N°. 1949. Zondag 20 Mei 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bübo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bükg op Texel. 1 De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeftijd, in dien althans het voldoend aantal zich aanmeld, de gelegenheid wordt opengesteld tot het kosteloos ontvaDgen van voorbereidend militair onderricht, [waaromtrent door Zijne Excellentie den Minister van Staat, Minister van Oorlog eene regeling is [vastgesteld, ook in verband met het bepaalde in het Koninklijk besluit van 1 April 1902 (Staats blad no. 48) gewijzigd bij Kon. besluit van 11 Juni 1903 (Staatsblad no. 156) houdende vaststelling Üer militaire bekwaamheid en lichamelijke geoe fendheid, bedoeld in art. 104 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212) Deregeliüg ligt ter Secrotarie dezer gemeente voor belanghebbenden ter inzage. Voormeld onderricht heeft in het algemeen ten doel door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, do bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën, terwijl het te vens leert kennen de algemeene plichten van den soldaat. Het strekt om I le. aan jongelieden, die zich daartoe vrijwillig aanmelden, de gelegenheid te openen tot het ont vangen van elementair practisch en theoretisch onderwijs in den dienst der infanterie en der yestipg-artillerie ?!|2e aan toekomstige militieplichtigen de gelegen heid te verschaften om de geschiktheid te verwer den tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid en zooveel mogelijk ook aan dio van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bij art. 104 der ftlilitiewet 1901 zooals zij zijn vastgesteld bij boven tiangohaaldo Koninklijke besluiten, en 3o aan jongelieden die een verbintenis willen aan gaan als vrijwilliger voor het Reservekader, zoo veel doenlijk de gelegenheid te geven de geoefend heid te verwerven, vereischt voor het verkrijgen ran het militair getuigschrift tot toelating bij de itegoriën van dat kader, voor zooveel daarbij het [overleggen van bodoold getuigschrift wordt ver- pischt. Het voorbereidend militair onderricht om- Bat oefeningen voor de jongelieden hierboven onder le en 2e bedoeld, naar een programma ver- ||oeld over twee achtereenvolgende wintertijdper- ken; voor jongelieden hierboven onder 3e bedoeld liver een wintertijdperk. Die tijdperken duren, Baar gelang van do plaatselijke omstandigheden. Ban 1 oi 2 October at tot ultimo Januari. De oele- 'Jiobben plaats gedurende ten minste 4 uren per Beek. De aanmelding tot deelneming aan het Indorricht moet geschieden vóór 15 Juuieerstko- iteuilc, waarvoor gelegenheid bestaat ter Gem.- eeretarie op alle werkdagen des voorm. van 9 tot am. 2 uur, alwaar ook verdere inlichtingen kuil en worden verkregen. Bovenvermeld tijdstip van 15 Juni is niet toe aseelijk op jongelieden, die militieplichtig worden en zich Jop het tijdstip van aanmelding 15 Juni tot hotdeel- emen aan hot voorbereidend militair onderricht [Og niet in Nederland bevinden, en jongelieden, dio dienstplichtig zijn en terzake Ban uitoefenen van of opleiding tot landbouw, paudol of nijvorheid enz. in Nederland terug- 'keeron na voorbodoeld tijdstip. f| Ingovolge beschikking van Zijn Excellentie den Minister van Staat, Minister van Oorlog, van 4 December 1903, He afd. no. 95, kunnen de onder non b bedoelde jongelieden zich tot het deolnomen (lan hot voorbereidend militair onderricht aanmel- jon tot op den datum, waarop dit onderricht jaar lijks aanvangt. De aanmelding behoort te geschie- |on zoo tijdig mogelijk bij den Inspecteur der In- Jntorio to 's-Gravenhnge, onder opgave van het iöto adros van don belanghebbende