Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. N°. 1959. Zondag 24 Juni 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. W LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebdand 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. Advertentlën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der AdvertenUèn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers i Cts. per nummer. 5 J GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 ceintuur, gevonden in de Weverstraat; 1 bril, gevonden op de Groeneplaats; 1 sleutel gevonden nabij hotel „de Zwaan"; 1 paardenkluister,gevonden op den Schilderweg. KAA DS VERG A D E K IIV G. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag den 39 Juni 1906, des vóórmiddags te ll1/» uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 22 Juni 1906. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen; MOTO R E IV ltIJ WIE L W E T. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge het met 1 Januari 1906 in werking getreden, Motor- en Rijwielreglement o. m. lo. bestuurders, zoowel van rij- of voertuigen als van motorrijtuigen en van rijwielen, verplicht zijn met hunne rijtuigen of rijwielen behoorlijk uit te wijken a. naar rechts, bij het tegenkomen van motor rijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren en ander vee; b. naar links, bij het inhalen daarvan c. naar rechts b(j het ingehaald worden, voor zoo veel voor hem, die wenscht in te halen, de daartoe noodige ruimte anders niet beechik- baar zou zijn en het verlangen, dat uitgeweken wordt, behoorlijk kenbaar gemaakt is 2o. voetgangers verplicht zijn bij het tegen komen van- of ingehaald worden door motor rijtuigen of rijwielen deze behoorlijk ruimte van passeeren te laten 3o. Onder wegen worden verstaan alle wegen en kunstwegen, welke voor het openbaar ver keer openstaan, de bermen of zijkanten en de voetpaden daaronder begrepen. Ovortrediug van een dezer bepalingen is Btraf baar. Texel, den 22 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Scretaris. TEXEL, 23 JUNI 1906. De Kermisweek. Niettegenstaande zoo telkenjare de meesten van hen die onze kermis bezoeken een klaagtoon uiten over minder „goede zaken" door hen gemaakt, ziet men toch steeds velen van hen in het laatst van Juni naar hier wederkomen om door hunne tegenwoor digheid het ietwat kermisachtig te doen wezen en er eenige verdienste uit te slaan. Veel oude bekenden versmaden het niet om nog eens weder een tochtje naar het eiland te maken, waaruit men zon moeten afleiden dat toch de zaken nogal zoo heel slecht niet gaan. De kermis verliest anders veel van die van voorheen, in verscheidenheid van amuse menten gelukkig ook in ruwheid en onge bondenheid, al springt zoo 'n enkele nog wel eens even uit den band. De reeks der vertooningen belooft niet zoo groot te zijn, wij kunnen aan ons vorig be richt weinig toevoegen. Princelli en twee tooneelgezelschappen, kan vermoedelijk wel wat veel zijn, om ieder hunner een broodje te verschaffen. Wagendrever, die het vorig jaar achterwege bleef, schijnt dit jaar ons weder te zullen bezoeken, voor de liefhebbers van zijn gebak een voorrecht. De aloude firma Kareis zal weder zorgen voor een heerlijke versnapering, door haar delicate paling. Koekkramen, zoomede die van suiker werken, bieden de gelegenheid om het ge hemelte te streelen. De yischtent, zal als zoodanig niet in functie komen, tengevolge de loterij wet, de ondernemer van dat bedrijf zal op andere wijze het publiek zijn waren moeten aanbieden De draaimolen zal wel als steeds hetaan- trekkingspunt van de kermis zijn, vooral voor de jeugd in de eerste plaats, die met een groot escorte het verschillend materiaal binnenloodst en voor wie de voorpret nage noeg nog wel prettiger is dan de kermis zelve. Bij die van elders komen vergete men niet de eigen plaatsgenooten, die uit de kermis een extra broodje trachten te winnen. Niet alleen door hunne uitstalling op het kermis terrein, doch ook in hunne winkels, in hunne zaken. Wij denken hier ook aan de koffiehuis houders, die door het inrichten van hunne appartementen yoor een zitje of voor een dansje, verwachten te zullen mededeelen in de extra voordeelen die zulk een kermisweek afwerpt. Wij wenschen hun allen toe goede zaken te maken en de beminnaars van de kermis 6enige dagen van ontspanning, waaraan eene herdenking later, niet