Gemeenteraad van Texel. ZEESCHUIM (Me) gevraagd. MALEN der Granen. Marktberichten. Buitenland. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. J. M. WITTE, Korenmolenaar, Een perceel HOOIGEWAS, Men deelt ons mede, dat „Helders Mannenkoor" (Dir. C. W. Rusting) bekroond op den laatstgehouden wedstrijd te Alkmaar met den 3n prijs, een concert zal geven op Zondag 15 Juli in 't „Hotel Texel", voor nadere bijzonderheden zie men volgend nummer van dit blad. Door het comité tot ondersteuning van het wetsontwerp betreffende het onderzoek naar het vaderschap is een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Gfeneraa), ter begeleiding van de, dezen winter op ver schillende openbare vergaderingen aangenomen moties, behelzende de wijziging, die het comité voornoemd zou wenschen te zien aangebracht in het wetsontwerp, betreffende het onderzoek naar het vaderschap en die in het kort zijn samen te vatten als volgt 1. dat de buiten-echtelijke vader en moeder beiden, ieder naar draagkracht, voor opvoeding en onderhoud van hun kind worden aan sprakelijk gesteld 2. dat den vader de verplichting worde opgelegd bij te dragen in de kosten van' bevalling en, zoo noodig, voor het onderhoud der moeder, gedurende de laatste, daaraan voorafgaande weken 3. dat meerdere waarborgen worden ge geven, dat de bijdragen des vaders werkelijk ten bate van het kind worden aangewend 4. dat een eenvoudige weg worde aange wezen, om den Voogdijraad onverwijld in aanraking te brengen met de kinderen, die zijn bescherming behoeven. Goede berichten. De Haagsche correspondent van de „N. Gron. Ctverneemt dat de voorbereiding der regeling van 't vakonderwijs en de her ziening der armenwet in een vergevorderd stadium verkeeren. En bij dat alles zijn de begrootingen voor 1907 gereed te maken. In het algemeen is er bij de Regeering een streven naar ernstige bezuiniging. Hem is zelfs verzekerd dat men zoowel van den Minister van Koloniën als van die van financiën, sluitende Indische Staatsbegrootingen heeft te wachten. Het bestuur van den Suzannepolder onder St. Annaland heeft afgezien van het plan om nog in dit jaar den doorgebroken zeedijk langs de Mosselkreek in zijn geheele lengte te verhoogen en te verzwaren en heeft besloten dit omvangrijke werk, dat ruim f 70 000 zou moeten kosten, uit te stellen tot het volgend jaar. Toch zal de dijk tot zoo lang beter weerbaar worden ge maakt door een kistdam op de kruin te plaatsen. De omstandigheden, die tot het nemen van zulk een besluit hebben geleid zijn de volgendede materialen en werkkrachten zijn tengevolge van de vele herstellingen en verbeteringen der Zeewering in Zeeland dit jaar zeer duurverder zouden het gansche jaar door zooveel veldarbeiders aan den land bouw worden onttrokken dat die tak van bestaan ernstig nadeel zou gaan leiden eindelijk is het voor de werklieden beter, dat zij ook in het volgend jaar nog eens een bijzondere verdienste hebben. Dat dezen zomer op het eiland Tolen het werkvolk toch al moeielijk te krijgen is, kan hieruit blijken, dat sommige vlasvelden on ge wied zijn gebleven, omdat de vlasboeren zelfs tegen hoog loon geen wieders konden bekomen en dat op een der dorpen tot zelfs f 1 50 per dag aan vrouwen wordt uitbetaald, aan gezien de meeste mannen buiten de gemeente bezig zijn aan het versterken van zee- en landdijken. Iets over de e.k. Haagsche Vredescon ferentie. Hebben we eenige oogenblikken geleefd in de aangename