KAART TAN"TEXEL, De vrucht, die blijft Jgr per Stoomschip Texelstron. Prijs Een Gulden. franco per post f 1,15. Opgeplakt op carta f 1.50, op linnen met rollen en gevernist f 2,25. LANGEVELD DE ROOIJ. JOSETTE. Het moderne Borduren en Stoppen op de Singer Naaimachine. CURSUS in BORDUREN en STOPPEN SIHGER-MAATSCHAPPIJ, Wekelijksche dienst TEXEL-ALKMAAR-ZAANDAM. SCHEEPSWERF „NICOLAAS WITSEN". FEUILLETON. Op 6 AUGUSTUS zullen wij te DEN BURG met een op opgeveer 14 dagen berekenden, theoretischen en practischen beginnen. De les-uren zullen zijn: voormiddags van 9-12 uur en des namiddags van 2-5 uur. Het onderricht zal door eene dame, die een en ander grondig verstaat, verstrekt worden en geheel kosteloos zijn. Zij, die aan dezen cursus wensclien deel te nemen, worden beleefd uitgenoodigd, ons liicrvan spoedig mondeling of schriftelijk kennis te geven. Alkmaar, Mient 26, of Den Helder, Weststraat 33. Deel I Door overmacht geveld door A. v. d. Elier. Yereeniging „CHRISTELIJKE BIBLIOTHEEK sedert 1897 gevestigd te IV'ijkerk. Uitgever G. F. CALLENBACH. Heden werd aan de leden verzonden deel Y van den 9en Jaargang: Wo I Kleine door Em) B doer J. L. F. DE LIEFDE. a Prijs voor niet-leden ing. f 1,60, geb. f 2,00. *3 5 Vraag den fraai geïllustreerden Catalogus der Yereeniging Christolijko Bibliotheek. Deel IV. Lyden en strijden in 'sHeeren dienst F. W. A. Korff. OF ONDERZOEK. Eenige inwoners van Den Helder kunnen U zeggen waar het te vinden is. Indien gij lijdt aan de een of andere jeuking der huid, aan prikkelende huiduitslag ot droge aambeien, dan zoekt gij natuurlijk naar verlichting. Een aan tal inwoners van den Helder hebben een genees middel gevonden om huidziekten van ouden da tum te genezen. Zij spreken ei over. Lees dit: Mejuffrouw A, Smit, wonende Vijzelstraat 70 te Den Helder, meldt ons: Sedert vier jaar ben ik aangedaan geweest met bloedende aambeien. Deze bezorgden mij een verschrikkelijke last en pijn en ofschoon ik gedurende langen tijd daar voor onder behandeling geweest ben, kon men mij naar het scheen er niet vanaf helpen. Toen ik met Uw Foster's Zalf begon, kon ik dadelijk beterschap waarnemen, de pijn verdween, evenals de jeuking en nadat ik Uw voortreffelijke Zalf gedurende veertien dagen geregeld had aange wend was ik geheel van dit ellendig ongemak verlost. 16 Ik ondergeteekende yerklaar, dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte Foster's ZALF geeft, dezelfde die Mejuffrouw Smit gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Den Burg verkrijgbaar bij de firma Wed. P. KUIPER, drogist. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. Vertrek van Texel Woensdagmorgens 8 uur. van Alkmaar Zaterdagsmiddags 12 uur. O. METS. STOOM-, MOTOR- en ZEIL-vaartuigen. SCHEEPSHELLINGEN. -:- -:- Herstelplaats van Motoren, Stoom- en andere werktuigen. IJZEREN VLETTEN TE HUUR. W. F. STOEL ZOON, Alkmaar. 22 Vrfj naar 't Fransch door A. B. Een somber, droefgeestig tromgeroffel rolde over de vlakte. Josette zag, hoe zich het nood lottig peloton vormde, terwijl haar geest zoo geheel beheerscht werd door den aanblik van het treurige schouwspel, dat zij zelfs het on stuimige kloppen van haar hart en het koorts achtige hijgen harer longen niet meer voelde. Haar mond en keel werden droog, gelijk het hout, dat door de vlam is uitgelekt. Thans zag zij het peloton der twaalf man schappen, huiveringwekkend door zijn volslagen bewegingloosheid, en scherp tegen den oker- kleurigen bodem afstekend, met het geweer aan den voet voor het regiment geschaard, op betrekkelijk geringen afstand van den veroor deelde. De zenuwachtige overspanning, waarin zij verkeerde, deed haar de woorden, welke zij sidderend verbeidde, hooren, alsof zij