N°. 1951. Zondag 27 Mei 1906. 19<le Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot van Advertentiën in alle Couranten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. GEVONDER VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 paar kinder schoenen en 1 knot sajet, gevonden in de Warmoesstraat; 1 kuitkam, gevonden in de Parkstraat; 1 sportriem gevonden in het Park; 1 meisjeszak, gevonden te den Burg. VERJARING VAIV VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten laste van het Rijk.de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1905 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aan gaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien ter mijn niet-ingediende vorderingen worden voor VERJAARD en VERNIETIGD gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel, den 25 Mei 1906. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINQH, Burg. RUIBING, Secrs. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in de O. L. School te den Burg op Dinsdag 12 Juni aan staande, des voormiddags te 11uren. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen Nog worden do verlofgangers uitdrukkelijk opmerkzaam gemaakt, dat het niet-ontvangen cener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepenterwijl ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, daarvan moet blijken door overleg ging van een gezegelde en gelegaliseerde genees kundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente secretarie worden ingeleverd. Betreft het ver lofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaiing is uitgereikt dan kan ook voor niet-onvermogenden met een ongezegelde en niet gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 25 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. TEXEL, 26 MEI 1906. De eerste groote afscheping van lam meren naar de Leidsehe markt had Donder dagmorgen plaats 't Was weder de bekende groote bedrijvigheid aan do haven, waar de vaartuigen gemeerd lagen tot inscheping van het jonge vee dat met tal van wagens werd aangevoerd. Doordien dezen dag als Zondag wordt ge vierd, was het bezoek aan de haven zeker nog meur drukker dan gewoon. Yelen hadden al vroeg het bed verlaten om eene wandeling naar het tooneel van bedrijvigheid te maken. Alreeds die wandeling schonk genot, door en langs de groenende weiden, gestoffeerd met het vredig grazende vee. Dat de jeugd niet achterwege was gebleven behoeft ternauwer nood vermeldingeen ritje naar of van de haven, al is het ook boven op een lammeren- wagen is een te groot genot om daarvan geen gebruik te maken. De uitvoer van lammeren bedroeg 5907 stuksmet 6 stoombooten en 1 zeilvaartuig werd het vee naar de Leidsehe markt geëx pedieerd. Volgens aankondiging maakten vele leden van „het Leger des Heils" Donderdag eene boottocht naar ons eiland om de voor genomen samenkomsten te houden. Die samenkomsten kenmerken zich, naar bekend, door het houden van toespraken, afgewisseld door zang, geheel in den trant van hunne godsdienstige bijeenkomsten, waar over wij niet meenen te moeten uitwijden. Het „Leger des Heils" mag zich steeds verheugen in eene welwillende ontvangst bij de eilandbewoners en ze hebben zich ook niet te beklagen over gemis aan belang stelling, dat ondervond men alreeds des morgens te Oudeschild. Zoo was het ook bij de volgende samen komst des middags in het Park, velen van de omliggende plaatsen waren naar den Burg getogen, 't zij per fiets of te voet, om van de samenkomst getuige te zijn, Des avonds werd in de „Vergulde kikkert" de derde samenkomst gehouden, na afloop waarvan de deelgenooten aan den tocht recht opgewekt naar Oudeschild opstapten om van daar weder naar Helder te vertrekken. Door een onzer ingezetenen werd ten behoeve der noodlijdenden door den Waters nood in Zeeland, tegen goedkoopen prijs een boekje verkrijgbaar gesteld. Dat eenvoudige werkje heeft blijkbaar nog al wat opgeleverd. Van de winst toch kon reeds f 650— als eerste storting worden opgezonden aan Mr. J. F. van Deinse, algemeen Penningmeester van 't Watersnoodcomité te Middelburg. Oosterend, 25 Mei. De heer R. D. Bouma, vroeger alhier, is als onderwijzer ter beschik king gesteld van den Gouverneur generaal van Ned. Oost-Indië en geplaatst aan de vierde school te Batavia. De Cocksdorp, 22 Mei. Op de vergadering van „Texels Belang", heden gehouden, waren 13 jonge dames verschenen, die behulpzaam willen