Adratentie- Bureau voor alle Bladen. van alle Courantenen N° 1973. Zondag 12 Augustus 1906. 19' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Dit bl id verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedzblakd 45 Cts. Naar Amemka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bQ de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buaa op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 R.C. gebeden boekje, gevonden in de Gravenstraat; 1 zilveren riDg, gevonden in de Parkstraat, 1 portemon- naie met geld, gevonden op den weg bij Oude- schild, zakje met bloembollen, gevonden op den Koogerweg. TEXEL, 11 AUGUSTUS 1906. Het onwecler in den nacht van Woensdag op Donderdag maakte ons duidelijk dat der gelijke natuurtafereelen ook ons niet gespaard zijn. Vertellen de courantenberichten meer malen van hevige onweders, met veelal noodlottige gevolgen, wij mochten ons steeds verheugen dat de bui voorbijdreef. Woens dagnacht evenwel, toen het grootste deel der menschen-kinderen, na een warmen zomerdag, te bedde lag, te slapen of te doemelen, werden des middernachts velen gedrongen de leger stede te verlaten, door de felle bliksemschich ten en den ratelenden donder, welke met ont zetting vervulde. Gelukkig deed zich als gevolg van het onweder geen brand voor, wel werd bij „Aurora" een paal getroffen en een paar schapen dood geslagen, eyenzoo in die omtrek op „de bunders," en niet onmogelijk op nog andere plaatsen. Eene overvloedige regen, welke tijdens het onweder neerplaste, verfrischte evenwel het aardrijk en was zeker welkom, want al was de waternood hier nog niet zoo hoog gestegen als te Goes, waar men 6 Ct. voor een emmer water betaalde en op het eiland Tholen, waar 'n nijpend watergebrek heerscht, evenals op vele plaatsen in Zeeland, toch dorste ook hier het land naar regen en werd na de nagenoeg geëindigde hooibouw, een flinke regen met verlangen verbeid. Ook voor tuinen en bouwerij was de be hoefte aan water groot, en voor het vee was het ongetwijfeld eene heerlijke verfrissching Gelukkig, dat het onweder, zonder groote schade aanterichten, die weldaad medebracht. Daarvoor een uurtje aan den slaap te worden onttrokken, is zeker niet zulk een groot offer. Aan het strand. De vacantietijd (wij bedoelen hiermede de vacantietijd voor de schooljeugd alhier) wordt wanneer de natuur zulks eenigszins in de hand werkt, gebruikt tot het maken van kleine uitstapjes, tot het dolen door veld en duin, tot een vertoeven aan het strand. Onder geleidde van ouders, wier financien geen groote uitgaven gedoogen, doch die hunne kinderen toch ook gaarne eenig genoegen verschaffen, ziet men in den vacantietijd menig groepje naar strand en duinen trekken, om zich te verlustigen in de vrije natuur. Het is een heerlijke tijd, eene verlustiging ook voor ouderen zoo en familie, gansch ongegeneerd zich op het strand neder te vleien, hot er eens van te nemen en onder aangenaam gekout en het genot van een goede sigaar te zien naar de bedrij vige jeugd, welke zich vermaakt met in het water te polsteren, of in het zand te graven. Die tooneeltjes waren in de verloopen weken op het strand aan de Koog meermalen waar te nemen, en men zal toegeven 't is een onschuldig genot. Wanneer wij op dit onderwerp verder zouden willen ingaan, dan zouden we zeker odzo teleurstelling moeten uitspreken over het gemis van een paar badkoetsjes, ten gebruike van ouderen en van vreemdelingen die zich door een zeebad willen verfrisschen, over het afwezig zijn van eenige badstoelen, die zoo aar dig stoffeeren en aan ons strand het aanzien van een miniatuur-badplaatsje zouden geven. Er is echter eene andere zaak waarop wij willen wijzen en wel naar aanleiding van een bericht hetwelk wij dezer dagen in de bladen lazen, nl. dit „Een duinbrand. In de Rijksduinen onder de gemeente Ouddorp (op het eiland Qoede- reede) had verleden Zaterdagnamiddag iemand bij het opsteken van een sigaar de onvoor zichtigheid om den lucifer in het duin weg te werpen, zonder dien eerst uit te blazen. De duinhelm op die plek geraakte in brand en door den sterken wind verspreidde het vuur zich zeer snel in den naasten omtrek een duinoppervlakte van ongeveer 3 Hectaren werd door het vuur verwoest." Bedoeld bericht geeft ons aanleiding te wijzen op het geyaar dat er is gelegen door hen, die de duinen bezoeken, en dikwijls ondoordacht een sigaar of pijp aansteken, wanneer er niet op wordt gelet waarheen de vlammende lucifer of het nog niet uitge doofde stukje sigaar verdwaalt. Wij herhalen dahrom het bericht in ons nummer van 15 April, waarin wij eene waarschuwing deden hooren, om bij een be zoek aan de nieuwe aanplanting van Staats- boschbeheer, voorzichtig te zijn met vuur, met sigaar of pijp, en daar geene lucifers te ontsteken. Datzelfde geldt ook voor een bezoek aan strand en duin, waar de duinhelm niet minder gevaarlijk voedsel biedt voor groote ramp en groote schade. Een feest te Oosterend. Oosterend was den Sn Augustus 1.1 grooten- deels in vlaggentooi. Reeds 's morgens te 4 uur knalden vreugdeschoten en dit was 't sein voor velen om de driekleur uit te steken. De feestdag van den in zijn dorp zoo beminden meester Daalder was gekomen. Er waren nu drie redenen tot feestviering. De heer J. Daalder Dz. was 25 jaren onderwijzer der Openbare school van 't dorp, 20 jaren gehuwd en was zoo gelukkig nu ook den oudsten zoon te zien slagen bij het examen voor Teekenen. 