een flinke Dienstbode PLEIZIERVAART Tegen tioogen prijs te koop gevraagd: Buitenland. M arktberiehten. Gevestigd M. WIERINGA, Horlogemaker. Pre dikbeu r ten, ADYERTENTIËN. Landbouw Vergadering inplaats van JCotel G'exel in JCofel de Gindeboom. ongeveer een heet. land, Mejuff. J. BOOM, Kooltuin Alkmaar, Reparatien Texel—Alkmaar, Zondag 12 Augustus a.s Retour f 1,00. - Fietsen 15 Gts. Wijze voorzorg? Uit Eindhoven wordt gemeld dat met het oog op de voorspelling, dat op 15 Aug.'e. k. vreeselijke diDgen zullen plaats hebben oitewel de wereld zal vergaan, eenige ingezetenen van G-eldrop reeds getracht hebben hun huis raad en kleederen aan den man te brengen, in de overtuiging die na gemelden datilm niet meer noodig te hebben. Als zij maar niet bedrogen uitkomen Zieke varkens Te Sint-Annaland (Zeeland) heerscht thans in zeer sterke mate de vlekziekte onder de varkens. Yan de aangetaste dieren sterven de meeste reeds na een paar dagen. De in het voorjaar met serum ingeente varkens blijven gezond. Yele menschen laten thans hun varkens nog inenten, soms zelfs wanneer de ziekte verschijnselen zich reeds vertoonen. Het is echter gebleken, dat het dan te laat is. De vorige week werden door een Rijks veearts veertig dieren op één dag ingeënt. Dagelijks gaan er transporten met levende zieke en ziek geslachte varkens uit de ge meente naar elders. Drie kinderen verbrand. In de zoogenaamde heide onder Droogeham stond een flinke arbeiderswoning, bewoond door Epke v. d. Berg, zijne vrouw en hun drie kinderen, allen jongens, waarvan de oudste 5 jaar, een van 3 en een van l'/sjaar. De man was j.l. Woensdag naar Duitschland gegaan te werken, om er wat geld te ver dienen, wat noodig was, daar zijn huis door geldelijken hulp van anderen voor een paar jaar was gebouwd Hij en de zijnen stonden als nijvere menschen bekend. Zaterdag j.l. des namiddags ongeveer twee uur, zou de vrouw melk halen van een der buren, die op korten afstand woonde en liet haar drie bovengenoemde jongetjes achter in de woning. Na eenigen tijd afwezig te zijn geweest, bereikte haar de mare, dat haar huis in brand stondzij spoedde zich derwaarts, doch kon niet verhinderen, dat door de hevige vlammen, die toen reeds woedden, haar drie kinderen verbrandden. Water om te blusschen was er niet, zoo dat eenigen tijd daarna de gedeeltelijk ver koolde lijkjes van onder de nog gloeiende puinhoopen werden weggehaald. De rollen omgekeerd. Donderdag in de vorige week is in Den Haag, voor de variatie met omkeering der gewone rol verdeeling, een motor wielrijder het slachtoffer geworden van het woeste rijden van een paardenbedwinger. De heer F. v. K in Den Haag, is op den Rijswijkschen weg met zijn machine, waaraan een manden wagentje gekoppeld, aangereden door een dogcart, bestuurd door v. S. uit Delft zoodat hij met zijn geheele toestel over den grond geslingerd werd en een in den mandenwagen zittende dame ernstig aan het linkerdijbeen gekwetst werd. Het publiek verhinderde den woesten koet sier door te rijden en leverde hem aan de politie over. („Vad.") Een zeldzaam feest. Donderdag 9 Augustus vierde Anna Molenaar dienstbode bij mejuffrouw de weduwe W. J. de Jongh, te Weesp, haar tachtigsten ver jaardag. Is het al iets bijzonders, dat iemand op dien leeftijd nog in betrekking is, merk waardiger is het feit, dat zij van af haar dertiende jaar bij dezelfde familie in betrekking is geweest. Als kindermeisje kwam zij bij de ouders van wijlen den heer De Jongh en na den dood van hare oude meesteresse kwam zij bij den zoon, die ook reeds alweer voor jaren stierf, wat geene verandering ten ge volge had. Haar tegenwoordige patrones is 85 jaar en de beide oudjes leven als zusters te samen, in dier voege dat de een meesteres is en de andere steeds een goede dienstbode blijft. („Tijd.") 