Advertentie- Bureau voor alle Bladen. N°« 1969. Zondag 29 Juli 1906, 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad* Binnenland. PARKSTRAAT. PARKSTRAAT. BOEKHANDEL Dit bl ;;d verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LANGE VELD DE ROOIJParkstraat Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 R. C. ge bedenboekje, 1 zakkammetje en 1 sleutel, gevonden te Oudeschild; 1 tandenborstel, gevonden in den Binnenburg1 handbal, ge vonden in de Weverstraat; 1 zakdoek, ge vonden in de Weverstraat. MARKT. Burgemeester en Wethouders van Texel herin neren belanghebbenden er aan dat de aanvoer ter Markt van al het vee, waarmede ook te verstaan korven met biggen, kippen, enz, alsmede de nuch tere kalveren moet geschieden langs hetlogement „de Zwaan", en dat het marktgeld onmiddellijk aan den Marktcontroleur moet worden voldaan. Texel, 24 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGET, Burgemeester. A. LAIN GEVELD, Lo.-Secr. TEXEL, 21 JULI 1906. De geest des tijds. Op elk gebied laat de geest des tijds zich gelden, niet enkel waar het betreft genoe gens, doch ook om de kennis te verrijken, 't zij voor nuttige, 'tzij voor meer lucratieve zaken. Voor het vrouwelijk deel onzer medeplaatsge- nooten, bestaat daartoe nog al gelegenheid door cursuseen meer op haar gebied tehuis- behoorend. Zoo stippen wij aan de cursussen in het knippen welke hier ten vorigen jare dooi de dames Wuis werd gehouden, waarvan nog al gebruik werd gemaakt, en die, thans door Mej. Joh. Buisman gegeven, waarvoor ook nog al op deelname valt Ie wijzen. Die gelegenheid zal nog worden aangevuld (zie de adv. in ons vorig nummer) door eene cursus voor het vervaardigen van damesklee- ding naar maat door een gediplomeerd leerares. Het leergeld voor deze cursus zal vermoe delijk door velen wel wat hoog worden geacht (f 25), in vergelijking met de gelegen heden welke op dit gebied alreeds bestaan. Men zal evenwel kunnen verwachten dat die hoogere kosten van onderwijs ook meer leerstof zal bieden. Wij kunnen ons daarover niet uitlaten, doch wanneer wij, naar hetgeen ons bekend is, eene vergelijking zouden maken, dan zou het deze zijn dat de beide cursussen tot elkander in verband staan als bij het onderwijs het gewoon lager tot het meer gevorderd onderwijs. Waar het geleerde enkel ten eigen gebruike wordt aangewend, zullen de eerstgenoemde cursussen zeker voldoende worden geacht, waar meerkennis wordt vereischt of gewenscht zal de nu aangekondigde cursus zeker aanbeveling ver dienen. Wij nemen deze gelegenheid tevens te baat om te verwijzen naar een in dit nummer voor komende advertentie van de Singer-maat- schappij tot het houden van eene cursus in borduren en in stoppen. Bedoeld onderwijs is hier geen onbekende zaak ten vorigen jare werd een dergelijke cursus door bedoelde Maatschappij gehouden ten huize van de Dames Wuis. Laten wij, tot aanbeveling, even herinne ren aan hetgeen van die cursus toen door ons werd gezegd „Het was ons vergund eens een kijkje te komen nemen naar de verschillende borduur werken, welke gedurende de heden eindigende cursus in het moderne borduren op de Singer- naaimachines werden vervaardigd, bovendien werd ons getoond op welk een hoogst een voudige en uiterst nette wijze die werken worden vervaardigd op de gewone Singer - naaimachine, feitelijk zonder eenig bijapperaat en we kannen niet nalaten ten hoogste vol daan te zijn over hetgeen ons werd getoond. Was men bij den eersten aanblik min of meer verbluft over het schoone werk, indien men wordt ingelicht over de wijze waarop alles wordt gemaakt, is men zeker niet minder verwonderd over de hoogst eenvoudige wijze waarop dit met de gewone SiDger-naaimachine kan worden gedaan, nadat men die eerst van een andere steekplaat heeft voorzien en de drukvoet heeft weggenomen. Zooals ons bleek is ook bij dit werk geduld en accura tesse een hoofdzaak, doch is het dan ook mogelijk dat zelfs kinderen keurig werk kunnen leveren, ten bewijze daarvan toonde men ons werk van een der