N°. 1961. Zondag 1 Juli 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot van Advertentiën in alle Couranten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna of Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 meisjeszak ge onden in de Weverstraat; 1 portemonnaie gevonden te den Burg1 tabakszakje gevon den op den Kaaidijk. MOTO K EX HIJ WIE L W E T. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge het met 1 Januari 1906 in werking getreden, Motor- en Rijwielreglement o. m. lo. bestuurders, zoowel van rij- of voertuigen als van motorrijtuigen en van rijwielen, verplicht zijn met hunne rijtuigen of rijwielen behoorlijk uit te wijken a. naar rechts, bij het tegenkomen van motor rijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren en ander vee; b. naar links, bij het iD halen daarvan c. naar rechts by het ingehaald worden, voor zoo veel voor hem, die wenscht in te halen, de daartoe noodige ruimte anders niet beschik baar zou zijn en het verlangen, dat uitgeweken wordt, behoorlijk kenbaar gemaakt is 2o. voetgangers verplicht zijn bij het tegen komen van- of ingehaald worden door motor rijtuigen of rijwielen deze behoorlijk ruimte van passeeren te laten 3o. Onder wegen worden verstaan alle wegen en kunstwegen, welke voor het openbaar ver keer openstaan, de bermen of zijkanten en de voetpaden daaronder begrepen. Overtreding van eeD dezer bepalingen is strafbaar. Texel, den 22 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINUH, Burgemeester. RUIBING, Scretaris. TEXEL, 30 JUNI 1906. Kermisbeschouwing. De kermis is nog ternauwernood begonnen of we staan alweder aan het einde. Nog één dag, de Zondag, en het zaakje is weder voor een jaar voorbij. Het kermisterrein is maar zuinigjes aan gekleed, de paradetent van Princelli, de draai molen, het dwergenpaar, een glasblazer, een werptent, de vischmensch en een kleine me nagerie, ziedaar zoowat de kermis, waarbij ge dan nog kunt noemen, wafelkraam, zuur kramen, palingkraampjes, galanterie-, koek en nougatkramen en de Kleine Scents bazar, plus eenige kleine uitstallingen. Buiten het kermisterrein noemen wij het Ned. Tooneel- en Operette-Ensemble, hetwelk domicilie heeft in de Vergulde Kikkert en de Schouwburgtent van de familie Bakker, welke aan het Schildereind een standplaats vond. In het theatre Princelli werden de voor stellingen aangevangen Woensdagmiddag met een kindervoorstellingdes avonds van dien dag was het de openingsvoorstelling. Wat wij er van zagen kan zeer zeker tot een bezoek uitlokken; dit gezelschap heeft een groote verscheidenheid van werkzaam heden, waardoor aan ieder „wat wils" wordt geboden acrobaten, athleten, musicales, de dressuur van apen en honden weten steeds de aandacht te trekken en aangenaam bezig te houden er wordt goed gewerkt; aan het slot van iedere voorstelling krijgt men eene pantomime te zien, b.v. „De Wildstroopers", „Jeanne d'Arc", of een ander aangekondigd stuk. Een bezoek aan het theatre Princelli is zeker aan te bevelen, niet het minst aan hen die van afwisseling houden en aan zulk oen amusement de voorkeur geven boven het meer stemmige wat eene tooneelvoorstelling als het ware aankleeft. In de zaal van de „Vergulde Kikkert" ging Donderdagavond „De Millioenen-Oom", voor een vrij goed opgekomeD, zeer net publiek. De „Millioenen-Oom" is geen onbekend stuk, doch onder een anderen titel meermalen ten tooneele gevoerd. Dit neemt niet weg, dat het een prettig stukje is, dat, goed opgevoerd, met genoegen wordt gehoord. En over de opvoering kunnen wij niet anders dan lof hebben, het spel was zeer lief en getuigde van de goede krachten, bij dit gezelschap werkzaam. Het Ned. Tooneel- en Operette- Ensemble maakte zich een goeden naam met volle overtuiging kunnen wij een bezoek aan dit gezelschap aanbevelen. In de schouwburg van Bakker ging „De Fabrieksbaas", voor een niet zoo talrijk pu bliek trouwens wanneer drie gezelschappen op één avond in een plaats als hier optreden, kan ieders deel niet zoo groot zijn, en vooral niet een eerste avond dit kon men ook zien aan het bezoek in het theatre Princelli Don derdagavond. Voor de verschillende ondernemers wen- schen wij dat de nog komende avonden vol doende bevrediging zullen geven. Vrijdagavond ging in de „Vergulde Kikkert" een drietal operettes, waaronder „Blonde Ka." Gelijk mocht worden verwacht ver wierf het schoone, lieve spel, ook nu weder een grooten bijval. Er werd hartelijk ge lachen. Mv. Buderman van