't Had ernstiger kunnen zijn. Een wonderlijk goed afgeloopen ongeluk had Woensdag te Breda plaats, bij de kazerne der veldartillerie. De stukken stonden gereed om voor de oefening af te rijden, waartoe jonge pas van de remonte aangekomen paarden waren gespannen, Voor een stuk steigerden de paarden en wierpen twee stukrijders af. Dezen kwamen terecht tusschen do trappelende paarden en den voorwagen. Toen zij tusschen de beenen der paarden waren weggehaald, bleken beiden slechts licht gekwetst. Een kranige vent. Iemand, vroeger politieagent te Kampen, later gemeenteveldwachter te Buiksloot, is bij het laatst gehouden examen geslaagd en verkreeg het diploma van candidaat gemeente secretaris. Thans is hij benoemd tot ambte naar ter secretarie, afd. bevolking, te Am sterdam. Turf goedkoop 1 In Drente is de turf tegenwoordig buiten gewoon laag in prijs. Daar de meeste brandstof uit Drente naar Holland wordt uitgevoerd, zal dit bericht voor vel9n daar een aangename tijding zijn. Bloedvergiftiging 1 Te Kessel was een koe aan miltvuur ge storven. De man, belast met de koe te villen, had een wondje aan zijn hand. Een paar dagen later is de ongelukkige aan bloedver giftiging overleden. „Sempervirens" schrijft Scheepstuinen. Als tegenstuk van de histo rische hangende tuinen van Semiramis, kan men tegenwoordig spreken van „scheepstui nen". 't Is de directie van dé Hamburg- Amerika-lijn, die zich kan beroemen dit nieuwste onder de zon uitgevonden, en op haar booten in toepassing te hebben gebracht. Was de „America" reeds in het bezit van een bloemenwinkel, de onlangs van stapel geloopen „Kaiserin Auguste Victoiia" heeft, behalve df>ze nieuwigheid, ook een wintertuin. „Die Gartenwelt" gaf er een afbeelding van, waardoor men een denkbeeld kreeg, van de weelderige wijze, waarop deze wintertuin is ingericht. Palmen, blad- en bloemplanten versieren de ruimteklimplanten omranken de pilaren en het hekwerkgroote ramen geven uitzicht over de zee en gemakkelijke stoelen noodigen tot plaatsnemen uit. Bijna honderd personen kunnen zich in den winter tuin bewegen. Wanneer andere stoomvaartmaatschappijen dit voorbeeld van de Hamburg-Amerika-lijn volgen, zullen we misschien een advertentie zien verschijnen, waarin een „scheepstuinman" gevraagd wordt. Teleurgesteld. Een week geleden vertrokken van Amster dam ongeveer 400 werklieden naar de mijnen te Bruckhausen (Westfalen), waar zij boven- grondsch werk zouden verrichten, tegen een dagloon van 1 2.50 5 f 3. Het is dezen werklieden allesbehalve meege vallen. Naar de „Tel." van een der tochtge- nooten vernam, werd hun, nadat zij twee dagen werkzaam waren geweest, medegedeeld, dat zij wel aan het werk konden blijven, doch tegen een loon van 3.50 mk. per dag. Dit werd geweigerd en, daar de directie niet het loon wenschte te betalen, waarvoor de werklieden waren aangenomen, vertrokken dezen we Ier naar Amsterdam. Ongeveer 25 man, die niet meer in het bezit waren van reisgeld, aanvaardden den tocht te voet25 anderen namen, door den nood gedwongen, genoegen met het verminderde loon en gingen aan het werk, zoodat in 't geheel ongeveer 300 man teleurgesteld te Amsterdam zijn teruggekeerd. Een dievenbende. Te Loenen op de Veluwe werden in den laatsten tijd vele kippen ontvreemd, zonder dat men begreep op welke wijze de dieven hierin slaagden. Het aantal verdwenen kippen steeg zelfs tot over de 200. Eindelijk had de landbouwer B. Staal het voorrecht de dieven te ontdekken, namelijk zes bunzingshij wist ze allen met de band te bemachtigen en onschadelijk te maken, zoodat de pluimveehouders weer gerust kunnen zijn. Gevaarlijk goedje. Te Dordrecht is door het ontbranden van een carbidlantaarn, die schoongemaakt werd, een rijwielherstellerswinkel en werkplaats van v. d. W. aan den