichtbevolkte buurten langs de Ring vaart van den Haarlemmermeer gebruiken vele, zoo niet alle, bewoners het water van die vaart, zoowel als drinkwater, als om er eten in te koken. Bijna nergens vindt men daar gemetselde putten of ook maar cementringen, om regen water te verzamelen. En toch, 't is bijna niet te gelooven, wij telden dezer dagen, gaande van De Lijnden naar Sloten, een afstand van een kwartier, vijf cadavers van honden, alle in verregaanden van ontbinding, in die vaart, Smakelijk. Een treurig geval van maagvergiftiging heeft zich te Utrecht voorgedaan meldt de „Q.D.": De echtgenoote van de heer Van Eijk, commissionair in effecten aan de Nieuwegracht is binnen den tijd van nog geen tweemaal 24 uur na het eten van visch bezweken. Zij zette zich nog goed en wel aan tafel en liet zich een portie tarbot goed smaken. Haar vader de heer Nieuw Cassteel, die eveneens aanwezig was deed hetzelfde. Na eenige uren echter werden beiden onwel. De toestand van den heer Nieuw Cassteel schijnt niet van zoo ernstigen aard te zijn. Levensgevaar bestaat er voor hem althans niet meer. Het is alsnog een onuitgemaakte zaak of de vergiftiging in de pan of in de visch geschuild heeft. Men schrijft van de „Ass. Cour." Zondagmorgen half 12 ontstond in de druk bezochte R. K. Kerk aan de Leeuwenstraat te Rotterdam een paniek, doordat juist tijdens het orgel het „Agnus Dei" inzette, een kalklaag van het plafond ter leDgte van 6 M. omlaag stortte hetgeen niet alleen een zwaar geweld veroorzaakte, maar tevens de kerk met een groote stofwolk vulde. Op de beide gaanderijen stormden de kerkbezoekers de trappen af, wat zoodanig schrik en ont steltenis veroorzaakte, dat eenige dames flauw vielen. Toen de stofwolk was opgetrokken en men geen meerdere kalk hoorde neerstorten, bedaarde de paniek. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig verder niet plaats. In de meening dat er brand in de kerk was ontstaan, stonden spoedig drie spuiten voor het gebouw, die echter onverrichterzake weer naar huis konden gaan. Aan slaapziekte overleden. In het Instituut St. Louis te Oudenbosch is een dertienjarige leerling gestorven tenge volge van slaapziekte. Tien dagen had de knaap aan één stuk geslapen. Zeldzaam. Een 81-jarig man te Warmonds is nu reeds 71 jaar werkzaam bij de bloemistfirma Couwenhoven aldaar, en verricht nog steeds met lust zijn werk. Nog even ver van huis. Naar men weet is er een prijsvraag uit geschreven tot indiening van plannen voor den bouw van een Vredespaleis. Liefhebbers genoeg waren daarvoor en een vijftal plannen werden bekroond, waarvoor eenige duizenden guldens zijn opgeofferd. Nu dat is nog niet zoo erg dat voor de gedane moeite eenige belooning wordt gegeven. Maaren dat is wel het meest curieus, nu vertelt men dat geen van de bekroonde inzendingen volkomen geschikt wordt geacht om te worden uitgevoerd, sommige alleen reeds om de hooge kosten. We zouden meenen dat dit toch bij de beoordeeling wel in reke ning had mogen worden gebracht. Wat heb je nu aan een bouwplan dat voor de uitvoe ring te duur is? Aan het stichtingsbestuur blijft het te beslissen om een der bekroonde of niet be kroonde plannen, al af niet gewijzigd, aan te nemen of zelf een geheel ander ontwerp aan te nemen. Ten slotte zou het dus kunnen gebeuren dat al die drukte en omhaal nog voor niets was gedaan. Wat 'n lijntrekk9rij. Afdoende middelen. Een houtbaas in Gaasterland heeft getoond van afdoende middelen te houdeD. Hij miste telkens bosjes hout en om nu den dief op te sporen, boorde hij in enkele houtjes een gaatje en vulde dit met buskruit, waarna de opening gesloten werd. 't Middel bleek probatum, want reeds een paar dagen latei- had er in een kachel eene ontploffing plaats. Toen hij aldus den vogel had gevangen, was hij voldaan en stelde zich tevreden met de belofte dat zijn eigendom in het vervolg geëerbiedigd zou worden. Uit Vriezenveen wordt van 10 Mei aan de „Zwolsche Crt. gemeld Gisteren hadden drie kinderen van 8, 5 en 10 jaar van J. K., liggende met een woonscheepje in het veenkanaal, een vuurtje gestookt op den wal yan het kanaal. Om het beter te doen branden, wierpen zij uit eene volle bus petroleum van deze brandbare stof in het vuur. De vlam sloeg eensklaps in de bus, die met een harden knal uiteenvloog. Alle drie kinderen liepen hevig brandwonden op, het meisje moest dadelijk naar het •ziekenhuis te Almelo worden vervoerd, waar het reeds is overleden. De toestand van de beide anderen is redelijk. Voorbereidend militair onderricht 1 De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan het voorbereidend militair onder richt, dat in de laatste jaren gegeven werd van begin November tot einde Februari, zal plaats vinden van begin October tot einde Januari, en dat de aanmelding tot deelneming aan dat onderricht voortaan moet geschieden vóór 1 Juni, doch met het oog op den korten nog beschikbaren tijd in het jaar 1906 bij uitzondering kan plaats hebben tot en met 15 Juni. Laag getaxeerde eerlijkheid 1 Een conducteur van de tramlijn Joure Lemmen vond een taschje waarin van tusschen de f 400 en f 500. De man bracht het aan den verliezer terug en kreegeen dubbeltje belooning I Friesch vee naar Zweden 1 Meer dan 200 stuks vee, waarvan ruim de helft is ingeschreven in het Friesche Rund veestamboek, zijn ingescheept om uit Harlingen naar Zweden verzonden te worden. Schadelijke bewerking. In een kamer te Amsterdam, waar de meubelen met terpentijnwas waren gewreven, zijn des nachts twee vrouwen bedelmd ge raakt, vermoedelijk door de sterke lucht van de terpentijn. Na toevoer van frissche lucht zijn beiden weder spoedig bijgekomen. Straks nog tabak en sigaren. Aan de commandanten der kazernewachten en voor de kamerwachts van elke compagnie zal wekelijks, ten laste van het Rijk één doosje lucifers worden verstrekt. Wie nu niet overtuigd is, dat het vaderland gerust kan wezen Watersnood in Zeeland. Naar gemeld wordt is bij het Provinciaal Watersnood-comité in Zeeland tot heden ont vangen ruim f 375.000. Dinsdag 15 Mei, in het hotel van den heer Mejjer te Vlieland. Notaris CL. H. DE BOER. ,01,60 Huis, Schuur en Erf. Kooper de heer J. J. Wels voor f 1095.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2