door onaangename gebeurtenissen zal mogen worden vergald. En ten slotte willen wij de bezoekers van de overige dorpen en van allen die zich in de kermisweek aan den Burg bevinden, opwekken om een bezoek te breDgen aan de tentoonstelling van „Texels Belang", waartoe de gelegenheid aan het Schildereind dagelijks is opengesteld. Dat is nu wel geen kermisvermaak, maar toch de kleine uitgaaf waardigverschillende nieuwe voor werpen zijn er weer aan toegevoegd, bovendien men steunt daardoor eene goede zaak, het welk men nog temeer zal doen door het koopen van een of meer loten van de aan deze tentoonstelling verbonden verloting. Ter wille van het nieuwe gezelschap, het welk met de kermis gedurende drie avonden in de „'Vergulde Kikkert" zal optreden,hebben wij geen bezwaar het volgende, ons toegezon dene, ojfte nemen: „liet Nederlandsch Tooneel- en Operette-En semble hoeft met de opvoering van „De Milli- oenen Oom", „Blonde Ka" en andere operettes in alle hoofdsteden van Nederland een groot succes behaald. In den Haag was bij do 3e opvoering van „De Millioenen Oom" de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen (3000 zitplaatsen) geheel uitverkocht en moesten velen teleurgesteld teruggaan. Het succes was dan ook zoo groot, dat de artisten, ODder het spelen, verscheidene malen moesten ophouden, om reden men door het ge lach van het publiek niet verder kon gaan. Over de operette „Blonde Ka" waren alle persbeoordeelingen in ons land het eens, dat dit de ecnigo golieido operette is, met hare opge wekte muziek en zaDg, waarvan het succes verzekerd is. Het beroemde drama „Hario Jeanne" is een dor meest bekende en gevierde drama's van d'Ennery, schrijver van: „De Twee Weezen" „Gaston vun Frankrijk", enz. De rol van „Marie Jeanne" is een der mooiste en beroemdste dramatische rollen van Mevrouw Budermanvan Dijk als Tooneelspeelster. Verder zullen gedurende de drie avonden hunne medewerking verleenen, behalve Mevr. Buderman—van Dijk, Mevrouw R. Samethini, Mevrouw F. Heilbron, de Heeren J. J. Rentmee ster, Rigisseur en Operette-Komiek, A. van Dijk, Operette-Tenor, J. van Eisen,. J. Holleman, A. Onstee, J. van der Naaten (kapelmeester) en anderen." Van 20 tot en met 21 Juni zijn van hier uitgevoerd 719 lammeren, 36 schapen, 2 koeien, 6 varkens en 1 paard. Oudeschild, 21 Juni. 't Gebeurt zelden dat hier in de kermisweek iets goeds te genieten valt. Nu echter wordt een mooien avond in uitzicht gesteld. De gunstig bekende declamator, de heer van der Lee, zal een voordrachten-avond houden waarbij, ter opluistering, eenige leden der gymnastiekvereniging „Sparta" tot af wisseling zullen werkzaam zijn. „Sparta", zoo gunstig bekend op ons eiland, is voor dit dorp iets nieuws. Wie nu werkelijk iets goeds genieten wil, verzuime niet dien avond, vermoedelijk Dinsdag, op te gaan naar de „Zeven Provinciën". Wijl de netto opbrengst ten goede komt aan de K. W. Bewaarschool, zal wel zeker iedereen willen meewerken tot 't welslagen. De Cocksdorp, 22 Juni. Het reisje, dat de schoolkinderen van de Cocksdorp, Midden- en Zuid-Eierlapd Dinsdag j.l. met hunne onder wijzers hebben gemaakt, is, evenals dat van het vorige jaar, uitstekend geslaagd. De reis over Texel ging met 13 rijtuigen. Kwart voor zeven werd Texels bodem ver laten en verder ging het per sneltrein naar Alkmaar en per stoomtram naar Bergen, waar ongeveer 4 uur werd vertoefd. De mooiste plekjes werden daar opgezocht en eenige bezienswaardigheden, waaronder het monument ter herinnering aan den strijd in 1799 en de ruïne (kerk) werden niet ver geten. Volop genoten de kinderen van het natuurschoon, dat de duinstreek bij Bergen te aanschouwen geeft. De terugreis werd te 12.48 (Greenwich) aanvaard en werd opgewekt volbracht. Te ongeveer 7 ure kwam het jonge volkje thuis. Door F. van Buel in Eierland is eene postduif geyangen. Om een der pooten zit een metalen ringetje waarop „R.P.H. 1904— 4048" staat gegraveerd en op een groote slagpen staat gestempeld28 B." Oosïerïnd, 22 Juni. Bij de Kaap wordt tegenwoordig druk pietermannen gevischt. Dat men steeds zeer voorzichtig met deze vischsoort moet omgaan, bleek nog gisteren, toen een jongen van hier een steek van zoo'n voorwerp in het been kreeg, die vreeselijk pijn veroorzaakte en den getroffene bijna tot loopen onbekwaam maakte. Vlieland. Zondag j.l. kon het concert aan 't Badpaviljoen, te geven