N°. 1962. Donderdag 5 Juli 1906. 19d' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bl m verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buao opTexxl. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Zaterdag, den 7 Juli 1906, 's middags 12 uur in de O. L. School te den Burg. Texel, den 3 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING.W. F. HIDDINGH. TEXEL, 4 JULI 1906. Eene Kaart van Texel. Reeds vele malen werd door het publiek gevraagd naar eene kaart van Texel; 'tis zeker een genoegen melding te kunnen ma ken dat door den Boekhandel van Langeveld de Rooij in de Parkstraat alhier, daarin thans is voorzien. Zoo er eene gemeente bestaat, welke zich bij uitstek leent om er eene kaart van te vervaardigen, dan is het zeker ons eiland, hetwelk rondom door de zee begrensd, als het ware een goed afgerond geheel vormt. De vroeger bestaande kaarten van Texel zijn reeds geruimen tijd geheel uitverkocht, ze komen nog slechts sporadisch voorde uitgave thans voorziet dus zeker in eene groote behoeftede kaart is zoo getrouw mogelijk aangevuld tot op heden en inkleu ren bewerktze ziet er aangenaam uit, 't is een flinke wandkaart, die in kantoor, woon kamer en ieder vertrek een goed figuur zal m iken. Met het oog op de groote kosten aan het vervaardigen van zulk een kaart verbonden en aan de uitgave er van, kan de prijs van Een Gulden zeker niet hoog worden genoemd. 'tls dan ook met het doel om de kaart onder ieders bereik te brengen dat de uitge vers zulk een billijken prijs hebben gesteld, opdat ieder eilandbewoner het genoegen zal kunnen smaken eene kaart van het eiland in zijne woning te hebben. Gaarne wenschen wij dat eene ruime af name de uitgevers zal beloonen voor hun initiatief en voor het geldelijk offer, dat zij zich hiermede oplegden. Eene nalezing. 't Is weder voorbij. Het jaarlijks weder keerend feest, dat men kermis noemt, be hoort voor dit jaar weder tot het verleden. Na een week van onrustigheid plus eenige dagen er voor, waardoor in menig huishou den de gewone ordegang van zaken wel wat in 't ongereede geraakte, komen we weder tot kalmte en rust. We hebben van de kermis reeds zooveel gezegd, dat we daarover niet verder behoe ven uit te wijden. We willen er enkelaan toevoegen dat de laatste dag, Zondag, er veel bezoekers waren. Het heerlijke weder, geen stoffige wegen, leende zich bij uitstek tot een tochtje naar den Burg voor de omwonenden; deden de ouders 't niet voor zich zelve, dan deden zij het voor hunne kinderen, voor wie de kermis, met de draaimolen en verder kleurige zaken, nog maar steeds een geliefd feest blijft. Die laatste dag maakte het voor hen, die van de kermis voordeel verwachten, vermoe delijk nog wel weder even goed, na de zuinige ontvangsten der vorige dagen. Toch was de tevredenheid maar sobertjes, doch ook dit herhaalt zich ieder jaar. Het kermisvieren gaat er niet op vooruit, de kermis schaft zich zelve af. En geen wonder. Even zoo goed als het leven op ieder gebied wijziging ondergaat, is dit ook het geval met de vermaken. Klee ding, voeding, verkeersmiddelen, die allen ondergaan bij voortduring verandering, zoo ook wijzigt zich de gewoonte van ontspan ning. Daar valt niets tegen te doen. In meerdere of mindere mate gehoorzaamt ieder een aan den tijdgeest. Zoo is het ook te verklaren dat, waar vroeger een bezoek aan eenig spel een geliefd genot was, thans meer de voorkeur wordt gegeven aan het bezoek van een schouwburg. De schouwburgen had den reden tot tevredenheid over het bezoek, het theater Princelli was daarentegen teleur gesteld. Wanneer nu de schouwburgdirecties in het vervolg er rekening mede houden om het publiek iets goeds, iets degelijks te doen genieten, iets wat opwekt tevens, dan doen zij een goed werk en zullen wij ze gaarne zien wederkomen. De verschillende kermisattributen zijn weer vervoerd om elders te worden opgeslagen, om daar voor den broode dienstbaar te zijn voor hare eigenaars. Moge met het heengaan van de kermis tevens zijn heengegaan het gehaspel over het al of niet plaats verleenen aan sommigen, hetwelk nogal eens aanleiding gaf tot verschil van meening. Om der concurrentie wille, ging de spraak, werd een of ander niet toegeslaten. Als dat waar is, is het wel wat dwaasdat men aan onhebbelijke of stuitende vertoonin gen geen plaats wil bereiden, kunnen wij begrijpen, maar het kermisvolkje om der con- currentiewille onderling te believen, is wel wat overdrevende kermis in het geheel is op zichzelf toch reeds een geduchte concur rent voor de neringdoenden, en daar spreekt men niet van. 