Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, De Grondwetsherziening. De Staatscommissie voor de Grondwets herziening zal vermoedelijk nog dezen zomer met haar arbeid gereed komen. („A. H.") Leelijke vergissing 1 Te Heusden kwam een buitenman in een winkel, waar men na gedane zaken een glas bier presenteerde. Toen hij een teug genomen had, maakte hij de opmerking dat het bier zoo'n vreemden smaak had. 't Bleek dat men hem een glas carbolwater had inge schonken. Direct moest geneeskundige hulp worden gehaald om zijn maag leeg te pompen. Bij het Departement van Oorlog is een wijziging van de militie-wet in bewerking, waarvan de hoofdstrekking is om alle militie- plichtigen door vooroefeningen in de gelegen heid te stellen den eersten-oefeningstijd tot een kortere periode terug te brengen. Bij de infanterie zal voor alle tot volledige oefe ning ingelijfde manschappen de gelegenheid geopend worden om het verblijf onder de wapenen op 6 maanden te brengen. Het instituut der 4-maanders zou daar naast blijven bestaan. Reeds is aan bevoegde deskundigen de opdracht verstrekt de examen- eischen voor het erlangen van dezen dienst tijd-verkorting te ontwerpen. (Arnh. Crt.) Slechte nabuurschap. De „Schied. Crt." schrijft: Wederom is een doodende luchtstroom over de Plantage te Schiedam gestreken en zeer duidelijk is thans waar te nemen den weg dien deze heeft genomen. Komende uit de richting van de glasblazerij der firma Yan Deventer Co., heeft de met doodende dampen bezwangerde luchtstroom eerst de naar de fabriek gekeerde zijde der boomen aan de Buitenhaven getroffen, is dan ge streken over de tuinen van de heeren mr. Jansen, dr. Jansen en A. J. J. de Groot, vervolgens over de Plantage in een breedte strekkende van voor de fontein tot aan het kantoor der registratie en verder over de boomen aan de Nieuwe Haven nabij de Wil lemsbrug. Over die geheele uitgestrektheid van meer dan 500 Heter zijn de bladeren van alle boomen, aan de zijde der fabriek, verdord verkleurd e n zelfs voor een deel afgevallen. De eene helft der boomen vertoont frisch jong groen, de andere helft een verdroogde ver dorde tint. Goedkoope spinazie Te Loosduinen was de laatste dagen de spinazie zoo goedkoop, dat op 10 manden niet geboden werd, alleen wanneer er een sigaar bij gedaan werd, hoorde men twee cent bieden. Op een vraag, gedaan in het verslag der afdeelingen, over een aanvullende begroo ting van het Pensioenfonds, deelt de Minister van Financiën thans in een nota mede, dat ongeveer 15,600 lagere onderwijzers thans deelgerechtigd zijn in het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke amb tenaren. Een buitenkansje. De meester plavonneerder, André Bijnens, was bezig in de kerk van Curingen bij Has selt het oude bezetsel der muren achter het hoogkoor af te krabben. Opeens kwam er eene partij oude munt, een gansche schoot vol, uit den muur gerold. Een deskundige zal zijn advies over de waarde der munten geven. Amerika nagevolgd. Dinsdag in de vorige week kon men aan de Houthaven te Amsterdam getuige zijn van de verplaatsing van het houtenkantoor gebouw der firma Bontekoning Aukes, metende ongeveer 3,5 X 7 meter. Dit gebouw werd van zijne oude standplaats verrold naar het Spaarndammerplein, achter de villa „Rozenlust", van den heer A. J. Fransen. Nadat men drie dagen met opvijzelen was bezig geweest, tot een hoogte van 1 Meter boven den beganen grond, kon men er toe overgaan het gebouw te vervoeren. Er werd een breede sleeperskar onder geschoven, alles stevig vastgebonden en toen werd het door twee paarden over verschilllende katrollen vooitgetrokken, wat natuurlijk zeer langzaam giDg. Het vehikel liet op den straatweg diepe groeven na. Het geheel trok zeer veel bekijks. Een rare juffrouw. Te Hilversum heeft juffrouw Van K. in een bui van zwaarmoedigheid zich met petro leum begoten en in brand gestoken. Haar buurman Veerman snelde