N°. 1958, Donderdag 21 Juni 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede BukwrarkBü. BUREAU tot van Advertentiën in alle Couranten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Euro 30 Ct«. Franco per post door ge heel Nederl'.>d 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buno op Texel. D E R IJ K van Maten en Gewicliten Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben te Oudeschild bij H. Dogger op 2 Juli 1906, des voormiddags van 8—11 uur en des namiddags van 122'/i uur; te den Burg bij R. Moojen op 3 Juli 1906 des voormiddags van 8—12 uren des namiddags van 1—4 uur; op 4 Juli 1906, des voormiddags van 8—12 uur en des namiddags van 1—3 uur op 5 Juli 1906, des voormiddags van 8—12 uur, alléén voor den Burg; op 4 Juli 1906, des namiddags van 34 uur alléén voor de Koog; op 5 Juli 1906 des namiddags van 1—4 uur, alléén voor den Hoorn te Oosterend bij IJ. Koppen op 6 Juli 1906 des voormiddags van 912 uur en op 7 Juli 1906, des voormiddags van 912 en des namiddags van 13 uur, alléén voor Oosterend; op 6 Juli 1906 des namiddags van 14 uur, alléén voor de Waal te de Cocksdorp by Jb. Buijs op 9 Juli 1906 des voormiddags van 711 uur. Toorts wordt het navolgende onder de aan dacht der belanghebbenden gebracht le. dat de herijk der maten en gewichten dan alleen kan geschieden als deze schoon en droog worden aangeboden en zich in behoorlijken toe stand bevinden, zoodat verificatie en stempeling mogelijk is; 2e. dat de onderdeden van het Gram (Milli- gramgewichteD) uithoofde der daartoe benoodigde fijne balans, ingevolge de ministrieele beschik king dd 23 Mei 1872, No. 180, afd. 12 Nijverheid, uitsluitend aan het IJkkantoor in de standplaats kunnen worden geverificeerd 3e. dat onjuiste gewichten, zoo mogelijk, door den IJker worden gejusteerd, volgens het bij Ko ninklijk besluit vastgestelde tarief; 4e. dat belanghebbenden moeten toezien, dat de voorwerpen van het vereischte ijkmerk zijn voor zien en dat de afgekeurde maten of gewichten niet voorhanden blijven op de plaatsen in artikel 11 der IJkwet aangeduid; 5e. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 2 October 1905 No. 52 het goedkeuringsmerk gedu rende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter q in den gewonen schrijfvoim; 6e. dat zij, die verzuimen hunne maten en ge wichten bij den IJker, tijdens diens verblijt in de Gemeente, tot het ondergaan van den herjjkte bezorgen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten nog aan het IJkkantoor te ALKMAAR ter herijking moeten aanbieden en wel na 18 Juni 1906, eiken Donderdag en Vrijdag van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 1 uur. Voorts worden de belanghebbenden er nog bij zonder op gewezen, dat de maten on gewichten,op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempel merken, en dat het laatst-ge- plaatste goedkeuringsmerk gedurende TWEE jaren ongeschonden moet worden bewaard. Texel, den 12 Juni 1906. Burgemeester on Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. NATIONALE MILITIE. COLLECTE voor den bewapenden dienst. TEXEL, 20 JUNI 1906. Boor het Bestuur der afdeeling Texel van de vereeniging het Witte Kruis zijn of worden circulaires verspreid, welke opwekken en uitnoodigen tot toetreding als lid of begun stiger der vereeniging. „Niemand op Texel verzuime zich als lid bij deze vereeniging aan te sluiten" staat terecht in deze circulaire. Hoe meer leden er zijn, hoe meer van het onschatbare nut van het Witte Kruis kan geprofiteerd worden. Er is in eene gemeente, uitgestrekt als deze, evenwel veel noodig en de financieele steun is in de allereerste plaats onontbeerlijk. De aankoop der verplegingsmiddelen, welke eerstdaags in het gehuurde magazijn zullen geplaatst worden, vraagt veel geld. Wij vertrouwen, dat het Witte Kruis een wel willend oor zal vinden, een open beurs, een gulle hand. Ook personen buiten de dorpen woonachtig kunnen zich als lid of begunstiger laten inschrijven. Het bestuur heeft niet aan allen eene circulaire kunnen doen toekomen doch degenen, welke de zaak willen steunen kunnen zich daartoe aanmelden bij een der bestuursleden t.w. de Heeren A. Wagemaker, voorz. R. S. Kuperus 2de voorz. L. J. Kikkert seer. A. C. Keijser 2de secr. H. Over, penningm. den Burg. Th. J. Zoetmulder Oudeschild, J. D. Daalder Oosterend. Q. Huijser den Hoorn. J. de Jongh Waal. D. C. Dros Eierland. J. Mak Koog. Was op de vier gehouden groote lam- merenmarkten alreeds een groot getal van het jonge goedje vermarkt en bedroeg de geheele uitvoer voor eenige dagen alreeds het respectabele cijfer van ruim 27000 stuks, toch was de aanvoer op de markt van Maandag weder nist onbelangrijk. De aanvoer begon niet zoo vroeg als ge woon, de kooplust