't Is voorbij, voor een jaar afgedaan. Zoo men wil, kan men nu voor een meer gepast volksfeest, b.v. bij gelegenheid van Koninginne jaardag, voorbereidingen treffen. De vereeniging tot onderlinge hulp bij averijen aan visscherschuiten en vrachtsche pen van Texel, genaamd Helpt Elkander, hield Zaterdag hare jaarvergadering in „Het Wapen van Amsterdam" te Oosterend. Nadat de voorzitter, de heer S. Kuijper, den aanwezigen een welkom had toegeroepen, las de directeur, de heer A. Noordijk, de notulen, die goedgekeurd werden. Besloten werd, dat ieder lid, hetwelk zonder geldige redenen de vergadering verzuimt, f 1 boete heeft en dat dit bedrag van het kasgeld zal worden afge houden. Nadat de presentielijst was geteekend, werd de rekening nagezien door de heer en P. Keijzer, C. G. Kuijper en J. Brouwer. Deze wees in batig eindcijfer aan f 933,05. De reke ning werd goedgekeurd met dank aan den directeur voor zijn accuraat beheer. Mededee- ling werd gedaan aangaande de herschatting der vaartuigen, Er zijn thans 45 schepen verzekerd voor een bedrag van f 59300. Als commissarissen moesten aftreden de heeren J. Burger PzJ. P. Plaatsman en D. Krijnen. Alle drie werden herkozen; de beide eersten namen aan de laatste bedankte, waarom in diens plaats werd benoemd de heer KI. Pz. Duinker, die aannam. Besloten werd, dat voortaan aftredende be stuursleden niet dadelijk herkiesbaar zullen zijn Een voorstel, om in eene voorafgaande vergadering een commissie te benoemen tot het nazien der rekening, kon geene meerder heid vinden. Na bespreking van een averij-zaakje, werd de vergadering gesloten met dank aan de aanwezigen en mot den wensch, dat het tweede halfjaar voor de vereeniging even gelukkig mag zijn als het eerste dit was. De aanvoer ter markt Maandag j.l. hoewel veel minder dan op die derlaatsten, was voor dezen tijd nog alweder goed. Aangevoerd werden 464 lammeren, 51 schapen 1 ram en 2 kalveren. Voor lammeren werd besteed f 13 a 14 schapen f 19 a f 23. De handel was willig. Aan Mr. J. F. van Deinse, algemeen penningmeester van het Water&noodcomité voor Zeeland, heeft de heer W. Mets Tz.— die een dichtbundeltje ten bate van de nood lijdenden had uitgegeven-een bedrag van f 706,72 als zuivere winst overgemaakt. Oubeshild, 2 Juli. Onze plaatsgenoote, Mejuffrouw Alida Roeper, is benoemd tot gemeente-vroedvrouw te Monnikendam. De Cocksdorp, 2 Juni. De konijnen vermenigvuldigen zich aan den duinkant in Eierland zoo sterk, dat zij veel schade toebrengen aan de daar te veld staande gewassen. Een landbouwer schafte daarom eenige rollen ijzergaas aan, waarmede hij zijn bouwgrond van die plaag tracht te bevrijden. Hoewel op de landerijen, behoorende bij de boerenhofsteden „Madura" en „Sir Robert Peel", jaarlijks groote slachtingen onder deze knaagdieren worden aangericht, schijnt hun aantal daar niet zeer te verminderen. Bij G. Dros, in Eierland, is een duif opgevangen met de stempels op de vlerk of vleugel008 Rechterpoot een ring M03W 164. Oosterend. De kermis beeft hier geen of zeer weinig drukte opgeleverd. Alleen enkele liedjeszangers deden zien, dat het kermis in onze Gemeente was. Ook het meerdere gerij naar en van Den Burg wees er op. Vlieland. In de maand Juni werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegdf801.50. terugbetaald -909.34. Het laatst uitgegeven boekje was no, 263. Herhaaldelijk deden in den laatsten tijd berichten in de pers de ronde over den al of niet gunstigen toestand van H.- M. de Koningin en werd hieraan de veronderstel ling vastgeknoopt, dat H. M. mogelijk in blijde verwachting was. Zeker heeft hiertoe zeer bijgedragen het uitstellen of niet doorgaan van uitstapjes in het binnenland en de voorgenomen buiten- landsche reis in het voorjaar; ook is 't bekend dat H. M. in den laatsten tijd zich herhaal delijk niet wel gevoelde en zelfs niet deelnam aan het dagelijksche diner met de Hofhouding. Hieraan wordt nu nog toegevoegd, dat het vaststaat, dat de verpleegster, die daarvoor is aangenomen en woonachtig is te Rotterdam, bericht heeft ontvangen zich gereed te houden om in de maand September op 't Loo aan wezig te zijn. Uit een en ander wordt afgeleid, dat H.M. onze Koningin werkelijk in blijde verwachting is, en zal 't zeker niet lang meer duren of den volke wordt hiervan op de officieele wijze kond gedaan. (N. R.) Het Kamerlid Troelstra uit zeilen. In een Friesch blad komt de volgende advertentie voor: EEN VEERSCHIP GEVRAAGD In Augustus wilde ik met mijn huisge- nooten veertien dagen op de Friesche meren gaan zeilen. Daartoe heb ik noodig een schip, om daarin zoolang te kunnen wonen, benevens een schipper met een jongmaatje. Wie kan mij een en ander verschaffen en wat moet het kosten Brieven aan mr. P. J. Troelstra, Scheveningen. texeische couraht. Abonnementsprijs per S maanden Vour den i'TiB.0 30 Cta. Franco per post door ge heel Nedeel "D 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto'a. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 CU. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1