werkelijk waren uitgesproken en deze zinsbegoocheling ging zelfs zóó ver, dat zij de volgende commando's meende te vernemen Geef achtAan En toch had niemand een woord geuit? daar de commando's bij dergelijke terechtstellingen uit gebaren bestaan. De adjudant hief zijn sabel op en de twaalf manschappen vaD het peloton brachten hun ge weren aan den schouder. Snel, het was het' verwachte oogenblik nog twee seconden!... Met een sprong de groeve verlatende, wierp Josette zich op Théodule rukte den blinddoek weg en drukte, met de armen hartstochtelijk om zijn hals geslagen, haar lippen op de zijne. Dit was met bliksemsnelheid volbracht. Op hetzelfde oogenblik liet de adjndant zijn sabel zakken de twaalf schoten vielen, eer men den tijd had gehad het bevel te herroepen. Josette hield Théodule krampachtig omstren geld, doch hoewel bij het vallen der schoten een zenuwachtige schok beider lichaam doortrilde bleven de twee geliefden tot hun onuitsprekelijke verbazing ongedeerd. Théodule loslatend, wendde Josette zich na eenige seconden sidderend om en haar bleek gelaat werd nog bleeker bij het vreeselijk schouwspel, hetwelk zich aan haar blik vertoonde. Slechts weinige schreden van haar verwijderd, lag een man voorover op den grond, badende in zijn blood, dat uit talrijke wonden wegvloeide. Het was sergeant Mauvenu. "Wat was er gebeurd? De slag met het plat van de sabel en de gestrenge woorden van den kapitein hadden op Mauvenu slechts weinig indruk gemaakt, hoeveel ontzag hij ook voor de discipline had, zijn geheele ziel was vervuld van een boosaardige vreugde, van een helsche voldoening over den naderenden dood van zijn medeminnaar en het bosof, dat hij het was, hij, de voormalige knecht uit Rupilly, als een hond van de hoeve weggejaagd, die zijn gewezen meester ten val had gebracht. Desniettemin waarde er een onrustige ge dachte, die hem niet met vrede liet, door zijn brein rond. JosetteWaar was zij op dat oogenblik Dat zij zich thuis zou bevinden, kwam hem hoogst onwaarschijnlijk voor. Maar waar was zij dan Onwillekeurig dwaalde zijn blik over de uitgestrekte vlakte, als zeide hem een intuïtie, dat het drama, hetwelk hier werd afgespeeld, haar met onweerstaanbaron drang naar deze plaats moest hebben gevoerd. Doch niets kon zijn oog ontdekken. Plotseling echter viel zijn aandacht op de groeve der markeurs, welke hij zeer goed kende en als een bliksem flits vloog het denkbeeld door zijn geest, dat zij zich daar wellicht verborgen had. Zijn scherpe blik nam de plaats nauwkeurig op en het scheen hem toe, alsof hij bij een der trappen iets zag bewegen. Het was de hoofddoek van Josette, die schier onmerkbaar door den morgenwind bewogen werd. Een ander zou wellicht gemeend hebben, dat het de verdorde bladeren van een wilde plant waren, doch Mauvenu liet zich niet misleiden. Geen oogenblik stond hij in twijfel: daar was Josette. Iedere druppel bloed, elke zenuw trilde in het lichaam van den ellendeling. Hij vergat den kapitein, de militaire discipline, het peloton van executie. Alles in zijn binnenste kookte en bruiste van woede en spijt, terwijl zijn gelaat op weerzinwekkende wijze verwrongen werd. Zou deze deerne hem op het laatste oogenblik van zijn wraak berooven, die wraak, welke hij ge durende zoo vele jaren had voorbereid. Zou zij zich op den veroordeelde werpen om hem met haar lichaam te beschermen Slechts één gedachte beheerschto hem, één onweerstaanbare begeerte: naar haar schuilplaats snellen en haar grijpen Alles om zich heen ver getende, regiment, discipline, ja zelfs de twaalf manschappen van het peloton van executie die slechts op het teeken van den adjudant wachtten om los to branden, vloog hij vooruit, als door een lurie bezeten, bereikto