door het Fan fare corps doorgaan. De zomer had eindelijk intocht gehouden en buitengewoon mooi weder begunstigde deze uitvoering. Zeer velen trokken dan ook naar het strand en brachten een genotvollen middag door. Langzamerhand komt er wat meer levendig heid daarginds, de eerste badgasten zijn verschenen en een vacantiekolonie brengt ook wat vroolijkheid mee. De loterijwet op alles bedacht. Geen raadseltjes geoorloofd. Tegen de directie van het „Leidsche Dagbl." is procesverbaal opgemaakt omdat zij aan de abonné's de gelegenheid heeft gegeven om door het raden van een getal in het bezit te komen van een Humberfiets. De volgende raad wordt aangegeven. Nu de ruitijd der kippen weer gaat beginnen denke men er aan, de dieren flink te voeden. Een weinig hennepzaad des avonds bij het gewone voeder, wat fijngesneden uien door het weeke morgenvoer en eenige druppels ijzervitriool door het drinkwater bevorderen de gemakkelijkheid en den snellen afloop van het ruien. Aan de zeedijken van de polders van Oud-Vosmeer wordt voor de dijkverhoogingen en verzwaringen veel grond weggegraven en daarbij heeft men in de laatste dagen op enkele plaatsen gestuit op doodsbeenderen, die afkomstig zouden zijn van aldaar begraven Spanjaarden, die ten getale van honderden zouden gesneuveld zijn in 1588 bij een mis lukten overtocht over de Endracbt naar het eiland Tholen. Een misverstand. De onverwacht opgekomen mistwolken brachten brachten Dinsdagavond circa half negen Rotterdam in rep en roer. De vele wandelaars, die zich op dit tijdstip op de Kipstraat en omliggende straten bevonden, dachten niet anders of de groote toren stond in brand. Groote kolommen dwarrelden er om heen en achter hen rukten de brandspuiten 10, 9, 11 en 8 in allerijl aan. Om den toren en op het Kerkplein zag het zwart van menschen, die mist zagen en niets dan mist, maar heel de omgeving was op de been. Het fluiten der spuitgasten had het gewone resultaat, zoodat ook spoedig naar alle zijden de brandspuiten met haar rappe gasten uitrukten. In den Zwaanshals, in de Vijverhofstraat, het Oosten, het "Westen, overal zocht men brand. Gelukkig was ner gens brand te bespeuren, wel mist, veel mist. De Minister van Marine heeft onlangs beschikt, dat de marine-officieren en onder officieren voortaan geen andere dan liggende of gesloten staande boorden en ook geen regen- of zonnescherm mogen dragen. Een spotvogel zette nu in „Het Vliegend Blaadje" voor den Helder, de volgende advertentie: Spoed 1 Boorden Spoed Een marine-officier biedt tegen een matig prijsje ter overname aan zijn vijf dozijn dub bele boorden no l7'/i hoogte 7 cM. Is ook genegen ze te ruilen tegen goede boorden model „Marine 1906", liefst liggende. Bij gunstige overeenkomst krijgt men een Zon nescherm cadeau I Brieven, onder motto „Modepop", aan den Boekhandelaar A. J. Maas, Dijkstraat te Helder. Op verzoek plaatsen wij het volgende De Nationale Velddag van het Leger des Heils zal gehouden worden op Woensdag 27 Juni a s. op het Landgoed „Rooswijk" bij Beverwijk, voor dit doel welwillend afgestaan door den Hoogedel-Geboren Heer Mr. Del Court van Krimpen. Deze Veldslagen z(jn jaarlijksch terugkee- rende gebeurtenissen in de geschiedenis van het Leger des Heils en duizenden nemen er ieder jaar deel aan. Extra treinen en goed koop tarief zijn door de Hollandsche ijzeren Spoorwegmaatschappij en door de Ned. Cen traal Spoorwegmaatschappij voor dien dag uit verschillende deelen van het land toege staan en tot en met den 24 sten Juni a.s. zijn deze goedkoope kaartjes met programmas aan de Stations verkrijgbaar. Mevrouw Booth, de vrouw van den oudsten zoon van Generaal Booth, de leidster van het groote Reddings- en Achterbuurtswerk in Engeland, zal voor de leiding van dien dag uit Londen komen en bijgestaan worden door Kommandant Higgins, die jaren lang werkte onder de inboorlingen van Engelsch-Indië en zoowat de geheele wereld doortrok in belang van het werk van het Leger des Heils. V gBOEKnANDELg g PARKSTRAAT, g COURANT, gBOEKHANDElJ gPARKSTRAAT.g I. Mededeeelingen. Ingekomen stukken. II. Rapport onderzoek rekening Algemeen Weeshuis. III. Benoeming commissie onderzoek reclames hoofdei, omslag 1906. IV. Af- en ouerschrijuing gemeentebegrooting 1905. V. Verzoeken tot in erfpacht genen uan ge meentegrond. VI. Aanoragen tot bouwen.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1