verwachting, dat de volgende vredes conferentie aanleiding zou geven tot verniTindering van oorlogstoerustingen, thans komen berichten, waardoor die verwachting zeer wordt verzwakt. Vanuit Washington o.a. wordt gemeld, dat men aan het ministerie van Buitenlandsche zaken aldaar heeft verzekerd, dat op het programma voor de Haagsche Vredes-confe- rentie, dat door Rusland is opgemaakt, het bespreken van eenig voorstel betreffende ver mindering van krijgstoerustingen geheel is buitengesloten. Duitschland heeft geen lust over te gaan tot beperking van uitgaven voor leger en vloot, Rusland evenmin. President Roosevelt is van oordeel, dat versterking der Amer. oorlogs vloot, de beste waarborg is voor het behoud des vredes. Japan bereidt zich voor tot uitbreiding van het Japansche leger, waarmede geheele reor ganisatie gepaard schijnt te zullen gaan. De opmerking wordt hier bij gevoegd, dat Japan zich in staat stelt voor een nieuwen oorlog met Rusland. Ook van Fransche zijde schijnt Engeland niet veel steun te zullen krijgen bij zijn streven naar beperking. Door de Fransche min. van Marine toch wordt beweerd, dat Frankrijk gedurende nog een reeks van jaren met Duitschland gelijken tred moet houden ten aanzien van vloptuitbreiding. Er wordt ge sproken van 'n 20 nieuwe pantserschepen en vermeerdering van onderzeesche booten. Hoe moeten we nu opnemen al die vriend schapsbetuigingen der mogendheden onder ling? Wel ja, geef den man nog een apart potje ook 1 De afd. Haarlem van den Nederl. Yegeta- riërsbond heeft aan het collegie van regenten van het Huis van Bewaring te Haarlem het verzoek gericht, aan den dienstweigeraar Kriller voedsel te verschaffen, dat niet in strijd is met zijn vegetarische beginselen. Een gevaarlijke proef. Dr. Merill Ric- ketts, een bekend dokter in Cincinnati, die onlangs voor het Amerikaansche Geneeskun dige Verbond te Boston een verhandeling heeft gehouden over een manier om de levens geesten weer op te wekken door het hart te wrijven, heeft een opzienbarende mededee- ling gedaan. Hij zegt, dat vijftig gevangenen, die levenslang zijn opgesloten, bereid zijn om door middel van den electrischen stroom „gedood" te worden en daarna voor zijn proef nemingen gebruikt te worden, mits zij hun vrijheid terugkrijgen, indien de dokter er in slaagt om hen bij te brengen. Volgens een Duitsch blad vindt men op de nota's officieren betreffende, die door de legerautoriteiten worden gewisseld, vaak ge heimzinnige teekens als 3SS of SSSSS. Hieronder volgt de verklaring S. wil zeggen „saüft", waardoor te ver staan gegeven wordt, dat de bedoelde persoon een drinker is. Een tweede S maakt den zin „sauft stark." Een derde wil zeggen „sauft serh stark." Een vierde„sauft sehr stark Schnapss." Een vijfde„sauft sehr stark schlechten Schnapps." Dit laatste doet de deur toe. Het heeft onvermijdelijk het ontslag van den bedoelden officier tengevolge. Tegen tuberculose. In de Parijsche academie van wetenschappen heeft Calmelte, directeur van het Pasteur instituut te Rijssel, bekend gemaakt dat het hem en zijn medewerker Gueran gelukt is, j onge kalveren onvatbaar voor tuberculose te maken door een kleine hoeveelheid tuberkel bacillen door de melk te doen waarmee ze gevoed worden. Hij acht het mogelijk, ook kinderen aldus immuum te maken, maar wil zich daarover nog niet uitlaten. Dr. Roux bevestigde Calmette's mededeeling. Verschillende landaard. Een ervaren Alpengids