Stoomdorschmachine CL. H. DE BOER, Noordzeebad Vlieland. Tentoonstelling_Jjxel's Belang". ll wie brik wil rijden van de haven een flinke Dienstbode. eene Onderwijzeres AANBESTEDING. MEELNOTEERIWC van DROS A Co. Buitenland. Ingezonden Stukken- Marktberichten. ADVERTENTIEN. Pleiziervaart van Texel naar Vlieland op Zondag 5 Augustus a.s. REISKOFFERS, enz. J. J. KUIJPER, Parkstraat. fPgP* ZEEBANKET pas uit zee. Cheavin's wereldberoemde Waterfilters in de nuttige handwerken. Pre d i k b e u r ten, Onherroepelijk sluiting Een Burgerwoonhuis, Een nieuioigheid voor Texel. Als een nieuwigheid alhier vermelden wij dat door de Heidemaatschappij een zestal Ossen zijn aangevoerd. Deze dieren zullen als ploegossen dienst doen bij het werk van bedoelde maatschappij alhier. Ze passeerden hedenmiddag te 3 unr den Burg. De wraak eener vrouw Sedert December van het vorig jaar was te Roermond gedeserteerd de huzaar 0. Hij vertoefde in Duitschland, waar hij verkoeling had met een meisje uit Echt (Limburg). Toen hij nu Zaterdag zich in gezelschap van een andere dulcinea van Gladbach naar Antwerpen wilde begeven, telegrafeerde de verwaarloosde liefde naar de kazerne te Roermond, dat C. met den namiddagtrein Roermond zou pas- seeren. En werkelijk, de deserteur werd in den trein gearresteerd en naar de kazerne overgebracht. Maandagmorgen werd hij ge boeid naar Den Bosch getransporteerd om voor den krijgsraad terecht te staan, die hem wel den noodigen tijd zal verschaften om te overpeinzen het gezegde Een vrouw is duizend mannen te erg. Een geheimzinnig geval. In de Friesche gemeente Achtkarspelen heeft zich het volgende geheimzinnige geval voorgedaan. Toen de arbeider B. D. Zondag morgen 3 uren opstond en de deur opende, vond hij vóór de deur een pakje met papieren, bankbi jetten en zilvergeld, te zamen 625 gulden, een en ander blijkbaar afkomstig van zijn ongehuwden broeder T., die alleen woonde te Harkema Opeinde en die sedert spoorloos verdwenen is. De zaak heeft zich later opgelost, doordien het lijk van den bedoelden persoon in een sloot is gevonden. Gehuwde onderwijzeressen 1 liet „Staatsblad" no. 202 bevat een Ko ninklijk besluit tot schorsing tot 1 November a. s. van besluiten van den raad der gemeente Bbeden, waarbij dames zijn benoemd tot onderwijzeres aan openbare iagere scholen te Velp, met bepaling, dat een eventueel door haar aan te gaan huwelijk zal worden be schouwd als een aanvraag om ontslag uit haar betrekking. Welke goede eigenschappen bezit de ekster Op deze vraag antwoord „Ericus" in de „Haarl. Ct. Dat hij uw kuikens verscheurt, ja zelfs uwe jonge kippen en duiven, dat hij uw doppers en peulen opeet en alle zangvogels en hun eieren in den naasten omtrek consu meert en de muizen laat loopen. Eén goede, nuttige eigenschap heeft hijEngel- schen in onze havensteden koopen en braden de doode vogels dan zijn ze in 't geheel niet schadelijk meer, doch nuttig voor hem, die ze doodt en verkoopt, en nuttig voor hen, die ze eten. Om de orde in de tram te bewaren! Naar men mededeelt, schijnt de conducteur Y. der Rott. Tramwegmaatsch. er een bijzon dere maDier op na te houden, om de orde in de wagens te handhaven. Wat toch is her geval? Zaterdagnacht j.l. in de extra tram van Zwijndrecht, maakte een der pas sagiers nogal drukte over het bezetten eener zitplaats. Om aan het geharrewar een einde te maken schijnt genoemde conducteur de tram op de hoogte van „Craijenstein" te hebben laten stoppen. Na verloop van eenige minuten kwam V. weer in den wagen, waarin de twist was voorgevallen en droeg op den schouder een gloeiend stookijzer. Door dit „kalmeerecd middel" was spoedig alles weer rustig. (N. H. W.) Heeren zaken komen trekkend. Vanwege de organisatie van R.