toe en doofde met dekens het vuur. In zorgwekkenden toestand is de ongeluk kige naar het diaconessenhuis gebracht. Een gevaarlijke tramrit. Vrijdagmiddag geraakte bij het rangeeren der Oosterstoomtram voor het hotel Schoon oord te Arnhem een der wagens, waarin 5 dames en een heer benevens de conducteur De Graaf zich bevonden aan het rollen en ging met steeds sneller vaart de groote hoogte af in de richting van Arnhem, terwijl de conducteur vergeefs trachtte de beide remmen op de voor- en achterbalcon in werking te stellen. Bij de Weverstraat sprong een der dames en een heer uit den wagen, waarbij ze lichte verwondingen bekwamen. De overige dames liepen gillend van angst heen en weer. Bij den overgang van den weg echter geraakte de wagen uit het spoor en kwam tegen eenige boomen aan waardoor het voorste gedeelte der 1ste kl. coupé totaal werd ver nield. De conducteur bekwam bij de botsing zeer ernstige wonden aan hoofd en rechter hand. De wagen slingerde daarop naar den anderen kant der rails, en schoot nog 100 M. door het mulle zand voort, tot hij eindelijk voor Mariëndaal stilhield. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eene circulaire gericht tot Gedep. Staten der verschillende provinciën, waarin de aan dacht wordt gevestigd op het choleragevaar en op de noodzakelijkheid om bij het voor komen dezer ziekte door afzondering der eerst aangetaste lijders en door ontsmetting uitbreiding der ziekte te voorkomen. Daarvoor is noodig de oprichting van in richtingen voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, hetzij voor eene ge meente afzonderlijk of voor eenige gemeenten tezamen, zooals de wet dat gebiedt. De Minister verzoekt Gedep. Staten er voor te zorgen, dat deze tot stand worden gebracht, en om, ingeval de gemeentebesturen weigeren, dezen tot de oprichting te verplich ten door krachtige toepassing van art 7 der epidemiewet. Koopvernietigende gebreken 1 Het Ned. Landbouwcomité heeft inzake koopvernietigende gebreken in den paarden- en veehandel een adres gezonden aan den Minister van Justitie waarin wordt verzocht, deze in overweging te mogen geven om ten bate van den uitgebreiden handel, welke in paarden en vee in ons land gedreven wordt al wat betrekking heeft op koopvernietigde gebreken, bij de wet zoodanig te willen re gelen, dat daaromtrent de zoo hoog noodige rechtséénheid en als gevolg daarvan rechrs zekerheid verkregen worde. Naar de Heimat terug. Ze hadden met hun vijven het zeegat ge kozen, vijf flinke nog minderjarige Rotter- damsche jongens. Te Hamburg aangekomen vonden zij hunne collega's in staking en het gevolg daarvan was, dat zij werden afge monsterd. Wat nu? Maar weer naar de „Heimat" terug was hun kloek besluit. En niet bang voor een wandelingtje gingen zei een landrot zou het hun niet verbeteren te voet van Ham burg naar Winschoten. Daar aangekomen waren hunne, trouwens beperkte middelen, uitgeput en werden zij van overheidswege naar Groningen getrans porteerd. De politie aldaar zorgde er voor dat zij naar Rotterdam kwamen, waar zij hetl wat zullen weten te vertellen over hun Hamburger reisje. ("N. Gr. Ct.") Hemelvaartsdag-brooden 1 Elk jaar op Hemelvaartsdag heeft aan de boerenherberg „Het Molenaarshuis" te Hengelo een eigenaardig gebruik plaats. De bewoners van den Dunsgerhoek brengen dan ieder een brood daarheen, dat, onder toezicht van bur gemeesters, armbesturen en leden van den raad der gemeenten Zelhem en Hengelo wordt gewogen. De aanbrenger van het grootste brood krijgt dan 2 flesschen wijn. Ditmaal woog het grootste brood 146 pond. De beide volgende wogen 126 en 94 pond. In het geheel werd er ongeveer 2600 pond gebracht dat verdeeld moest worden onder de armen der twee gemeenten. Schadeposten. Wegens de ansjovisvangst is tegenwoordig de Zuiderzee thans allerwegen met staande ansjovisnetten bezet, zoodat het des nachts voor stoombooten onmogelijk is deze