N°. 1957. Zondag 17 Juni 1906. 19'° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. LEVÉRING van Couranten en Tijdschriften, alsmede BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor hen Bvbg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeblafd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bfl de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bona op Texel. K A PAST E lt. De Burgemeester van Texel maakt bekend, lat de landmeter van het kadaster op 18 Juni a. s. en volgende dagen in deze gemeente zal lanwezig zijn tot het doen van opmetingen van sadaatrale veranderingen. Texel, don 12 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 16 JUNI 1906. Eene loaarschuwing om niet. De maand Juni is een maand welke tot ;roote uitgaven noopt, b.v. voor landhuur, joelhuisgelden en dergelijke. Men vergete laarbij echter niet dat ook de fiscus zijn deel 'raagt. 't Kan daarom wel zijn nut hebben er aan e herinneren dat vóór einde Juni een deel Ier grondbelasting en van die op het personeel noet zijn betaald. Voor hen die zulks verzuimen kan het ;evolg zijn, dat zij straks zullen worden verrast met een kermiscadeautje, in den rorm van eene waarschuwing. Men neme lier van nota. Kosten nihil. Den Hen Juni zijn van hier verzonden net 4 stoombooten 2770 lammeren en 4 ichapen. Van 2 Mei tot en met 14 Juni iverden uitgevoerd 27146 lammeren. Oudeschild, 15 Juni. Nog altoos houden iich ruim 20 schuiten met goed gevolg bezig net de garnalenvisscherij. Bij den havenmeester strandvonder zijn heden aangebracht 36 mijnstutten. Merken «leesbaar. De eerste kraam voor de a. s. kermis s hier in de haven reeds ontscheept. De Cocksdorp, 16 Juni. 67 Schoolkinderen 'an De Cocksdorp, Midden- en Zuid-Eierland lullen Dinsdag a s. een schoolreisje naar Bergen ondernemen. Door een aantal boeren vorden ze gratis naar Oudeschild gebracht. Verder gaat de reis per „Ada", spoor en tram. Oosterend, 15 Juni. Bij den heer F. Daalder ilhier, zijn komen aanvliegen twee vermoeide ilauwgekleurde postduiven, waarvan een len elastiek ringetje om den poot heeft, ge- nerkt I-I. 881. De dieren zijn gevoederd id verzorgd geworden, en zouden daarna weder worden opgelaten. Den Hoorn, 15 Juni. De heer M. Bruin, die le vorige week een flesch vond met ingesloten laart, heeft deze laatste volgens daarop ge schreven verzoek verzonden aan Mr. G. P. Bidder te Plymouth. Van den Director van „The Marine Biological Association" te Ply- fojuth, Mr. E. J. Allen ontving hij thans een postwissal <i 60 ct. en een briefkaart, waarop hem den dank van Mr. G. P. Bidder werd betuigd voor 't vinden en opzenden der kaart. - Op 't strand alhier spoelen mijnstutten aan. Vlieland, 14 Juni. Gisteren strandde in do Westergronden de Deensche stoomboot „St. Blicker" geladen met suiker enz. komende van Dantzig, bestemd naar Rotterdam. De deklast, bestaande uit palen van eiken- en vurenhout is overboord geworpen en spoelt hier gedeeltelijk aan. De sleepbooten Titan, Neptunes en IJmuiden hobben vergeefsche Pogingen gedaan om het schip vlot te sleepen. Nog steeds wordt de deklast geworpen, drie schuiten brachten suiker aan op Torschelling De zee is heden zoo onstuimig dat geen vaartuig langs zijde kan komen, de sleep booten liggen in de nabijheid, de bemanning bevindt zich nog aan boord. Nadere berichten vermelden, dat de sleep booten geen verbinding met de „St. Blicker" kunnen krijgen. De „IJmuiden" vertrekt met de reddingboot naar de strandingsplaats. Aanvaring. 11 dooden. Aan de „Tel." wordt data 14 dezer van het Nieuwediep geseind „Het Pantserschip „Piet Hein" is heden nacht omstreeks 12 uur, ter hoogte van het vuurschip Haaks, in aanvariDg gekomen met het Belgische stoomschip „Meuse" van Ant werpen, met stukgoed, van Bayanne naar Hamburg bestemd. De „Meuse" verdween een paar minuten na de aanvaring in de diepte. Yan de „Piet Hein" werden onmiddelijk 3 booten gestreken, waarmede 6 schipbreu kelingen werden gered, onder wie de kapitein van de „Meuse" die echter later overleed. Tien man van de „Meuse" zijn verdronken. De „Piet Hein" bleef tot heden morgen op de plaats des onheils. Het oorlogschip bekwam geen schade." Door een der geredden werd de aanvaring geweten aan het 'onvoldoend officierencorps aan boord van het verongelukte schip. Gelukkige schuldeischers. Als een curiositeit in de faillissements wereld wordt vermeld dat de slotuitdeelings- lijst in een faillissement van een Hagenaar, wiens schuldeischers, die te zamen hadden te vorderen hadden f 17,842,58, een half procent hunner vorderingen mogen komen halen bij den curator. Totaal krijgen zij dus uitbetaald ruim f 89.