Buitenland. Waal, B Juni. Hedenmorgen geraakte het paard, gespannen voor den lammeren- wagen van K. Wetsteen, bij den dijk dicht bij de Waal, op hol. De voerman viel er af en bezeerde zich aan het hoofd. Het paard holde met den wagen voort en reed tegen een anderen lammerenwagen aan, waardoor de voerman van dezen, Vlaming van Oosterend, van het krat op den weg werd geslingerd. Bewusteloos werd de man opgenomen en geneeskundige hulp werd in geroepen. De toestand van de mannen is heden vrij gunstig. Het ongeluk liep geluk kig nog betrekkelijk goed af. De Cocksdorp, 5 Juni. De „Kleine Slufter", aan het Westerstrand van Texel, is in den laatsten tijd zoo verloopen, dat het wrak van de „Benbrack", hetwelk eerst benoorden de „Slufter" lag, zich thans bezuiden deze geul bevindt. Op het Eierlandsche strand werden dezer dagen appelen, citroenen en een paar ma trassen gevonden. Oudescklld, 6 Juni. De heer M. Veen Wz. alhier, die ODlangs aan 't examen voor com mies bij de Rijksbelastingen deelnam, mocht het bericht ontvangen, dat hij geslaagd was en eerlang ter plaatsing kan worden opgeroepen De geepvisscherij langs de kust was de laatste dagen iets beter, doch toch nog niet bevredigend. De uitkomsten der visscherij naar ansjovis, waarmede ook eenige personen van hier bezig zijn, blijven zeer verschillend. Er wordt met dit werk door elkaar een flink weekgeld verdiend, maar op verre na zoo niet als in 1890. De nieuwe tijdregeling 1 „Het langverwachte kind is nu eindelijk ter wereld en het is inderdaad een flink kind, dat op al onze sympathie aanspraak heeft" schrijft het „Utrechtsch Dagblad" aangaande het wetsontwerp op de eenheid van tijd. De keuze van den Midden-Europeeschen tijd juicht het blad van harte toe. Nu rest nog slechts de wensch, dat het niet al te lang dure vóór, overeenkomstig dit wetsvoorstel, het land eindelijk den zegen van tijdseenheid deelachtig wordt op een wijze, die belangrijk oeconomisch en ethisch voordeel brengt aan heel de Nederlandsche bevolking. We zijn bij de invoering van de nieuwe tijdregeling met onze dagelijksche werkzaam heden de zon 40 minuten voor. In den winter zullen dientengevolge de donkere ochtenduren vóór zonsopgang 40 minuten langer duren, maar volgens onze horloges zal de zon 's avonds ook 40 minuten later dan te voren ondergaan, we zullen dus ook 40 minuten later dan tot nog toe ons kunstlicht opsteken en dat zal winst opleveren. Voor de huismoeders zal die winst niet bijster groot zijn, voor den winkelier en den fabrikant kan zij wel beteekenis hebben. Hoe groot die beteekenis is, valt op het oogenblik nog niet te ramen, maar een deskundige verzekerde het „Nieuwsblad voor Nederland", dat b. v. de Amsterdamscbe gas fabrieken jaarlijks voor een f 50.000 minder aan gas te leveren zouden hebben. Intusschen mag dat mogelijke nadeel geen bezwaar zijn tegen de invoering van Midden- Europeeschen tijd, die ons van meer zonlicht zal doen genieten, die ons met onze tijd regeling in overeenstemming zal brengen met het deel van Europa, waarmede we het grootste verkeer onderhouden. Het Friesche fokvee gaat al meer naar alle hemelstreken. Nu weder in den loop dezer week, zijn door den Belgischen land- bouwleeraar Raquet te Gambloux en den Braziliaanschen consul te Brussel 6 stieren en 6 pinken in Friesland aangekocht voor rekening van het gouvernement te San Paulo (Brazilië) Van een jongen, die een buitenkansje had 1 De heer Van der K., een pasbeginnend banketbakker te Beverwijk, verloor f 460 aan bankpapier, welk bedrag door een buurjongen, Jan Heidoorn, gevonden werd. De jongen kreeg ter beloonihg drie rijksdaalders en een a mandeltaart voor moeder en mocht bovendien den volgenden dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de banketbakkerij komen, om daar zijn hart op te halen aan het lekkers, dat hij begeerde. Door het on weder. Tijdens een onweder werd te Huttenstreek (Onstwedde) de vrouw van den arbeider H. Kruize in de woning haars vaders door den bliksem doodgeslagenhet dochtertje, dat bij haar rondspeelde, werden de kousen van de beentjes gescheurd. Brand werd niet ver- oorz