't Fraaie zomerweer werkte de feestelijkheid niet weinig in de hand. Tegen elf uur kwam de Edelachtbare Heer Mr. W. F. Hiddingh, burgemeester dezer ge meente, in 't schoollokaal, waar de dorpsjeugd en vele belangstellende ouders, en vrienden van den ook elders zoo geachten jubilaris waren verzameld. Onder leiding van 't hoofd der school, de heer M. Kikkert, zong de school jeugd den waardigen onderwijzer een gepast liedje toe, waarna de heer Hiddingh het woord nam, om den jubilaris namens vele elders wonende vrienden en goede kennissen, een prachtig geschenk aan te bieden, bestaande in een degelijke eikenhouten schrijfbureau. In welgekozen woorden sprak Mr. Hiddingh den jubilaris toe, zijn onderwijs roemende en tevens hoogelijk waardeerende, wat de heer Daalder als schrijver en op maatschappelijk gebied presteerde. Vervolgens werd de jubi laris op recht hartelijke wijze toegesproken door den heer M. Kikkert. De schooljeugd herdacht daarna nog in een tweede liedje de verdiensten van meester Daalder. Natuurlijk was de jubilaris overweldigd door deze onverwachte blijken van sympathie. Echter herstelde hij zich spoedig, om in een keurige toespraak den heer Burgemeester en alle andere deelnemers hartelijk te be danken en ook het hoofd der school en de schooljeugd, van wie hij een bij 't Bnreau passende fraaie kast had mogen ontvangen, als stoffelijk blijk van hulde en waardeering. In zijn toespraak bracht de heer D. ook nog hulde aan den reeds lang overleden meester Bouma en aan de ouders zijner scholieren. Met een luid „Hoera" voor meester Daalder eindigde de feestelijkheid in de school. De kinderen werden onthaald en kregen daarbij toezeggiüg spoedig een rijtoertje te mogen maken. Later ontvingen de heer Daalder en echtgenoote van vrienden en dorpsgenooten een prachtige salontafel met zes sierlijke stoelen ten geschenke. Ook van particu lieren kwamen tal van verschillende stoffe lijke blijken van belangstelling, overvloed van de schoonste bloemen, en natuurlijk brieven, telegrammen, kaartjes, enz. van alle zijden. Stellig zal 8 Aug. 1906 voor den heer Daalder en familie tot een onvergetelijken dag zijn gestempeld, 't Eere wien eere toekomtis hier op treffelijke wijze in beoefening gebracht. De pleiziervaart naar Vlieland aange kondigd tegen morgen, (Zondag), zal wegens onvoldoende deelname niet plaats hebben. Wy herinneren er aan dat hedenavond, (Zaterdag), ten 8 uur eene vergadering zal plaats hebben van de afd. Texel der H. M. v. L., in het hotel „De Lindeboom." Door den Min. van landbouw, nijverheid en handel zijn vastgesteld de data's van de Rijks-najaarskeuringen van fokhengsten. Daaruit stippen wij aan dat die in Noord- Holland zullen worden gehouden, op 25 Sept. v. m. te Schagen, n. m. te Wieringen; 26 Sept. te Hoofddorp; 27 Sept. te Texel en Terschelling. Van 8 tot en met 9 Augustus zijn van hier verzonden 339 schapen, 24 lammeren, 9 varkens en 4 koeien. Oudeschild, 10 Aug. Met de broedmachines door den heer W. Slaman vervaardigd, zijn nu zes proeven gedaan, elk van honderd eieren. Daarvan zijn 454 flinke kuikens ge komen. Vermoedelijk waren onder de overige eieren vele z. g. „loteieren". De proeven hebben overigens duidelijk aangetoond, dat de machines van uitstekende hoedanigheid zijn. In de haven ligt thans een groote ijzeren aak in lossing, metende ruim 1100 ton. Den Hoorn, 10 Augustus. Waren de wegen in den P. H. Polder 's winters haast niet om te rijden, thans wordt door den heer Bregman hier goed in voorzien; van af Louisa- Hoeven tot aan den dijk bij W. Zegel is men thans druk bezig eene zware grindlaag te storten, welke voor den bewoners der ge noemde polder een groot gemak zal geven. Koog, 2 Aug. Door het onweder, dat heden nacht woedde, zijn twee schapen in de weide bij de hofstede van den Heer D. doodgeslagen. De Cooksdorp, 10 Aug. Heden morgen kwam de gemeente-veldwachter P. Boon, terwijl hij werkzaamheden verrichtte in den toren van de Herv. kerk, tot de ontdekking dat de bliksem in den nacht van Woensdag op Donderdag