deelneemsters aan de cursus, een meisje van ongeveer 12 jaar oud, welk werk zeker wel bezien mag worden", enz. enz. Wij spraken destijds als onze meening uit, dat bij herhaling van zulk eene cursus de deelneming nog grooter zou wezen. De ondervinding zal leeren of zulks het geval zal zjjn. Pleiziertochtjes zijn tegenwoordig aan de orde van den dag, men leest in de bladen daarvan verschillende aankondigingen van spoor en boot. Ook wij konden in ons vorig nummer daarvan melding maken door mededeeling van eene pleiziertocht naar het eiland Wie- ringen, per stoomboot „Texelstroom" van den heer C. Mets. De stoombootdienst Texel—Helder biedt daartoe door het verminderd tarief iederen Zondag gelegenheid, van hier naar Helder en van daar naar hier. Het gerucht gaat, dat Zondag alhier eene pleizierboot is te wachten van Hariingen. Dergelijke tochtjes staan ongetwijfeld by eenige deelname meer te wachten. Zoo kan men zonder groote kosten ook andere plaat sen leeren kennen. In ons nummer van heden wordt aange kondigd eene pleizierboot naar Vlieland. (Zie adv.) De heer H. J. Quakkelaar, onderwijzer alhier, staat als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Amstelveen. Van 23 tot en met 27 Juli zijn van hier verzonden: 486 lammeren, 284 schapen, 10 koeien, 8 kalveren, 1 paard en 6 varkens. De uitslag yan de Donderdag gehouden aanbesteding van het opsteken en onderhou den der straatlantaarns in de verschillende dorpen en het onderhoud der kachels, is als volgt Straatverlichting (een jaar.) Den Burg Joh. Rijk Jbz. 9.85 Jacob Vonk Lz. 9.70 Cocksdorp G. Bakker 105.— A. Sauerborn 120.10 A. Boon Mz. 112 Den Hoorn J. Kiljan 8.75 W, Jonker Albz. 9.50 Koog II. Luitze 7.20 Oosterend P. Brouwer 7.00 L. Vonk Jz. 7.39 Oudeschild M. Vlas 8 dorp 15 bij Slaman en Wuis. A. F. Lumkeman 7.10 dorp 12,- J. Burger Jbz. 6.75 dorp. 10.75 Onderhoud der Kachels (3 jaar.) Den Burg. Abr. Geus 290 J. Kiljan 275 M. Dalmeijer 244,50 Cocksdorp. v. d. Kloot Co. 60 M. en Z. Eierland v. d. Kloot Co. 60 Den Hoorn. J. Kiljan 75 Koog en Waal. Abr. Geus 70 B. F. v. d. Berg 78 Oost en Oosterend. Jb. Breman 84,50 Jb. Jbz. Bruin 78,75 Oudeschild. A. van Ketel 74,75 De laagste inschrijvers zijn aannemers geworden. Oudeschild, 27 Juli. De „Serbia" heeft al heel wat pennen in beweging gebracht en nog is daarvan 't einde niet gekomen. Aan de bergers der vischolie, welke in Mei 1.1. werd verkocht, is 25 percent geboden als bergloon, doch de eisch is 33 percent. Naar men beweert moet ook elders zulk een bergloon zijn uitgekeerd. Het maaien van zeegras, eerst kort geleden aangevangen, is bijna ook reeds weer geëindigd, doordien ieder visschersgezin maar 15 pak mocht aanbrengen. De gemeente Wieringen schijnt nog met een belangrijke voorraad oud wier te zitten, vandaar dat er dit jaar zoo weiDig mag worden gemaaid. Vlieland. Bij de aanbesteding van het herstellen der stormschade aan het Noorder- strand alhier, waren laagste inschrijvers de heeren Doeksen en Kooiman van Terschelling, voor f 25.000. De begrooting was f29.650. Brandweer en Ongevallenwet. Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank heeft aan haar agenten een circulaire gericht waarin het mededeelt, dat in verband met drie uitspraken door den centralen Raad van Beroep in April j.l. gegeven, thans alle per sonen, die tegen eenig loon werkzaamheden verrichten ten behoeve van de brandweer, verzekerd zijn ingevolge de bepalingen dei- Ongevallenwet 1901, ongeacht of zij vrijwilli gers zijn of wel volgens een verordening, gegrond op art 192 en 193 der Gemeentewet tot deze diensten verplicht zijn. Aan de burgemeesters der betrokken ge meenten heeft het bestuur verzocht bij do invulling der loonlijsten van 1 Juli 1906 af met dit nieuwe standpunt rekening te hohden. Een tweede editie van Hugo de Groot. Te Rotterdam is door de pilitie een man gesnapt, die zich als een tweede Hugo de Groot in een kist van daar naar Amsterdam wilde laten vervoeren. Deze moderne Hugo schijnt het echter meer om de overtochts- kosten dan