Dubbeldatnschen weg uit gebrand. EveDZOo een paar vertrekken van de bovenwoning, bewoond door den heer v. Z. Waarom de pendule niet ging. Te Noordwijkerhout stond bij iemand de pendule des morgens stil op halfvijf. Mogelijk vergeten op te winden Het werd gedaan en toch wilde zij niet gaan. Nu eens een tikje aan den slinger gegeven, nog eens en nog eens, maar niets baatte. De pendule bleef den geheelen dag stilstaan. De avond kwam en opeens vloog van onder uit de pendule een vleermuis, die waarschijn lijk den vorigen avond door een openstaand raam naar binnen was gekomen. En nu wilde de pendule weer gaan Iets nieuws in den veestapel. De heer R. te Gendt is in 't bezit van een nest van 4 uilen. Reeds jong uitgehaald, werden zij door de ouden op het erf voort durend gevoederd. Muizen, ratten on meer dergelijk goedje werden dagelijks aangevoerd, hoogst zelden echter een musch of ander vogeltje. Thans, nu 't geen uiltjes meer, maar groote uilen zijn geworden, zjjn de dieren geheel tam en loopen over 't erf. Tamme duiven, kippen, eenden, pauwen, kalkoenen, al deze dieren zien wij op de verschillende erven dooreen loopen. doch tammeuilen noch nie dagewezen. (Geld.) Voor liefhebbers van een baantje. Bergambacht is een gemeente in Zuid- Holland en een vrij aanzienlijke gemeente, maar of het genoegen van daar gevestigd te zijn door den burgemeester niet wat heel hoog wordt aangeslagen? vraagt de „K. Ct.', De burgemeester doet toch een oproeping van sollicitanten, naar de betrekking van dienaar van politie, meer bepaald met den nachtdienst belast, waarvoor een jaarwedde is uitgetrokken vanNeen, laten wij liever beginnen met te zeggen, dat die dienaar van politie tevens zal kunnen worden benoemd tot doodgraver, alsmede tot gemeente-arbeider. Eu laten wij dan vertellen, dat die dienaar, tot dat alles benoemd, de gezamenlijke jaar wedde krijgt vanf 365. Hoe vreemd men kan doen. Dat onze Koninklijke Nederlandsche Poste rijen soms vreemde bestellingen hebben uit te voeren, kan blijken uit het feit, dat aan het adres van den heer Rembrandt van Rijn, Rembrandtplein te Amsterdam, werden ge adresseerd een prentbriefkaart en een visite kaartje „met hartelijke groeten" afgezonden door eenige kunstvereerders, benevens een papieren reclame-biljet van Victoria-water, waarop eenige huide woorden van feestvierders. De brievenbesteller heeft deze eigenaardige huldebetuigingen aan den boschwachter van het Rembrandtplantsoen gegeven, die ze op zijn beurt gedeponeerd heeft op het voetstuk van het standbeeld. Op de achterzijde van de enveloppe met het kaartje is geschreven: Op het Rembrandtplein is geen heer van dezen naam bekend, wel een standbeeld, echter geen bus en geeft geen gehoor (dus onbestelbaar). (Hbld.) Wie zou zoo iets van Amerika kunnen denken In het verlichte Amerika laat het onderwijs nog heel wat te wenschen over. Een statis tiek duidt aan, dat er in den staat New-York, toch wel een van de meest beschaafde staten 10,7 pCt analphabeten zijn, welteverstaan, onder de daar gevestigde burgers. Leerplicht kent men er niet en in de stad New-York alleen zijn 100.000 kinderen beneden 12 jaar, die geen onderwijs genieten, maar in fabrieken enz. werken. Ook op de scholen is de toestand verre van ideaal. Bij een proef bleek, dat op de 144 kinderen van gemiddeld 14 jaren er slechts één was, die 50 gebruikelijke woorden zonder fout kon schrijven. Een slechte betaler Te Chicago is overleden Marshall Field, nalatende de kleinigheid van 900 millioen dollar. Daar hij echter in gebreke was ge bleven zijn belastingen ten volle te betalen, zullen zijn erfgenamen aan achterstallige belasting 14 millioen dollar aan den fiscus moeten betalen. Daar konden we hier wel een afdeeling van hebben. Te Genève is een vereeniging opgericht onder den