N° 1971. Aondag 5 Augustus 1906. 19! -Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bl id verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen by de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubs op Texel. GEVONDEN VOORWERKEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 sportriem, gevonden op de Groeneplaats; 1 bal, gevonden te den Burg. O K F E b 11\ G B It A K b WEER. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der Verordening regelende de inrichting van de Brandweer in deze Gemeente. Maken bekend, dat op den Hoornderweg nabij den Burg, op DINSDAG, den 7en AUGUSTUS 1906, des namiddags 7 uur, eene oefening zal worden gehouden met alle te den Burg gestationeerde brandspuiten, en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd om op tijd en plaats als hierboven genoemd aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brand spuiten worden verstaan de pompers bij de Zuigpomp de manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve-perspompers de pijpleiders de reporateurs de lapzakdragers de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zei len benevens de opperporders en porders. alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs, voor de kleine spuit alle manschappen, commandeur en plaats- verv. commandeur. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan artt. 9 en 10 der brandweer verordening, alsmede aan art. 265 der alge- meene politieverordening, luidende dit art. als volgt: „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester ot door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmid- delijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 27 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. A. LANGEVELD, Lo. Secretaris. TEXEL, 4 AUGUSTUS 1906. - De 48ste jaardag van H. M. de Koningin- Moeder, werd hier als naar gewoonte her dacht door het uitsteken der vlag van openbare en van enkele particuliere gebouwen. Wij herinneren er aan, dat morgen d.i. Zondag, het de laatste dag zal wezen, dat de tentoonstelling van de Vereeniging „Texel's Belang" voor het publiek zal zijn opengesteld. Voor die er nog oen kijkje willen nemen zij deze herinnering in het bijzonder dienende. De tentoonstelling wordt Zondagavond te 8 uur voor goed gesloten. Geopend Zondag 3 Juni heelt de gelegenheid tot bezoek gedurende 9 weken voor het publiek opengestaan. Middelen tot verkeer. Wij lezen in het „Dbl. van Helder „In de jongste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werden voor gelezen de afschriften van den door den heer D. W. Coninck Westenberg te Texel ver zonden adressen en geplaatste ingezonden stukken, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van het graven van een kanaM door Texel. De Kamer, hoewel ook van oordeel, dat het bedoelde kanaal in het voor deel van dat eiland zou zijn, was de meening toegedaan, dat nu de stukken slechts aan wijzingen inhielden hoe behoorde te worden gehandeld en geen opgaaf van kosten etc. zich moest onthouden van de gevraagde adhaesiebetuiging, tot dat door de gemeente, een polderbestuur of een corporatie uitvoerige plannen waren ingediend. De kamer nam daarom de stukken voor kennisgeving aan." Het bovenstaande zegt al zeer weinig om daarvan iets te kunnen verwachten. Men kan zeggen dat de aandacht op deze zaak is gevestigd, dat is het al. Een schrijven van de Kamer van Koop handel te Alkmaar is ietwat bemoedigender, al zegt het ook nog niet veel. Yoor hen die met de onderhavige zaak niet bekend zouden wezen, willen wij deze toelichting geven, dat, met het oog op het streven naar eene vergrooting van de haven te Oudeschild, de heer W. het daarhenen wil sturen dat de gelden voor zulk eene ver grooting in stede van daaraan, zullen worden aangewend tot het bekomen van een waterweg door Texel, vanuit de bedoelde haven. Wan neer nu Rijk en prov. daarvoor zijn te vinden en de kosten van dit werk voor hare reke ning willen nemen, dan zijn wij een aardig stuk op weg. Van tramplannen hooren wij niets wat eenig uitzicht kan bieden; wel menige wensch, doch met wenschen komt men niet zoo heel ver't is echter gemakkelijk en goedkoop en eischt geen energie of geldelijke opoffe ring, van daar dat een uitgesproken wensch zeldzaam alleen blijft staan, doch al gemak kelijk broeders aantreft;— eilaas, 't zijn allenvrome wenschen. Evenzoo gaat 't met een verkorte weg naar de haven, waarvan weder anderen veel heil verwachten. 