scheen aanvankelijk ook niet zoo willig, waarmede de prijzen gelijken tred hielden, maar toch zal zeker weinig, mogelijk Diets onverkocht zijn gebleven. Er kwam langzamerhand meer gang in en het vermoeden ligt voor de hand dat zulks ook op de prijzen wel van invloed zal zijn geweest. Aangevoerd werden 1680 lammeren f 11 a f 12.50; 139 schapen f 18 a f 24.504 paarden f 150 a f 225 25 koeien f75 a f185; 34 biggen f 12af 13; 4 kalveren f 10 a f 15. Wij zijn spoedig aan de langste der dagende groote bedrijvigheid met de lam- merenbewegiug is voorbij, de hooi veilingen zijn alreeds aangevangen, de hooibouw is aanstaande. Dat alles teekent ons den tijd des jaars, den zomer, die nu werkelijk schijnt, ingetreden. Met al die drukte in dien tijd, valt samen de kermis, het jaarlijks wederkeerend volks feest. De vele bemoeiïDgen bovengenoemd zijn niet zelden oorzaak dat vele dagen der kermisweek zoogenaamd „stille dagen" zijn, en maar van enkele gebruik wordt gemaakt om wat men noemt kermis te houden, waar van ook sommigen zich geheel onthouden, op grond dat het geen gewenscht vermaak is. Wij zullen ons daarover niet uitlaten ieder heeft ook in dit opzicht zijne meening welke men heeft te eerbiedigen en die geen aan leiding behoeft te wezen tot eene overigens minder goede verstandhouding onderling. Voor hen die er belang in stellen iets te weten van 't geen de kermis zal bieden, deelen wij mede dat naar wij vernemen de carousel, oftewel draaimolen, van de partij zal zijn, verder noemt men het theatre- Princellie, naar men weet een oude bekende, een paradetentdan is de komst toegezegd van worstelaarsde familie Bos, een dwer- genpaareen tent met kleine spriDgers, ook wel genoemd vlooientheater en mogelijk nog meer andere curiositeiten benevens de noodige kramerij, waaromtrent de komende dagen ons wel meerdere zekerheid zullen verschaffen. Het tooneelgezelschap van de fam. Bakker dat zich ten vorige jare in zulk een goed bezoek mocht verheugen, zal, naar wij ver nemen, weder aan het Scliildereind, op het erf van den heer D. zijne tent opslaan. Het gezelschap Stoel en Spree, dat gewoon lijk in de „Vergulde Kikkert" optreedt schijnen wij niet te kunnen verwachtenin diens plaats staat ons te wachten het „Nederlandsch Tooneel- en Operette - Ensemble" van Am sterdam. Om dat gezelschap, dat niet ieder bekend zal wezen, bij het publiek inteleiden, meenen wij niet beter te kunnen doen, dan op verzoek het volgende dat ons verstrekt werd op te nemen. „Op Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juni 1906, gedurende de kermis zal drie achtereenvolgende avonden in den schouw burgzaal op den Burg van „De Vergulde Kikkert" voorstellingen gegeven worden door bovengenoemd eerste klas opperette-Ensemble hetwelk te Amsterdam in den Hollandschen schouwburg en ook in de Provincie van ons land gedurende het winter saizoen zulk een groot succes behaald heeft. Mevrouw M. Buderman van Dijk de in ons land zoo ge vierde operette zangeres zal ook hier hare medewerking komen verleenen, en men mag met recht dit als eene buitengewone uitzon dering beschouwen, daar zij overal bekend is als onze eerste Nederlandsche Operette Divan, ook in het buitenland heeft zij eene groote naam, zelfs zoo, dat zij het vorige jaar naar Parijs is ontboden, om voor de President der Fransche Republiek te komen zingen, daarom eene aanbeveling te meer deze gevierde zangeres met ha^r uitstekend Ensemble bij ons vooral te gaan bijwonen en hooren. Men kan haar hier zien optreden in eene operette-vaudeville, en in drie ver schillende operettes, waarmede zij in ons land zulk een buitengewoon succes heeft behaald. Het is ons daarom aangenaam om onze lezers te kunnen berichten dat er gedurende de kermis, in „de Vergulde Kik kert," door eene groote artiste met een eerste klas Ensemble drie goed verzorgde voorstellingen zullen worden gegeven, waarop wij later nog eens terug zullen komen, hetzij echter nu reeds onze lezers aanbevolen deze drie. voorstellingen zeker te gaan bijwonen. Voor de openingsvoorstelling zal worden gegeven De Millioenen Oom" eene operette vaudeville waarin Mevrouw M. Buderman van Dijk de hoofdrol zal vervullen. De heer Jb. Raven, een onzer vroegere plaatsgenooten, thans onderwijzer te Weesp, is benoemd tot 1ste onderwijzer aan een der openbare scholen te s'-Gravenhage. Van 15 tot en met 18 Jnni zijn van hier verzonden11 koeien, 3 kalveren, 932 lammeren, 71 schapeD, 3 paarden en 11 varkens. Naar wij vernemen zal de gewone jaar- lijksche oefening met de reddingboot en red dingmiddelen achter de Koog, plaats hebben op Zaterdag a.s. Oudeschild, 19 Juni. Ofschoon al sedert eenige dagen minder gunstige berichten uit Parijs werden ontvangen omtrent den verkoop der