N°. 1950. Donderdag 24 Mei1906. 19d' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buhg op Texel. BOUW en WOiMNGVERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Texel noo- digon belanghebbenden dringend uit hunne aan vragen om vergunning ingevolge bovengenoemde verordening, minstens 3 weken voor het tijdstip, waarop men met bouwen wenscht te beginnen, in to dienen, opdat een geregelde afdoening terzake kan plaats hebben. Texel, den 12 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIIDDINHG, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. KOHIER Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van bet primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1906, gedurende vijf maanden, van den 28 Mei 1906 tot en met den 28 October 1906, ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 22 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINGH. TEXEL, 23 MEI 1906. Lammerenmarkt. De eerste groote lam- merenmarkt voor dit jaar is alhier Maandag gehouden, en met weinig woorden gezegd zouden wij kunnen volstaan door te melden dat ze goed was. De aanvoer was groot. Dat zulks het geval zou wezen kon men reeds Zondagavond ontdekken, toen vele handen aan het werk waren tot het maken van hokken op en om het marktterrein. Het gerucht ging toen reeds dat nagenoeg 7000 lammeren zouden worden aangevoerd Nu zoo hoog kwam het cijfer niet, de aanvoer bedroeg het getal van 6724, maar een nogal beteekenend verschil bij ten vorigen jare, toen op de eerste markt nog geen 4000 lammeren werden aangevoerd, en in 1904, ruim 4400. Al vroegtijdig begon de aanvoer, hetwelk zoo ongeveer te 9 uur kon worden beschouwd als te zijn afgeloopen. Do koopers waren ook reeds tijdig aan de zaken, hetwelk men kon bespeuren aan het merk, dat op een of andere partij werd ge plaatst, ten bewijze dat de waar van eigenaar was verwisseld. De prijzen moeten dus al dadelijk goed zijn geweest, want de geruchten welke als het ware door de lucht suisden, omtrent de prijzen, zullen bij de verkoopers wel in over weging zijn genomen, bij het geldvragen voor hunne waar. Heeft dat vlugge begin er mogelijk wel toe geleid dat door eenige verkooper wat al te hoogen eisch werd gesteld en hij moest eindigen met wat minder te bedingen, de marktprijs heeft toch over het algemeen wel bevredigd, naar meer dan één verzekerde, 't Is zeker zeer aangenaam zulks te mogen constateeren. Of de koopers ook tevreden waren? dat zal met eenige dagen wel blijken. Kan de Leidsche markt zulke hooge prijzen als kier worden uitgelegd verdragen, dan is het zeer zeker gunstig en zullen volgende marktdagen er wel van getuigen. Niet alle kooplieden dachten evenwel zoo optimistisch, sommigen althans deden weinig of geen zaken, ze durfden het op zulke prijzen niet te doen. Wie 't verstandigst heeft gehandeld zal wel spoedig duidelijk worden. Het aangevoerde vee zag er over het alge meen goed uit, „de drooge April heeft hen niet geschaad," hoorden wij iemand zeggen, „zij moesten het toen van de moedermelk hebben en Mei gaf met regen ook ruim gras." 't Zal wel zoo wezen, wij vermeten ons daar omtrent geen oordeel. Doch een feit is het, dat veel mooie partijen ter markt waren aangevoerd. Donderdag wordt het verkochte voor een groot deel naar Leiden verscheept, wij wen- schen dat de uitslag daar bevredigend zal zijn. Ter markt waren aangevoerd 28 koeien, 2 n. kalveren, 6724 lammeren, 45 schram men en 56 biggen. De prijzen waren voor koeien f 125 a f 175, n. kalveren f9 a flO, lammeren f 12 a f 17, Schrammen f 22 a f 25, Biggen f 12 a f 13,50. De handel was vlug. De Cocksdorp, 21 Mei. Onder den naam „Eensgezindheid" is alhier eene tooneelver- eeniging opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren A. C. Toet, Jn. v. d. Kooy, B. v. Heerwaarde, G. Bakker Gz. en J. van 't Noordeinde. De eerste uitvoering zal in de aanstaande kermisweek worden gehouden. Alsdan zullen worden opgevoerd het drama „Mathilda of een Vrouwenhart" en het blij spel „Weg met de Emancipatie". Ook al „meedoen." De „U. Crt." vermeldt het volgende ko mische geval Een der jongste werklieden een opge schoten knaap van misschien ongeveer 16 jaar werkzaam bij een groote firma te Utrecht, kreeg om de een of andere reden zijn ontslag. Deze maatregel was echter in [t geheel niet naar den smaak van het overige jongenspersoneel. Er ontstond gisting onder de halfwas-mannetjes. Deze nam steeds grooter afmetingen aan en het einde er van laat zich wel begrijpen. Zes anderen sloten zich bij den uitgestoten kameraad aan en legden het bijltje er bij neer. Het solidariteitsgevoel schijnt tegenwoordig in de lucht te zitten. Daar stond het zevental. De heeren snapten heel goed, dat niet werken en wel eten niet ging. In plaats van een stevigen boterham zou hen trouwens thuis waarschijnlijk wel een flink pak slaag wachten. Dit toekomst beeld scheen heel weinig aantrekkelijkheid te bezitten. Dan maar op avontuur uit. De teerling was nu eenmaal geworpen en kordaat zooals men van pur-sang stakers verwachten mag, toog de geheele club op weg naar Am sterdam, liefst te voet. Maar, jawel de snuiters hadden Utrecht nog geen halven dag achter zich of aan het hoofdbureau regende het reeds klachten over het verdwijnen van eenige minderjarige kin deren en de dag was nog niet geheel voorbij toen allen reeds weder na een duchtige af straffing achter moeders pappot zaten. De solidariteit zal hun thans voor eenigen tijd wel verleerd zijn. Sparen op school. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de districts-schoolopzieners een schrijven gericht waarin wordt aangedrongen op het toepassen van middelen ter bevorde ring van de spaarzaamheid der schooljeugd, door b.v. het invoeren van schoolspaarbanken enz. De Minister verzoekt den heeren deze zaak tot een ontwerp van behandeling te maken op de eerstvolgende met de arrondis- sements-schoolopziener te houden driemaan- delijksche districts vergadering, om alsdan vast te stellen, welke de beste middelen zijn om het hier beoogde doel te bevorderen terwijl als een der meest wenschelijke middelen hiertoe wordt opgegeven een opzettelijke be spreking van het onderwerp in quaestie, op een der eerste met de onderwijzers te houden arrondissements-vergadering. Tusschen de tralies gekneld. De „Limb. K." meldt Een zekere L., van Onder-Spekholz, werd door de politie in het huisje van bewaring gezet. Dit scheen hem echter niet te be vallen. Hij was liever in de vrije lucht. Daarom beproefde hij te ontsnappen. Eerst beproefde hij zich met het hoofd door de traleis van het vensterluik heen te werken. Toen dit niet gelukte, wilde hij zich met de beenen een uitweg zoeken. Hij had zich reeds tot aan de heupen doorgewerkt, doch kon toen niet meer verder en moest in dezen toestand den nacht doorbrengen. Meer dood dan levend werd hij door de politie 's morgens gevonden, die hem met de grootste moeite wist te bevrijden. Die gelooven haasten niet. Naar wij vernemen, is het thans zoo goed als zeker, dat de tweede Vredesconferentie eerst in het laatst van Mei van het volgend jaar te 's-Gravenhage zal bijeenkomen. I teseische couraht, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdeo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. LfiMMERENMRRKTEN aanuanaende 21 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders van Texei brengen den ingezetenen met nadruk in herinnering de navolgende artikelen der politieverordening dezer gemeente Art. 177. Het is verboden gedurende de groote lammerenmarkten: a. zich met wagens anders dan door de PARKSTRAAT naar bet marktplein te begeven (met dien verstande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden ge maakt van de Nieuwstraat), of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daar op uitkomende straten b. het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daar aan meer toe te voegen c. met het wegvoeren der lammeren vóór des voormid dags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toe stemming van den marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 178. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voereD, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schrif telijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 179. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen, verboden een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouderszij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken, gelegen heid bestaat a. ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen gedurende de gewone bureaux-uren van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. b. des Maandags van 9 uur voorm. tot 2 uur nam. aar. de kiosk op of nabij het Marktplein c. voor de markten op Maandag te houden bij den Markteontroleur. die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namid dag» half twee in een der aan het marktplein gele gen hotels. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secre tarie of door den marktmeester ontvangen na Zondag- naniddag half twee voor de Maandagsche markten, na Woensdagmiddag 2 uur voor de Donderdagsche mark ten, worden niet meer ten uitvoer gebracht. De aanvoer ter markt op de Donderdagen zal des morgens om 8 uur moeten zijn afgeloopen, daar met het afvoeren der lammeren om S uur een aanvan» ge maakt zal mogen worden, waardoor het mogelijk zal zijn op tijd de inscheping aan de haven te doen plaats vinden. Zij, die op de Donderdagsche markten lammeren wensckcn aan te voeren, worden in hun eigen belapg zeer dringend verzocht zoig te willen dragen, dat die lammeren vóór acllt uur des voormiddags ter markt zijn, daar zij anders in het belang van de goede orde op dc markt, de kans bcloopen niet meer tot het markt terrein te worden toegolaten. Texel, den 12 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoomd, H1DDINGH, Burgemeester. IIUIBING, Secretaris. VAN DÉN HOOFDEI.IJ KE 5' OMSLAG.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1