ter bekoming van zijn vrijheid gedaan te hebben. De kist stond reeds op de boot, voorzien van groote opschriften, als„Voorzichtig" en „Glas werk". Een paar werklieden hoorden gestommel in de kist, hetgeen tot de ontdekking aan leiding gaf. Het schuttertje wel. Zondagavond omstreeks half zes werden de bewoners van Aelbertsbergstr 81, te Haarlem, heyig verschrikt doordat een kogel met een geweldigen slag door een der ruiten de woonkamer binnenvloog, waar men gezellig bij mekaar was gezeten. Bij onderzoek bleek, dat de kogel verdwaald was en afkomstig van een schietbaan, welke achter den spoordijk te Overveen gelegen is. De kogel was rakelings langs een heer en dame gegaan, die in het Kleverpark wandelden. Woeker. De 35-jarige strijkster M. E. C. G. stond te Utrecht terecht wegens verduistering yan 24 gordijnen ten nadeele van het Ned. Gast huis voor ooglijders. Door ziekte van man en kind en een minder nauwkeurige bere kening harer inkomsten en uitgaven, was deze vrouw, die druk werk had met was- schen, ten slotte achterop geraakt en in handen gevallen van een lid van het edele gilde der pandjeshuishouders, die, wanneer ze eenmaal een prooi goed in handen hebben dien uitzuigen als de spin de vlieg. Bij yerhoor van den pandhuishouder bleek dat deze f 3 rente per week van den gulden nam en dat de beklaagde bij hem op het laatst ruim f 400 schuld had; ze betaalde daarvoor f 15 rente per week, d. i. bijna 200 pet. De president der rechtbank wees den ge tuige in strenge bewoordingen op het immo- reele van zijn winstgevend bedrijf. „De pandjeshuishouders" zeide Z.Ed.Achtb. tot get „verwoesten de eer en het geluk van hen die zich in geldelijke moeite bevinden. Dat is de vloek van jullie bestaan, want je moet leven ten koste van de schande, de ellende en de armoede van hen die zich niet meer kunnen redden en ten slotte door jelui in den afgrond raken." De pandjeshuishouder protesteerde zwakjes, doch veel kon hij niet zeggen. De eisch tegen beklaagde luidde 1 maand gevangenisstraf. De pandjeshuishouder kreeg niets. Hij had anders wel twee maanden verdiend. Honden en fietsen. Men meldt uit Vries aan de „P. Gr. Ct." Zondag overkwam de wed. P. Darn e viel, woonachtig te Donderen een ernstig ongeluk. Zij was een paar dagen uit „gasten" geweest naar haar dochter, die te De Punt woont, en was op de terugreis naar huis, gezeten op een hondenkar. Een fietser rijdt hen van achteren in, op wien de hond met een piot- selingen draai aanvliegt, de kar wordt omge worpen, en 't oude mensen van 73 jaar er onder. Bij Harthoorn te huis gebracht vertoonde de rechter onderarm een abnor maliteit. Bij den heer dr. v. Heel werd geneeskundige hulp ingeroepende oude vrouw had het spaakbeen even boven de pols gebroken. Wat zeg je daarvan Door 79 leerlingen van de Hoogere Bur gerschool aan de Stadhouderslaan te 's Gra- venhage is, „met verschuidigden eerbied" aan den gemeenteraad aldaar, te kennen ge geven „dat zij, vernomen hebbende de waarschijn lijkheid van de benoeming van een leeraar in de scheikunde aan voornoemde school, in plaats van den heer F. L, Van Maanen, dat zij in dien heer een leeraai gevonden hebben, die aangenaam en huns inziens goed onderwijst „weshalve zij aan den gemeenteraad van 'e Gravenhage eerbiedig verzoeken, den heer F. L. Van Maanen hetzij voor vast, hetzij tijdelijk, te willen benoemen tot leeraar in de scheikunde aan voornoemde school." Een veelbelovend jongmensch. Te Amsterdam maakte een 18-jarige jongen van een zomerreisje zijner ouders gebruik om de winkel door een smid te laten openbreken en oen paar kruiers te bevelen de brandkast even weg te brengen. Gelukkig dat een agent van politie de zaak niet vertrouwde en het snood bedrijf deed staken. Waarschuwing voor vrijpostigen. Een millicien van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom is wegens het zoenen van een meisje op den publieken weg gestraft met 8 dagen provoost om den anderen dag water en brood. TE COURANT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1