N°. 1966. Donderdag 19 juli 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. öit blKl verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedbblahd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verheoging der porto's: Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. De Burgemeester van Texel brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het volgende be richt aan zeevarenden is uitgevaardigd Volgens mededeeling van den Minister van Oor log, zullen in het laatste gedeelte van.de maand Juli en in den loop der maand Augustus 1906 schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden, opge steld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefenin gen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den in gang der haven en op de batterij Vischmarkt, ver meldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zul len worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen als volgt: Een rood en witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag "West, wit en zwarte vlagNO,rood en zwarte vlag ZO, zwart en witte vlag Z W, zwart en roode vlag BW. 1. dien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sic epen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaartuigen om uit den onveiligen sector te komen. (Zie „Ned. krt.a no 201). Texel, den 16 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 18 JULI 1906. Teleurstelling en voldoening. Met die paar woorden zouden wij voldoende schetsen het Concert van „Helders Mannenkoor", op Zon dagavond in het „Hotel Texel." Teleurstelling voor den ondernemer die de gelegenheid om het publiek iets goeds aante- bieden, zoo slecht zag beloond;- teleur stelling voor de uitvoerenden (de leden van Helders Mannenkoor e.a.) die zich wellicht hadden gevleid voor een goed gevulde zaal van hunne talenten blijken te mogen geven. Waar bleven de beminnaars van zang en muziek dien avond toch? Hadden zij zulke gewichtige bemoeiingen dat zij daarvoor het genot van dezen avond moesten ten offer brengen Voldoening evenwel in ruime mate schonk de avond aan hoorders welke dezen avond naar „Hotel Texel" waren opgegaan, 't Was een genot te luisteren naar de krachtige mannenzaDg, welke door de zaal klonknu eens zacht, zoet, vloeiend, dan weder forsch, kort en mannelijk, naar gelang de toonzetting van het gegeven nummer. Welke der num mers de voorkeur verdiende is moeielijk uit te nrakeD, doch 't is niet gewaagd te beweren dat het kwartet „De Nachtegaal", bij velen wel de eerste plaats zoude verwerven 't Was e e n i g mooi. Niet minder liefelijk klonk de zang van Mevr. Rujjgh-Krens (sopraan)verwierf het nummer „Kerk-aria" alreeds grooten bijval, niet minder was dit het geval bij haar tweede optreden met „Slape doe" en „Liedeke" welke nummers een stormachtigen bijval uitlokten. De zangeres werd een bouquet vereerd, zij schonk wederkeerig als Extra nummertje „Kniertje, het Breistertje", het welk hartelijk werd toegejuicht. Yan de nummers voor Piano werd slechts een gegeven, hetwelk met genoegen werd aangehoordter vervanging van het ander toegezegd pianonummer bracht het mannen koor ten gehoore „De Martelaren in het Colysseum." Het slotnummer „Zweedsche Lucifers-marsch" is zeker een reclame voor dat artikel, de tekst was, gelijk voorkomt op de bekende doosjes, en als knaleffect werd aan het einde van dit nummer door de zangers de deugdelijkheid van dit artikel bewezen. Met deze mededeeling kunnen wij volstaan met genoegen hebben wij gerbuik gemaakt van de zoo zeldzame gelegenheid om hier een goed mannenkoor te hooren zingendat èn ondernemer èn uitvoerenden teleurgesteld zijn geworden, doet ons zeker leed, zij hadden een beter succes verdiend. Yoor de sobere opkomst hoorden wij noemen „te kort na kermis, de lange dagen" en meer andere, wellicht gezochte, oorzaken, 't Kan wel zoo wezen, doch die afwezig bleven verzuimden veelgaarne zullen wij Helder's Mannenkoor hier nog eens zien optreden. Mejuffrouw Augusta F. C. Timmer te Haarlem deed in de vorige week met goed gevolg te Utrecht het Staatsexamen tot toe lating aan de Universiteit. Ze konden zeker weder tevreden zijn de veehouders, die op de markt van Maandag wolvee hadden aangevoerd, althans de vlugge verkoop en het vervoer van het jonge wolvee, kan daarvan zeker wel getuigen, de prijzen zullen dan ook op die vlugge handel zeker wel van invloed zijn geweest. Aangevoerd werden 122 schapen f 21 a f 25; 473 lammeren f 14 a f 17,50; 8 biggen f 12 a f13 en 2 nucht. kalveren f 10 a f 12,50. Gisteren vergaderden de Onderwijzers en Onderwijzeressen in het Arrondissement Texel in het hotel „De Lindeboom." Aanwezig waren 43 dames en heeren, van Texel, Vlieland, Terschelling en Urk, waaronder mevr. H. W. F. van Rijsens van Hasselt, Arr. Schoolopziener, de heer F. van Rijsens, Schoolopziener in het District Alkmaar, de heer