Dijk bevestigde den goeden roep welke van haar was uit gegaan.' Heden, Zaterdagavond, gaat Marie Jeanne, de vrouw uit de volksklasse; de rol van Marie Jeanne is bij Mv. Buderman van Dijk zeer zeker in goede handen, beminnaars van het dramatische en van goed spel, verzuimen niet Marie Jeanne hedenavond te gaan zien. Vrijdagavond ging bij Bakker voor een goed bezette tent „Judas" of De Geheimen van een krankzinnigengesticht. Heden, Za terdagavond gaat „Jan Ongeluk". Het theatre Princelli kondigt tegen heden, Zaterdagavond een uitgezocht programma voor comedie aan, door de opvoering van „de soldaat in de Wieg" groot lachsucces, en de „Wildstroopers", met tekst en uitleg. Wy kunnen onze kermisbeschouwing hier mede zeker wel eindigenhet publiek heeft ruime keuze om zich te amuseeren, men make daarvan gebruik naar begeeren begun- stige goed weder nu maar, na de heerlijke regen welke zooveel verkwikking bracht, den laatsten kermisdag en proflteere ieder daarvan in bescheiden mate, en yroolijke opgewektheid. Den 28en Juni zijn uitgevoerd327 lammeren, 40 schapen en 2 koeien. Koog, 28 JuDi. Het herstellingswerk aan de Ned. Herv. kerk alhier is thans volbracht. Zij ziet er nu, zoowel buiten als binnen, keurig netjes uit en geeft de voldoening, dat de uitvoering van het werk aan goede han den was toevertrouwd. Zondag a s. zullen de godsdienstoefeningen weder een aanvang nemen en zeer zeker zal het dan aan belangstellenden niet ont breken. Gewoonlijk is het kërkbezoek op den laatsten kermisdag niet bijzonder groot, maar a.s. Zondag 1 Juli zal hierop wel eene uitzondering maken. Oosterend, 29 Juni. Als een zeldzaam voorbeeld van krasheid mag genoemd wor den de heer H. Boogaard, van Zevenhuizen, die, niettegenstaande hij negen kruisjes telt, nog dagelijks onvermoeid bezig is met het scheren van schapen of het maaien van distels. Oudeschild, 29 Juni. Zoowel de heer Van der Lee heeft op den gezelligen avond van Dinsdag in de „Zeven Provinciën" groot suc ces behaald als de leden van „Sparta". Zooals reeds gemeld is, was de zaal flink vol. De heer C. C. Backer sprak een har telijk welkomstwoord ter opening. Daarna trad de heer v. d. Lee op en ver wekte ten zeerste de lachlust met de voor dracht „Bij maneschijn". Toen kwamen de kranige turners op 't tooneel en voerden op keurige wijze eenige staafoefeningen uit. Weer kwam de heer Van der Lee het publiek vergasten op twee bijdragen „Een laatste souvenir" en „Die vrouwen". Na de pauze kwamen de oefeningen aan den rek stok en ieder was verbaasd over de vlugge toeren der kloeke gymnasten. Een woord van lof aan hen en niet het minst aan hun wakkeren directeur, den heer C. Schaap is zeker ten volle verdiend. Nog werden opgevoerd „Liefde en Huwelijk" en „Een Spoorwegstaking". Het slotnummer was een apotheose van Sparta. De verlich ting met Bengaalsch vuur slaagde uitmuntend. Wij willen den heer Van der Lee, die zich ook weer hedenavond een meester op't too neel toonde, en de vereeniging Sparta een hartelijk tot weerziens toeroepen. Een gezellig bal besloot den avond. De Cocksdorp, 29 Juni. Het tooneelgezel- schap „Eensgezindheid" onder directie van den heer A. C. Toet, gaf Woensdag j.l. eene uitvoering in het lokaal van den heer Buijs. Opgevoerd werden het tooneelspel „Mathilda of een Vrouwenhart", door Dr. R. Benedix en het blijspel „Weg met de Emancipatie" of Zon der vrouwen is geen leven door A. A. v. d. Stempel Jr. Niettegenstaande er onder de medewerken den nieuwe krachten waren, werd er goed spel gegeven, hetgeen bleek uit het daverend ap plaus na elk bedrijf en aan het einde van beide stukken. Het nastukje, een stukje vol actie, gaf herhaalde malen aanleiding tot gelach. De opkomst was vrij goed. Een gezellig bal sloot de bijeenkomst. Hij wist raad. Telegrambestelling door jongens 1 Ieder, die veel telegrammen ontvangt, is overtuigd, dat het bestellen door jongens een mislukking is, behalve de directeur-generaal, die de jongens hoog vereert, hetgeen blijkt uit het voortduren van dezen nieuwen dienst. Talloos zijn de klachten, doch de jongens zijn en blijven er. Als een staaltje van de verregaande bru taliteit van deze Rijksambtenaren ver nemen wij, dat het volgende op een der bijkantoren te Amsterdam is gebeurd. Het liep tegen 12 uureen der jongens wilde zijn boterham eten, maar daar het te druk was, werd hij vaak gestoord, hetgeen hem minder aanstond. Gestoord te worden in het genot van een boterham eten ging niet. Hij moest