in een ondeelbaar oogen blik de groeve en stortte daar voorover op den grond, getroffen door de twaalf kogels, die be stemd waren om het slachtoffer zijner duivel achtige wraakzucht het leven te benomen. De kapitein was eenigszins met het geval verlegen en wist niet, wat onder dezo omstandig heden te zullen doen. Op Manécant had hij per soonlijk niets aan te merken, terwijl Mauvenu hem daarentegen steeds een onbestemde anti pathie had ingeboezemd, die tengevolge van de laatste woorden, door den sorgeant tot den ver oordeelde gesproken, plotseling tot een waren afkeer was aangegroeid en hem tot inzicht had gebracht, dat hier een goed soldaat het slachtoffer was geworden van de vijandschap en wraakzucht van zijn meerdere. Met het oog op dit oen en ander, gevoegd bij den onverwaohten dood van Mauvenu en do niet minder onverwachte aanwe zigheid van Josette, vroeg hij zichzelven af, of hij wel het recht had bij een dergelljken stand van zaken het vonnis te doen voltrekken. Gedurende eenige oogenblikken stond hij in twijfel, toen plotseling een ruiter, die als een razende over de vlakte rende, in de verte zicht baar werd. Het was een bode van generaal Bel- landier, welke de tijding bracht, dat het doodvon nis van den recruut Manécant herroepen was. De kapitein kon een gebaar van voldoening niet weerhouden en de aangezichten van vele soldaten toonden genoegzaam, hoezeer zij met hem instemden. Tranen van vreugde blonken in de schoone oogen van Josette, terwijl zij, door eenige manschappen geholpen, haar geliefde van den paal losmaakte. Zij vermoedde, dat gene raal Bellandier berouw had gekregen over zijn hardheid en dat deze het was geweest, die met zulk een goed gevolg pogingen tot redding in 't werk had gesteld. En zoo was het inderdaad. Nadat Josette den vorigen dag zijn woning verlaten had, met de wanhoop in het hart, had er in het gemoed van den officier een soort van reactie plaats gegre pen en was de voorgewende gestrengheid geheel door het medelijden overmeesterd geworden. Op handige wijze van deze mildere stemming gebruik makend, had zijne echtgenoote hem weten te bewegeD, in ieder geval te trachten het onrechtvaardig vonnis te doen herroepen, hem hierbij zelfs de herinnering aan hun eigen verlovingsjaren weder voor den geest brengend. Haar woorden hadden doel getroffen. Degene- raai was bijna terstond tot handeion overgegaan en ondanks de vele moeilijkheden, waarmede hij te kampen had, was het hem ten laatste toch gelukt herziening van het voDnis te vorkrijgen. "Vroolijk kwam de morgenzon van achter do sombere wolken te voorschijn, wierp hare hel dere stralen over het exercitieveld en deed do bajonetten van het terugkeerende regiment als zilveren staven schiteren. En deze vroolijkheid heerschte tevens ook in veler gemoed. Na zijn terugkeer in do stad werd Thcodule bij generaal Bollandier ontbo den, die hem modedoelde dat er een nauwkeu rige herziening van het vonnis plaats hebben zou en hij daarbij op zijne bescherming kon rekenen. Doch voorloopig moest hij zich nog in arrest begeven. Toen Théodule eenige mi nuten later het voorplein der kazerne woder betrad, viel zijn oog toevallig op hot venstor, waardoor hij dien Zondagmorgen het ontzielde lichaam van de kat naar buiten had geworpen. Wolk een goheimzinnigo band tusschcn moester en kat! mompelde do soldaat poinzond. Gedurende haar leven volgde de kat haar meester als zijn schaduw en nu zij daar niet langer too in staat is, hooft er in de orde van zaken een ommekeer plaats gehad en is do meester haar gevolgd in don dood. EINDE. Gedrukt by LAMGKVÜLU DIS itUOlJ,'l'oxol. Qj -=2 O OS u* en i-i GOjq P £0 TT Cï 2 Cr O- 55'

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 4