beschreef eens als volgt wat reizigers van verschillenden land aard doen, als zij den top van een berg heb ben bereikt. Een Duitscher, zegt hij, wil, zoodra hij op den top is, precies de hoogte weten van den berg, waarop hij staat en die van al de bergen in den omtrek- Een Franschman geraakt in verrukking over de woeste omgeving en de schoonheden der natuur en soms tooDt hij daarbij neiging zijn gids te omhelzen. Maar een Engelschman plant, wanneer hij zijn tocht heeft afgedaan, zijn pikhouweel in de sneeuw, kijkt rondom zich en zegt: „Doe nu de mandjes open en laten wij eens wat gaan eten." Een drijvende menagerie. Te Hoboken kwam dezer dagen de stoomboot „Saint André" binnen, waarin 80 leeuwen, 45 beren, een troep olifanten, 12 hyena's, vijf chimpansé's, verscheidene kameelen, 25 lama's, gedres seerde paarden en pony's, een heilige witte bison, honden, kangeroes en herten geborgen waren. Een reis vol avonturen hadden de schepelingen achter den rug. Gedurende zwaar stormweder wisteen wolf uit zijn hok te breken en kwam op de brug een bezoek brengen. De matrozen trachtten het dier te pakkeD, doch na een lange drijf jacht sprong het dier over boord en verdronk. Op hetzelfde oogenblik raakten twee leeuwen in een verwoed gevecht en een der beide dieren stierf aan do bekomen wonden en moest over boord geworpen worden. In de tusschenbedrjjyen wist een Ameri- kaanschen panter los te breken, die een jon gen olifant aanviel. De olifant wist met zjjn tromp zjjn tegenstander tegen den grond to slaan, waarop hij met zijn machtige pooten den panter den kop verpletterde. Met zulk een oproerige lading behouden ter bestemder plaatse te landen is geen gemakkelijk werk geweest. Hot karakter van een vrouw. Een Engelsche schrijver beweert, dat men het karakter eener vrouw kan beoordeelen naar de wijze, waarop zij gewoon is haar parapluio te dragen. Zoo is een dame, die haar parapluie opge stoken blijft houden al heeft het opgehouden met regenen, zonder eenigen twijfel een goede zindelijke, practische en zuinige huishoudster. Daarentegen zal een meisje, dat haar nog vochtige parapluie oprolt, nooit trouwen. Zij, die haar parapluie nooit oprolt, zal nimmer rijk worden, zelfs al ontbreekt het haar niet aan geld. Zij is een verkwistende vrouw, die altijd meer zal uitgeven, dan zij bezit. De vrouw, die haar parapluie achter zich aansleept, heeft een boosaardig karakter. Zij, die haar parapluie altijd gesloten onder den arm draagt, is een vroolijk wijfje, dat van lachen houdt. Als een vrouw haar parapluie draagt, zooals een lansier zijn wapen hanteert, geeft zij blijk van een doortastend karakter. Laat een meisje haar parapluie schommelen dan kan men er zeker van zijn, dat zij oppervlakkig, wispelturig en lui is. Ten slotte is de vrouw, die met de punt van haar parapluie bij iederen stap op de straatsteenen stampt, beminnelijk, eerlijk, trouw en liefhebbend. De Engelsche schrijver, die dezen vreemden barometer, waaraan de behoefte sterk gevoeld werd, heeft uitgevonden, heeft recht op een standbeeld. Zondag 1 Juli 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog, Voorm. 10 uur Ds. Smits. Uudeschild. Voorm. 