Buitenland. Ingezonden Stukken. Koningiime-jaurdag'. Aan de uitnoodiging van het bestuur der permanente feestcommissie alhier, tot bijwoning der gisterenavond gehouden ver gadering hadden bijna alle onderwijzers en onderwijzeres der openbare lagere scholen gehoor gegeven. Allen hadden zich bereid verklaard, tot verleening van steun bij een eventueel te houden kinderfeest op 31 Aug. Eene commissie werd gevormd voor het opmaken van een plannetje voor zoo'n feest terwijl verder besloten werd met lijsten rond te gaan, ter verkrijging van de noodige gelden voor genoemd kinderfeest en zoo mogelijk volksfeest. Hoe ruimer de gelden vloeien des te meer zal voor het kinderfeest en volksfeest kunnen worden besteed. De lijsten zullen ten spoedigste worden aangeboden ten einde nog in deze week het definitieve plan voor de feestviering te kunnen vaststellen. De markt van Maandag getuigde weder van een vluggen handel, waaraan de prijzen zeker geëvenredigd waren. Aangevoerd werden 18 Paarden f 195 a f 235; 12 Veulens f 135 a f 175; 4 Koeien f 120 a f195; 3 N. Kalveren f14 a f 16,50; 5 Biggen f 12 a f 136 Bammen f 18 a f32; 7 korven Kippen f 1,337 Schapen f 19 a f25,50; 352 Lammeren f 13 a f 15. Vlugge handel in wolvee. Onze gemeente werd heden bezocht door vertegenwoordigers in de 2de Kamer, nl. de heeren van Foreest, Z. van den Bergh en Talma. Of het bezoek wellicht in verband kan staan met haven-? of kanaalplannen? Wij zijn benieuwd er iets van te vernemen. Mogelijk wordt in de raadszitting van morgen daaromtrent wel iets medegedeeld of komt ons op andere wjjze iets ter kennisse; wij bevelen ons daarvoor aan. 12 Aug. zijn van hier uitgevoerd412 lammeren, 249 schapen, 5 koeien, 8 kalveren, 1 paard en 5 varkens. Oudeschild, 14 Aug. Behalve de gewone plezierjachten, welke hier des Zondags de haven bezoeken in den zomertijd, kwam ook een Engelsch zeiljacht de haven binnen. Meer en meer ziet men ook hier nu en dan vreemdelingen met eigen zeilgelegenheid een bezoek brengen. Heden is de vlet van den Rijkswater staat aangevangen met 't doen van peilingen in en nabij de haven. Gedurig hoort men hier aan 't dorp van binnenbrandjes, veroorzaakt door petroleum stellen. Ook gisteren kwam weer zulk een brandje voor, doch kon gelukkig in den aan vang worden gestuit. Het dagelijks schoon maken van zulke stellen wordt als 't beste voorbehoedmiddel tegen 'tin brand geraken aanbevolen. Een alarmeerend bericht. In de „N. Zutph. Ct. worden de raadgevers van de Kroon nogal ernstig onderhanden genomen over de onvoldoende bewaking van H. M. de Koningin en hare woning. „Op den dag geschiedt zulks door 4 2 rijkspolitiemannen 1 parkwachter. „Des avonds en des nachts door een in uniformjas gestoken boerenarbeider op klompen met een pijpje in den mond. „De lanen toegang gevende tot het paleis het Loo, zijn des avonds niet verlicht." Daargelaten het unieke van den in uni formjas gestoken boerenarbeider met een pijpje in den mond en op klompen, maakt het nog al elastice bericht een vreemden indruk en vraagt men zich af: is in Nederland de toestand werkelijk van dien aard dat voor bewaking van lijf en leden van de Vorstin een sterke macht wordt vereischt? Dan hebben wij ons zeker vergist, waar wij meenden dat Neerland's Koningin zich desgewenscht wel geheel zonder bescherming i n het publiek kan vertoonen. Pensioen- en invaliditeitsverzekering. Het voornemen bestaat, aldus meldt de „Volksbanier", om vanwege de Christel, ar beiders-organisaties een meeting te houden, waarop afgevaardigden van uit het ganscbe land zullen tegenwoordig zijn, ten gunste van de wettelijke uitvoering der pensioen en invaliditeitsverzekering. Deze meeting zal worden gehouden in Den Haag, aan den vooravond van de opening der Staten-Generaal. Langs een langen weg. In het laatst van Mei werd uit Warmen- huizen eene prentbriefkaart verzonden, waarbjj verzuimd werd op het adres (achter den straatman „Pretoriaplein") de plaatsnaam „Haarlem" te vermelden. Deze kaart is, blijkens de afstempelingen, eerst gegaan naar Petroria, vervolgens naar Johannesburg en verscheidene andere