en van de meento, waar hij bedoeld onderricht wenscht U to wonen en onder do overlegging van do scheiden, waaruit blijkt, dat hij verkeert in n dor gevallen, bij dezo regeling bedoeld. Do onder a on b bedoelde jongelieden wordon eoda toegclaton tot hot deelnemen aan hot on- rricht, ook al zijn zij ingoschrevon voor do Mi- litio, zonder vroogor hot ondorricht van twee ach- loroenvolgendo wintertydporkon of van hot voor- jtjvuido wintertijdperk te bobben gevolgd. Zoo er «ich onder bon boviuden, die in verband mot hun leoitijd slechts gedurondo éón wintertijdperk aan het onderricht kunnen deelnemen, dan worden zij, voor zooveel zij woonachtig zijn in garnizoens plaatsen, in de gelegenheid gesteld, om, door het deelnemen aan meerdere oefeningen, in te halen hetgeen zij door het niet kunnen deelnemen aan een vorig wintertijdperk hebben verzuimd. Dit laatste geldt ook voor hen, die zich voor het daarin aangegeven doel naar eene naburige garnizoensplaats wenschen te begeven. De aandacht van belanghebbenden wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat voor samenstelling van het gedeelte, tot korte oefening in te lijven, in de eerste plaats in aanmerking komen de lotelin- gen, van wie blijkt, dat zij voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoe fendheid omschreven in bovenvermeld Koninklijk besluit van 1 April 1902, (Staatsblad no. 48), ge wijzigd bij Koninklijk besluit van 11 Juni 1903, (Staatsblad no. 156), terwijl de lotelingen, van wie blijkt, dat zij voldoen óf aan de eischen van mili taire bekwaamheid óf aan de eischen van lichame lijke geoelendheid zullen worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden worden en dit met de belangen van den disnst is overeen te brengen. Bij de toewijzing van de lotelingen aan het korps en het garnizoen hunner keuze hebben zij, die in bezit zijn van een getuigschrift, dat zij voldoen aan do eischen, zoowel van militaire bekwaamheid als van lichamelijke geoefendheid, den voorrang bo ven hen, die slechts een getuigschrift bezitten, dat zij aan één dezer eischen voldoen. Texel, den 16 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, BIDDINGS. MARKTREGELING. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen ter algemeene kennis, dat met toestemming van den marktmeester op de Lammerenmarkten met den afvoer zal mogen worden begonnen 's morgens te 10 uur, doch alleen wat betreft de voor onmiddelijke verzending bestemde lamme ren, hetgeen zal moeten blijken uit een door den kooper af te geven en aan den marktmee ster te vertoonen bewijs. Texel, den 19 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voorn., HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize, 1 fietspomp, ge vonden te Oudeschild; 1 fietspomp, gevonden op den weg naar de Cocksdorp; 1 kinderpistool, gevonden te den Burg; 1 troffel, gevonden iu de Molenstraat; 1 handschoen, gevonden in de KuilderduineD; 1 pakje met kopjes, gevonden op den Waalderweg. TEXEL, 19 MEI 1906. HemelvaartsdagDe komende week geeft een extra-rustdag, of Zondag, zooals velen het noemen. De Hemelvaartsdag, van vroege tijden af als heilige dag herdacht, behoudt haar aloude herdenking, al hechten velen daaraan, ais Kerkelijke feestdag, niet zoo veel als voorheen. Toch wil men dien dag niet uit den kalen der verwijderd zien, doch bestemd men hem voor vorschillende doeleinden. Te Amsterdam, b v. is het de liefdadig heidsdag voor eenig liefdadigheidsgenootschap, en 't schijnt dat hij daarvoor bij uitnemend heid geschikt is. Op vele andere plaatsen wordt die dag bestemd tot het maken van uitstapjes, waartoe het thans zoo heerlijk jaargetijde zich