't Is allesde trekschuit Toch trok iets onze opmerkzaamheid, dat wat belooftaan den Schilderweg nl. is men bezig een paardenpad te maken van klinkers. Dat beteekent nog niet zooveel, zegt moge lijk deze of gene met uw welnemen, dat beteekent al heel wat, 't beteekent nl. dit, dat ons bestuur nog geenszins overtuigd is, dat de bestaande grintweg (öf alles stof, öf een weg van pap) het ideaal van een ver keersweg is, en het daarom nu eens met een klinkerpad wil probeerenwanneer dat pad nu maar 8 maal breeder werd gemaakt, dan zouden we nog wel een weg kunnen bekomen, die des zomers en des winters, aan rijtuigen en voetgangers uitstekende dienst zou ver- leenen. Voorloopig willen we echter er ons reeds mede verblijden, in de hope dat het paarden pad door fietsrijders zal worden gebruikt en het zoogenaamd padje uitsluitend ten gebruike zal worden gelaten aan de achterlijken in onzen tijd, die nog maar hardnekkig aan wandelen de voorkeur geven. En waarlijk dat zal een groote geruststel ling zijn, want veroorzaakt het passeeren van een gewoon rijder op een smal pad al reeds overlast, hoeveel te meer nog en niet van gevaar ontbloot is zulks het geval, wanneer in dolle overmoed de rijder door een woeste vaart van zijne bedrevenheid (lees knapneid) meent te moeten doen blijken. Die zelfde aardigheid wordt door sommigen ook weieens in de kom van het dorp, in de nauwe straten in practijk gebracht, alsof men meent dat de wandelaars nu lang genoeg genot van de straat hebben gehad en het uitsluitend recht daarop nu aan de fietsrijders behoort, 't Mag waarlijk wel een wonder heeten dat nog niet een merkelijk ongeval moest worden geconstateerd. Bij de toe nemende zucht naar wielrijden kan het zeker geen kwaad daarop eens de aandacht te ves tigen. Wij merken slechts op. De voorgenomen pleiziervaart van hier naar het eiland Vlieland zal Zondag 5 Aug. niet plaats hebbeneen desbetreffende advertentie kwam tot opname in ons vorig nummer, te laat in ons bezit. Toch willen wij er dit van zeggen, dat de bedoeling was om des Zondagsmorgens van hier te gaan en des Maandagsmorgens van Vlieland naar hier terug. Die aan dat tochtje zouden hebben willen deelnemen kunnen nu overwegen of zulk een tochtje in hunne bedoeling zou lig gen.. Volgens achterstaande advertentie zal bij voldoende deelneming de tocht Zondag 12 dezer plaats hebben. Onder de vrachtprijs is tevens inbegrepen bij aankomst koffiedrinken, 's middags diner, logies en 's morgens ontbijt. Maakten wij in ons voorlaatste num mer melding van een nieuwigheid voor Texel: de invoer van een zestal ossen ten dienste van de werkzaamheden van Staatsboschbe- heer, wij kunnen daaraan thans toevoegen, dat die dieren voor de bedoelde werkzaam heden (het ploegen) alreeds worden gebezigd. Dit werk lokt veel kijkershet is hier dan ook zeker een groote nieuwigheid zulk een zesspan voor den ploeg te zien. Volop zomermogen wij zeker wel zeg gen van de laatste dagen van Juli; de ther mometer rees in de schaduw nog tot 80° en het gepuf van allen, zoowel van hen die moe ten werken als van de zoodanigen die den tijd dooden in zalig nietsdoen (de laatsten misschien nog wel het ergst) getuigde mede er van dat het warm, volop zomer is. Al was het niet zoo heel veel, toch gaf het onweder en wat regen, in den nacht van Donderdag eenige verfrissching. Tot stofwering op onze wegen, was het aanvan kelijk eene weldaad. Van den Hoorn meldt men ons dat de bliksem op den telefoonlijn is geslagen tus- schen de P. H. sluis en het Horntje, tenge volge waarvan 4 palen van beneden tot onder gesplinterd zijn, aan de lijn zelve was niets te zien. De man bezorgd, vrouw en kinderen armoê lijden, een droevig geval van rechtspraak. De kantonrechter te Vechel veroordeelde een man, wegens herhaalde dronkenschap, tot 6 weken hechtenis en twee jaar opzen ding naar Veenhuizen. Vrouwlief, die met al de kinderen de zitting had bijgewoond, riep den heeren van de groene tafel, na het uitspreken van het vonnis toe „Gae kundt met mien man doen wat ge wilt, mar gae zurregt dat mien jongens te vr hebben I Een koene zwemmer. Men schrijft uit MoerdijkTe Willemsdorp stond hij voor het Hollandsch Diep en moest verder naar het Zuiden. Maar de spoorbrug mocht hij niet over. Dan maar de kleeren uitgetrokken en gezwommen. Zoo redeneerde een Portugees bond kleeren en schoenen op den rug, stak zjjn pas en andere papieren tusschen de tanden en sprong te water. Het was afgaand tij en er ging een feilen stroom. De Portugees zwom van pijler tot pijler, telkens 100 meter verder dus, en kwam eindelijk, na den afstand van 1400 meter afgelegd te hebben, behouden aan dezen kant. Daar droogde hij zijn kleederen in de zon en werd tijdens deze bezigheid door de marechaussee opgepikt. Men vermoedt, dat de Portugees in Rot terdam van een schip weggeloopen is. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nebebiand 45 Cts. Naar Amekika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1