in den toren was geslagen. Hij schijnt, af te leiden uit een gat en eene brandplek, aan de Noordwestzijde ingeslagen te zijn heeft denkelijk zijn loop langs een daar han gende staaldraad genomen, verder langs het uurwerk, waarna hij een gat door den muur heeft geboord bij de wijzerplaat, die merkelijk verbogen is. Het lood is hier en daar een weinig gesmolten, terwijl op verschillende plaatsen de kalk van de muren is gevallen. Overigens heeft hij geen schade aangericht. De torenklok is des nachts te één ure, juist toen de bliksem is ingeslagen, blijven stilstaan. Vlieland. Door Mej. Marie Blom werd met gunstig gevolg examen afgelegd voor de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam. Een oudje. J. Pieters, te Surhuisterveen, zal 15 dezer haar lOOsten geboortedag kunnen vieren. Eene commissie heeft zich in in het dorp gevormd, om dien dag voor de jubilaresse recht aangenaam te maken. Ongewenschte gasten. Te Nieuwendijk hebben Zondagmorgen kermisreizigers, die met hun woonwagens passeerden, aardig huisgehouden. Even buiten 't dorp hebben ze aardappelen gerooid, groenten gestolen, klaver gemaaid voor hun paarden, terwijl twee hunner honden achter schapen hebben gejaagd, zoodat deze al spoedig in 't water terecht kwamen, waaruit ze evenwel door die kerels werden gered een schaap er van werd gehavend en dood bij een sloot aangetroffen, terwijl een ander verwoud en bebloed in het staand koren werd terugge vonden. (N. R. Ct.) TEXELSCHE COURANT. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts, per nummer. NATIONALE MILITIE. Oproeping uan Verlofgangers in tuerkelijken dienst JDe Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze gemeente gevestigde Verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militicwet 1901, in werkelijken dienst worden opge roepen Lichting 1899. Kuip, Johannes, 4e Keg. Vest.-Art. Helder, 8 Oct. 1906 Lichting 1901. Keijser, Reijer Albert, Grenad. en Jagers,'s Gravenhage 3 September 1906 Lagcrveld, Jan, 10e Reg. Infan. Helder, 10 Sept. 1906 Boon, Hendrik, n n n idem Vermeulen, Lodewijk, 4e Reg. Vest.-Art. Helder, idem Lichting 1903. Dros, Cornelis, Grenad. en Jagers, 's-Gravenhage, 3 September 1906 Verhoeve, Pieter, 10e RegInfan. Helder, 10 Sept. 1906 Bakker, Gerrit n n idem Bruin, Willem u n u idem Vries, de Hillebrand, n n n idem De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uni form gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje) alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet mo gelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgc- roepenen zich voor hun vertrek naar het korps, ter Gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het desgewensoht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die ge- wenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. Het is noodig zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein of tram aan het station te be vinden. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten ver hinderen, moet hiervan zoodra doenlijk, door overlegging van ecne op gezegeld papier geschreven en gelegali seerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens on vermogen cene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorige op roeping in werkelijken dienst door denzelfden geneeskun dige reeds ecne verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvormogenden met ecne ongezegeldo en niet- gelegaliseeidc verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zicu onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige roden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich tc laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting lot opkom tt, in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving ecnig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die op grond van kostwinnerschap, vermcencn iD de termen te verkceren tot het erlangen van ontheffing vnn bovenbedoelden werkelijken dionst, wordt in hun belang aangeraden daartoe spoedig aan de Koningin het verzoek te doen. Dat verzoek kan op ongc- zegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks nan Ilaic Majesteit worden gezonden. Erankeeiing is niet noodig. Op gelijke wijze moet worden gehandeld met aanvragen hetzij om ontheffing, hetzij om geldelijke ver goeding. Wensclit men echter alleen voor ecne geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bjj ongezegcld on ongcfrankeerd verzoekschrift aan den Mi nister van Oorlog worden gevraagd. Zoo noodig kunnen nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd tor Ge meentesecretarie, eiken werkdag tusscken voorm. 9 en nam. 2 nur. Texel, den 9 Augustus 1906. De Burgemeester voornoemd, W. E. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1