naam van „Schweizer Liga gegen den Staub", welke ten doel heeft alle mid delen te bestudeeren die kunnen dienen tot bestrijding van de stoframp, die de heerlijkste streken verpest. Ook uit hygiënisch oogpunt moet de zuiverheid van de lucht bevorderd worden. Bij het dorp Kalwehlen in Oost-Pruisen huisde op den stam van een dooden appel boom sedert vele jaren een paar ooievaars. Eén dezer dagen werd het nest door den bliksem getroffen en al de vogels geraakten in brand. Overigens schenen zij niet gewond te zijn, want dadelijk vlogen zij, door hun brandende veeren omgeven, omhoog om zich op de strooien daken der omgevende huizen neer te laten. Een dorpsbewoner, die het gevaar inz^g, luidde direct de brandklok en weldra was het geheele dorp op de been. Vijf brandende vogels vlogen, reeds afgemat maar met het aanzicht vaD vurige duivels, in kringen boven het dorp. Ieder nam wat hom voor de hand kwam om zooveel mogelijk leven te maken: emmers,-pannen, blikken, bellen enz. Met dit heidensche spektakel slaagde men er in, de vogels buiten het dorp te drijven. Het begon nu te regenen en even later zegen de arme dieron als halfverkoolde nog rookende skeletten op den grond neer. Het dorp was echter gered. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 4 Aug. tot on met 10 Aug. 1906 ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Adam Dirk Kalf (Heemstede) on Johanna Helena Roeper (don Burg), Dirk Lap en Jannetje Krijnen (don Hoorn), GEBOREN Jacob Jan, zv Frans Zogel en Wil- lemina Jannetto Ilillenius (Oudeschild). OVERLEDEN Jacob Vlaming, zv Pieter Vla ming en Pictjo Timmer (Oosterend). Kondag 13 Augustus 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. Geen dienst. Nam. 2 uur Ds. Kramer. Koog. Yoorm. 10 uur Ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur Ds. Met. Dm Hoorn. Nam. 3 uur Ds. Smits Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. Leiden, 10 Aug. Ter markt werden heden aangevoerdStieren 103 stuks f 107 a 1 309 Kalf- en Melkkoeien 151 stuks f 153 a i 265 Varekoeien 103 stuks f 97 a i 108. Vette Ossen en Koeien 281 stuks t 163 at 297. Gras kalveren 1 af Kalveren (vette) 49 stuks 157 a f93, Kalveren (magere) 34 stuks f 6, a f 13,Schapen (vette) 820 stuks f 26.— a f 30. Schapen (weide) 330 stuks f 18.a 25,Lammeren 822 stuks f 13.a t 16. Magere Varkens 299 stuks f 16,-- a f 41,— Vette Varkens f a ct. perK.G. Biggen 396 stuks f7 12, Paarden 0 stuks af 0. Veulens 0 stuks f af Schagen, 9 Aug. Aangevoerd: 7 paarden f 100a f160; 33 Stieren f 110 a f 220 15 Gelde- koeien f 120 a {200; 75 Kaltkoeien f 150, f 270; 30 Nuchtere Kalveren f 8 a 22, 425 lammeren f 14 a f 19, 200 schapen f 14 a f 309 Varkens f 13,a f 15 43 Vette Varkens 45 a 55 cent per kg.Vette Koeien f a f0 Graskalveren f af 285 Biggen f7 a f12.Boter f 1,10 a f 1,30 per K.G.Kipeieren i 3,25 a f 3.75. Getrouwd D. LAP en J. KRIJNEN, die, mede namens wederzijdscbe familie, hun nen hartelijken dank betuigen voor de vele blij ken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Den Hoorn, Texel, 9 Aug, 1906. Getrouwd: A. D. KALF J. D ROEPER, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen karteljjkcn dank betuigen voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. TeexTte<lG' 9 Aug> 1906> Reden avond 8 uur. HET BESTUUR. welk geschikt is voor tuinderij, in de nabijheid van den Burg. Aanbiedingen vraagt J. RIJK Junior, Tuinder, BurgTexel. vraagt ten spoedigste, tegen goed loon, wasch geheel buitenshuis. aan allo soorten van Uurwerken spoedig en billijk onder Garantie. per S.S. „TEXELSTROOffl". Kaarten worden afgegeven aan boord. De Ondernemer C. METS. EN Voorloopig adres den heer J. DE MAN, Groeneplaats, den Burg. Vertrek uan Texel 7,30 i .m. Alkmaar 4,30 n.m.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2