10 uur Ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oostermd. Nam. half 3 Ds. Visser. Coeksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien Ds. Rooseboom. Nam, 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Geen dienst. Den Hoorn. Geen dienst. Schagen, 28 Juni. Aangevoerd: 15 paarden f85 a 1300: 5 Stieren f 120 a f 180 30 Gelde- koeien f 120 a 1 230; 20 Kaltkoeien f 160, f0: 40 Nuchtere Kalveren f8 a 20, 325 lammeren f 10 a f 16, 310 schapen f 17 a f32; 10 Varkens f 15,a f 19; 29 Vette Varkens 42 a 44 cent per kg.Vette Koeien 1 af0 Graskalveren f af 25 Biggen f 8 a f 13.—Boter f 1,05 a f 1,20 per K.&.Kipeieren f 3,20 a f 3.60. Leiden, 29 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 177 stuks f 171 at 317 29 Stieren f123 a f 295; Veulens 0 stuks f af 92 kalf koeien f 152 a f 253 Melkkoeien f 152 a 1253; 115 Varekoeien f 98 a f 101, 177 Vette koeien f 171 a 1285 83 Vette kalveren f 43 a f 107; 117 Magere kalveren f 7,a f 16Graskalveren f af 283 Vette schapen f 21,00 a f 32,00. af 81 Magere Varkens f 16 af 34 Vette Varkens a ct. 128 Biggen f6 13,00 598 Lammeren f 10 a f 17. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 23 Juni tot en met 29 Juni 1906. ONDERTROUWDJacob Krijnen (Zaandijk) en Cornelia Maat (den Burg). GETROUWD: Geene. GEBORENCatharina, d.v. Maarten Boon en Jannetje Stark (de Coeksdorp), Anna d.v. Cornelis Jan Kalis en Trijntje Knaap (den Hoorn), Anna Cornelia, d.v. Lodewijk Ver meulen en Antje Boon (Bargen). OVERLEDEN Hendrika, oud 3 jaren, d.v. Pie- ter Kikkert en Antje de Ruijter (den Burg). Levenloos aangegeven 1 kind van Gerrit Duin en Marretje Drijver (den Hoorn). Ondertrouwd: JACOB KRIJNEN CORNELIA MAAT. A. C. ROEM, Apotheker Helder. Ondergeteokende beveelt zich beleefd aan voor het Coeksdorp. TE KOOP: groot 2.97, gonanmd hot „M i o 1 an d" liggondo bij do Korkcplaats bij P. P. BREMER. Te bevragen bij C. J. R O E I» E R, Rurg. Vrijdag 29 Juni 1906, voorm. 11,30 uur. Voorz. de heer W. F. Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Dikkers, Keijser, Koning, Bakker, Lap, Over, Langeveld, Zijm en Dros. Afwezig met kennisgeving de heeren Keesom en Mets. Secretaris de heer J. Ruibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Hierop deelt de Veorz. mede, dat is ingekomen: een schrijven van den heer Groenewold, behelzende dankbetuiging voor verhooging salaris eene missive van HH. Ged. Staten, behelzende goed keuring raadsbesluit aangaan tijdelijke geldleening; idem idem verhooging jaarwedde van den heer Groe newold. De voorz. deelt mede dat door B en W kasveriOcatie is gehouden bij den gemeente-ontvanger en boeken en kas in orde waren bevonden. Totaal der ontvangsten was f 74122,39' der uitgaven 74073,10' Saldo in kas f 49,29 Als antwoord op een adres van den Raad, gezonden aan Z.E. den Minister van Landbouw (waartoe -was be sloten in de vergadering van 3 Maart j.l. en waarin werd verzocht het zoo mogelijk daarheen te leiden dat zoo spoedig mogelijk in de behoefte aan landbouwon derwijs in deze gemeente zou worden voorzien) was bericht ontvangen, dat het in het voornemen ligt van ZJE. den rijkslandbouwleeraar te Schagen C. A. ,1. M. de Gier op te dragen zich onder leiding van den rijks landbouwleeraar voor Noord-Holland op de hoogte te stellen van de landbouwtoestanden in deze gemeente, opdat hij ter bekwamer tijd als raadsman der landbou wers alhier zal kunnen optreden. Verder werd in overweging gegeven om zoodra weder een vacature als onderwijzer in de gemeente mocht komen, dit dan mede te deelcn ten einde dan zoo noodig met rijkssubsidie een onderwijzer met bevoegd heid voor landbouwonderwijs te kunnen aanstellen. Verder was nog ingekomen een verzoek van den Secretaris om verlof van 16 Juli tot 14 Aug. a.s. Wordt toegestaan. II. Rapport onderzoek rekening Algemeen Weeshuis. Door de commissie van onderzoek was geen aan leiding gevonden tot op- of aanmerking zoodat wordt voorgesteld de rekening vast te stellen. Ontvangsten f 10446,57 en uitgaven f 10411,53, batig slot alzoo f35,04. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. III. Benoeming commissie onderzoek reclames hoofdei, omslag 1906. Als leden der commissie werden door den voorzittor aangewezen de heeren Mets, Over en Dros. Beide laatstgenoemden namen hun benoeming aan, terwijl de heer Mets. die niet aanwezig was, met diens benoeming in kennis zou worden gesteld. IV. ouerschrijuing gemeentebegrooting Dit punt geheel van administratieven aard wordt goedgekeurd. Door den heer Dikkers wordt er op gewezen dat de rekening over 1905 der gcmccnto vermoedelijk mot een te kort van pl.m. f 1000 zal sluiten. Dit bedrag zal dus moeten worden ingewonnen. Spr, meent dat de raad wel eens wat zuinig is en de Hoofdelijken Omslag hooger had moeten zijn opgevoerd. V. Verzoeken tot in erfpacht geuen uan ge meentegrond. Door J. de Ruijter en D. Witte waren verzoeken ingekomen om een stuk grond by hun schuurtje of werkplaats in erfpacht te mogen hebben, voor de vorige vergadering waren deze verzoeken te laat ingekomen en toen in banden gesteld van B en W om preadvies. Door B en W wordt thans geadviseerd afwijzend op die verzoeken te beschikken, met hot oog op de moge lijkheid, dat eenmaal kan worden besloten tot veibetering van den weg aldaar en daar het niet te voorzion is, welk gebruik adressanten er vnn zullen maken. De heer Zijm meent, dat er geen bezwaar is tegen de inwilliging. Waarop door den Voorzitter wordt opgemerkt dat adressanten den grond wel als tot heden in gebruik zal worden gelaten maar B. en W mccncn de grond niet te moeten afstaan. Overeenkomstig het advies van II en W wordt daarop besloten de verzoeken niet in te willigen. VI. Aanuragen fot bouwen. De eene aanvraag was ingekomen van T. Dogger om te bouwen op een perceel volgens den heer Dros op een Hinken afstand van andere gebouwen, waarom ZEd. dan ook meende, dat er tegen de inwilliging geen bezwaar was. De andere aanvrage was gekomen van D. Bakker als voorzitter van 't Bestuur der Doopsgcz. Gem. Burg Waal en Oosterend. Aangevraagd werd om dispensatie van art. 20 der Bouw- en Woningverordening waarin de maximum hoogte van oen verdieping wordt bepaald op 0 M. Gevraagd wordt op Driehuizen een boerenstolp te mogen maken van 10.50 M. Beide verzoeken werden ingewilligd. De agenda afgehandeld zijnde doet de Voorz. de gewone rondvraag. De heer Zijm maakt van deze gelegenheid gebruik om aan B n W dank te brengen voor de verbetering van 't Doolhof. De heer Over wijst op den slechten toestand van de laan bij de Coeksdorp. Geantwoord wordt, dat de zorg daarvoor niet ligt op den weg van 't gemeentebestuur, doch van het polder- derbestuur, aan welke mededeeling de heer Dros toe voegt, dat dit punt reeds in dat bestuur ter sprake kwam. De voorz. merkt op dat wel eens door het gemeente bestuur kan worden aangedrongen op verbetering welk gezegde den heer Dros 3e opmerking ontlokt, dat het bestuur zeker wel meer haast zou maken, indien van gemeentewege een subsidie werd verstrekt. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de voorz. de vergadering. EN

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2