— Enkele gelukkige staan op de lijst aangeteekend voor de kapitale som van één cent. Een onkundige in de Bijb. geschiedenis. In een der drukst beklante speelgoedma gazijnen te Rotterdam vervoegde zich dezer dagen een dame tot het doen van inkoopen voor hare kinderen. Weldra was o.m. ook de keuze gevallen op een keurige miniatuur Arke Noachs en op verzoek werd den vol genden dag al het gekochte ten huize van mevrouw afgeleverd. Hoe verwonderd was de winkelier, toen hij eenigen tijd later de ark terugkreeg met de bemerkiDg dat, daar Adam en Eva niet in de ark aanwezig waren, deze niet kon worden geaccepteerd. Niet alledaagsch. In de Friesche gemeente O. woont een 41-jarige veehouder, die nog nooit warme spijzen gebruikt heeft. Zijn uiterlijk bewijst tevens, dat hij er ook best buiten kan. Hoe gevaarlijk soms onschuldig schij nende voorwerpen kunnen zijn, ondervond de heer S. te Dordrecht. Terwijl hij met zijn zoontje een boodschap ging doen, kocht hij den knaap onderweg een luchtballonnetje. Op een oogenblik vloog dit tegen zijn bran dende sigaar, die hij in den mond had, met het gevolg, dat het ontplofte en de vlam hem niet alleen een deel van den baard verschroeide, maar ook in den mond sloeg, waardoor hij een bloedende wond in de keel kreeg. Terstond moest hij zich onder genees kundige behandeling stellen. Terwijl de brandspuit in het Friesche dorp J. geprobeerd werd, ontvingen de pom peis de mededeeling, dat ze in plaats van de gewone belooning, zijnde 45 ct. voortaan 25 ct zouden ontvangen, waarop ze dadelijk het werk staakten. Door tusschenkomst van den burgemeester werd hun echter weer 45 ct. toegezegd, waarop allen het werk hervatten. Gelukkig dat het maar een probeeren was! Hij kon niet stoppen. Dr. Moulijn, uit Ridderkerk, zou voor het eerst per stoomfiets zijn patiënten gaan bezoeken. Het opstappen en wegrijden ging goed, dochhij kon niet stoppen en toen heeft de dokter net zoolang rond moeten rijden over Rijsoord, Hendrik-Ido-Ambacht en Ridderkerk, tot zijn benzine verbruikt was. Zoo iets gebeurt meer. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat in de omstreken van Breda een drukke handel in geiten heerschte. Die tijd is nu weder voorbij en menig arbeider, die zijn geitje nog een weinig tijds wilde houden, ten einde er een nog hoogeren prijs voor te maken, is be drogen uitgekomen. Voor geiten waarvoor toen f 10 en meer geboden werd, geeft men nu ternauwernood de helft. Een aardige verrassing 1 In de gemeente Nenaldumadeel werd het huwelijk voltrokken tusschen een doofstoomen bruigom en een doofstom bruidje uit den arbeidenden stand. Toen 't gehuwde paar aan de echtelijke woning kwam, voelde het zich aangedaan. Het huis was tijdens hunne afwezigheid goed gemeubileerd, eene attentie van d© dorpsgenooten, die in alle stilte daar voor een som gelds hadden bijeengebracht. Oorlog aan de musschen 1 Te Schijndel wordt thans een verdeldings- oorlog tegen musschen gevoerd. De afdeeling aldaar van den Noord-Brab. Crist. Boerenbond die een halve cent premie voor elk musschei en een cent voor elke musch uitloofde, heeft langs dien weg reeds ongeveer f 30 uitgegeven en zal die premie nu nog tot 2 centen per musch verhoogen. Of op die manier de landbouwer zal worden gediend, zal de tijd leeren 1 Schadeposten. In het dorp Leeuwen zijn tuiniers, die door een paar nachtvorsten aan hun krozen- gewas van f 2000 tot f 5000 schade lijden. De schade in dat dorp alleen rekent men op f 40.000. Dan komt er bij het verlies geleden dooi de mandenfabrikanten. Een mandenmaker blijft zitten met een voorraad krozenmanden ter waarde van f 6000. Yoor honderden plukkers, die eenige weken een ferm plukloon voor hunne gezinnen meenden te verdienen, is die schoone kans nu ook verkeken. Een professorale meening. Een merkwaardige verklaring is in de Utrechtsche gemeenteraadszitting door prof. De Louter afgelegd. Bij de bespreking der voordracht, de rege ling van het onderwijs aan de H. B. S. voor meisjes betreffende, verklaarde hij, aan exa mens, welke hij