-K. milücieus, verlofgangers, landweermannen en oud-mili ciens is op verzoek der afdeeling Zeeuwscb- Vlaanderen O. D. de volgende missive naar den Minister van Oorlog gezonden Met gepasten eerbied zijn wij zoo viij, de aandacht van Uwe Excellentie te vragen voor het volgende onderwerp. In onderscheidene gemeenten schijnt nog geen sprake te zijn, om over te gaan tot het uitkeeren der schadeloosstelling, als bedoeld bij artikel 15 bis der landweerwet. Vooral in de kleinere gemeente is dit het geval. Een groot aantal landweerplichtigen, v. n. zij die reeds den 14 Mei zijn opgekomen, ver keert hierdoor in zeer geldelijke verlegenheid, wijl zij, als moetende van de eene week in de andere leven, in niet weinige gevallen, de week van opkomst hun gezin op crediet hebben moeten laten leven. Wij verzoeken uw Excellentie beleefd, dien maatregel te willen nemen, waardoor aan genoemden toestand een einde wordt gemaakt en hopen, dat het Uwe Excellentie moge behagen, dit verzoek in te willigen. Slaapwandelaar. De dienstbode van den graanhandelaar J. Lammens te Zegwaart had in den nacht van Zondag op Maandag het ongeluk in brand te geraken, doordat zij in den slaap het bed verliet en bij het aansteken van licht haie kleederen vuur vatte. Door de schrik wakker geworden had ze nog bijtijds het bewustzijn om zich in een deken te wikkelen en zoo doende de vlammen te blusschen. Hevige brandwonden heeft ze gekregen aan handen en armen. De moed der wanhoop. In een tuin te Rotterdam had een kat een merel gevangen. Een achttal merels viel daarop poes zoo verwoed aan, en begon haar zoo met de scherpe snavels te bewerken dat poes haar prooi los liet en het hazenpad koos. Jammer genoeg was de vogel te veel gehavend om er het leven af te brengen. Een langdurige handdruk. Ean provinciaal blad schrijft het volgende „Mornard en Demange spoedden zich dadelijk na de beslissing van het Hof naar Dreyfus' huis. Zij vonden Dreyfus in hevige ontroering. Bevend van hoofd tot voeten drukte de vrij- gesprokene zijn verdedigers gedurende 12 lange jaren de hand, hen innig dankend." Een Amerikaansche firma wil thans papierenflesschen invoeren. 250 van zulke fiesschen kunnen samengevouwen in een doos verzonden worden. De fiesschen hebben ongeveer denzelfden vorm en grootte van de gewone glazen fiesschen, die in den groot handel vijftig dollars per duizend kosten dezelfde hoeveelheid van papier kost slechts drie dollars. Ze kunnen echter maar een maal gebruikt worden. Vooral voor melk moeten ze daarom uitstekend geschikt zijn, omdat deze vloeistof daarin langer goed blijft dan in herhaaldelijk gebruikte glazen fiesschen. Een verjongingskuur. In een Duitsche stad kondigde een dokter met veel reclame aan, dat hij een middel had uitgevonden om oude vrouwen te verjongen. Men behoefde zich maar tot hem te wenden en in twee dagen was het kunststuk volbracht. Een groot aantal bejaarde dames meldde zich aan, betaalde den bedongen prijs voor de behan deling en gaf naam en leeftijd op, die in een register werden geschreven, De leef tijden liepen van 68 tot 101 jaren. Den volgenden dag moesten de dames terugkeeren Toen vertelde de dokter haar, dat het ver- jongings-elixer bijna gereed was, maar het moest, om kracht uit te oefenen, vermengd worden met de asch van een levend ver brande. „Dat moet de oudste uwer zijn voegde hij er bij die moet zich voor haar zusteren opofferen. Komt dus morgen weer hier, geeft allen nogmaals uw leeftijd op, want het register is verloren geraakt en de verbranding der oudste dame zal plaats hebben." Allen kwamen den tweeden dag weer, maar daar elk vreesde het slachtoffer te moeten zijn, gaven zij haar leeftijd aanmer kelijk jonger op. Daar haalde de slimmert zijn register voor den dag en liet haar zien, dat de kuur goed geslaagd was. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Het ingezonden stuk van den heer Zjjm las ik met genoegen. Het gaf mij hoop, maar ach, ook zijn stem schjjnt geen weerklank te vinden bij de Texelaren, evenmin als die van U en my. Ze zjjn als rnenschen die aan bloedarmoede lijden. De medicijnen zijn in mime mate voorhanden, maar de patiënt is te lusteloos om er naar te grijpen of schrikt terug voor den minder aangenamen smaak van het genezend drankje. Er moet dus iemand komen die desnoods met geoorloofden drang het geneesmiddel toedient en komt die man, of liever staat hjj op (want hij is er wel, doch schroomt wellicht nog) dan zullen de patiënten ten laatste leeren inzien dat het voor hun bestwil was en zo zullen hem prijzen en loven die hen bracht in het goede spoor. U zeide in Uw blad van 22 dezer dat onze tijd staat in 't teeken vacantie, waaruit volgt vreem delingenverkeer. Ik zou verder willen gaan door te zeggen „onze tijd staat in het teeken van ver keer" en met U wensch ik van ganscher harte dat eene vereerriging. zij het dan voor vreemdelingen verkeer, tot stand moge komen, want deze zou ook de tramplannen kunnen ter hand nemen en einde lijk Texel uit z'n isolement kunnen helpen. Ik kan mij nog maar niet begrijpen, M. d. R., dat men zoo hoorende doof en ziende blind kan zjjn waar het de belangen geldt van een ieder, van een ge heel eiland. Wat wilt ge in 1908 Uwe gasten aan bieden, wanneer de Holl Mjj. van Landbouw Texel als vergaderplaats kiezen mocht? Wat zou 't mooi zijn wanneer dan de opening van de stoomtramlijn de „clou" mocht wezen en ieder zou de overtuiging met zich nemen dat Texel niet alleen is een schoon eiland, maar dat de be woners ook de middelen weten te verschaffen om de schoonheid van hun geboortegrond te aan schouwen en zijne uitgestrektheid productief te maken. Ten slotte nog een woord tot den heer Zijm, een woord van hulde voor den stap door hem gedaan. Wij kennen elkander niet, mijnheer Z, maar wan neer ik U kon zou ik tot u komen, u de hand druk ken, maar tevens zeggen „doe nog een stap, doe vele stappen opdat anderen Uw voetspoor zouden kunnen volgen. Zoudt gij niet de man kunnen zijn, die den onwilligen patiënt het heilzame ge neesmiddel aan de lippen brengt, die de lustelooze helpt en moed en vertrouwen inspreekt?" Laat ons hopen, M. de R. Zoolang er hoop is, is er leven en omgekeerd. Moge het echter bij hoop alleen niet blijven. Met dank voor de verleende plaatsruimte, Uwe U Dw., X. Zondag 39 Juli 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. (Bediening H. A.) Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. Den Hoorn. Nam. halt 3 Ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Kramer. Cocksdorp. Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Scherpenhuysen. Leiden, 27 Juli. Ter markt werden heden aangevoerdStieren 43 stuks f 123 a f 327 Kalf- en Melkkoeien 122 stuks f 150 a 1 261 Varekoeien 110 stuks f 97 a f 104. Vette Ossen en Koeien 223 styks f 169 a (336. Gras kalveren f af Kalveren (vette) 61 stuks f 47 a f 117, Kalveren (magere) 47 stuks f 7, a i 14,Schapen (vette) 337 stuks f 26.— a f 30. Schapen (weide) 233 stuks f 18.a 21,Lammeren 434 stuks f 15.a f 19. Magere Varkens 151 stuks f 17,— - a f 38, Vette Varkens f a ct. per K.G. Biggen 279 stuks f 8 12, Paarden 0 stuks af0. Veulens 0 stuks f af Schagen, 26 Juli. Aangevoerd: 0 paarden f af —0 22 Stieren f 100 a f 185 10 Gelde- koeien f 120 a f 180; 36 Kaltkoeien f 160, f' 260; 28 Nuchtere Kalveren f 10 a 25, 300 lammeren f 11 af 19, 260 schapen f 24 a f33,50; 11 Varkens f 13,af 15; 27 Vette Varkens 43 a 47 cent per kg.60 Vette Koeien f 180 a f 280; 0 Graskalveren f a f 40 Biggen f 8 a fll.Boter f 1,10 a f 1,15 per K.G.Kipeieren f 3,25 a f 3.75. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 21 Juli tot en met 27 Juli 1906. ONDERTROUWD Adam Dirk Kalf (Heem stede) en Johanna Helena Roeper (Den Burg), Dirk Lap en Jannetje Krijnen (den Hoorn). GETROUWD: Gcene. GEBORENCornelia, z.v. Cornelis de Jager en Engeltje Lap (den Hoorn.) OVERLEDEN: Cornelis, oud 2 dagen z.v. Cor nelis de Jager en Engeltje Lap (den Hoorn). Ondertrouwd A. D. KALF en J. n. ROEPER. Dej'Sé'-To'Ll, 27 J°" Ondertrouwd l)IRR LAP Sz. en JANNETJE KRIJNEN. Den Hoorn op Texel, 27 Juli 1906. Zie nadere aankondiging. op Zondag ft Augustus a.s., 's avonds 8 uur, ("Wegens eindiging van huurovereenkomst van terrein en tent is langer uitstel uitgesloten). Entree voor volwassenon 10 cont en voor kinderen onder geleide 5 cent. Belanghebbenden bij het dorschen daarmede worden uitgennodigd ter vergadering op Mnan- dag a.s. 30 Juli, ten 11 ure 'smorgens, ter bespreking voorwaarden, etc. Bijeenkomst liotel -den Burg" te den Burg. D. C. DROS. In een klein gezin te Amsterdam gevraagd half Augustus of 1 September Puike nieuwe vollo haring 7 cent, Maatjesharing 5 ct., eerste soort Zoutevisch 25 ct. per pond. Tevens ontvangen Nieuw TouwwerK in soor ten, Schelfnetten, groot en klein, enz. M. VLAS. zijn voorhanden by J. J. KUIJPER, Parkstraat. Aan de O. L. School te den Burg wordt gevraagd Jaarwedde f 150. Stukken vóór 1 Augustus 1906 aan den Burgemeester. Het Bestuur van den polder „het Burger Nieuwland" op Texel, zal op Maandag 30 Jnli 1906, des middags 12 uur, in het Café „den Burg" te den Burg op Texel, bij inschrijving aanbesteden „Het ueruoer uan 170 M:s. basaltslag oan „de hauen te Oudeschild naar de opslagplaats Nieumlanderweg bij den Koogerweg". Aankomst basaltslag uoor 1 September. Inlichtingen verstrekt het Bestuur. Het Bestuur voornoemd, C. B. BAKKER, Voorzitter, P. C. KOORN, Secretaris, Texel, 24 Juli 1906. Voorwaarden liggen ter lezing bij den Secre taris van Eijerland. Schriftelijke aanbiedingen worden ingewacht bij den Djjkgraaf vóór 1 Augustus a, s. Het Bestuur voornoemd, H. FLENS, Dijkgraaf. W. P. LAP, Secretaris. Texel, den 18 Juli 1906. Notaris te Texel, zal, op VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1906, des avonds 8 uur, in het koffiehuis van den heer Kuijper aan den Burg op Texel, publiek verkoopen: genaamd FLORA benevens een nieurne houten Loods, Weiland, hooiland en Bosch, staande en gelegen te Ever- stekoog, aan den grintweg naar de Koog, kadastraal bekend gemeente Texel, sectio II, nos. 1732 Huis, erf en schuur, groot ,04,20 H.A. 1733 Weiland, groot 1.62,30 II.A. 610 Hooiland, groot 1,34,— H,A. on 632 Bosch, groot —,61,60 H.A. samon groot 3 H.A., 62 A10 c.A, Een en ander eigendom van de Doopsgezinde Gemoento van Burg, Waal en Oosterend. flanuaarding dadelijk. Betaling 1 Nouember 1906. Do kooper kan 2/s VQn döi koopprijs opfsto hypotheek behouden tegen 4 °/0. Voor het bozichtigen van hot huis on de schuur kunnen gogadigden de sleutols halen bij den heer Jan Bakker Cz. Dagelijksche aflevering van den molen (Van pakhuis Burg met bijrekening van de gewone wagenvracht.) Gemalen mixed maïs por 75 kg. 5.— Gemalen Luplata-maïs 75 5. Gemalen Witte erwten 80 7.25 Gomalen buitonlandscho gerst 60 4.50 BEKENDE CONDITIËN. kan zich ueruoegen bij de aannemers KEESOM en Zoon, C. ZEGEL Jz. C. j. BAKKER en Zoon. Loon f 125. Aanmelden, behaloe Zondag bij Wed. C. BREMER Oosterend. Het BESTUUR van den polder Ejjerland op Texel, vraagt prijsopgave voor a. het transport uan 170 M3 grint uanaf los plaats Cocksdorp langs den grintweg, en b. het rijden uan 100 M3 zand naar den Vianeriueg en 50 M3 naar den meg bij school Zuid-Eijerland. luaarin Koffiehuis met lerlof, en Theetuin,

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2