zijn bij de aanstaande tentoonstelling en verloting, terwijl nog enkele bericht hadden gezonden, dat op hunne medewerking kan worden gerekend. Een comité van vijf personen werd benoemd en bestaat uit de volgende dames M. Bakker Gd. (pres.), A. Bakker Ad. (sec.), C. DrosDd, (penn.), J. Troost en A. Garritsen. Reeds deze week zal met het in ontvangst nemen van goederen een aanvang worden gemaakt. Nu reeds nieuwe Hollandsche Haring Als een bijzonderheid wordt ons gemeld, dat het Stoomschip „de Koningin Wilhelmina" der Loggermaatschappij directeur A. Hoogen- dijk Jzn. te Vlaardingen in 2 schoten reeds 39 ton nieuwe Hollandsche haring wist te bemachtigen. Wij zullen dit jaar dus reeds vroeg nieuwe Hollandsche haring kunnen eten. Alweder de vuurwapens. Te Hazerswoude waren Zondagmiddag eenige jongens van 12 18 jaar bezig met revolvers van klein kaliber te spelen. Een der knapen, die meende, dat zijn revolvertje reeds was afgeschoten, wendde den loop naar zijn gelaat en kreeg, eensklaps den kogel door de onderkaak en de tong. Het projectiel verbrijzelde nog een kies, kwetste twee tanden en bleef boven de wang zitten. Hevig bloe dend, werd de jongen door zijn makkers thuisgebracht. De vader snelde met zijn gewonden zoon naar den dokter, den heer L. Mulder, die de verbloeding stelpte, doch het geraden achtte, den kogel voorloopig te laten zitten. Heldendaden Te Zaandam hebben Zaterdag een drietal broeders, toen zij met den trein van Amster dam kwamen, waar zij alle drie een revolver en het noodige schietmaterieel gekocht hadden, op het stationsplein heel wat opschudding teweeg gebracht, door zonder eenige aanleiding in het wilde te schieten en rustige burgers met hun vuurwapens te bedreigen. Dit spel letje werd later op het Prinsenpad, waar zij thuisbehooren, herhaald, tot de politie hieraan een eind maakte, door de lui in arrest te stellen. Een van het drietal had Intusschen zijn revolver in het water weten te werpen. Uit het onderzoek bleek, dat de schutters zich van losse patronen bediend] hadden en zij er elk ongeveer 80 verschoten hadden. Tegen hen is procesverbaal opgemaakt, ter wijl de wapens in beslag werden genomen. Over twee jaren. In een artikel van „De Vriie Socialist" (redacteur de heer F. Domela Nieuweuhuis) leest men KameradenDaar wacht ons een samen treffen met den vijand, daar wacht ons een groote slag. Wij zijn Zondag bijeen geweest te Utrecht, we hebben krijgsraad gehouden. En wij hebben het tijdstip bepaald waarop de groote aanval zal beginnen. Den eersten Mei van het jaar 1908 zullen wij doen, wat onze Fransche broeders nu reeds deden op den lsten Mei j.l. wij zullen nemen den acht urendag. Acht uur werken op z'n langst zal het zijn in fabriek, op de werkplaats en op het veld, acht uur, nergens zullen wij langer werken. En wij moeten behouden hetzelfde loon als wat wij hebben bij een tegenwoor- digen langoren dag liefst nog meer. De strijd zal bitter worden. Dol door de liefde! De jeugdige D., te Haarlem kwam tot de ontdekking, dat zijn meisje ook omgang had met anderen. Hij kocht een revolver, doch in plaats nu zijn dulcinea of haar galant te lijf te gaan, - schoot hij thuis links en rechts in den blinde, gelukkig zonder iemand te raken. Toen vloog hij de straat op wierp den revolver weg en werd door de politie gevat. Ook al geen plaats meer. De geneesheer-directeur van het rijksge sticht voor krankzinnigen te Medemblik heeft de besturen van verschillende gemeen teh medegedeeld, dat de voor hare rekening in dat gesticht opgenomen patiënten naar een ander gesticht moeten worden overgebracht, omdat er te Medemblik plaatsgebrek is. Een kras oudje Den 11 den Juni a. s. hoopt de weduwe F. Zwarts te Berkel en Rodenrijs haar 103den verjaardag te vieren. Niettegenstaande haar hoogen leeftijd is zij nog buitengewoon kras en tamelijk goed ter been. Ook haar gezichtsvermogen is nog uitstekend, zóó zelfs, dat zij voor haar dochter, die dit niet meer zien kan, een draad door een naald steekt Een candidaat voor de Tweede kamer. Beknopt verslag van eene lezing welke Zaterdagavond werd gehouden te Winschoten door den heer Sikkema, roethandelaar en landbezitter te Groningen. Onder luid applaus trad spr. de zaal binnen die eenige oogenblikken daarna zijne impro visatie begon met te te verklaren, dat hij God dankte op zijn bloote knieën, dat hij lezen noch schrijven had geleerd. Zijns inziens komt van leeren