garnalen, blijven toch nog enkele visschers volhouden. De vangst is nog zeer bevredigend. Vlieland. Het Duitsche stoomschip St. Blicker is door de sleepbooten Titan, Cycloop, Neptunes en IJmuiden onbeschadigd afgebracht en ligt voor het Schuitegat geankerd. Van de lading zijn 2000 zakken suiker overboord geworpen, benevens de deklast, bestaande uit eiken palen, welke hier gedeeltelijk zijn aangespoeld. Een reddingboot dreef hier ook aan. Landweer. Uit Vlissingen is door onderofficierenkor poraals en manschappen van het 38ste land weerdistrict, een van 142 handteekeningen voorzien adres aan den minister van oorlog gezondeD, waarin zij o.m. op grond van de schade, die zij in hun zaken leden tengevolge van de jongste eerste oproeping onder de wapenen. Z. Exc. eerbiedig verzoeken, hun vrijstelling te willen verleenen van opkomst bij een tweede te wachten oproeping onder de wapenen. gBOEKHANDELg g PARKSTRA AT. J TEXELSCHE COURANT. g BOEKHANDELg g PARKSTRAAT, g Oproeping uan Verlofgangers in luerkelijken dienst De Burgcmcestor van Texel maakt bekend, dat dc in deze gomccnlc gevestigde Verlofgangers, wier namen liiorondor zijn vermeld, bij deze, ieder tegen bet achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtons art. 111 der Militiewot 1901, in wcrkclijkon dienst worden opge roepen Lichting 1903, Hacker, Sijbrand, 4o Rog. Vest.-Art. Holder, 9 Juli 1906. Witvliet, Eroderik llcndrik, als boven Zaidcwind, Jacob, als boven Vonk, Pietcr, als bovon Plaatsman, Pietor als bovon Bas, Jan, 4e lieg. Vest.-Art. Ilcldcr, 10 Sept. 1906. Kalis, Helbcrt, Pontoniers, Dordrecht, 9 Juli 1900. Hanskamp, Bijd, Art, Arnliom, 30 J uli 1906. Lichting 1903. Vlas, Willem, Torpedisten, Helder, 30 Juli 1906. Lichting 1899. Sikkerld, Gerrit, 10 lieg. Inf. Helder, 16 Juli 1906. Trap, Jan, als boven Witte, Theodorus Johannes, als boven Zegel, Frans, als boven Dalenberg, Roelof, Panlserf. Art. IJmuiden, 23 Juli 1906. Duinker, Gerrit, Pantserf. Art. Helder, 27 Aug. 1906. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uni form gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje) alsmede van al de bij bun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij bun korps aanmelden, en wel des namiddags voor vier uur (de milicien-telegrafisten voor een uur) of, indien dit met bet oog op den duur der reis niet mo gelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven bun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgeroe penen zich op den laatsten dag voor hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusscben tien en twaalf uur, ter Gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van bnn zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het desgewensebt in ODtvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die ge- wenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. Het is noodig zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein of tram aan het station te be vinden. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten ver hinderen, moet biervan zoodra doenlijk, door overlegging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegali seerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens on vermogen eene ocgezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft bet verlofgangers, aan wie, in verband met een vorige op roeping in werkelijkcn dienst door denzelfden geneeskun dige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermo^enden met eene ongezegelde en niet- gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte machtiging van cfen Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niel-ontvangen eener bijzondere oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst, in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als beioigs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 19 Juni 1906, De Burgemeester voornoemd, W. E. HIDDINGH. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de jaarlijkscbe Collecte ten behoeve van bet «Honds tot aanmoediging en ondersteuning van- den gewapenden dienst in ae Nederlanden" in deze Gemeente zal worden gehouden aan de buizen der ingezetenen. Zij achten bet niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit Honds niet is opgericht en woidt aangewend om datgene to doen waartoe de Staat ver plicht is, maar om buitengowone belooDingen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze overzeescbe bezittingen lijf en leden hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op do steeds toenemende behoefte, dat de inge zetenen door milde oA'ers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, den 19 Juni 1906. Burgemeester on Wethouders voornoemd, HIDDING, Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1