plaatsen. Ten slotte is zij 1 dezer toch te Haarlem terechtgekomen. Van onzen tijd. De Haagsche kouter van de „Prov. Gron- Ct." is een beetje overstuur van de „lucht hartige" kleeding van de jonge meisjes op het strand. Hoort hem. Wat een ieder treffen moet, die tusschen de paadjes en rijen van teenen manden drentelt, is het lichte, losse en vrije toilet der jonge meisjes, der zestienjarige Sylphides en achtienjarigen Naiades. Bij de meeste dezer strandnimfen heeft het den schijn alsof zij niet veel méér kleedij noodig hadden dan Venus bij haar opduiken uit de golven. Het is alsof zij willen toonen met hoe weinig een jong meisle zich blieft „gekleed" te noemen. Wat vroeger uitsluitend voor een soirée bestemd scheen en meer „ontkleed" dan „gekleed" mocht heeten, wordt nu voor straat- en strandtoilet bestemd en lokt en behaagt het sterke geslacht om het gemis van toilet. De wufte, allen welstand trotseerende nimfjes en naïaden zijn zich maar al te zeer bewust van de toovermacht, welke juist die tentoonstelling in het openbaar van hetgeen anders slechts in salon en aan tafel werd te zien gegeven, uitoefent. Wat vroeger uit sluitend voor soirée en partij bestemd was, is nu de kleedij op strand en terras, in bosch en op straat. Het schijnt dat zedigheid en ingetogenheid met groot verlof zijn,* zoodat schaamteloosheid en brutaliteit het hoogste woord voeren. Een zolder als scheepswerf. Uit Weesp meldt men aan de „Tel." Men heeft hier al iets zeer merkwaardigs, nl. een zolder gebezigd als scheepstimmerwerf. De heer M., wonende aan de Hoogstraat alhier had voor ongeveer 3 jaren het idee opgevat, een bootje voor zich te bouwen. Waar hij geen schuur of andere werkplaats tot zijn beschikking had, besloot hij zijn werk boven op zolder uit te voeren. Sinds heeft hij onafgebroken in zijn vrije uren daaraan gearbeid, tot eindelijk hedenochtend het vaartuig geheel gereed te water zou worden gelaten. Dat ging echter zoo gemak kelijk niet. Het bootje Maria Louise genaamd, dat ge dreven wordt door een benzinemotor van ongeveer 5 P.K. 5.50 M. lang, 1.50 M. breed en 1 M. hoog is, kon niet anders naar omlaag worden gebracht, dan door een groot gat in het dak, om langs een paar groote palen het alzoo te water te laten. Dit had onder veel bekijks plaats en vereischte nog uren van inspanning om het bootje, dat zeer fijn is afgewerkt, onbeschadigd beneden te krijgen. De heer M. die alle eer van zijn werk heeft, is niet minder te prijzen om zijn geduld om zoo'n langen tijd aan een geliefkoosd plan te besteden. Geen eer voor de groote steden. Een militair lezer van den „Tijd", die zelf met de leiding van oefeningen der land weer belast was, vestigt de aandacht op het verschil tusschen den landweerman uit de groote steden en dien van het platteland. Aan welken invloed vraagt hij mag het toch te wijten zijn geweest, dat van de vier groepen, die op ons fort geoefend zijn geworden, er twee waren waarvan minstens de helft min of meer beschonken op het fort aankwam De le en 2e serie, die hoofdzakelijk uit plattelandsbewoners van de Betuwe en den Alblasserwaard en omgeving bestond, heeft in geen enkel opzicht aanleiding tot eenigerlei moeilijkheid gegeven. De 2e serie, hoofdzakelijk stadsbewoners uit (Jtrechfc en Ameisfoort, gaf den dag van aankomst reden tot klagen, op grond van misbruik van sterken drank, maar gedroeg zich verder behoorlijk. De 4e serie, voornamenlijk Rotterdammers, gedroeg zich schandelijk. Het grootste deel was bij aankomst beschonken. Eén was er zelfs, op wien de officier van gezondheid dientengevolge hart-massage en kunstmatige ademhaling moest toepassen. Die beschon kenheid leidde tot moeielijkheden en de geest bleef die geheele week beneden peil. Plattelands-gemoedelijkheid 1 In den raad der gemeente Uitgeest werd vastgesteld eene verordening op de heffing van tolgeld aan den Limmerweg. Bij het lezen der verordening, bleek dat aanwezig behoorde te zijn een bord, waarop het tarief duidelijk zichtbaar te lezen stond. Op de vraag nu van een der leden, waar dat bord zich dan bevond, werd geantwoord dat het den laatsten