voorbij te trekken zonder daaraan schade te berok kenen. Meestal komen die booten dan ook te Amsterdam aan met groote trossen net- want en kurk, welke onderweg in de vin vastraakten. Vele visschers ondervonden dezer dagen door dit verlies voor hondeiden guldens schade. Dat komt er van Een juffrouw te Amsterdam, die onder 't opgeven van een valschen naam verschillende banketbakkers daar tor stede had bewogen haar lekkornyen af te geven, gaat voor haar snoeplust 2 maanden de doos in. Verwisseling van rollen. Dienstboden gebrek „Uit de hoofdstad" wordt aan de „Pr. Gr. Ct." geschreven In Amsterdam heeft ds. Laurillard eenmaal uitgeroepen het is erg met de meiden en ik zeg het hem vele jaren later hartgrondig na, want er heerscht hier op het oogenblik bepaald meiden-nood. Als in gezelschap van dames het dienst boden vraagstuk op de proppen gebracht wordt, kan men verzekerd zijn van een buitengewoon vlottende conversatie. De meiden gaan tegenwoordig liever bij alleenwonende dames of heeren als huis houdster optreden of verkiezen kleine ge zinnen, waar zij een gemakkelijk leven hebben. Doch vooral ook arbeiden zij veel liever op verschillende fabrieken, zooals die van cacao en chocolade, corsetten, verbandartikelen, waskaarsen enz., alwaar zij zich blijkbaar veel beter op haar plaats gevoelen dan in de huisgezinnen der burgerij van Amsterdam. Intusschen zitten onze dames maar leelijk in de knel. Het zal er van moeten komen, dat het mannelijk keukenpersoneel meer en meer de overhand gaat krijgen. Ik ken hier een Indische familie, die van de Amsterdamsche „booien" haar bekomst heeft en Maleische jongens in dienst heeft. Het gaat prachtig. Aanvankelijk hebben de vrienden en ken nissen er wel om gelachen, doch nu zij zien hoe goed het met de zwartjes gaat, beginnen zij voor het systeem als zoodanig al veel te voelen 't Is wellicht wel nuttig. Vermelding verdient zeker de volgende eigenaardige vermaning, die van bevoegde zijde den onderofficieren van het te Blanken burg in garnizoen liggende bataljon werd gegeven. De gehuwde onderofficieren in dit stadje kregen aanzegging er voor zorg te dragen, dat bij hun vrouwen de pronkzucht niet al te sterk wordt. In geen geval zouden zij mogen toestaan, dat de voeding van het gezin door uitgaven voor toiletten of dergelijke weelde zou lijden. Slechts voldoend krachtige voeding maakt het lichaam sterk genoeg voor den zwaren militairen dienst Zondag 3 Juni 1906 (Eerste Pinksterdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Uudeschild. Voorm. 10 uur Ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Bareuds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm, 10 uur Ds. Kuperus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur Ds. ScherpenhuyseD. (Maandag 4 Juni (Tweede Pinksterdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Geen dienst. Oudtschild. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Vcorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. halt tien do Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Met. Amsterdam, 28 Mei. Aangevoerd 546 Run deren, le kwal. 70 i 74 ct., 2de kwal. f 0.64 t 0.68, 3de kwal. 54 a 60c. per K. G. 135 Melk en Kalfkoeien f 120 k f 280, 2 Graskalveren af 74 Schapen f 20 if 26, 96 Nuchtere Kalveren f7,h f 14, 952 Lammeren f 10,50 a 12, 573 vette Varkens 46 a 48 ct. Purmerend, 29 Mei. Aangevoerd 640 Run deren waaronder 166 vette-, 451 melkkoeien on 23 stieren. 278 vette knlvoron f' 0,70 a f 0,90 p. kg. 363 Nuch(ere-kalveren f 10a f 23 per stuk, 56 paardon f afper stuk, Veulens f af Ovorhoudors f af 262 vette varkens f 0,43 a f 0,47 per kg., 102 varkens magero f 18 a f 28 per stuk, 358 biggen f 8 f 14 por stuk, kipeieren f 3,00 a f 4,00 per 100 1650 lammeren f 10,f 16, Vette kooien 1. prijs handel stug. Geldokoeion, lager in prijs. h. stug. Molkkoeion prijsh. handel slug.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2