aakt. Een kritiek oogenblik. In de vorige week speelde een viertal kinderen op de spoorbrug, die ligt over de redoutes, te Groningen, toen de trein, die te ruim drie uren uit de richting Nieuweschans daar aankomt, in de verte naderde. Drie der kinderen verwijderden zich, maar het tweejarig dochtertje van een schipper, liggende met zijn schip in het Winschoterdiep, bleef, onbewust van het naderend gevaar, rustig tusschen de rails doorspelen. Dit zag, terwijl hij zich bij den spoorover weg in de Lodewijkstraat bevond, een agent van politie, die terstond langs de spoorbaan den trein tegemoet liep en met zijn armen zwaaiende de aandacht van den machinist trachtte te trekken. Gelukkig schijnt hij hierin geslaagd te zijn. De machinist remde althans uit alle macht en wist den trein juist op tijd, nog ongeveer 20 c. M. van het kindje verwijderd, tot stilstand te brengen. De kleine werd door den agent, die zoo groote oplettendheid had betoond, opgenomen en naar haar ouders gebracht. („Prov. Gr. C.") Een prachtstuk van bouwkunst. In verband met het neervallen van losge raakte steenen uit het groote raam aan den voorgevel van de Beurs te Amsterdam is, naar gemeld wordt, voor den linkerhoofdingang een staketsel geplaatst, dat echter, zoodra de nog loszittende steenen verwijderd zijn, weer zal worden opgeruimd. In het gebouw gaat men voort met het plaatsen van draadramen voor het opvangen van stukjes glas. Het gaat er hoe langer hoe treuriger uitzien Verschillende cementpleisters op de galerijen en in de muren zijn gescheurd, wat wijst op een voortzetting der scheuring. In den hoek aan de Warmoesstraat-zijde is de toestand het ergstheele gedeelten van het bouwwerk zijn vrijwel uit hun verband gerukt. Aan alle kanten worden houten stutten aange bracht. Men vermoedt dat deze toestand zich wel een paar jaar zal handhaven. Een eigenaardigheid te Amsterdam. 't Is 's morgens, ongeveer kwart voor negen bij goed weder. De oude man is reeds op de gedempte gracht aanwezig. Een zakje met zand onder den arm. Hij is een eenvoudige oude man. Een dikke, warme jas aan. Hoe eenvoudig ge- kieed, hij ziet en altijd net en proper uit. Zijn laarzen netjes gepoetst. Hij maakt een aangenamen indruk. Zijn arbeid vangt aan. Hij bukt zich, neemt een handje vol zand en schrijft. Schrijft op de steenen. Hij is vaardig in zijn werk. Wat goedge vormde sierlijke letters 1 Schoolkinderen, dienstmeisjes, heeren, die om negen uur op hun kantoor moeten zijn, beschouwen met aandacht zijn werk. Weldra staan er eenige regels. Het is een Christelijk vers. De menschen worden opgewekt God te danken, Die hen weer be waarde in den afgeloopen nacht en het dag licht opnieuw deed aanschouwen. Ze worden vermaand den nieuwen dag des Heeren door te brengen. Gaat het tegen een Christelijken feestdag dan komt er een feestlied op de Gracht te staan en komt de Koningin in de stad of is het haar verjaardag, dan wijdt onze „zand- scbrijver" aan Hare Majesteit zijn lied. Ja, onder elk vers komt gewoonlijk een heilgroet aan Koningin Welhelmina of tenminste haar naam. En van de W. is bijzonder studie gemaakt. Een echte sierletter, zooals men ze nog wel eens in oude geschriften aan het begin ziet. Is de schrijver klaar, dan plaatst hij zich naast zijn werk en roept voor en na: „Mense, leest dit, 't is goed voor u." Een schooljongen springt weieens schuin over een paar regels, maar beschadigt ze niet. Als bij instinct heeft hij eerbied voor het werk van dezen „straatprediker." („N. Pr. Gr. Crt.") Een prettig tehuis. Voor eenigen tijd werd te Velden een arbeidersgezin door deu huisheer met have en goed op straat gezet, aldus de H. en B. Welwillend heeft toen de gemeente aan de familie tot woning aangewezen hetlijken huisje alias arrestantenlokaal. Dit huisje heeft een oppervlakte van ten hoogste 6 M2 en daar trokken in vader, moeder en 7 kinderen, welk getal dezer dagen nog met een tweeling is vermeerderd. Men moet zich maar weten te behelpen. Vanwege de gezondheidscom missie werd aangedrongen op wat meer ventilatie. Te Paterswolde zijn de groentekweekers dit jaar zeer onfortuinlijk. Deed de vorst de vroege aardbeien verloren gaan, een hevige hagelslag, tijdens een onweersbui, heeft niet alleen de rest vernield, maar heeft ook enorme schade aau de jonge tuingewassen gedaan. Vooral Eelderwolde heeft het duchtig moeten ontgelden. Te Veenhuizen ontlastte zich Vrijdag een hevig ouweder, vergezeld van zwaren hagel slag, waardoor aan de tuinvruchten nog al schade werd toegebracht. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Met de stille trom. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct." De kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te Muntendam hebben een zeer eigenaardig be sluit genomen. Bij een begrafenis wordt steeds de torenklok geluid, zooals elders op kleine dorpen. Deze heeren nu hebben be sloten alleen te laten luiden voor dien doode, wiens nabestaanden steeds de kerklasten heb ben betaald. Onwillige belastingbetalers en hun familieleden en armlastigen zullen met „stille trom" begraven worden. Wetsontwerpen. Naar men verneemt, zijn bij den Raad van State wetsontwerpen aanhangig tot wettelijke regeling der ziekte verzekering en tot wijziging der Ongevallen wet, met invoeging daarin van een aantal nieuwe artikelen. Deze wetsontwerpen hebben reeds eenige weken geleden het departement van landbouw, nijverheid en handel verlaten. De Minister van Landbouw wenscht, gelijk reeds meermalen door hem verklaard is, de behandeling en invoering ervan zooveel mogelijk te bespoedigen. Geen zachtzinnig vrouwtje! Te Zutfen is een vrouw een school binnen gedrongen zij liep bij een onderwijzeres de klas binnen en gaf deze een stomp met de vuist tegen het hoofd, omdat de onderwijzeres het dochtertje van de daderes zou hebben geslagen. Men schrijft uit Beverwijk De aardbeienvelden doen een goeden oogst verwachten er worden reeds heel wat witte bloempjes gezien. Wanneer geen ongewenschte nachtvorst den groei komt verstoren is er veel kans dat flink wat zal kunnen verzonden worden. Wat men gebruikt voor den honger. Een arme kerel kwam vanmorgen bij mij en vroeg om eten, daar hij stierf van den honger, zei een philantrophiscn heer in zijn gewoon restaurant. Ik heb hem hier heen gezonden en gezegd, dat hij een goeden maaltijd bestellen moest. Ik zou het wel betalen. Hoeveel is het? Een gulden vijftig, mijnheer, zei de bediende. Wat heeft hij gebruikt? Negen glazen bier en drie sigaren Strijd tegen Koning Alcohol. In de Vereenigde Staten is de verplichting ingevoerd tot het geven van onderwijs over de beteekenis en gevaren van het alcohol gebruik, op de lagere scholen. Twee en twintig millioen kinderen leeren op deze wijze de werking van den alcohol kennen en wellicht millioenen onder hen treden thuis als propagandisten op. In Enge land is door 15,000 geneeskundigen het ver zoek gericht tot de Regeering om in den- zelfden geest werkzaam te zijn. Een commissie van hoogleeraren in het Yereenigd Koninkrijk, onder voorzitterschap van sir W. Breadbent, heeft aan alle school besturen een leerplan op dit gebied toege zonden, gelijk dat, wat op de Amerikaansche scholen wordt gevolgd. Hij was dood en ook begraven. Bij de herhalingsoefeningen in Glunkstadt, meldde zich ook een te Neuendorf wonende schildersknecht. Tot zijn groote verbazing moest hij echter hooren, dat hij in Februari al gestorven en begraven was. Uit de roer was toen het lijk opgehaald van een jongen man en uit de papieren, op het lijk gevonden, bleek, dat het de te Neuendorf wonende schildersknecht was. Deze herinnerde zich echter, dat hem een paar jaar geleden zijn papieren waren ont stolen en daarvan had de verdronken man gebruik gemaakt om onder den naam van den ander te leven. Gemeenteraad van Vlieland. Zitting van 1 Juni 1906. Heden vergaderde do Raad dozer gemeente. Afwezig waren de h. h. J. Klippus wegens ambts bezigheden on K. R. Vissor. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen, die worden goedgekeurd, werden do geloofsbrieven van het nieuwbenoemd lid K. Molenaar onderzocht. Dezo worden in orde bevonden, waarna de installatie van den hoer Molenaar plaats vindt.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2