rust hebben en om die te verkiijgen, sneed hij eenvoudigweg d9 draden van een telegraaftoestel door. Dat hierdoor natuurlijk belangrijke ver traging in den dienst ontstond, hinderde hem niet, doch wie weet hoevelen op hun dépêche te lang hebben gewacht. Dit is een van de fraaiste tooneeltjes, die ons over de jongensbestelling ter oore kwamen. („Tel.") Een aardig krentenbroodje 1 Aan de bakkerijtentoonstelling te Amster dam was o. a. een wedstrijd verbonden, bij welke prijzen werden uitgeloofd voor de mooiste en grootste witte- en krentenbrooden. De heer K. Dijkstra, bakker te Bolsward, heeft voor deze gelegenheid een monster krentenbrood vervaardigd, dat het respectabele gewicht van ruim honderd halve kilo's had. Als inzender van het grootste en fraaiste exemplaar, werd hij dan ook met goud bekroond. De fiets der toekomst. „De Cour." schrijft Door een fabrieksarbeider, genaamd P Dekker te Zaandam, is eene mechaniek uit gevonden, hetwelk aan een fiets verbonden, de fiets zal voortbewegen, zonder trappen, zonder kracht van stoom of gassen, of iets van dien aard. De toekomende fiets zal óók zeergeschikt zijn voor dames, wat bij stoomfietsen tot nog toe niet het geval bleek te zijn, zal dus geen stank verspreiden, en geruischloos loopen. Wanneer men nu nog iets uitvindt dat men met zoo'n ding kan niet omvallen, dan gaat ieder op de fiets. Tot inkeer gekomen. Frans Rosier, Haarlemsche Frans, heeft bij zijn weigering om te eten niet volhard, de natuur schijnt ten slotte ook bij hem boven de leer of liever boven zijn hardnek kigheid te zijn g6gaan en thans is hij weer zoover opgesterkt, dat hij het bed verlaten en zelfs in de wandelcellen van het huis van bewaring te Rotterdam kan gaan. Men mag wel voorzichtig zijn. Met de onderzeesche torpedoboot „Luctor et Emergo" worden thans op de Schelde de eindbeproevingen gehouden. De volgende week zullen torpedolanceeringen plaats hebben, welke door verschillende autoriteiten zullen worden bijgewoond. Het voornemen bestaat om de boot onge veer 10 Juli onder eigen kracht en zonder geleide buitenom naar Helder te brengen, waar de officieele beproeving ten overstaan eener commissie uit de marine zal plaats hebben. De correspondent te Sliedrecht van de „Dordr. Ct." vertelt voor de menschen, die het varken nog steeds voor een dom dier houden, van een big, die in een sloot geraakt was en niet tegen den slootkant kon opklau teren. Een andere big trachtte den drenkeling op het droge te brengen. Telkens greep zij hem bij het oor vast en onder hevig geschreeuw trachtte dit dier dan tegen den kant op te klimmen, wat echter niet gelukte, tot dat een vrouw het uit het water haalde. Ze hebben er genoeg van. Naar het „N. v. d. D." mededeelt, zal door 'n aantal landweermannen, die de vorige week in het Kamp te Zeist zijn geweest, te Rot terdam een vergadering gehouden worden, ter bespreking van het voornemen, aan H. M. de Koningin een verzoekschrift te zenden, om van verdere oproepingen vrijgesteld te zijn. Een verandering die goed kan werken 1 Naar men aan den „Lim. Koerier" mede deelt, bestaat het plan om een wijziging te brengen in de thans gebruikte methode, be treffende het over de grenzen zetten of leiden van vreemdelingen, die zonder middel van bestaan in Nederland worden aangetroffen. Herhaaldelijk komt het voor, dat Duitschers over de grenzen worden geleid en er een paar minuten later, als de politie weg is, op een andere plaats weer op Nederlandschen bodem komen en wel op grond dat ze in den regel wat op hun kerfstok hebben en niet graag kennis maken met de Duitsche politie. Om hierin een verbetering te kunnen brengen, zou het plan bestaan om alle vreem delingen, die naar hier worden overgebracht, eens per week aan de Duitsche politie over te geven, die dan met de noodige gegevens in de hand gemakkelijk kan nagaan of ze er nog kennissen onder treft. Dientengevolge zou een nieuwe kazerne aan de grens gebouwd worden en het aantal marechaussees belangrijk uitgebreid worden. In omgekeerde richting zal op dezelfde wijze gehandeld worden. Zoodra de Duitsche regee- ring hierop gunstig beschikt zullen de noodige plrnnen spoedig in behandeling komen. flBOEKHANDEL@ gPARKSTRAAT.J TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bdeo 30 Cta. Franco per post door ge heel Nedzel'.sd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts, per nummer. g BOEKHANDEL g g PARKSTRAAT, g

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1