niets anders dan stelen. De openbare onderwijzers bederven de kinderen van boven want een mensch kan evenmin zonder God als een visch zonder water. De schoenmakers bederven de kin deren van ondeienloop je met fijne punt schoenen van Groningen naar Assen, dan zit je op de Punt al op mekaar. Wat geeft al die geleerdheid? Spr. vroeg eens een directeur van een landbouwproefstation wat stikstof is. De ge leerde man kon hierop geen bevredigend antwoord geven. Dat kan alleen iemand als spr. die 55 jaren door de schoorsteen kroop alleen door ervaring komt men aan verstand De wereld gaat harder achteruit, dau een sneltrein vooruit. Bewijs a. Kocht men vroeger op 20-jarigen leeftijd een pak kleeren, dan kon men daarmee op 70-jarigen leeftijd nog netjes naar de kerk gaan. Tegenwoordig koopt men, althans in Groningen, voor f 10 d f 12 een nieuw pak. Als men er evenwel mee in den regen loopt heeft men wel 5 pakken in het jaar noodig. b. In het ziekenhuis worden mannen verpleegd door pleegzustersdie brengen je ook in 't bad. Dat mag Diet te pas komen. c. Die niet werkt zal Diet eten, zegt de Bijbel en zoo moet 't zijn doch wat zien tve? De arbeiders, die den rijke nog rijker maken, kunnen niet eens voldoende voedsel krijgen. De rijke drinkt champagnede arbeider majum (water.) d. Te Groningen bestaat eene Hoogere Burgerschool. Daar gaan de jonge heeren een paar jaren naar toe om dan later als direc teur of opzichter op te treden. En wat blijkt dan in depractijk? Dat ze nergens verstand van hebben. Spr. komt hierdoor tot de conclusie, dat een loodje masselbroche (geluk en zegen) boter is dan 'n pond verstand. Hij wenscht hierin verbetering te breDgen door alle arbeiders, die willen werken, f 3 per dag te laten verdienen. Die niet willen werken moeten naar de kolonies. Verder kwam nog in het debat uit, dat hij den arbeider bij een half pond vleesch per dag graag twee borrels wil toestaan. (As. Ct.) gBOEKHANDELg PARKSTRAAT. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. gBOEKHANDELg g PARKSTRAAT, g Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deelge nomen door: a. verlofgangers, die in het loopende jaar vóór vermelden dag uit anderen hoofde dau krachtens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901)d.i. voor strafonder de wapenen zijn geweest; b. verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar kraobtens art. 108, art. 109 of art. Ill van genoemde wet onder de wapenen te worden geroepen c. verlofgangers, die krachtens de derde zinsnede van art. 123 dier wet van bet bijwonen van het onderzoek zijn vrijgesteld d. verlofgangers, aan wie krachtens artikel 99 van liet Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad No. 230) is vergund het onderzoek in November of December van bet loopende jaar te ondergaan, en c. verlofgangers, die bestemd zijn om op 1 Augustus a.s. over te gaan tot do Landweer. dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uit rustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof mede gegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijndo huis van bewaring, door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger le. die zonder geldige reden niet bij hot onderzoek verschijnt 2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet is voorzien van de hiervoron vermelde voorworpen; 3o. wiens klceding- of uitrustingstukken bij het onder zoek niet in voldoondcn staat worden bevonden 4o. die kleoding of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als do zijne vertoont dat dc manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende don tijd dien het onderzoek duurt, maar in net algemeen wan neer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij die ongere geldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij bet gaan naar dc plaats voor hot onder zoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij hot naar buis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgons bet Crimineel Wetboek en bet Iteglomont van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Do verlofganger, die bij herhaling kleeding of uitrus tingstukken, aan een ander behoorende, als dc zijne ver' toont, wordt in werkclijkcn dienst geroepen en danriu gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dionsl wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldocl aan oenc oprooping tot wcrkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1