bijna zijn geheele leven heeft afgenomen, een zeer geringe waarde te hechten. Het woord is teekenend in den mond van een hoogleeraar. Maar het kan geen verwondering wekken wanneer men nagaat, welke zonderlinge vra gen om geen andere uitdrukkingen te bezigen op examens zooal worden gedaan. Vermeerdering van wild. Do herten in de Baarnsche bosschen be ginnen in de laatste jaren sterk te vermeer deren. Oorspronkelijk had wijlen prins Hendrik een kamp achter het paleis Soestdijk, waaruit wijlen koning Willen III de dieren heeft laten opvangen om ze naar het Loo over te brengen. Bij deze gelegenheid ontsnapten er een paar in de bosschen en hun nakomelingen bevolken deze thans vrij sterk. Zoo heeft deze week in den vroegen morgen een fraaie reekeen bezoek gebracht aan den politiepost (Stati onsplein.) Het beest werd spoedig gevat en is in den namiddag weer in het Overbosch vrijgelaten. („Gooi- en Eeml.") Nederlanderschap bij oud-Zouaven. Te kantonrechter te Hoorn heeft bij breed gemotiveerd vonnis afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Zijp te Vechuizen, voorzitter der Centrale Liberale Kiesveree- niging in het district Enkhuizen, tot afvoering der oud-Zouaven van de kiezerslijst. De kantonrechter plaatste zich op het standpunt, dat de verzoeker had behooren te bewijzen het gemis der Koninklijke toestem ming; niet dat de oud Zouaven het bezit van die toestemming hadden moeten aantoonen. Een stumpert. Een man uit Egmond aan Zee kwam zich Donderdagmorgen in de vorige week bij de gemeente-politie te Overschie aanmelden, zeggende dat hij reeds den geheelen nacht had geloopen. Na aldaar een tijd te hebben geslapen, zette hij het 's middags weer op een loopen, tot hij uitgeput van vermoeienis in een tuin aldaar neerviel en door de politie vervolgens weer naar het bureau werd terug gebracht. Den volgenden dag wist hij weer door het raam te ontsnappen, en sprong toen hij bemerkte dat de politie hem naging, ten einde raad in een moddersloot aan den Delftweg. Hij bleek lijdende te zijn aan vervolgings waanzin. Holl. Mpij van Landbouw. Op de Algemeene Vergadering dezer Maat schappij, 30 Aug. a.s. te Beverwijk te houden zal o.m. worden besproken de wenschelijkheid van eeD veranderiDg en verbetering van het vakblad der vereeniging„het Nederlandsch Landbouwweekblad". Cm hiertoe te geraken is geld noodig en opdat het hoofdbestuur in dezen vrijheid van handelen hebbe, wordt voorgesteld het contract met het Ned. Land bouw-Comité op te zeggen. Noodlottig. Hoe gevaarlijk het toch altijd is met vuur wapens om te gaan, is thans weer gebleken te Nieuwenhagen (Limburg) waar men in een gezin bezig was feestschoten af te schieten ter eere van het feit dat de zoon der familie de eerste H. Mis in zijn geboorteplaats had opgedragen. Een der werktuigen sprong evenwel, plotseling, met het gevolg dat zekere D. vreeselijke wonden opliep en nog denzelfden avond naar het hospitaal te Heerlen getransporteerd, aldaar overleed. Nog een jongmensch is gewond, ook tamelijk ernstig. Jammerlijk. Bij IJmuiden heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een vlet, langs zijde van een Engelsch stoomschip, en een sleepboot die de vlet achterop stoomde en ze stuk voer, met het gevolg dat deze kantelde en de inzittenden te water geraakten, waarvan zich twee wisten te redden, hoewel de eene zwaar gewond werd. De derde inzittende P. v. d. Wiele, is verdronken, vermoedelijk nadat hij door de schroef van de sleepboot geraakt is, want hij is niet meer gezien. Ieder zijn smaak 1 In het bosch, gelegen om de eendenkooi, die de heer K. Smit Jz. oud-industrieel te Krimpen a. d. Lek, teLekkerkerk heelt, hebben ontelbare schollevaarzen hun nest gebouwd, alle van jongen voorzien. Tegen dat deze jonge vogels nu uitvliegen, klimt de kooiker de hoornen in en stoot ze met een langen stok meedoogenloos uit hun nest, zoodat ze zieltoogend ter aarde storten, waar ze worden opgeraapt en naar Rotterdam vervoerd, om aldaar te worden verkocht. Men zegt dat het een overheerlijke bout is. R. N. Een vreemde advertentie, door weg lating van een komma. „Een landbouwer onder Aalten vraagt een boerenknecht, genegen om met paarden om te gaan van Christelijke beginselen 1" aDOEKUANDELfl gPARKSTKAAT.J COURANT. gBOEKHANDELg g PARKSTRAAT, g

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1