tijd dienst deed als stoep. Een stoep is een houten bord in het water, waarop de boeren hun potten en pannen schoonmaken 1 In den zomer bevroren. Het klinkt ongelooflijk. Bij deze hitte is een man bevroren. Het gebeurde niet in Amerika, maar in Europa, in Frankrijk te Lyon. De koetsier van een ijsfabrikant had het te warm. Hij ging dus in een ijswagen liggen. Het plotselinge temperatuursverschil deed hem zijn bewustzijn verliezen. Een poos later vond men hem met bevroren beenen. De geneesheeren van het ziekenhnis hadden weinig hoop hem nog te kunnen redden. Hoe is het mogelijk 1 In een blad van Gent leest men Aan weerskanten op de trappen van het Justitiepaleis zaten twee stokoude echtgenoo- ten te pronken, zij 79 en hij84 jaar oud. Toen aan de vrouw gevraagd werd wat zij daar kwam doen, antwoordde zij barsch in de boerentaal Ik kom om te scheiden merdjee Een heer stelde nog een paar vragen en de vrouw riep, op den ouden man wijzend Ik wil dien ouden bok niet meer I Hij heeft mij allang genoeg verveeld. Ik moet een jongeren vent hebben 1 De oude sukkelaar sprak geen woord en scheen zijn beminnelijke wederhelft erg te vreezen. Het is ongeloofelijk en toch waar Een wraakneming. Te Rouaan heeft d9 politie dezer dagen een berenleidster opgepakt, Jovanowitsj ge naamd, eene Bosnische. Toen zij weer op vrije voeten was gesteld, besloot Jovanowitsj zich op de politie te wreken. Zij trok met haar beren naar het politiebureau, en voor de deur liet zij de beesten los. De beren drongen het gebouw binnen, de ambtenaren vluchtten door de vensters naar buiten. De beren hebben geen dienders opgegeten, maar wel hebben zij in het politiebureau veel stuk geslagen. De eer van Javanowitsji was gewroken S T R E MMING PAS SAGE. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat de passage over den weg door Burger-Nieuwland, ten gevolge de beharding van dien weg, vanaf 21 dezer, tot nadere aankondiging, voor rijtuigen gestremd zal zijn. Texel, den 15 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDING, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Vergun mjj eenige ruimte in uw blad voor het volgende Handhavers der wet. Naar het mij en ook vele anderen voorkomt is het rijden met fietsen op de v o e tpaden ver boden stel U dus mijne verbazing voor toen ik hedenmorgen een rijksveldwachter in groot tenue, deftig over het voetpad laags den Koo- gerweg zag peddelen. Is dat soms om anderen te misleiden (hoe gaarne zullen andoren ook de voetpaden inpalmen, want zeggen ze nu, do politie dost het ook!) of is het werkelijk geoor loofd P Gaarne zou ik zulks weten van hen, die zulks weten kuanen, ook in het belang van andere sportliefhebbers. Dankend voor de verleende plaatsruimte toe ken ik UEd. Dw., Een sportliefhebber. Gemeenteraad van Vlieland. Vergadering uan 9 Augustus 1906. Voorzitter: do heer Molenaar, burgemeester. Afwezig: do heer J. Jonkman. Do notulen der vorige vergadering worden gelozen en goedgekeurd. Ingekomen eene dankbetuiging van H. M. de Ko ningin-Moeder, voor den op 2 Augustus toegezonden gelnkwcn8ch. Ingekomen een schrijven van den heer N. W, Duinkcr, waarin hij kennis geeft, dat door hem bij het Ilijk en de Provincie subsidie is aangevraagd voor het in do vaart brengen van eene stoomboot tusschen Vlieland en ïïarlingcn. Ingekomen een schrijven van de vorccniging //Vlie lands Belang," sympathie betuigend met hot vroeger door den Raad uitgebracht advies, inzake het verkrijgen eener eigen stooombootverbinding. Ingekomen een schrijven van den voorzitter van Gedeputeerde Staten, met toezending van verschillende stukken, allo betrekking hebbend op de vorbinding VlielandHarlingen. Naar aanleiding dezer stukken wordt er op gewezon dat eene boot van minder diepgang geen meerder ge vaar oplevert, wanneer ze doorstoomt naar Harlingen dan tot de Vlic-reede. Directe vorbinding met Har lingen wordt geacht de eenig afdoende vorbotcring te zyn, welke in 't belang der gomeonte dringend wordt vereischt. De openb. vergadering wordt veranderd in conc ge heime zitting.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2