uitste kend leent en bijzonder uitlokt. Zoo wordt de Hemelvaartsdag op verschil lende wijze herdacht; in de eerste plaats zeker wel door hen die dien dag als kerke- lijken feestdag in eere houden door het bij wonen der godsdienstoefeningen, door anderen op zoodanige wijze als het hun het meest ge wenscht voorkomt en zooals de gelegenheid zulks aanbiedt. De dagen van Kerkelijke hoogtijen worden in den laatsten tijd meer en meer dienstbaar gemaakt, voor zaken welke daarmede nu niet zoo direct in verband staanook in dit opzicht heeft de tijdgeest zich gewijzigd, waarover wij geen oordeel zullen uitspreken doch een feit is het, dat is niet tegentespreken. Vooor onze gemeente legt voor een groot gedeelte van den dag het Leger des Heils op dien dag beslag, om propaganda te maken voor zijne beginselen, waaraan men een gods- dienstigen tint niet mag ontzeggen. Zoo was het ten vorige jare, zoo zal het ook nu weder zijn, naar onze lezers in de advertentiekolommen van het vorig en van dit nummer ter kennis wordt gebracht. Ongeveer 80 personen van het Leger zullen eene boottocht naar Texel maken, des mor gens zal te Oudeschild de openingsmeeting worden gehouden, tegen des namiddags 3 uur wordt in het Park eene muzikale bijeenkomst voorbereid, terwijl des avonds te 7.30 een bijzondere Heil-demonstratie in de "Vergulde Kikkert zal plaats vinden. Door een flink zangkoor zullen de genoemde bijeenkomsten worden terzijde gestaan, het geen de plechtigheid zeker zal verkoogen, en vermoedelijk de bijwoning er van zeer zal bevorderen. De opening van het badpaviljoen aan de Koog, reeds vroeger aangekondigd tegen 24 Mei, zal zonder feestelijk vertoon dien dag plaats hebben, 't Zal enkel zijn de openstel ling van bedoeld paviljoen voor het publiek. Zij die dien dag een tochtje Daar de Koog willen maken, zullen alzoo van deze gele genheid kunnen profiteeren. De Inspectie voor de verlofgangers te land, zal dit jaar voor Texel plaats hebben op Dinsdag 12 Juni a.s. Oudeschild, 17 Mei. Weer is een der grootste visschersvaartuigen van hier naar elders verkocht, n. 1. de T. X. 44, die naar Stellendam vertrok. Langzamerhand maken de grootere visschersvaartuigen plaats voor kleinere. Met de vrachtschepen gaat dit juist andersom, daar de kleine houten tjalken worden vervangen door grootere en sierlijker schepen. Ingevolge de berichten welke van de visschers van hier, die op de Zuiderzee het. visschen naar ansjovis uitoefenen, inkomen, deelden zij nog niet mee in de rijke vangsten, die door sommigen werden behaald. Oosterend, 18 Mei. De zware regenval van het begin dezer week is zeer noodlottig geweest voor vogels, die hunne nesten met eieren of iongen hadden in het lage land. Tal van legsels zijn geheel onder water ge raakt, en verschillende jonge vogels, ook leeuwerikken en piepers, vindt men dood in of bij de nesten. Jammer mag het ook genoemd worden, dat nog zoovele eieren worden weggenomen. Den Hoorn, 18 Mei. De Heer F. Visser, predikant der Hervormde Gemeente alhier, za^ dezen zomer dienst doen op het hospitaal kerkschip „De Hoop." Zijn Eerwaarde denkt in 't begin van Augustus naar Schotland te vertrekken en half September terug- tekeeren. De Cocksdorp, 18 Mei. Sedert eenige dagen is de stoomschelpenzuiger „De Tijd" werkzaam in het „Vogelenzwin", beoosten Texel. De voorraad schelpen is .daar zoo groot, dat een tjalkschip in twee uur de last heeft. Vlieland, 17 Mei. De heer K. Molenaar, lichtwachter, werd gisteren tot lid van den gemeenteraad gekozenhij alleen werd candidaat gesteld. TEXELSCHE COURAMT, Voorbereidend Militair Onderricht.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1