H. J. Calkoen, Burgemeester van Edam en Schoolopziener in het Arr. Purmerend en de heer Brugmans, schoolop ziener in het Arr. Helder, benevens de Edel Achtb. Heeren Mr. HiddiDgh, Burgemeester, en Dikkers, Wethouder dezer gemeente. Nadat mevrouw van Rijsens aan allen in hartelijke bewoordingen het welkom had toegeroepen en eene muzikale bijdrage op piano en cello was gegeven door den heer en Mej. Heeroma uit Midden-Eierland, behan delde de heer H. J. Calkoen het onderwerp „Dierenbescherming". Gloedvolle woorden werden gesproken in het belang van het redelooze dier, het schepsel Gods, dat nog steeds te lijdeu heeft van de martelingen, die kinderen en ook zoovele ouderen het aandoen. Van de Duitsche onderwijzers is gezegd, dat zij Frankrijk hebben overwonnen aan de onderwijzers en onderwijzeressen uit Nederland de veel edeler taak, om het ge moed van het kind en daardoor dat van ouderen te stemmen tot zachtheid voor het dier De rede werd met veel applaus beantwoord. Do heer en mej. Heeroma gaven opnieuw eene keurige muzikale bijdrage, waarna de heer Van Rijsens eene lezing hield over het Revolutionaire in het Napoleontische tijdvak. Ook deze lezing werd zeer toegejuicht. Nadat de heer Schaap nog eenige mede- deelingen aangaande de Bibliotheek had ge daan, werd de vergadering met dank aan allen gesloten. Aan het gemeenschappelijk diner namen de meesten deel. Menig hartelijk woord werd hierbij gesproken. Hiervan heeft vooral de aandacht getrok ken de dronk van den heer De Braai, die een Arrondissements-vereeniging wenscht onder het devies T. U. T. V., wat dan kan beteekenen Tracht- U Te Vereenigen, Toont U Toch Vrienden, Texel, Urk, Terschelling en Vlieland. De heer J. Daalder Dz., zal op 8 Augustus a. s. 25 jaren werkzaam zijn als onderwijzer- te Oosterend en is tevens op dien dag 20 jaren getrouwd. Er valt niet aan te twijfelen of de plaatsgenooten van den heer D. zullen op den feestdag van hunne belangstelling doen blijken. Toch mag de veronderstelling gewaagd worden, dat ook elders nota van den jubeldag zal worden genomen. Bij de vrienden der natuur toch is de heer Daalder een zeer geziene en geachte persoonlijkheid. Zijn zeer lezenswaardige schetsen over vogels en planten worden gretig gelezen en hebben gemaakt, dat Texel veel meer door vreem delingen wordt bezocht dan voorheen. Daar de heer Daalder zich ook op maat schappelijk gebied nog al wat beweegt en gaarne medewerkt aan alle goede zaken, is er zeker wel reden voor op zijn feestdag te toonen, dat 't oude spreekwoord nog gehul digd wordt„Eere wien eere toekomt." Van 7 tot en met 16 Juli zijn van hier verzonden 1149 lammeren, 144 schapen, 18 koeien, 4 kalveren en 17 varkens. Oudkschild, 17 Juli. De Heer P. Borst, rijksveldwachter alhier, is bevorderd tot Brigadier-titulair. Op denzelfden dag werd hem de 7e zoon geboren, die genoemd werd naar Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Met het schroefstoomschip „Vlieland" werden hier eenige bezoekers van de nabu rige eilanden ontscheept, 's Avonds vertrok de boot weer naar Vlieland. Gisteren zijn op stroom weer kistjes en busjes vischolie in drift gezien, welke vermoedelijk door de ruwe zee waren losge slagen uit een der ruimen van de „Serbia." Het bergloon voor de op 10 Mei 1.1. ver kochte goederen, is nog altoos niet uitbetaald geworden. Den Hoorn, 17 Juli. Zooals we indertijd melden, werd de zeewering in den „Karhoek" door den storm van 12 Maart beschadigd. Met de herstelling daarvan zal de aannemer, die gisteren reeds met een opzichter is gear riveerd, in 't begin van Augustus beginnen. Een tjalk met de benoodigde steenen etc. is reeds onderweg. Vlieland. Zaterdag arriveerde per stoom boot „Vlieland", alhier eene zangvereeniging uit Ferwerd. De dames en heeren maakten met hun directeur een uitstapje naar ons eiland. Hoe bitter slecht werkte het weer mede. Harden wind, gevolgd door zware regenbuien, den ganschen Zondag lang. 's Avonds zong het gezelschap eenige liederen in het Hotel Meijer, ook „Harmonie" droeg bij tot de gezelligheid. Des middags werd in het logement Cupido gezongen en speelde daar de Fanfare. Heden om half vier ver trokken de reizigers weder met de Vlieland. Wij hopen, dat ze toch een vriendelijke her innering medenemen aan deze plaats en later eens terugkomen en het beter treffen mogen. Drankwet. Met 1 Augustus treedt de bepaling van de Drankwet in werking, dat zonder verlof in localiteiten geen wijn, bier, limonade, koffie of welke drank ook zal mogen worden g9tapt of geschonken. De aanvraag wordt ter openbare kennis gebracht en ieder heeft het lecht binnen 2 weken, nadat de bekendmaking is geschied, schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in te brengen. TEXEEBCHE COURANT. SCHIETOEFENINGEN. Schietoefeningen in de stelling uan den Helder. 3de District.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1